TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев со уверување дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот (видео)

Н.Македонија - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

По самитот во Брисел – средба на партиските лидери за рефрендумот

24 Вести - 11.07.2018

Зоран Заев по враќањето од Брисел ќе бара поддршка од Христијан Мицкоски и останатите лидери на партии за референдумот. Премиерот во интервју за грчката агенција АНА МПА вели дека по самитот на НАТО планира состанок на кој ќе побара поддршка, но и ...

По НАТО самитот во Брисел средба меѓу партиските лидери за референдумот

Press24 - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев, по завршувањето на НАТО самитот во Брисел, ќе побара поддршка од Христијан Мицскоски и останатите лидери на политичките партии во Македонија, објави ТВ24 . Премиерот во интервју за грчката АНА-МПА изјави дека по самитот ќе ...

Заев за BBC: Кому му е гајле дали ќе не викаат Северна Македонија или Јужна Македонија кога ќе бидеме официјално ...

Фокус - 11.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, рече дека не стравува за својата иднина, за својата безбедност, ниту пак за неговата политичка кариера, во интервјуто за политичката емисија Hard Talks на BBC, на прашање од новинарката дали стравува за својата безбедност ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев не му е грижа за името на државата

А1 On - 11.07.2018

Зоран Заев мора да си замине од премиерската функција. Зоран Заев веќе нема никаков кредибилитет да ја претставува Република Македонија кога не почитува ништо македонско, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Во нивното соопштение стои дека ставот на ...

По Самитот, Собранието ќе го договара референдумот

Телма - 11.07.2018

Референдумското прашање и другите детали поврзани со Референдумот треба да се договараат во Собранието. Оваа иницијатива што премиерот Заев ја соопшти во интервју за грчката агенција АНА-МПА треба да се реализира по Самитот на НАТО.

Заев: Над 75% од гласачите ќе излезат на референдумот за договорот со Грција

Сител - 11.07.2018

Над 75% од граѓаните на Македонија ќе излезат на референдум и ќе гласаат, вели премиерот Заев во интервју за Би Би Си. Заев најави дека по завршувањето на процедурите, ќе побара од сите земји да ја признаат Македонија под новото име, а потоа, како ...

ВИДЕО: Заев на BBC тврди дека над 70% од граѓаните на Македонија го поддржуваат Договорот со Грција

Press24 - 11.07.2018

Конечно по 27 години од нашата независност мораме да одлучиме каква иднина сакаме и ние ќе ја поддржиме таа иднина. Јас верувам дека над 70 од нашите граѓаните ќе го поддржат тоа, вели премиерот Заев во интервју за BBC.

Заев за Екатимерини: Сигурен сум дека на референдумот ќе си го промениме името

Таратур - 11.07.2018

Македонскиот премиер е убеден дека референдумот со кој ќе се бара трајна промена на името на Македонија и исполнување на сите детали од договорот со Грција ќе биде успешен. „Анкетите во нашата држава покажуваат дека над 75% од луѓето поддржуваат ...

Заев за BBC: Над 75% од граѓаните ќе излезат на референдум и ќе гласаат

Press24 - 11.07.2018

Ова е историски момент за Македонија и ние мора да решиме каква иднина сакаме, вели премиерот Заев во интервју за ББС . Според Заев над 70% од граѓаните ќе го поддржат договорот на референдум.

На Заев му е сеедно кое ќе биде новото име на државата: Северна или Јужна кому му е гајле, изјави за Би-Би-Си!

Курир - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Би-Би-Си прашува „кому му е гајле како ќе биде новото име на државата“. Дали ќе се викаме Северна или Јужна Македонија, по зборовите на премиерот тоа е небитно.

Се чека партиите да се усогласат за ДИК

Н.Македонија - 11.07.2018

Преспанската спогодба меѓу Македонија и Грција постави многу рокови и интензивна динамика на политички активности, за да се постигне да се исполнат сите преземени обврски. Спогодбата од Нивици, од денот на потпишувањето наиде на дијаметрално ...

Заев: Партиите заедно ќе ги утврдуваат деталите за референдумот

Алсат-М - 11.07.2018

Во интервју за грчката телевизија, АНА-МПА, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, рече дека по Самитот на НАТО, сите партии заеднички во Собранието ќе ги утврдуваат деталите за најавениот референдум.

Заев: По Самитот на НАТО ќе падне договор за прашањето и датумот за референдумот

Мета - 11.07.2018

По НАТО самитот, сите партии во Собранието ќе ги договорат датумот за референдумот, како и референдумското прашање и карактерот на референдумот, вели македонскиот премиер Зоран Заев за грчката новинска агенција АНА-МПА , наведувајќи ги како можни ...

Ветуваше брз влез во НАТО под времената референца, а создаде атмосфера за бришење на името Македонија

Курир - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев минатата година во телевизиско интервју со повеќе новинари од македонските телевизии ветуваше влез на Македонија во НАТО Алијансата без промена на уставното име на државата.

Заев за грчки медиуми открива три можни датуми за референдумот

Фактор - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев во изјава ...

Каква е улогата на Државната изборна комисија во спроведувањето на референдум за промена на името?

еМагазин - 11.07.2018

Органи за спроведување на референдум на државно ниво се Државната изборна комисија, општинските изборни комисии за спроведување на избори за пратеници во Собранието на Република Македонија и избирачки одбори.

Времето ја гази Владата: Референдум за името во септември еднакво на научна фантастика

еМагазин - 11.07.2018

Со оглед на тоа што формирањето на Државната изборна комисија се уште не е почнато, а земајќи предвид дека тоа е еден од основните услови за отпочнување на процесот за распишување и спроведување на референдумот станува јасно дека многу тешко ќе се ...

Могерини со поддршка за организирање на успешен референдум

МКД - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан.

Референдумот е тест за способноста на власта

Независен - 10.07.2018

Ѓорѓи Спасов Влaдата и парламентaрното мнозинство се наоѓаат пред една од најтешките задачи во својот мандат. По потпишаниот договор со Грција, слоганот „Зборот е збор“ нив ги обврзува да демонстрираат способност во релативно кус рок да се добие ...

Заев уверен дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот

Вечер - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

Заев за BBC: Не се плашам за својата иднина ниту за мојата политичка кариера, со договорот обезбедувам добра иднина за ...

iPortal - 11.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, рече дека не стравува за својата иднина, за својата безбедност, ниту пак за неговата политичка кариера, во интервјуто за политичката емисија Hard Talks на BBC, на прашање од новинарката дали стравува за својата безбедност ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев за Би-Би-Си призна дека прифатил сѐ поврзано со антимакедонскиот сет грчки барања

Стандард - 11.07.2018

„Зоран Заев мора да си замине од премиерската функција. Зоран Заев веќе нема никаков кредибилитет да ја претставува Република Македонија кога не почитува ништо македонско. „Кому му е гајле како ќе биде новото име на државата“.

Заев за ББЦ: Анкетите покажуваат дека референдумот ќе успее (Видео)

1tv - 11.07.2018

Конечно по 27 години од нашата независност мораме да одлучиме каква иднина сакаме и ние ќе ја поддржиме таа иднина. Јас верувам дека над 70 од нашите граѓаните ќе го поддржат тоа, изјави премиерот Заев во интервјуто за BBC.

Заев за Би-Би-Си: Над 75% од граѓаните ќе излезат на референдум и ќе гласаа

Република - 11.07.2018

Ова е историски момент за Македонија и ние мора да решиме каква иднина сакаме, вели премиерот Заев во интервју за ББС . Според Заев над 70% од граѓаните ќе го поддржат договорот на референдум.

Заев: На кој му е гајле дали ќе не викаат Северна или Јужна Македонија (видео)

Press24 - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Би-Би-Си прашува „кому му е гајле како ќе биде новото име на државата“. Дали ќе се викаме Северна или Јужна Македонија, по зборовите на премиерот тоа е небитно.

Заев: Партиите заедно ќе ги утврдуваат деталите за референдумот

Точка - 11.07.2018

Во синоќешното интервју за грчката телевизија, АНА-МПА, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, рече дека по Самитот на НАТО, сите партии заеднички во Собранието ќе ги утврдуваат деталите за најавениот референдум.

Наместо брз влез во НАТО под привремената референца, Заев создаде атмосфера за бришење на името Македонија

Република - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев минатата година во телевизиско интервју со повеќе новинари од македонските телевизии ветуваше влез на Македонија во НАТО Алијансата без промена на уставното име на државата.

Заев за АНА-МПА: По самитот на НАТО сите политички партии ќе ги одредат деталите околу референдумот

Сител - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев во изјава ...

Заев по средбата со Могерини : ЕК со поддршка на новата фаза на реформите, како и за организирање успешен референдум

Канал5 - 10.07.2018

Премиерот Заев на средбата со шефицата на европската дипломатија , Могерини во Лондон изјави дека Европската Комисија останува целосно посветена во поддршката во новата фаза на реформите, како и за организирање успешен референдум.

(ВИДЕО) Заев: Повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на претстојниот референдум

А1 On - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

Заев за BBC: Кому му е гајле дали ќе не викаат Северна Македонија или Јужна Македонија кога ќе бидеме официјално ...

Република - 11.07.2018

Премиерот, Зоран Заев, рече дека не стравува за својата иднина, за својата безбедност, ниту пак за неговата политичка кариера, во интервјуто за политичката емисија Hard Talks на BBC, на прашање од новинарката дали стравува за својата безбедност ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев не му е грижа за името на државата

Курир - 11.07.2018

Зоран Заев мора да си замине од премиерската функција. Зоран Заев веќе нема никаков кредибилитет да ја претставува Република Македонија кога не почитува ништо македонско. „Кому му е гајле како ќе биде новото име на државата“.

Заев за ББЦ: Анкетите покажуваат дека референдумот ќе успее

Либертас - 11.07.2018

Конечно по 27 години од нашата независност мораме да одлучиме каква иднина сакаме и ние ќе ја поддржиме таа иднина. Јас верувам дека над 70 од нашите граѓаните ќе го поддржат тоа, изјави премиерот Заев во интервјуто за BBC.

На Заев му е сеедно кое ќе биде новото име на државата

Пулс24 - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Би-Би-Си прашува „кому му е гајле како ќе биде новото име на државата“. Дали ќе се викаме Северна или Јужна Македонија, по зборовите на премиерот тоа е небитно.

Заев: Знаеме дека референдумот ќе заврши успешно

Фокус - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев во изјава ...

(ВИДЕО) Заев-Могерини: ЕК останува целосно посветена во поддршката за нашата земја во новата фаза на реформите

А1 On - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, оствари средба и со Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Заев со уверување дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот

Стандард - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

Заев за АНА-МПА: По самитот на НАТО сите политички партии ќе ги одредат деталите околу референдумот

Канал5 - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев.

Заев- Могерини: ЕК останува целосно посветена во поддршката за нашата земја во новата фаза на реформите

Н.Македонија - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, оствари средба и со Високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Заев со уверување дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот

Локално - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

Заев за АНА-МПА: По самитот на НАТО сите политички партии ќе ги одредат деталите околу референдумот

+инфо - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев во изјава ...

Заев се сретна со Могерини: Европската комисија со поддршка за организирање успешен референдум

Макфакс - 10.07.2018

Премиерот Зоран Заев како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Лондон оствари средба и со високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, информираат од владината прес-служба.

Заев со уверување дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот

Независен - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

Заев: По самитот на НАТО сите политички партии ќе ги одредат деталите околу референдумот

24 Вести - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев.

Заев – Могерини: Поддршка од ЕК за новата фаза на реформите и за организирање успешен референдум

Вечер - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, се сретна и со високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Заев со уверување дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот

МКД - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...

Заев за АНА-МПА: По самитот на НАТО сите политички партии ќе ги одредат деталите околу референдумот

Вечер - 11.07.2018

По самитот на НАТО сите политички партии ќе имаат средба во Собранието за да ги утврдиме елементите на референдумот, деталите за прашањето што ќе се постави на референдумот и за карактеристиката на референдумот, вели премиерот Зоран Заев во изјава ...

Заев-Могерини: Поддршка од ЕК за организирање успешен референдум

Независен - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од своите активности за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, се сретна и со високата претставничка за безбедност и надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

Видео: Заев е уверен дека граѓаните ќе гласаат позитивно на референдумот

Press24 - 11.07.2018

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во Брисел, ирази уверување дека повеќето граѓани на Македонија ќе гласаат позитивно на претстојниот ...