TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Укинат притворот на членовите на „Левица“, судењето продолжува

Телма - 10.06.2016

На барање на одбраната и согласност од јавното обвинителство, судијката одлучи да им го укине притворот на двајцата членови на политичката „Левица“ и демонстранти во протестите, Здравко Савески и Владимир Куновски.

Нов крик на Шарената револуција

Р.С.Европа - 10.06.2016

После 45 дена во домашен притвор, судот одлучи да ги пушти членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, да се бранат од слобода. Тие се обвинети за демолирање на Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов на еден од протестите ...

Савески: „Правдата ќе победи“

Deutsche Welle - 10.06.2016

По 45 дена, денеска им беше укинат домашниот притвор на двајца демонстранти, членови на партијата „Левица“, кои се товарат за учество во толпа и демолирање на канцеларијата на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

ОДБРАНАТА НА ЛЕВИЦА: Народната канцеларија на Претседателот на РМ не е во сопственост на државата. Обвинителството ...

Академик - 10.06.2016

Судијката го укина притворот за Савески и Куновски и определи мерки за претпазливост, односно привремено одземање патна или друга исправа за преминување на државната граница, односно забрана за нејзино издавање, и обврска на осомничениот да се ...

Укинат притворот за Савески и Куновски, судењето продолжува во јули

Нова ТВ - 10.06.2016

По барање на адвокатите, Судот одлучи да ја укине мерката куќен притовор на демонстрантите Здравко Савески и Владимир Куновски и да им се одредат мерки на претппазливост – одземање на патни исправи и јавување во одреден временски период во судот.

Адвокатот на Савески жив фатен во лага, Народната канцеларија на Иванов е во сопственост на државата (ФОТО)

Курир - 10.06.2016

Адвокатот на Здравко Савески, Сашо Дуковски денеска се обиде да ја манипулира македонската ајвност со тврдење дека државата не била сопственик на Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, која неколку апти беше демолирана од страна на ...

Одбраната на демонстрантите бара вештачењето да се изземе од доказите

Нова ТВ - 10.06.2016

Адвокатите кои ги бранат демонстраните Здравко Савески и Владимир Куновски на денешното судско рочиште побараа, налогот за вештање направен на Народната канцеларија на Иванов да биде изземен од доказните материјали.

ОБНОВЕНО Савески и Куновски пуштени на слобода по 45 дена куќен притвор

+инфо - 10.06.2016

На денешното судско рочиште укинат е домашниот притвор за двајцата припадници на Левица. На Здравко Савески и Владимир Куновски од Левица им е укинат домашниот притвор по барање на одбраната на денешното судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје.

(ВИДЕО) Куновски: Груевски да објасни како се заштедуваат 120 илјади евра со годишни примања од 15 илјади евра

А1 On - 10.06.2016

Да се заблагодарам на раководството на партијата во стечај, ДПМНЕ, бидејќи ни направија голем маркетинг и ни помогнаа да стигнеме до каде што сме сега. Под број би се заблагодарил на обвинителството кое даде школски пример што се двојни стандарди, ...

Укинат домашниот притвор за двајцата членови на Левица

МКД - 10.06.2016

На Здравко Савески и Владимир Куновски од партијата Левица, кои се товарат за учество во толпа на протестите и демолирање на канцеларијата на Ѓорге Иванов, по 45 денови им е укинат куќниот притвор.

Укинат куќниот притвор за Савески и Куновски

Р.С.Европа - 10.06.2016

Судот им го укина домашниот притвор на членовите на партијата „Левица“, Здравко Савески и Владимир Куновски и им одреди меки на претпазливост: одземање на пасошите и јавување на одреден временски период во судот.

Протестен собир пред судот во Скопје, активисти и Левица бараат слобода за Савески и Куновски

МКД - 10.06.2016

Пред Основниот суд Скопје 1 претпладнево се собраа граѓани и членови на Левица за уште еднаш ги искажат своите ставови и побараат ослободување за Здравко Савески и Владимир Куновски, кои веќе 45 денови се држат во куќен притвор.

Укинат домашниот притвор за двајцата членови на Левица

Канал5 - 10.06.2016

После 45 дена, укината е мерката куќен притвор за Здравко Савевски и Владимир Куновски. Судот одреди мерка претпазливост со која привремено им ги одзеде патните исправи и ги обврза обвинетите привремено да се јавуваат во полициска станица.

Савески: Никој не може да го сопре народот што почнал храбро да гази напред!!!

Либертас - 10.06.2016

На членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски денеска им беше укинат домашниот притвор по барање на одбраната на рочиштето во Основниот суд 1. Тие беа обвинети дека учествувале во толпа и дека ја демолирале народната канцеларија на ...

Укинат куќниот притвор на демонстрантите од Левица

Радио МОФ - 10.06.2016

Судот денеска ја укина мерката куќен притвор за демонстрантите од Левица, Здравко Савески и Владимир и по 45 дена тие се пуштени на слобода. Притоа за Савески и Куновски судот наложи одредување мерки на претппазливост односно одземање на патни ...

Укинат притворот за Савески и Куновски

Сакам да кажам - 10.06.2016

По барање на бранителите, Судот го укина притворот за демонстрантите Здравко Савески и Владимир Куновски. Судот најавил дека ќе преземе други мерки со кои ќе го обезбеди нивното присутство на судењата и им ги одезамал пасошите.

(ВИДЕО) Дуковски: Државата бара отштета за уништување на канцеларијата на Иванов, а не е сопственик на објектот

А1 On - 10.06.2016

Немавме никакви спорни аргументи, единствено дадовме приговор за тоа што сметаме дека вештачењето е дадено од неовластено лице, не може народниот правобранител самостојно, без наредба од обвинител да изготвува вештачење, рече по завршувањето на ...

ЧЛЕНОВИТЕ НА ЛЕВИЦА НА СЛОБОДА: Судот им го укина куќниот притвор на Савески и на Куновски

Телеграф - 10.06.2016

Савески и Куновски се осомничени дека учествувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот на „Рекорд“. Тие поминаа во куќен притвор речиси два месеца Судот им го укина куќниот притвор на двајцата членови на Левица , Здравко Савески ...

Куновски: Им се заблагодаруваме на ДПМНЕ бидејќи ни направија голем маркетинг

Макфакс - 10.06.2016

Ѝ се заблагодаруваме на партијата во стечај ДПМНЕ, бидејќи ни направија голем маркетинг и ни помогнаа да стигнеме до каде што сме сега, изјави членот на партијата „Левица“, Владимир Куновски кој заедно со неговиот колега Здравко Савевски во петокот ...

Укинат притворот за Здравко Савески и Владимир Куновски

Фокус - 10.06.2016

По барање на одбраната на денешното судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје, судот го укина притоворот на демонстрантите Здравко Савески и Владимир Куновски. Според адвокатот Сашо Дуковски, ваквата одлука на судот е принципиелна, иако и на ...

Протестирам: Делумно е исполнето едно барање, ќе победиме!

+инфо - 10.06.2016

Здравко Савески и Владимир Куновски се пуштени на слобода. Ова е важно, иако делумно исполнување на едно од нашите барања. По 45 дена, денес е укинат куќниот притвор на нашите соборци Здравко Савески и Владимир Куновски. Тие се пуштени на слобода.

Одбраната на Савески и Куновски не го признава вештачењето, активистите бараат слобода

+инфо - 10.06.2016

Поведовме постапка против судијката Снежана Бундалевска. Очигледно е дека се прават политички притисоци врз судиите. Одбраната на Здравко Савески и Владимир Куновски, членови на Левица обвинети за демолирање на канцеларијата на претседателот Иванов ...

Започна судењето на Савески и Куновски за демолирање на канцеларијата на Иванов

Фокус - 10.06.2016

Двајцата обвинети 45 дена се во притвор, а денеска беа донесени во судница за да одговараат за демолирањето на претседателската канцеларија во центарот на Скопје. Савески и Куновски се обвинети дека при нападот на канцеларијата учествувале во ...

Савески и Куновски пуштени на слобода по 45 дена куќен притвор

+инфо - 10.06.2016

На денешното судско рочиште укинат е домашниот притвор за двајцата припадници на Левица. На Здравко Савески и Владимир Куновски од Левица им е укинат домашниот притвор по барање на одбраната на денешното судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје.

Судот им го укина куќниот притвор на Савески и на Куновски

Мета - 10.06.2016

Кривичниот суд им го укина куќниот притвор на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, кои се обвинети дека учествувале во демолирањето на Народната канцеларија на претседателот Ѓорги Иванов на протестите против аболицијата од 13 ...

Протести на „Шарена револуција“ пред СЈО и Кривичниот суд

24 Вести - 10.06.2016

Шарената револуција за денеска најавува нови акции во Скопје. Пред Основниот суд Скопје 1 претпладнево ќе се протестира за слобода на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, чие судење беше одложено трипати, а закажано е за денеска.

Шарената револуција бара ослободување на Савески и Куновски

Фокус - 10.06.2016

-Денес продолжува судењето на Здравко Савески и Владимир Куновски, кои се веќе 45 дена во притвот за тоа што се борци за правда и човекови права. Тие се само дел од целиот прогон против демонстраните кои на улиците секој ден, на начини кои ги знаат, ...

Укинат куќниот притвор за Савевски и Куновски

Бриф - 10.06.2016

На Здравко Савески и Владимир Куновски од Левица им е укинат домашниот притвор. Притворот им е заменет со други мерки, одземање на пасошите и пријавување во полициска станица во одредено време.

За Савески и Куновски од „Левица“ е укинат куќниот притвор

Фактор - 10.06.2016

На демонстрантите Здравко Савески и Владимир Куновски од „Левица“ им е укинат куќниот притвор по барање на одбраната на денешното судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје. Судот одлучи на двајцата демонстранти да им бидат одземени пасошите.

Судот ги ослободи членовите на Левица

А1 On - 10.06.2016

Здравко Савески и Владимир Куновски судот ги ослободи, а со тоа завршува и притворот за демолирањето на канцеларијата на Ѓорге Иванов. Следува ...

Граѓани бараат ослободување на Савески и Куновски, одбраната го спори вештачењето

Фактор - 10.06.2016

Пред Основниот суд Скопје 1 денеска се собраа граѓани и членови на „Левица“, кои бараат ослободување за демонстрантите Здравко Савески и Владимир Куновски. Тие 45 денови се во куќен притвор, а се товарат за демолирање на канцеларијата на ...

Савески: Никој не може да го сопре народот што почнал храбро да гази напред!!!

Стандард - 10.06.2016

На членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски денеска им беше укинат домашниот притвор по барање на одбраната на рочиштето во Основниот суд 1. Тие беа обвинети дека учествувале во толпа и дека ја демолирале народната канцеларија на ...

Судот им го укина притворот на членовите на Левица

Макфакс - 10.06.2016

Судот им го укина куќниот притвор на членовите на партија Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, и им одреди мери за претпазливост, односно нареди да им се одземат патните исправи и да се јавуваат во одреден рок во судот.

ДЕНЕС СУДЕЊЕ: Ќе се ослободат ли членовите на Левица од домашен притвор?

Фактор - 10.06.2016

По неколку одложувања денеска на обвинителната клупа повторно ќе седнат двајцата членови на партијата Левица. Здравко Савески и Владимир Куновски повеќе од месец дена се наоѓаат во домашен притвор а се обвинети за демолирање на канцеларијата на ...

Почна судењето на Савески, поддршка од членовите на „Левица“ и „Шарената револуција“

ТВ21 - 10.06.2016

Во Основниот суд Скопје 1 почна судењето на Здравко Савески, член на „Левица“ кој е обвинет за демолирање на канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов. За истото дело се товари и Владимир Куновски.

Укинат е притворот за Савески и Куновски од Левица

Канал 77 - 10.06.2016

Членовите на партијата Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски од денеска се на слобода. На денешното рочиште, Судот им го укина домашниот притвор, откако тие беа обвинети за демолирање на народната канцеларија на претседателот Иванов во Скопје, ...

Укинат куќниот притвор за Савески и Куновски

ТВ21 - 10.06.2016

Кривичниот суд го укина куќниот притвор за членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски. Тие имаат обврска еднаш неделно да се јават во МВР. Судењето е закажано за 6 ...

Шарената револуција е пред кривичниот суд, Почна судењето на Савески

Сакам да кажам - 10.06.2016

Пред Основниот суд Скопје 1 Шарента револуција протестира за слобода на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски. Почна судењето на Савески кое досега трипати беше одложувано.

Денеска ќе се протестира пред Основен суд 1 за поддршка на Савески и на Куновски

Мета - 09.06.2016

„Шарената револуција“ денеска, во 9.45 часот, пред Основниот суд 1 ќе им даде поддршка на притворените демонстранти, членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, чие судење е закажано за денеска, а беше одложено трипати.

Поддршка за демонстрантите кои се 45 дена во куќен притвор – утре во 9:45 пред Основен суд Скопје 1

Либертас - 09.06.2016

Фејсбук статус на страницата „Шарена револуција“: 45 дена нашите соборци Здравко и Владимир се неправедно во куќен притвор! 45 дена неправдата кон нив е неправда кон целото протестно движење! 45 дена правосудните органи се под жесток притисок од ...

Поддршка за Савески и Куновски утре пред Основен Суд 1

Стандард - 09.06.2016

„Шарената револуција“ утре во 09:45 часот повикува пред Основниот суд 1 за да им се даде поддршка на Здравко Савески и Владимир Куновски од Левица, кои веќе 45 дена се во куќен притвор за учество во протестите против актуелната власт на ...

Укинат притворот за Савески и Куновски, судењето продолжува во јули

24 Вести - 10.06.2016

По барање на адвокатите судот одлучи да ја укине мерката куќен притовор на демонстрантите Здравко Савески и Владимир Куновски и да им се одредат мерки на претппазливост, одземање патни исправи и јавување во одреден временски период во судот.

Адвокатот на Савески лажел дека Народната канцеларија на Иванов не е во државна сопственост

Пулс24 - 10.06.2016

Адвокатот на Здравко Савески, Сашо Дуковски денеска се обиде да ја манипулира македонската јавност со тврдење дека државата не била сопственик на Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, која неколку пати беше демолирана од страна на ...

(ВИДЕО) Куновски: Груевски да објасни како се заштедуваат 120 илјади евра со годишни примања од 15 илјади евра

Локално - 10.06.2016

Да се заблагодарам на раководството на партијата во стечај, ДПМНЕ, бидејќи ни направија голем маркетинг и ни помогнаа да стигнеме до каде што сме сега. Под број би се заблагодарил на обвинителството кое даде школски пример што се двојни стандарди, ...

Укинат куќниот притвор за Савески и Куновски

Утрински - 10.06.2016

Судот им го укина домашниот притвор на членовите на партијата „Левица“, Здравко Савески и Владимир Куновски и им одреди меки на претпазливост: одземање на пасошите и јавување на одреден временски период во судот.

Протест пред судот во Скопје, активисти бараат слобода за Савески и Куновски

Либертас - 10.06.2016

Пред Основниот суд Скопје 1 претпладнево се собраа граѓани и членови на Левица за уште еднаш ги искажат своите ставови и побараат ослободување за Здравко Савески и Владимир Куновски, кои веќе 45 денови се држат во куќен притвор.

Савески: Никој не може да го сопре народот што почнал храбро да гази напред!!!

Репортер - 10.06.2016

На членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски денеска им беше укинат домашниот притвор по барање на одбраната на рочиштето во Основниот суд 1. Тие беа обвинети дека учествувале во толпа и дека ја демолирале народната канцеларија на ...

(ВИДЕО) Дуковски: Државата бара штета за уништување на канцеларијата на Иванов, а не е сопственик на објектот

Локално - 10.06.2016

„Немавме никакви спорни аргументи, единствено дадовме приговор за тоа што сметаме дека вештачењето е дадено од неовластено лице, не може народниот правобранител самостојно, без наредба од обвинител да изготвува вештачење„, рече по завршувањето на ...

Куновски: Им се заблагодаруваме на ДПМНЕ бидејќи ни направија голем маркетинг

Точка - 10.06.2016

Ѝ се заблагодарувам на партијата во стечај ДПМНЕ, бидејќи ни направија голем маркетинг и ни помогнаа да стигнеме до каде што сме сега, изјави членот на партијата "Левица", Владимир Куновски кој заедно со неговиот колега Здравко Савевски во петокот ...

Савески и Куновски од Левица пуштени на слобода

Стандард - 10.06.2016

На Здравко Савески и Владимир Куновски од Левица им е укинат домашниот притвор по барање на одбраната на денешното судско рочиште во Основниот суд 1 во Скопје, пренесе Плус Инфо. Тие беа обвинети дека учествувале во толпа и дека ја демолирале ...