TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин смета дека Русија може да го совлада коронавирусот за помалку од три месеца

Нетпрес - 26.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во четвртокот дека земјата може да го победи новиот коронавирус за помалку од три месеца, доколку брзо ги воведи острите мерки за ограничувања, откако беа суспендирани сите летови кон и од Русија, што ќе ...

Путин: Русија може да го победи коронавирусот за помалку од три месеци

МКД - 26.03.2020

Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави денес дека земјата би можела да го победи коронавирусот за помалку од три месеци ако брзо воведе остри мерки, откако властите веќе одлучија од петок да ги прекинат сите летови до и од Русија.

Путин кажа кога се очекува дека Русија ќе го победи коронавирусот

Руска реч - 26.03.2020

На состанок со претприемачите рускиот претседател изрази надеж дека за совладување на коронавирусот ќе биде потребно помалку од два-три месеца. За победа над инфекцијата на коронавирусот COVID-19 на Русија веројатно ќе ѝ бидат потребни помалку од ...

Вкупно 840 пациенти со коронавирус во Русија, претежно во Москва

Локално - 26.03.2020

Во Русија денеска се пријавени вкупно 840 пациенти со коронавирус, 182 повеќе од средата, соопштија властите. Најмногу заразени има во Москва – 546. Две лица беа пријавени за починати во средата.

Путин оптимист: Ситуацијата со коронавирусот ќе се смири за два до три месеци

Точка - 26.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин денес изрази надеж дека ситуацијата со пандемијата на коронавирусот ќе се подобри и за помалку од два или три месеци. „Некои земји велат дека војната, како што ја нарекуваат, против коронавирусот долго ќе трае, но ...

Путин: Ќе излеземе од кризава за помалку од 2-3 месеци

Макфакс - 26.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека се надева дека ситуацијата со коронавирусот ќе се подобри за помалку од 2-3 месеци. „Одделни земји велат дека војната, така го нарекуваат, против коронавирусот ќе трае долго, но сигурно ќе ...

Путин: Ќе излеземе од корона кризата многу порано отколку што другите очекуваат

Локално - 26.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека се надева дека состојбата со вирусот „КОВИД-19“ ќе се подобри порано од два или три месеци. „Некои земји велат дека војната, како што ја нарекуваат, против коронавирусот ќе трае долго, но ние ...

Владимир Путин – заробеник во моќта на Кремљ

Deutsche Welle - 26.03.2020

Човекот кој дојде на власт во Русија пред 20 години, ниту сака ниту може да се откаже од таа моќ. Путин стана заробеник на системот на владеење кој самиот го создаде, смета Кристијан Трипе.

Си-ен-ен: Трамп е попопуларен од кога било, и тоа воопшто не чуди

МКД - 26.03.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп е попопуларен од кога било, пишува Си-ен-ен во својата анализа . „Еве еден несомнен факт – претседателот Доналд Трамп денес е популарен како и на првиот ден на својата работа како претседател на Соединетите ...

Русија ги забранува сите меѓународни летови, освен тие што ги враќаат Русите дома

МКД - 26.03.2020

Русија од петок ги забранува „редовните и чартер летовите“ од Русија во други земји и обратно во рамки на напорите за сузбивање на заразата со коронавирусот. Забраната стапува на сила денес на полноќ според московско време, а исклучок се летовите со ...

Белорусија: Единствената земја во Европа која не е загрижена за пандемијата од коронавирус

Локално - 26.03.2020

Европа сега е епицентарот на епидемијата на коронавирусот, но постои една земја на Стариот континент каде нема радикални промени во секојдневниот живот. Белорусија, единствена земја во многу погледи, презеде многу поразличен пат од остатокот на ...

Русија ги укинува сите летови

Р.С.Европа - 26.03.2020

Руската влада нареди прекин на сите редовни и чартер летови во и надвор од земјата од 27 март, за да го спречи ширењето на пандемијата на коронавирус. Владата денеска соопшти дека на авиокомпаниите ќе им биде дозволено да летаат во други земји со ...

Русија ги забрани сите меѓународни летови

+инфо - 26.03.2020

Русија од утре забранува „редовни и чартер летови“ од Русија кон други земји и обратно, како дел од напорите да се спречи ширењето на коронавирусот. Забраната стапува во сила денеска на полноќ по московско време, со исклучок на летовите кои ги ...

Ердоган: Турција ќе го надмине коронавирусот за 2 до 3 недели

Р.С.Европа - 26.03.2020

Турција ќе ја надмине епидемијата со коронавирусот за две до три недели преку добри мерки, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган, во момент кога Анкара го продолжи затворањето на сите училишта до 30 април.

Ердоган оптимист: Турција ќе го надмине коронавирусот за две до три седмици

ММС - 26.03.2020

За две до три седмици, Турција со добри мерки ќе ја надмине епидемијата на коронавирусот, рекол претседателот Реџеп Таип Ердоган во телевизиско обраќање до нацијата. Бројот на смртни случаи во Турција се зголеми на педесетина, а на заразени на околу ...

Путин следната седмица во Русија ја прогласи за неработна

ММС - 26.03.2020

Претседателот на Русија, Владимир Путин, одлучи следната седмица (од 28 март до 5 април) да биде неработна, за сите граѓани да останат во своите домови и така да се намали можноста од ширење на коронавирусот.

Путин поради коронавирусот го одложи гласањето за уставните промени (ВИДЕО)

МКД - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин денес го одложи референдумот за уставните промени кои би му овозможиле останување на власт поради влошената глобална ситуација поврзана со пандемијата на коронавирусот.

Си-Ен-Ен: Популарноста на Трамп моментално е на највисоко ниво, а тоа воопшто не зачудува

Слободен Печат - 25.03.2020

Доналд Трамп е попопуларен од било кога, пишува Си-Ен-Ен во својата анализа. – Еве еден неоспорлив факт – претседателот Донадл Трамп денес е популарен како и на првиот ден на своето работно место како претседател на Соединетите Американски Држави – ...

Ердоган: Ќе го забавиме преносот на коронавирусот за две до три недели

Локално - 25.03.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Еродган е уверен дека неговата земја ќе го забави преносот на коронавирусот во рок од две до три недели. Ердоган во телевизиското обраќање рече дека е уверен дека Турција ќе ја надмине епидемијата на вирусот „во ...

Ердоган: За две до три недели ќе го успориме пренесувањето на вирусот

Слободен Печат - 25.03.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган уверен е дека неговата земја ќе го успори пренесувањето на коронавирусот во рок од две до три недели. Ердоган, во телевизиско обраќање, истакна дека е уверен оти Турција ќе ја надмине епидемијата на ...

Анкета: Повеќе од третина Американци сметаат дека Трамп лошо се справува со кризата со коронавирусот

А1 On - 25.03.2020

Како кризата со коронавирусот во САД се разгорува и економските последици од карантинот почнаа да се чувствуваат, јавноста е се повеќе убедена дека администрацијата на Доналд Трамп не прави доволно да го спречи ширењето на епидемијата.

Путин прогласи неработна недела во цела Русија

+инфо - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин објавил дека следната недела ќе биде неработна во целата територија на Русија, а како што објаснил, со работа ќе продолжат само аптеките, продавниците, болниците, вработените во меѓуградскиот превоз, како и ...

Путин во обраќање до нацијата го одложи референдумот и следната недела ја прогласи за неработна

Канал5 - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го одложи референдумот за уставните измени што ќе му овозможат да остане на власт во услови на влошување на состојбата со пандемијата на коронавирус.

Путин ја прогласи неработна идната недела поради коронавирусот

Макфакс - 25.03.2020

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, ја прогласи неработна идната недела во земјата поради ширењето на коронавирусот. Како дел од борбата против ширењето на вирусот, Путин исто така најави одложување на референдумот за уставни ...

Поради распространетиот коронавирус САД може да го затворат својот воздушен простор

А1 On - 25.03.2020

Рускиот конзулат во Њујорк препорача руските државјани во САД што е можно побрзо да се вратат во Русија „бидејќи постои можност САД да го затворат својот воздушен простор поради брзото ширење на коронавирусот во земјата“.

Путин го одложи гласањето за уставни промени да остане на власт до 2036 година

Глас на Америка - 25.03.2020

Новиот датум ќе биде утврден согласно препораките на здравствените експерти ВАШИНГТОН — Рускиот претседател Владимир Путин го одложи гласањето за уставни промени закажано за 22 април, поради пандемијата со коронавирус.

Путин до нацијата: Во Русија неработна недела, нови мерки за поддршка на граѓаните и бизнисот

Руска реч - 25.03.2020

Рускиот претседател соопшти дека Русија мошне успешно го задржува ширењето на болеста, но ги повика граѓаните на внимаваат на своето здравје и предложи цела низа мерки чија цел е давање поддршка на граѓаните.

Путин донесе одлука: Следната недела во Русија - неработна

Точка - 25.03.2020

Претседателот на Русија, Владимир Путин, објавил дека следната недела на територијата на цела земја ќе биде неработна за сите вработени, иако аптеките, продавниците, болниците и меѓуградскиот превоз, како и останатите услужни центри ќе продолжат со ...

Русија навистина има толку мал број на заразени? Градоначалникот на Москва го предупреди Путин дека вистинската бројка ...

Точка - 25.03.2020

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека бројот на заразени со коронавирусот во главниот град е „значително поголема“ од официјалните бројки.

Путин ја пушти цела Русија на одмор следната недела

Локално - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин ја прогласи за невработна во земјата следната недела. „Гледаме колку драматично се развива состојбата со епидемијата на коронавирус во светот. Бројот на случаи продолжува да се зголемува во многу земји.

Путин го одложи уставниот референдум поради епидемијата на коронавирусот

Слободен Печат - 25.03.2020

Референдумот за усвојување на уставните амандмани, што го вклучува и оној за реизбор на рускиот претседател Владимир Путин, ќе биде одложен за време на кризата со коронавирусот, соопшти денеска претседателот, пренесе „ДПА“.

РУСИЈА ЦЕЛОСНО ЗАПИРА СО РАБОТА: Путин прогласи неработна седмица од 28 март до 5 април!

Денешен - 25.03.2020

Ситуацијата во светот со корона вирусот се развива драамично, изложувајќи ја на удар светската економија, истакнал денеска рускиот претседател Владимир Путин во ТВ обраќањето до нацијата, пренесуваат бугарските медиуми цитирајќи го ТАСС.

Трамп: Се надевам дека ќе се ослободиме од коронавирусот до Велигден

Макфакс - 25.03.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се надева дека САД ќе се ослободат од коронавирусот до Велигден, иако гувернерот на Њујорк предупреди дека болеста се шири побрзо од „куршум“, а Светската здравствена организација предупреди дека ...

Путин нареди воени вежби за поголема подготвеност во борбата со Ковид-19

Слободен Печат - 25.03.2020

– Рускиот претседател Владимир Путин нареди воени вежби за зголемување на подготвеноста за борба против коронавирусот. Тоа го соопшти денеска Министерството за одбрана, додека во Москва повеќето продавници се затворени и забранети се јавни настани.

Русија е подготвена да им помогне на САД во борбата против коронавирусот, ако треба

МКД - 25.03.2020

Руските комплети за тестирање покажаа висок квалитет во Кина и Иран и беа пренесени во Италија. Русија е подготвена да им помогне на Соединетите Американски Држави во борбата против новиот коронавирус, доколку е потребно, рече рускиот амбасадор во ...

Трамп сака Америка да ја рестартира економијата до средината на април

МКД - 25.03.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп најави дека до средината на април сака да ја рестартира американската економија и покрај ширењето на ковид-19, намалувајќи ја сериозноста на пандемијата како што правеше во раните фази споредувајќи ја со сезонски ...

(Видео) Путин посети болница со заболени од коронавирус и разговараше со нив

Макфакс - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја посети болницата во Комунарки, предградие на Москва, во која е сместен најголем број заболени со коронавирусот. Тој облечен во заштитно одело прошета во неколку одделенија, разговараше со еден од ...

Русија е подготвена да им помогне на САД со коронавирусот

Макфакс - 25.03.2020

Русија е подготвена ако е потребно да им помогне на САД во борбата против коронавирусот, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов. „Шпекулациите за неуспехот на нашиот дијагностички систем се неприфатливи.

(Видео) Путин облече скафандер и ги посети заразените од корона вирусот во Москва

еМагазин - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин вчера облече заштитен скафандер и ги посети заразените од корона вирусот сместени во една од болниците во Москва. При тоа, градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин соопшти дека најверојатно бројката на заразени е ...

Путин во посета на заболени од коронавирус (ГАЛЕРИЈА)

Expres - 25.03.2020

Во заштитно одело и маска на лицето, рускиот претседател Владимир Путин ја посетил болницата во Коминарк, во близина на Москва. Тој ја пофалил работата на лекарите во болницата каде се сместени најголемиот број заболени пациенти од коронавирусот.

(ВИДЕО) Путин во болница, разговараше со заболени од корона вирус

Скопје1 - 25.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја посети болницата во Комунарки, предградие на Москва, во која е сместен најголем број заболени со коронавирусот. Путин облечен во заштитно одело прошета во неколку одделенија и разговараше со еден од ...

Трамп сака до Велигден да ја реактивира економијата во САД

Канал5 - 24.03.2020

Претседателот на САД Доналд Трамп најави дека сака да ја обнови американската економија до средината на април и покрај ширењето на Ковид-19. Разговарајќи со граѓаните преку Фокс њуз, Трамп рече дека би сакал бизнисите да ги отворат своите врати до ...

Трамп повеќе не го нарекува коронавирусот „кинески“

Press24 - 24.03.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп новиот коронавирус повеќе не го нарекува „кинески вирус“. Трамп во последните недели на своите митинзи инсистираше дека вирусот потекнува од Кина. Луѓето од азиско потекло, пак, осудуваа дека терминот е навредлив и ...

Фудбал моментално се игра во Белорусија, Русија, Шведска и Боцвана

А1 On - 24.03.2020

Минатиот викенд, на општо изненадување со оглед на ширењето на коронавирусот, почна новата фудбалска сезона во Белорусија. Но, поранешната советска република не е единствена во која најважната споредна работа во светот во моментот и пркоси на ...

Путин во посета на болница каде што се лечат заразени со КОРОНА ВИРУС (видео)

Пулс24 - 24.03.2020

Путин во посета на болница каде што се лечат заразени со КОРОНА ВИРУС. Овој политичар упорно ги поместува границите на тоа како треба да се практиција политиката. Се облече во заштитно одело и отиде да посети болница, за самиот да се увери како ...

Собјанин: Во Русија можеби има повеќе случаи на заразени со коронавирус отколку што се пријавени

Опсервер - 24.03.2020

– Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека актуелната бројка на заразени со коорнавирусот во земјата можеби е „значително повисока“ отколку што се наведува во извештаите, јави ДПА.

Путин облече скафандер и ги посети заразените од коронавирусот

+инфо - 24.03.2020

Рускиот претседател Владимир Путин ја посети болницата во Коминарк, во близина на Москва, во која се сместени најголемиот број заболени пациенти од коронавирусот. Но, пред да влезе таму, тој облекол жолто заштитно одело и ставил маска на лицето.

Трамп бара брз договор за економскиот пакет за справување со коронавирусот

Глас на Америка - 24.03.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, апелираше до Конгресот за брзо завршување на преговорите за пакетот заекономска помош од два трилиони американски долари за да им се помогне на американските работници и бизниси кои се сериозно погодени од ...

Америка е пред ужасен избор: Долари или многу мртви од коронавирусот

Слободен Печат - 24.03.2020

Колку економии вреди животот? Ова не е само академско прашање или клише, ова е прашање кое американскиот претседател Доналд Трамп се повеќе го подвлекува во своите одлуки околу пандемијата на коронавирусот и одговорот на неа, пишува хрватски ...

Владимир Путин облече заштитно одело и ги посети заболените од Ковид 19

Република - 24.03.2020

Рускиот претседател Владимир Владимирович Путин ја посети болницата во Коминарк, предградие во Москва, во која се сместени најголем број од заболените пациенти од коронавирус. На влезот облече жолто заштитно одело.