TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

А1 On - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

+инфо - 11.10.2018

„Газета Експрес“ напоменува дека лидерите на главните владејачки партии, претседателот на Собранието Кадри Весели (лидер на Демократската партија на Косово - ПДК), премиерот Рамуш Харадинај (Алијанса за иднината на Косово) и вицепремиерот Фатмир ...

Весели: Косово треба да се обедини околу диајлогот со Србија

Стандард - 11.10.2018

Претседателот на косовското Собрание и лидер на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по денешната средба со претставници на неколку парламентарни партии, порача дека „Косово треба да биде обединето“ кога е во прашање дијалогот со ...

Косовската опозиција ја одби поканата за хармонизација на резолуцијата за дијалогот со Србија

1tv - 11.10.2018

Косовските опозициски партии нема да учествуваат на средбата свикана од претседателот на Собранието Кадри Весели за хармонизација на резолуцијата предложена од владејачките партии за дијалогот меѓу Косово и Србија.

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

1tv - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

Демократскиот сојуз на Косово ги повика партиите да се договорат за датум за вонредни избори

1tv - 10.10.2018

Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) соопшти дека е подготвен да се сретне со сите парламентарни партии „со цел да се постигне договор за датумот на одржување на вонредни избори и за правците во кои ќе се одвива дијалогот со Србија по овие избори“.

„Газета Експрес“: Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

Независен - 11.10.2018

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи, го одбележа почетокот на блокадата на ...

Весели: Косово треба да се обедини околу диајлогот со Србија

1tv - 11.10.2018

Претседателот на косовското Собрание и лидер на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по денешната средба со претставници на неколку парламентарни партии, порача дека „Косово треба да биде обединето“ кога е во прашање дијалогот со ...

Косовската опозиција ја одби поканата за хармонизација на резолуцијата за дијалогот со Србија

Либертас - 11.10.2018

Косовските опозициски партии нема да учествуваат на средбата свикана од претседателот на Собранието Кадри Весели за хармонизација на резолуцијата предложена од владејачките партии за дијалогот меѓу Косово и Србија.

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

Либертас - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

Демократскиот сојуз на Косово ги повика партиите да се договорат за датум за вонредни избори

Либертас - 10.10.2018

Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) соопшти дека е подготвен да се сретне со сите парламентарни партии „со цел да се постигне договор за датумот на одржување на вонредни избори и за правците во кои ќе се одвива дијалогот со Србија по овие избори“.

„Газета Експрес“: Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

Вечер - 11.10.2018

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи, го одбележа почетокот на блокадата на ...

Весели: Косово треба да се обедини околу диајлогот со Србија

А1 On - 11.10.2018

Претседателот на косовското Собрание и лидер на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по денешната средба со претставници на неколку парламентарни партии, порача дека „Косово треба да биде обединето“ кога е во прашање дијалогот со ...

Косовската опозиција ја одби поканата за хармонизација на резолуцијата за дијалогот со Србија

А1 On - 11.10.2018

Косовските опозициски партии нема да учествуваат на средбата свикана од претседателот на Собранието Кадри Весели за хармонизација на резолуцијата предложена од владејачките партии за дијалогот меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

Курир - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

„Газета Експрес“: Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

1tv - 11.10.2018

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи, го одбележа почетокот на блокадата на ...

Весели: Косово треба да се обедини околу диајлогот со Србија

Либертас - 11.10.2018

Претседателот на косовското Собрание и лидер на Демократската партија на Косово (ПДК) Кадри Весели, по денешната средба со претставници на неколку парламентарни партии, порача дека „Косово треба да биде обединето“ кога е во прашање дијалогот со ...

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

Вечер - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

„Газета Експрес“: Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

Либертас - 11.10.2018

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи, го одбележа почетокот на блокадата на ...

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

Република - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

„Газета Експрес“: Дијалогот блокиран, Брисел нема датум за следна средба Тачи-Вучиќ

Телма - 11.10.2018

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи, го одбележа почетокот на блокадата на ...

Хоти: Единствено решение за излез од кризата на Косово е власта да си замине

Н.Македонија - 11.10.2018

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во која се наоѓа земјата е итното заминување од власт на ...

„Газета Експрес“: Блокиран дијалогот Белград-Приштина

Н.Македонија - 11.10.2018

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне со неговиот косовски колега Хашим Тачи, го одбележа почетокот на блокадата на ...