TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Молк од вилата „Водно“ во чие име претседателката Сиљановска-Давкова постави венец на спомен плочата на Кирил и Методиј

24Инфо - 25.05.2024

Молк од вилата „Водно“ по новиот гаф на новоизбраната претседателката на Северна Македонија, Гордана Сиљановска – Давкова на нејзиното прво излегување од државата по повод одбележувањето на ликот и делото на словенските просветители, Светите браќа ...

Нема одговор од претседателскиот кабинет на реакциите зошто на венецот не стои името на државата

24 Вести

Кого претставуваше Сиљановска Давкова, венецот на спомен плочата на Кирил и Методиј без име на државата

Скопје1

(ФОТО) Давкова положи венец на спомен плочата на Св. Кирил без име на државата

Телма

Без име на државата, Сиљановска – Давкова положи венец на спомен плочата на Кирил и Методиј

Слободен Печат

(Фото) Венецот на спомен-плочата на Св.Кирил во Рим без името на државата

еМагазин

Венецот од Давкова за Кирил и Методиј без името на државата

24Инфо

CivilMedia Frontline Независен А1 On Бриф Фокус МКД

(ФОТО) Сиљановска-Давкова од Рим: Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го ...

360 степени - 24.05.2024

По молебенот пред гробот на Свети Кирил, претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и државно-црковната делегацијата положија цвеќе пред спомен-плочата на македонски јазик во чест на делото на Кирил и Методиј во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во ...

Сиљановска Давкова од Рим: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

24 Вести

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Скопје1

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Либертас

Силјановска Давкова: После средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

ТВ21

Сиљановска Давкова: Кирил порачал дека јазикот е код за разбирање, дека треба да се разбираме, да се обидеме да се слушаме, да се помагаме

Локално

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сител

4NEWS Курир А1 On Денешен Нетпрес +инфо МКД Lider

Молебен во чест на Свети Кирил во Рим

Алфа - 24.05.2024

Државно црковната делегација којашто ја предводи шефицата на државата Г.С.Д се поклони на гробот на свети кирил во базиликата св. Климент во Рим. Нејзе ја пречекаа македонски вернички коишто преку црковно здружение дошле да оддадат почит на делото ...

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил, цвеќе на плочата на македонски јазик

ТВ21

За светците на словенската писменост- гробот на Свети Кирил е светилиште во Рим, но мистерија е каде е погребан неговиот брат Свети Методиј

Телма

Се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

360 степени

Претседателката Силјановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

ТВ21

(Галерија) Силјановска се поклони пред гробот на Св. Кирил во Рим

еМагазин

24 мај одбележан во Рим – молебен на гробот на Свети Кирил

Нетпрес

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Алсат-М - 24.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова и државно-црковната делегацијата кои се во посета на Рим и Ватикан по повод одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј, положија венец цвеќе пред спомен-плочата на ...

Сиљановска во Ватикан на одбележување на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители

Канал5

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Независен

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Силјановска Давкова се сретна со Папата, но средба со Радев немаше

Фактор

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Либертас

Сиљановска Давкова попладнево во Рим на средба со италијанскиот претседател Матарела

Слободен Печат

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители

Канал5

Сител Lider Во Центар Курир Нетпрес Рацин PressingTV Денешен