TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КАКО ЌЕ ФУНКЦИОНИРААТ ОПШТИНИТЕ: По 22 март градоначалниците ќе бидат развластени

Телеграф - 07.03.2017

Една од варијантите за кои се размислува е скратување на роковите за распишување и одржување на локалните избори, но и за тоа ќе бидат потребни измени на Изборниот законик бидејќи скратување на рокови за редовни избори не постојат Мандатот на ...

Рокот истече – неизвесно одржувањето на локалните избори

24 Вести - 07.03.2017

Синоќа на полноќ истече последниот рок за распишување на локални избори. Ниту една од партиите не поднела барање за свикување на конститутивна седница, а тоа не го направи ниту екс претседателот на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, кој сè уште ...

Рокот заврши, „виси“ одржувањето на локалните избори

А1 On - 07.03.2017

Политичката состојба го искомплицира и одржувањето на локалните избори. Вчера беше последниот законски рок за да се распишат изборите. За да може да се одржат изборите во првата половина на мај, како што стои во Изборниот законик, тие требаше да ...

Земја на чудата - нема Влада, нема Собрание, нема локална власт

+инфо - 07.03.2017

На актуелните состави на локалната власт во земјава мандатот им истекува на 20 март. Македонија влегува во длабока политичка и институционална криза откако ноќеска се проби рокот за распишување на редовните локални избори кои требаше да се одржат во ...

Нема нова влада, нема Собрание, а наскоро ќе нема и локална власт

МКД - 07.03.2017

По вчерашното пробивање на рокот за распишување на локалните избори, Македонија отвори нова врата за влез во уште една криза, а тоа е нефункционирање и на локалната самоуправа. Ако локалните избори не се одржат во мај, градоначалниците на општините ...

Локалните избори пред одложување ...

Н.Македонија - 07.03.2017

Рокот за распишување на локалните избори траеше до полноќ, но уште вчера напладне стана речиси јасно дека ниту една партија нема намера да побара да се свика седница и да се надминат овие институционални проблеми Иако вчера беше крајниот рок да се ...

ИЗБОРНИОТ ЗАКОНИК ПАК ЌЕ СЕ МЕНУВА: Без претседател на Собрание нема локални избори

Телеграф - 07.03.2017

Во ваков случај сѐ поизвесно е дека изборите за градоначалници ќе се одложат за наесен, а не се исклучува можноста тие да се одржат заедно со новите парламентарни избори Откако вчера Собранието не се состана за да ја започне процедурата за ...

Молкот на Иванов ја носи Македонија во потешка криза- Сега напаѓаат и соседите !

Локално - 07.03.2017

Се чека претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, уште еднаш да ја преиспита својата одлука и да го додели мандатот на парламентарното мнозинство кое му испорача 67 пратенички потписи. Тоа е најдобрата варијанта согласно Уставот на РМ и демократските ...

Рокот пробиен: Се одложуваат локалните избори во Македонија

Скопје инфо - 07.03.2017

Шести март беше крајниот датум до кога изборите мораше да се распишат за да се запази минимумот од 70 дена, колку што треба да поминат од денот на распишување до нивното одржување. Изборниот законик по однос локалните избори е прецизен и јасен и ...

ДО ИЗБОРИТЕ И ПО НИВ: Кој ќе владее со општините

Фактор - 07.03.2017

Неизвесноста со формирањето на нова влада, го искомплицира и одржувањето на локалните избори. Откако вчера, ниту една партија не побара да се свика седница во Собранието, за да се распишат изборите - отворено е прашањето кога ти ќе се одржат.

Можни ли се локални избори во мај?

еМагазин - 07.03.2017

Ни една партија вчера, кога беше последниот рок, не поднесе барање за одржување на собраниска седница за да се распишат локалните избори. Според експертите оваа новонастаната ситуација може да се реши само со промени во Изборниот законик, со ...

Локалните избори неизвесни, на градоначалниците мандатот им истекува на 22 март

еМагазин - 07.03.2017

Ни една партија не поднесе барање за одржување на собраниска седница за да се распишат локалните избори. Последниот рок за тоа беше вчера. Според Изборниот законик локалните избори треба да се одржат до средината на мај.

Сите ја очекуваат одлуката на претседателот Иванов

Бизнис Вести - 07.03.2017

Сите ја очекуваат одлуката на претседателот Ѓорге Иванов – повикуваат шефот на државата да ја повлече одлуката и конечно да му го додели мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мнозинството граѓани, меѓународниот фактор и партиите очекуваат Иванов ...

Рокот за локалните избори истече, нема кој да ги распише

Глас на Америка - 06.03.2017

Според законските регулативи само претседателот на Собранието може да ги распише изборите. Ниту една партија не побара да се свика седница за да се реши ова прашање кое може да ја продлабочи кризата.

Неизвесност околу локалните избори  – Парламентот празен, спикер нема, рокот пречекорен

ТВ21 - 06.03.2017

Последниот ден за распишување локални избори, за да се одржат според законскиот рок во првата половина од мај, истекува за неколку часа. Но многу политички недоречени моменти се испречуваат пред формирањето нов парламентарен состав, за да може да се ...

„10 Минути“ со Борче Давитковски: Македонија е во тешка уставна и политичка криза

ТВ21 - 06.03.2017

Македонија западна во голема уставна и политичка криза поради пречекорувањето на роковите за распишување на локалните избори, смета универзитетскиот професор Борче Давитковски. Тој во гостувањето во емисијата „10 минути“ изјави дека по сила на ...

Локалните избори ќе се одложат, но не се знае за колку време

Алсат-М - 06.03.2017

Вечерва истекува рокот за распишување на локалните избори, што според Изборниот законик е надлежност на претседателот на Собранието. Бидејќи Собранието веќе два месеци нема претседател, евентуалното распишување или одложување на локалните избори ќе ...

Локалните избори заглавени во политичкиот костец

Слободен Печат - 06.03.2017

Ако изборите не се одржат во мај, градоначалниците на општините и општинските совети повеќе нема да имаат никакви надлежности, а пречекорувањето на предвидениот рок повлекува измени во Изборниот законик.

Локалните избори се одлагаат, никој не свика собраниска седница

Фокус - 06.03.2017

Ниту една од политичките партии не поднесе барање за свикување конститутивна собраниска седница, па новите локални избори, чиј последен рок истече денеска, не се распишаа. Иако СДСМ и ДУИ заедно со БЕСА и Алијанста за Албанците обезбедија ...

Избори не се распишани, општините ќе работат на „резерва“

Телма - 06.03.2017

Градоначалниците ќе мора да бараат резервни варијанти за функционирање на општините, откако ќе им истече мандатот, а нови локални избори, чиј последен рок истече денеска, не се распишаа. Нивниот мандат, како и мандатот на советите е 4 години, а по ...

Роковите пробиени, локалните избори се одложуваат

Алфа - 06.03.2017

Се поизвесно е дека рокот ќе се пробие, кој истекува вечерва на полноќ. За да се изберат градоначалници како и советници во првата половина на мај или на 14 мај, според Изборниот законик, од денот на распишувањето до денот на одржувањето на изборит ...

Законските одредби за распишувањето на локалните избори

Академик - 06.03.2017

Во член 16 од Изборниот законик се пропишува дека изборите за членови на совет и за градоначалник се одржуваат секоја четврта година истовремено во сите општини, во првата половина на мај.

ВМРО-ДПМНЕ е за двојни избори, СДСМ моли кај ДУИ да се одложат, ДУИ менува ставови како Зоран Заев, а БЕСА и Алијансата ...

Сител - 06.03.2017

Локалните избори најверојатно нема да се одржат во првата половина на мај, како што предвидува изборниот закони. Денеска на полноќ истекува последниот рок за распишување на изборите според кој тие можат да се одржат во овој рок.

Локални избори не се распишаа - како ќе функционираат општините?

Фактор - 06.03.2017

Ниту една од политичките партии не поднесе барање за свикување конститутивна седница во Собранието, и со тоа новите локални избори, не се распишаа. Рокот за нивно распишување истече денеска.

Истекува рокот за локалните избори

МРТ - 06.03.2017

Неизвесно е кога ќе се одржат локалните избори во Македонија, планирани за в мај. Денеска истекува рокот за нивно распишување, но нема иницијатива за свикување собраниска седница. Право да ги распише изборите има претседателот на Закодавниот дом, но ...

Локалните избори „висат“, мнозинството уште го чека Иванов?!

+инфо - 06.03.2017

Иванов не попушта ни пред домашната, ни пред пред меѓународната јавност. На полноќ истекува рокот за определување на датум за одржување на локалните избори, Кабинетот на претседателот на државата и новото парламентарно мнозинство се длабоко закопани ...

ДУИ: Локалните избори се одложуваат

Press24 - 06.03.2017

Локалните избори се одложуваат, изјавила денеска градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, пренесуваат медиумите кои известуваат на Албански јазик „Како што стојат работите денеска, изгледа дека избоите ќе се одложат“ – изјавила Арифи по средбата со ...

Локалните избори во политички вакуум

Р.С.Европа - 06.03.2017

Денеска истекува рокот за распишување на локалните избори, но такво нешто не е на повидок. СДСМ го бара мандатот за состав на влада, а ВМРО-ДПМНЕ инсистира на нови парламентарни избори. Според Уставот и Изборниот законик, денеска е последниот ден за ...

Иванов уште не се предомислува за мандатот, кризата го допира дното

Фактор - 06.03.2017

Македонија виси на работ над провалија. Од ден на ден станува се потензично, а шефот на државата ја следи матичната партија и откако доби пораки и од Брисел да му го довери мандатот за формирање на влада на опозицискиот лидер, тој не се предомисли.

Рокот заврши, „виси“ одржувањето на локалните избори

Локално - 07.03.2017

Политичката состојба го искомплицира и одржувањето на локалните избори. Вчера беше последниот законски рок за да се распишат изборите. За да може да се одржат изборите во првата половина на мај, како што стои во Изборниот законик, тие требаше да ...

Како ќе функционираат општините доколку се одложат локалните избори?

Таратур - 07.03.2017

Неизвесноста со формирањето на нова влада, го искомплицира и одржувањето на локалните избори. Откако вчера, ниту една партија не побара да се свика седница во Собранието, за да се распишат изборите, отворено е прашањето кога ти ќе се одржат.

Локалните избори неизвесни, на градоначалниците мандатот им истекува на 22 март

Канал 77 - 07.03.2017

Ни една партија не поднесе барање за одржување на собраниска седница за да се распишат локалните избори. Последниот рок за тоа беше вчера. Според Изборниот законик локалните избори треба да се одржат до средината на мај.

Одбраната на Берлин

Призма - 06.03.2017

Денес е последниот термин кога Собранието треба да ги распише локалните избори, што би требало да се одржат во средината на мај. Во моментот кога се пишува овој текст речиси е извесно дека локалните избори ќе се одржат – ама не се знае кога.

Молкот на Иванов ќе активира план Б на мнозинството

Deutsche Welle - 06.03.2017

Од партиите на мнозинството не го откриваат следниот чекор, бидејќи уште очекуваат да се реализира планот А: Иванов да го даде мандатот. Во меѓувреме нема пречка да одржат седница и да изберат претседател на Собранието.

Нема одговор од Иванов што со локалните избори

Сакам да кажам - 06.03.2017

Претседателот Ѓорге Иванов не одговара дали има план кога ќе се одржат локалните избори бидејќи рокот истекува вечер на полноќ, а Собранието не се состанува поради кризата, предизвикана од недавањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој ...

Денеска истекува рокот за распишување локални избори, нема кој да ги распише

МКД - 06.03.2017

Денеска е последниот рок кога Собранието треба да ги распише локалните избори. Во ситуација кога сѐ уште не е избран претседател на Собранието, тоа значи дека за да се испочитува рокот, денеска би требало да продолжи конститутивната седница, да се ...

Денеска е последниот рок за распишување на локални избори

А1 On - 06.03.2017

Последниот рок за распишување локални избори истекува денеска. За да се одржат изборите во првата половина на мај Собранието треба да ја продолжи конститутивната седница за да се избере претседател на Собранието и тој да ги распише изборите.

(ВИДЕО) „10 Минути“ на ТВ21 со Борче Давитковски: Македонија е во тешка уставна и политичка криза

Локално - 06.03.2017

Македонија западна во голема уставна и политичка криза поради пречекорувањето на роковите за распишување на локалните избори, смета универзитетскиот професор Борче Давитковски чиј став го пренесува ТВ21 .

ЗА ДА СЕ СТИГНЕ КРАЈНИОТ РОК, 14 МАЈ: Локалните избори ќе треба да се распишат денеска

Телеграф - 06.03.2017

Иако во Уставот децидно не е наведено, досега секогаш претседателот на Собранието ги распишуваше изборите за градоначалници Доколку денеска не бидат распишани локалните избори, пратениците ќе мора да направат измени во Изборниот законик и на Законот ...

Се чека на Иванов и за ЛОКАЛНИТЕ избори!

Локално - 06.03.2017

Никој не знае кога ќе бидат распишани локалните избори. Се тоа зависи прво од формирање на новата влада, односно од комплетирањето на новиот парламент , избор на претседател, комисии, па дури потоа распишување на локални избори.Од друга страна ...

Денеска истекува рокот за распишување локални избори...

Н.Македонија - 06.03.2017

Денеска истекува рокот за распишување локални избори Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи Конститутивната седница, да избере претседател, а тој да ги распише локалните избори што ќе се одржат на 14 мај, наложува Изборниот ...

Локалните избори ќе се одложат, но не се знае за колку време

Репортер - 06.03.2017

Вечерва истекува рокот за распишување на локалните избори, што според Изборниот законик е надлежност на претседателот на Собранието. Бидејќи Собранието веќе два месеци нема претседател, евентуалното распишување или одложување на локалните избори ќе ...

Неизвесно одржувањето на локалните избори

Кумановски м. - 06.03.2017

Денеска истекува рокот кога Собранието треба да ги распише локалните избори, кои треба да се одржат во првата половина од месец мај, меѓутоа во услови без избран претседател на Собрание нема кој да ги распише со што нивното одржување е довеедено во ...

Денеска истекува рокот за распишување локални избори

Press24 - 06.03.2017

Денеска е последниот рок во кој Собранието на Република Македонија треба да ги распише локалните избори. Денеска Собранието треба да ја продолжи Конституитивната седница, да избере претседател и да ги распише локалните избори, кои би требало да се ...

(ВИДЕО) Избори не се распишани, општините ќе работат на „резерва“

Локално - 06.03.2017

Градоначалниците ќе мора да бараат резервни варијанти за функционирање на општините, откако ќе им истече мандатот, а нови локални избори, чиј последен рок истече денеска, не се распишаа, информира Телма.

Никој не свикува собраниска седница, локалните избори се одложуваат?

Макфакс - 06.03.2017

До попладнето во понеделникот ниедна од политичките партии застапени во новиот состав на Собрението по предвремените паралемнтарни зибори од 11-ти декември не поднесе барање за свикување конститутивна седница на парламентот, па според се судејќи, ќе ...

Локалните избори доведени во прашање

Телма - 05.03.2017

„Утре Собранието треба да ја продолжи Конститутивната седница, да избере претседател, а тој да ги распише локалните избори кои ќе се одржат на 14-ти мај.“ Ова би требало да се случи за да се испочитува Изборниот законик.

ДУИ е против одложување на локалните избори; Законскиот рок за распишување на изборите истекува утре

Алсат-М - 05.03.2017

ДУИ и нејзините кадри кои се на чело на општините со албанско население не се заинтересирани за одложување на локалните избори. Потпретседателката на ДУИ, која е на чело на општина Тетово, Теута Арифи, изјави дека ДУИ бара да се почитува законскиот ...