TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Организацијата во Египет е ужасна, а секојдневно станува уште – полоша!“

Sport 1 - 14.01.2021

Со синоќешниот натпревар помеѓу домаќинот Египет и Чиле и официјално беше означен почетокот на Светското првенство (СП) во ракомет, што, сепак, не го намали огромните критики кои доаѓаат на сметка на организаторот.

Червар: Тешко е … Овде е како да одиме во војна

Екипа

Червар: Одиме на тренинг, а околу нас се шест воени транспортери, како да одиме во војна

Sport M

Хорват: Македонците знаеја дека постои голема можност да дојдат во Египет

Sport M

„Патуваме опкружени со воени транспортери, како да одиме во војна, а не на - ракомет!

Sport 1

Парондо изгубен во преводот

24 Ракомет

Македонија – Шведска: Десеткуваната Шведска е добра можност за старт со победа на Мундијалот

Спортски

24 Ракомет SportMedia Екипа Sport M Н.Македонија Дриблинг Спортклуб Екипа

Сѐ е под конец во Каиро, Македонија дури и тренираше

Sport 1 - 14.01.2021

Македонската ракометна репрезентација доцна се приклучи во „меурот“ во Каиро, каде што се сите репрезентации учеснички на Светското првенство, но и покрај тоа го фати редот и веќе се подготвува за вечерашниот (20.30) дуел со Шведска.

Македонија ќе го отвори СП против „осакатената“ Шведска!

СуперСпорт

Македонија со пет победи и еден пораз на стартот од светските шампионати!

Слободен Печат

ИХФ со строги протоколи: Македонија ќе направи два ПЦР теста во рок од 24 часа

SportMedia

Шведска прв ривал на македонските ракометари на Мундијалот во Египет

Канал5

Македонските ракометари вечер против Шведска ќе го имаат својот прв настап на СП 2021

Опсервер

Ракометарите пристигнаа во Каиро и веднаш заминаа на тестирање

СуперСпорт

Gol.mk Спортски Gol.mk Дриблинг Expres Скопје инфо SportMedia Точка

ВИДЕО: Првиот гол на Лазаров во дресот на Македонија, пред 22 години, токму во Египет

Sport M - 14.01.2021

Судбината сакаше, Кире Лазаров инаму каде што дебитираше во националниот дрес, веројатно и да ја заврши репрезентативната кариера. Тој пред неколку месеци најави повлекување, а поради откажувањето на Чешка, Македонија ќе игра на СП во Египет.

Пред 22 години во Египет – Погледнете го деби голот на Лазаров во дресот на Македонија (ВИДЕО)

24 Ракомет

Деби голот на капитенот во Египет: Треба да му се даде поголема шанса на Лазаров (ВИДЕО)

SportMedia

Египет 1999: Првиот гол на Лазаров на светските првенства

Спортски

Лазаров: Ако биравме група, ќе ја одберевме баш оваа!

Тера

ВИДЕО: Ова е првиот гол на легендарниот Лазаров со коментар на легендата Калински

Дриблинг

ВИДЕО: Погледнете го првиот гол на тинејџерот Кире Лазаров на Мундијалите!

Gol.mk

СуперСпорт Екипа Курир Пулс24 Gol.mk

ВИДЕО: Што кажа легендарниот коментатор Златко Калински за Кире Лазаров пред 22 години кога дебитираше за Македонија во ...

Sport M - 14.01.2021

Кире Лазаров се враќа онаму каде што дебитираше за македонската репрезентација. Во 1999-та година го одигра првиот меч во националниот дрес, а со само 19-години на дебито го постигна и својот прв гол во репрезентацијата и тоа против Саудиска Арабија.

Червар: Тука е како да одиме во војна, навистина е тешко!

SportMedia - 14.01.2021

Хрватска репрезентација утре го игра првиот меч на Светското првенство за противник ја има селекцијата на Јапонија. Денешната прес-конференција на интересен начин ја почна селекторот, Лино Червар, вели дека се чувствуваат како да одат во војна, со ...

Танкоски: Немавме време за анализа на Шведска, но тоа е тим со многу промени

24 Ракомет - 14.01.2021

Репрезентативците на Македонија веќе се во Каиро и ги одбројуваат последните часови до првиот натпревар на Светското првенство. Македонија денеска игра против селекцијата на Шведска, а играчите за доаѓањето на Мундијалот дознаа пред два дена.

Лазаров: Ако можевме да бираме, ќе ја одберевме токму оваа група

24 Ракомет

Ракометарите тргнаа кон Египет, првиот предизвик е утре против Шведска

Дерби

„Фараоните“ го отвораат СП, Данците ја бранат титулата, Норвешка прв фаворит

SportMedia

Обложувалниците открија: Еве колкави шанси ѝ се даваат на Македонија на СП

Gol.mk

ВРЕМЕПЛОВ: Поглед во минатото на Светските првенства, кои репрезентации освојуваа медали

24 Ракомет

Македонија на СП: Најлош пласман во Египет, најуспешен настап пред пет години

Gol.mk

Gol.mk Gol.mk Sport M МКД Gol.mk Спортски

ВИДЕО: Елдера од Египет е машина за голови, шест од шест против Чиле

Дриблинг - 13.01.2021

Домаќинот Египет со убедлива победа против Чиле 35-29 го отвори Мундијалот, на полувреме се беше јасно кој е кој на овој дуел од групата во која се уште и Македонија и Шведска. Најдобри поединци кај Египет беа, Елдера и Јахија со по шест гола, за ...

Моќен старт на домаќинот, Египет не се ни испоти против Чилеанците

Gol.mk

Домаќинот Египет убедлив против Чиле на светското првенство, сериозно предупредување за Македонија

Дриблинг

Египет го победи Чиле на отварањето на СП во ракомет

Спортски

Египет го торпедираше Чиле на стартот од СП

Вечер Прес

Сагосен: Ова не може да се нарече „балон“, трагикомично е - див запад!

Gol.mk - 14.01.2021

Норвешка пристигна во Египет како еден од главните фаворити за златниот медал, а човекот кој ќе има можеби најголемо влијание на овој Мундијал, Сандер Сагосен е загрижен од условите. Бекот на норвешкиот тим имаше бројни критики за организацијата, ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: МАКЕДОНИЈА ОДИ НА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО – Чешка се откажа !

Курир - 12.01.2021

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка, пишува Спортмедиа.мк Најновата информација дека оваа селекција нема друг избор, освен да се откаже поради ...

ОФИЦИЈАЛНО: Чешка се откажа, Македонија патува на СП!

Курир

Чешка се откажа, Македонија ќе игра на СП во Египет!

Точка

Официјално: Македонија патува на Мундијалот, Чешка го откажа настапот!

+инфо

И ИХФ потврди: Македонија ќе игра на СП на 14, 16 и 18 јануари

Република

ИХФ потврди: Македонија ќе настапува на Мундијал во Египет

Sport M

ИХФ потврди: Македонската ракометна репрезентација ќе игра на Мундијалот во Египет

Опсервер

Република Курир СуперСпорт Скопје инфо Спортски Вечер Прес Спортманија Sport 1

Македонија полета за Египет! Ракометарите со интересна порака од авион (ФОТО)

+инфо - 13.01.2021

Македонската ракометна селекција со чартер лет од Скопје замина за Египет. Голманот Никола Митревски објави селфи од авионот пред полетувањето и напиша 90+5 , очигледно алудирајќи на тоа што во последен момент или „народски“ кажано во судиско ...

(ФОТО) Македонија полета за Египет!

Спортклуб

Словенија и Хрватска со заеднички чартер лет отпатуваа за Египет

Gol.mk

Хрватска и Словенија со заеднички чартер-лет отпатуваа за Египет

SportMedia

Митревски: На ова СП немаме што да загубиме, сè е подобро од гледање дома на ТВ

24 Ракомет - 13.01.2021

Македонската делегација која ќе биде дел од Светското првенство во Египет, попладнево полета за Каиро. Поканата од ИХФ ја добивме во „пет за 12“ но тоа за нашите ракометари, а ни за РФМ не беше проблем.

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Кајгана

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

MakPress

РФМ: Целосно сме подготвени за настап на ракометниот Мундијал

Сител

По ракометниот пласман на СП, РФМ: Подготвени сме да заиграме на Мундијалот

Фокус

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци во Египет

Канал5

Одиме на Светско – РФМ ја доби поканата за учество на нашите репрезентативци

Канал5

Sport 1 Gol.mk 24 Ракомет Слободен Печат Екипа Дриблинг SportMedia Вечер Прес

Македонските ракометари на низок старт, уште една репрезентација има седум позитивни на корона

Република - 12.01.2021

Нови проблеми за една од репрезентациите кои учествуваат на Светското ракометно првенство во Египет. По проблемите со позитивни случаи на коронавирус во репрезентацијата на САД, позитивни ракометари пријави и селекцијата на Зеленортски острови.

Нова шанса за Македонија, по САД уште една репрезентација пријави куп позитивни играчи на Ковид-19

Дерби

ИХФ не може да крене глава – и Зеленортските Острови пријавија позитивни случаи!

24 Ракомет

САД има 18 позитивни на ковид-19, ќе добие ли Македонија повик за настап на СП?

МКД

Македонските ракометари на „стенд-бај“

Сител

Кај нас позитивни на Ковид-19 нема: Се е спремно, Македонија чека повик од ИХФ

Спортски

Хаос со земјите учесници на СП: Зеленортските острови пријавија седум позитивни!

Спортски

Дриблинг МКД SportMedia Дриблинг Спортски Екипа СуперСпорт SportMedia

Македонија чека повик: Зеленортските острови имаат седум заразени!

Sport 1 - 12.01.2021

Прво беше Шведска, па потоа Чешка, потоа се појавија САД со 18 заразени, но дефинитивно најбеспомошно од сите нив звучат Зеленортските острови. Ова африканска земја пријави седум заразени на два дена до патувањето за Каиро, за нивниот дебитантски ...

Седум позитивни и во Зеленортските Острови, селекцијата во краток карантин

Gol.mk - 12.01.2021

Откако неколку европски селекции и денес САД објавуваа позитивни тестови на ковид-19, слични вести дојдоа и од таборот на Зеленортските Острови. Оваа ракометна селекција од западот на Африка се припремаше и тренираше во Португалија, каде ги доби ...