TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

24 Вести - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Се води ли тајна дипломатија за името?

Телевизија Нова - 13.01.2018

Се водат ли тајни разговори за името. Последните случувања на релација Скопје-Атина укажуваат дека стапува на сила тајната дипломатија.Тв Нова анализира дека зачестените средби на грчките и македонските власти зад затворени врати имаат за цел далеку ...

Нимиц ќе даде рамка со идеи - Дали е оправдан силниот оптимизам кој се создава во јавноста?

Сител - 12.01.2018

Лажен оптимизам за решавање на спорот за името или тајна дипломатија што може да ги премости разликите помеѓу Скопје и Атина е дилемата поврзана со ставање крај на деценискиот спор? Ако се суди според соопштението од средбата на шефовите на ...

Со Рамковен предлог на преговарачката маса Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори

Алфа - 12.01.2018

Со Рамковен предлог на преговарачката маса, Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори за спорот со името. Со Рамковен предлог на преговарачката маса, Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори за спорот со името.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

24 Вести - 12.01.2018

Иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина, на новата рунда преговори во Њујорк. Според најавите од вчерашните средби во Солун, медијаторот во спорот за името ...

Разговори за името: Нимиц да стави рамка за суштински напредок

МРТ - 12.01.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на средба со грчкиот колега Никос Коѕијас. Средбата се одржа во Солун, далеку од очите на јавноста. Министрите се сложиле да имаат подиректна улога во разговорите.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Алсат-М - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Димитров - Го охрабривме Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Р.С.Европа - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Новата рунда преговори за името стартува на 17 јануари со диретно учество и на Димитров и Коѕијас

Локално - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Нимиц ќе даде предлог за спорот на 17 јануари

Слободен Печат - 12.01.2018

Владите од Скопје и Атина очекуваат предлог од страна на медијаторот Метју Нимиц за решение на спорот со името на 17 јануари, на претстојните разговори во Њујорк. На средбата помеѓу шефовите на дипломатии на двете држави било заклучено дека врвен ...

Средба на Димитров и Коѕиас во Солун

24 Вести - 11.01.2018

Во хотелот Македонија Палас во Солун, далеку од камерите и новинарските прашања повеќе часа разговараа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас.

Димитров и Коѕијас очекуваат од Нимиц иницијална рамка за името

Р.С.Европа - 11.01.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на денешната средба во Солун, како што информираат од МНР, имале добар разговор со фокус на унапредувањето на билатералните односи и соработката во поширок ...

Средба Димитров - Коѕиас

24 Вести - 11.01.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров денеска со неговиот грчки колега Никос Коѕијас разговараат во хотелот „Македонија палас" во Солун, дознава тв 24. Средбата ја потврдија министерствата за надворешни работи на двете земји, но ...

Далеку од очите на јавноста, средба меѓу Коѕијас и Димитров на тајна локација

ТВ21 - 11.01.2018

Во тајност и далеку од очите на јавноста, се сретнале министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. Иако средбата официјално беше најавена сепак локацијата и времето не беа откриени, ниту од македонското ниту од грчкото министерство.

Димитров и Коѕијас цел ден разговараа за името, далеку од очите на јавноста

Сител - 11.01.2018

Продолжува сегрегацијата во грчкото општество во моменти кога владата оптимистички најавува решавање на спорот за името на Македонија. Откако влијателната во општеството, Грчката православна црква одлучи да не поддржи решение во кое ќе се содржи ...

Тајна средба на Димитров и Коѕијас

Канал5 - 11.01.2018

Во очи на најавената средба во Њујорк на 17 –ти овој месец на медијаторот Нимиц со преговарачите Наумовски и Василакис, денеска повторна средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција Димитров и Коѕиас.

Консултации за името далеку од очите на јавноста

МРТ - 11.01.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска ќе имаат уште една средба, што вчера беше потврдено од двете министерства, но не беа соопштени времето и локацијата...

Димитров и Коѕијас се сретнале во Солун

Канал5 - 11.01.2018

Министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас одржаа средба во Солун. Според соопштението од МНР средбата се одржа во рамки на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји, насочени кон зајакнување на транспарентноста и ...

Во хотел во центарот на Солун се одржа средбата Димитров - Коѕијас...

Н.Македонија - 11.01.2018

Во хотел во центарот на Солун се одржа средбата Димитров - Коѕијас Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција.

Коѕијас: Референдум за името никако!

Вечер - 11.01.2018

Според министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, не е потребен референдум во неговата земја за името на Македонија, бидејќи Владата има мнозинство во Парламентот, истовремено одвраќајќи го и северниот сосед од плебисцит за ова ...

Чекаме решение - Нимиц ќе даде рамка?!

Вечер - 13.01.2018

Лажен оптимизам за решавање на спорот за името или тајна дипломатија што може да ги премости разликите помеѓу Скопје и Атина е дилемата поврзана со ставање крај на деценискиот спор? Ако се суди според соопштението од средбата на шефовите на ...

Каков предлог за името ќе извади од ракав Нимиц за 5 дена?

Фактор - 12.01.2018

Каков предлог ќе извади на маса пред Скопје и Атина медијаторот Нимиц ќе знаеме на 17 јануари. Владите во двете земји очекуваат иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името на претстојната рунда ...

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Курир - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари...

Н.Македонија - 12.01.2018

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за ...

Средба на Димитров и Коѕиас во Солун

Бриф - 11.01.2018

Во хотелот Македонија Палас во Солун, далеку од камерите и новинарските прашања повеќе часа разговараа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, јавува ТВ 24. .

Димитров и Коѕијас очекуваат на 17 јануари да има напредок за спорот

Нова ТВ - 11.01.2018

Заврши средбата меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, која денеска се одржа во Солун. – Средбата се одржа во рамки на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји, насочени кон ...

„Тајната“ средба Димитров - Коѕијас се одржала во хотелот каде Заев чекаше Нова Година

еМагазин - 11.01.2018

Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, медиумите во Грција, средбата ја карактеризираат ...

Министерот за надворешни работи на Грција против референдум за името во Македонија

Поглед - 11.01.2018

Според министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, не е потребен референдум во неговата земја за името на Македонија, бидејќи Владата има мнозинство во Парламентот, истовремено одвраќајќи го и северниот сосед од плебисцит за ова ...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Тера - 12.01.2018

Каков предлог ќе извади на маса пред Скопје и Атина медијаторот Нимиц ќе знаеме на 17 јануари. Владите во двете земји очекуваат иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името на претстојната рунда ...

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името...

Н.Македонија - 13.01.2018

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се' уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична ...

Се очекува предлог за имато од Нимиц - Грчката црква не прифаќа друга црква да го носи името Македонија

Сител - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Димитров и Коѕијас очекуваат Нимиц да постави иницијална рамка со која ќе се напредне кон решавање на спорот за името

А1 On - 11.01.2018

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров денеска во Солун се сретна со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас. Средбата беше во рамки на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји, насочени кон зајакнување на ...

Во хотел во центарот на Солун се одржа средбата Димитров - Коѕијас

Сител - 11.01.2018

Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, медиумите во Грција, средбата ја карактеризираат ...

Коѕијас против референдуми за името и во Грција и во Македонија

Телевизија Нова - 11.01.2018

Шефовите на дипоматиите на Грција и Македонија, Никос Коѕијас денеска одржуваат средба на која главна тема се разговорите за разликите за името. Нивната средба доаѓа само дена откако во Атина беше и вицепремиерот Бујар Османи.

Димитров во „Клик Плус“: Ако идентитетот биде доведен во прашање, тогаш нема да може да бидеме сојузници

ТВ21 - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се’ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Телма - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Димитров и Коѕијас се сложиле за подиректна улога во разговорите за името

Телма - 11.01.2018

Министрите за надворешни, на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Солун разговараа за методологијата, за пристапот на двете страни, и за рамката на процесот за надминување спорот околу името.

Детали за „тајната" средба Димитров - Коѕијас

Press24 - 11.01.2018

Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, медиумите во Грција, средбата ја карактеризираат ...

Димитров: Можно е Нимиц в среда да излезе со првичен предлог за името

Нетпрес - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Бриф - 12.01.2018

Инiцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Димитров и Коѕијас очекуваат Нимиц во Њујорк да даде иницијална рамка за решавање на името

Алсат-М - 11.01.2018

Денеска во Солун, се сретнаа министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Средбата се одржа во рамки на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји, насочени кон зајакнување на транспарентноста и меѓусебната доверба.

Тајната средба Димитров - Коѕијас се одржала во хотел во Солун

+инфо - 11.01.2018

Во Солун, во огромна тајност и под силни безбедносни мерки, се одржа средбата на министрите Никос Коѕијас и Никола Димитров. Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни ...

Димитров: Можно е Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Точка - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Димитров и Коѕијас очекуваат на 17 јануари иницијална рамка за името

+инфо - 11.01.2018

Двајцата шефови на дипломатии се договориле да имаат подиректна улога во преговорите, за да се надминат разликите во деценискиот спор. Министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска одржаа средба во Солун, соопшти МНР.

Средбата Димитров-Коѕијас се одржа во хотел во центарот на Солун

Либертас - 11.01.2018

Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, медиумите во Грција, средбата ја карактеризираат ...

Димитров: Го охрабривме Нимиц во среда да излезе со првичен предлог за името

Алсат-М - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека се уште нема предлог за решавање на спорот со името, но медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со првична рамка уште следната недела.

Што договорија Димитров и Коѕијас во Солун

еМагазин - 11.01.2018

Очекување дека на претстојниот состанок на 17. јануари во Њујорк медијаторот Метју Нимиц ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликата околу името изразија шефовите на дипломатиите на Македонија и ...

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Макфакс - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...

Димитров и Коѕиас очекуваат „иницијална рамка“ за решавање на спорот за името

Мета - 11.01.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас на денешната средба која се одржала во Солун, изразиле заедничко очекување дека претстојниот состанок на 17 јануари, медијаторот Метју Нимиц „ќе стави на маса ...

Димитров: Посакуваме во среда Нимиц да излезе со првичен предлог за името

Вечер - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во синоќешното интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека сѐ уште нема предлог за решавање на спорот со името, но воедно истакна дека медијаторот Метју Нимиц е охрабрен да излезе со ...