TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

251 милион евра странски инвестиции лани

Сител - 28.02.2014

Македонија ја завршила 2013-та со 251, 5 милиони евра директни странски инвестиции. Тоа, според податоците кои ги објави Народната банка, е значително повеќе од 2012-та кога странските инвестиции ...

НБРМ: Над 250 милиони евра странски инвестиции во 2013-та

Нетпрес - 28.02.2014

Вкупно 251,5 милиони евра странски инвестиции се реализирани во земјава во текот на изминатата година, објави Народната банка на Македонија. Од тој вкупен износ 147,7 милиони евра се акционерски ...

НБРМ: Во Македонија лани 251,5 милиони евра странски инвестиции

Lider - 28.02.2014

Во Македонија лани се евидентирани 251,5 милиони евра странски инвестиции што е 3,5 пати повеќе во однос на 2012 година кога беа регистрирани 72 милиона евра, објави денеска Народната банка на ...

Минатата година регистрирани 250 милиони евра странски инвестиции

Press24 - 28.02.2014

Во државава во 2013 година се регистрирани странски инвестиции од 251,5 милион евра. Според податоците кои ги објави Нардната банка на Република Македонија, само во декември лани се регистрирани ...

Лани во државава се слеале 251,5 милион евра странски инвестиции

Република - 28.02.2014

Во државава во 2013 година, регистрирани се странски инвестиции од 251,5 милиони евра, објави Народната банка на Македонија. Според последните податоци за влез на странски капитал во државава, само ...

Вкупно 251,5 милиони евра странски инвестиции во 2013 година

еМагазин - 28.02.2014

Вкупно 251,5 милиони евра изнесуваат странски инвестиции влегле во државата во 2013 година, објави Народната банка. Според последните податоци за влез на странски капитал во државата во декември 2013 ...

251 милион евра странски инвестиции лани

Економски - 28.02.2014

Македонија ја завршила 2013-та со 251, 5 милиони евра директни странски инвестиции. Тоа, според податоците кои ги објави Народната банка, е значително повеќе од 2012-та кога странските инвестиции ...

Сараќини: Годинава ќе прокнижиме 350 милиони евра странски инвестиции

Вечер Прес - 27.02.2014

Во насока на подобрување на сегментот на пазарот на труд од аспект на суфицит и дефицит на одредени професии, Владата размислува за намалување на квотите за економските и правните науки, а ...

НБРМ: Над 250 милиони евра странски инвестиции во 2013-та

Точка - 28.02.2014

Вкупно 251,5 милиони евра странски инвестиции се реализирани во земјава во текот на изминатата година, објави Народната банка на Македонија. Од тој вкупен износ 147,7 милиони евра се акционерски ...

НБРМ: Во Македонија лани 251,5 милиони евра странски инвестиции

Канал5 - 28.02.2014

Во Македонија лани се евидентирани 251,5 милиони евра странски инвестиции што е 3,5 пати повеќе во однос на 2012 година кога беа регистрирани 72 милиона евра, објави денеска Народната банка на ...

Во 2013 година се слеале над 250 милиони евра странски инвестиции

Курир - 28.02.2014

Во државава во 2013 година се регистрирани странски инвестиции од 251,5 милион евра, објави Народна банка на Македонија. Според последните податоци за влез на странски капитал во државава, само во ...

Како до поголем бизнис меѓу странските инвеститори и домашните компании

Сител - 27.02.2014

Една четвртина од вкупниот извоз од земјава е од странските инвеститори. Овие компании само лани пласирале производи на странски пазари во вредност од 760 милиони евра или 20 проценти повеќе од 2012.

Сарачини: Работевме многу во правец на подобри услови за домашните инвеститори

Алсат-М - 27.02.2014

Македонија годинава ќе има 350 милиони евра странски инвестиции, најавува министерот за економија Ваљон Срачини. Инвестициите во автопатишта и отворање на зоните се осбено значајни за доаѓање на ...

НБРМ: Во Македонија лани 251,5 милиони евра странски инвестиции

Вест - 28.02.2014

Во Македонија лани се евидентирани 251,5 милиони евра странски инвестиции што е 3,5 пати повеќе во однос на 2012 година кога беа регистрирани 72 милиона евра, објави Народната банка на Република ...

Странските инвеститорите ја пишуваат Белата Книга : административни баририери и човечките ресурси се дел од ...

24 Вести - 27.02.2014

Недостаток на човечки ресусри, правни и административни бариери се дел од проблемите со кои се соочуваат странските инвеститори во земјава. Забелешките на состанок му ги соопштија на министерот за ...

НБРМ: Во Македонија лани 251,5 милиони евра странски инвестиции

Алфа - 28.02.2014

Во Македонија лани се евидентирани 251,5 милиони евра странски инвестиции што е 3,5 пати повеќе во однос на 2012 година кога беа регистрирани 72 милиона евра, објави денеска Народната банка на ...

Лани во Македонија се слеале 251,5 милион евра странски инвестиции

Телеграф - 28.02.2014

Според последните податоци за влез на странски капитал во државата, во декември минатата година се регистрирани 28,8 милиони евра странски инвестиции, објави НБРМ Минатата година во Македонија се ...

НБРМ: Во Македонија лани 251,5 милиони евра странски инвестиции

А1 On - 28.02.2014

Во Македонија лани се евидентирани 251,5 милиони евра странски инвестиции што е 3,5 пати повеќе во однос на 2012 година кога беа регистрирани 72 милиона евра, објави денеска Народната банка на ...

НБРМ: Во Македонија лани 251,5 милиони евра странски инвестиции

Денар - 28.02.2014

Во Македонија лани се евидентирани 251,5 милиони евра странски инвестиции што е 3,5 пати повеќе во однос на 2012 година кога беа регистрирани 72 милиона евра, објави денеска Народната банка на ...

Македонските фирми повеќе ќе соработуваат со странските

МРТ - 27.02.2014

Се поголем број македонски фирми ќе соработуваат со фабриките на странските компании што работат во земјава. Ќе се негува партнерскиот однос, а домашните фирми ќе испорачуваат се повеќе суровини, ...

Четвртина од извозот прават странските инвеститори

Алфа - 27.02.2014

Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Сарачини, се должи на поголемиот интерес кај вложувачите поради добрата бизнис-клима, но и зголемувањето на ...

Сарачини: Очекуваме 350 милиони евра странски инвестиции

Н.Македонија - 28.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции до крајот на годината Ваквото зголемување, според министерот за економија Ваљон Сарачини, се должи на ...

Сараќини: До крајот на 2014 година очекуваме 350 милиони евра странски инвестиции

МКД - 27.02.2014

Министерот за економија Ваљон Сараќини одговори на поканата на Советот на странски инвеститори и одржа средба со раководството и компаниите кои се дел од овој совет, кој брои 100 компании.

Македонија би требало 2014 година да ја заврши со странски инвестиции од 350 милиони евра

Бизнис Инфо - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Продлабочување на соработката меѓу домашните и странските инвеститори

МРТ - 27.02.2014

Потесна соработка меѓу домашните и странски инвеститории, и почести контакти меѓу Министерството за економија и Советот за странски инвестиции, се основните цели по средбата на двете институции.

Министерот Сарачини на состанок на Советот на странски инвеститори

24 Вести - 27.02.2014

Административните бариери, човечките ресурси се дел предизвиците со кои се соочуваат странските инвеститори во земјава. Сите забелшки и сугестии како да се подобри бизнис климата и да се отклонат ...

Сараќини за годинава најави 350 милиони евра инвестиции

Утрински - 27.02.2014

Министерот за економија Ваљон Сараќини денеска излезе со оптимистичка прогноза за тоа колку странски инвестиции ќе дојдат годинава во земјава. Ако ланската, иако се уште нема податоци за цела 2013, ...

Сараќини: Добрата бизнис клима предизвика поголем интерес кај странските инвеститори

Капитал - 27.02.2014

Добрата бизнис-клима, но и зголемувањето на капиталните инвестиции во инфраструктурата предизвикаа поголем интерес кај странските инвеститори и затоа очекувањата се дека Македонија 2014 година ќе ја ...

Административните бариери и визите – проблем за странските инвеститори во Македонија

Фактор - 27.02.2014

Правни и административни пречки го отежнуваат работењето на странските инвеститори во Македонија, а проблем е и процедурата за обезбедување визи – му се пожалија инвеститорите на министерот за ...

Околу 350 милиони евра странски инвестиции за оваа година

Точка - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија оваа година ќе ја заврши со 350 милиони евра странски инвестиции, а ваквото зголемување во однос на 2013-тата година е резултат на добрата бизнис клима, но и на ...

Странските инвеститори се пожалија на административните бариери и визниот режим за странците

+инфо - 27.02.2014

Административни и правни бариери, но и визниот режим и процедурите за престој на странските работници во земјава, се само дел од проблемите кои денеска странските инвеститори му ги посочиле на ...

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

А1 On - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Околу 350 милиони евра странски инвестиции за оваа година

Нетпрес - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија оваа година ќе ја заврши со 350 милиони евра странски инвестиции, а ваквото зголемување во однос на 2013-тата година е резултат на добрата бизнис клима, но и на ...

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Денар - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Сарачини: Поголем интерес кај странските инвеститори поради добрата бизнис клима

Курир - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Добрата деловна клима годинава ќе привлече повеќе инвестиции од лани

Република - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

До крајот на годината се очекуваат 350 милиони евра странски инвестиции

Press24 - 27.02.2014

Министерот за економија Ваљон Сарачини, денеска истакна дека се очекува Македонија да ја заврши годинава со 350 милиони евра странски инвестиции. - Во 2013 странските инвестиции придонесоа да се ...

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Канал5 - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Сител - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Сараќини: До крајот на 2014 година 350 милиони евра странски инвестиции

Република - 27.02.2014

Министерот за економија Ваљон Сараќини одговори на поканата на Советот на странски инвеститори и одржа средба со раководството и компаниите кои се дел од овој совет, кој брои 100 компании.

Сараќини: До крајот на 2014 година очекуваме 350 млн. евра странски инвестиции

Макфакс - 27.02.2014

Министерот за економија Ваљон Сараќини во четвртокот ја прифати поканата на Советот на странски инвеститори и одржа средба со раководството и компаниите кои се дел од овој совет, кој брои 100 ...

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Денешен - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Сараќини на средба со Советот на странски инвеститори

Точка - 27.02.2014

Министерството за економија и Советот на странски инвеститори ќе организираат средба на која странските инвеститори во земјава ќе можат да го претстават планот на активности во наредниот период, а ...

Сарачини на состанок на Советот на странски инвеститори

Press24 - 27.02.2014

Министерството за економија и Советот на странски инвеститори денеска организираат средба на која странските инвеститори во Република Македонија, ќе можат да го претстават планот на активности во ...

Сарачини на состанок на Советот на странски инвеститори

Алфа - 27.02.2014

Министерството за економија и Советот на странски инвеститори денеска организираат средба на која странските инвеститори во Република Македонија, ќе можат да го претстават планот на активности во ...

Сарачини: Добрата бизнис клима донесе поголем интерес на странските инвеститори

Lider - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Економски - 27.02.2014

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, ...