TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

,,Бродот на духови” по една и пол година самиот стигна во Ирска (ВИДЕО)

Канал5 - 17.02.2020

Напуштениот товарен мотор МВ Алта се насука на карпите крај брегот на Ирска во близина на округот Баликитон во округот Корк, пренесува „Гардијан“. Со тоа се заврши главно непознатата одисеја на бродот , долг 77 метри што пловеше низ Атлантикот меѓу ...

Овој “брод на духови“ веќе 40 години плови без ниту еден член од посадата, а сега конечно е забележан

Точка - 17.02.2020

Мистеријата е насочена над товарниот брод MV Alta кој што е долг 77 метри, со танзаниско знаме кој Кралската морнарица од Велика Британија последен пат го забележала во средниот Атлантик минатиот септември.

По една и пол година скитање по океанските води, „бродот на духови“ стигна кај Ирска

Таратур - 18.02.2020

По една и пол година осаменичко скитање по океанските води, напуштениот товарен брод МВ Алта се насука на карпите крај брегот на Ирска во близина на округот Баликитон во округот Корк, под влијание на бурата „Денис“.

Брод без екипаж 1,5 година пловел по Атлантикот, бурата „Денис“ го насука на брегот на Ирска

Вечер - 18.02.2020

Напуштен товарен брод се насука на брегот на областа Корк, во Ирска, а таму го донесе невремето, кое изминатата недела го погоди северот на Европа и велика Британија, пишува БиБиСи. Загубениот „брод на духови“ се насукал на карпите.