TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каде е најзагадено утрово?

Фактор - 18.01.2020

Тетово, Гостивар, Струмица и Битола, утрово се најзагадени градови во Македонија. Во овие градови воздухот е високо загаден. Средно загаден воздух дишат жителите на Кичево, Кочани, делови од Скопје, и Куманово.

Охрид е најзагаден град во Македонија

AKO - 18.01.2020

Вечерва (17-8.01.2020) во Охрид на неколку мерни станици се измерени високи концентрации на Пм честички. Според апликацијата Мој воздух, Охрид и Струмица се најзагадени градови ова деноноќие.

Внесот на овој витамин ги ублажува последиците од дишењето загаден воздух

Женски магазин - 17.01.2020

Според Светската здравствена организација, повеќе од 90 проценти од светската популација живее во области каде загадувањето на воздухот ги надминува границите. Научниците веќе долго време се сомневаат дека PM 2.5 (ситни честички во воздухот) ...

„Не давимо Београд“ за Радио МОФ: Граѓаните се изложени на штетното влијание од загадувањето и препуштени сами на себе

Радио МОФ - 17.01.2020

Изминатите неколку денови во Белград, но и во останатите градови во Србија, воздухот е екстремно загаден, а поради тоа иницијативата „Не давимо Београд“ од 18 часот, денеска (17 јануари) организираат протест за чист воздух.

Македонските градови повторно во топ-10 најзагадени во светот

Сител - 17.01.2020

Метрополата се прослави во светот но по топ 10 најзагадени градови. Со денови Скопје е на врвот на листата, а денеска на Аир Вижуал го зазеде 8то место, со измерени штетни ПМ честички два до три пати повеќе од дозволеното.

Скопје седми најзагаден град во светот

Телма - 17.01.2020

Скопје денеска седми најзагден град во светот. Мерните станици мерат пикови на аерозагадување , а на врвот се најде Центар каде што мерната станица кај Рекоратот регистираше најголемо присуство на ПМ10 честички во воздухот три пати повеќе од ...

Скопје и денеска меѓу десетте најзагадени градови во светот

Алсат-М - 17.01.2020

Скопје е како гасна комора. Ова го покажуваат податоците прикажани на интернет – страницата „Air-Visual“. Точно напладне тие покажаа дека во воздухот во Скопје имало 169 микрограми ПМ честички на метар кубен.

Навалица за маски во аптеките, пулмолозите предупредуваат – само оние со хепа филтри заштитуваат од опасните ПМ10 ...

+инфо - 17.01.2020

Јагма за заштитни маски во аптеките во Скопје, граѓаните на секаков начин се обидуваат да се заштитат од загадениот воздух, надвор со маски, дома со пречистувачи на воздухот. Пулмолозите предупредуваат дека од опасните загадувачи на воздухот можат ...

Хируршките маски не помагаат: Еве какви всушност треба да користите за да се заштитите од загадувањето

Локално - 17.01.2020

Во време кога се соочуваме со големо загадување, сите мерки на претпазливост се повеќе од потребни, меѓу кои и маските за лице, со кои ги заштитуваме дишните патишта. Сепак, доста често трговците успеваат и на овој начин да си го унапредат бизнисот, ...

Скопје повторно меѓу 10-те на листата на најзагадени градови во светот

Канал5 - 17.01.2020

Утрово Скопје се искачи повторно се најде меѓу десетте на светската листа на најзагадени градови. Според податоците прикажани на интернет – страницата на „Air-Visual“ на пладне во воздухот во Скопје имаше 169 микрограми ПМ честички на метар кубен.

Вучиќ за загадувањето на воздухот: Моите деца живеат во најзагадениот дел од Србија, па често ги изнесуваме надвор

Press24 - 17.01.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ гостуваше утринава во утринската програма каде зборувал за актуелните теми - од загадување на воздухот до изборниот цензус. Гостувањето на претседателот било отоврено со темата загадување на воздухот за кое ...

Аерозагадување: Државна помош за еколошки системи за греење во градинки, школи, болници…

Gostivarpress.mk - 17.01.2020

Владата објави јавен повик за реализација на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2020 година, преку која ќе се обезбеди помош за општините за замена на нееколошките системи за греење во градинки, училишта, здравствени установи и ...

Постојаната магла во Тетово причина за зголемена концетрација на ПМ 10 честичките во Тетово

Сител - 17.01.2020

Уште во јануари Тетово помина 15 денови со зголемена среднодневна концентрација на отровните ПМ 10 честички, иако во една календарска година според светските здравствени стандарди не треба да има повеќе од 35 денови со загаден воздух.

Интересно откритие: Овој витамин може да го ублажи штетното дејство на загадувањето

Локално - 17.01.2020

Повеќе градови на Балканот се соочуваат со алармантно високи концентрации на ПМ10 и ПМ2.5 честички во воздухот и енормно загадување, кое е навистина штетно за човековото здравје. Штетните влијанија на загадениот воздух се големи и предизвикуваат ...

Скопје повторно меѓу десетте најзагадени градови на светот

Скопје24 - 17.01.2020

Скопје ова утро повторно се најде на листата на најзагадени градови во светот. Главниот град на Македонија се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот. Односно од 10, Скопје е на 9то место.

Дали се поопасни ПМ10 или ПМ2.5 честичките и која е разликата меѓу нив?

Локално - 17.01.2020

Повеќе од јасно е дека и ПМ10 и ПМ2.5 честичките се погубни за човековото здравје. Најчесто загадувањето се мери со количината на ПМ10 честички на метар кубен, а усвоената мерка е микрограми на метар кубен.

Во Скопје утрово едвај се дише - Меѓу 10-те најзагадени градови во Светот

Press24 - 17.01.2020

Скопјани повторно се трујат. Мерните станици и утринава повторно покажуваат енормно загадување на воздухот во градот Скопје и околината. Македонскиот главен град денеска повторно се најде во топ 10 најзагадени градови во ...

Вучиќ: Моите деца живеат во најзагадениот дел од Белград

Локално - 17.01.2020

„Постои паника, а вие ја ширивте, мислам на сите луѓе кои учествуваат во водењето на кампањата. Се разбира, има вистински проблем, но има и кампања, која понекогаш е гротескна. Исто така, постои вистински проблем што постои со децении, но тоа го има ...

Скопје на осмо место во листата на најзагадени градови во светот

Скопје инфо - 17.01.2020

Утрово Скопје се искачи на осмо место на светската листа на најзагадени градови. Податоците се од 11 часот според податоците прикажани на интернет – страницата на Air-visual. На табелата се гледа дека степенот на загаденоста со ПМ10 честичи изнесува ...

Утрово Скопје меѓу 10-те најзагадени градови во Светот

ТВ21 - 17.01.2020

Утринава повторно зголемено загадување во Скопје и околината. Главниот град на нашата земја се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот, или поточно се најде на 9. место. Прв е Лахоре во Пакиста, а меѓу најзагадените се и Сараево и Приштина.

Загадувањето во Гостивар 17 часа непрекинато во црвена фаза

Gostivarpress.mk - 17.01.2020

Концентрацијата на опасните ПМ10 честички во воздухот на подрачјето на Гостивар е над дозволените граници во изминатите 17 часа непрекинато. Загаденоста не се намали ни утрово. Градот се наоѓа во црвена фаза на загаденост од 16 часот вчера, кога беа ...

Скопје и Гостивар меѓу најзагадените градови во светот

Бизнис Вести - 17.01.2020

Ова утро повторно е зголемено загадувањето во Скопје и околината. Главниот град на нашата земја се најде во топ 10 најзагадени градови со Светот, или поточно на 9-то место. Најзагадено е во Центар 152ПМ 10 честички, Лисиче со 147 кај Ректорат 144 ПМ ...

Скопје утринава се гуши во загаден воздух и магла

Фокус - 17.01.2020

Голема загаденост утринава покажуваат мерните станици ширум земјава. Во главниот град најмногу загадено е во Центар, со измерени 147 ПМ 10 честички, а потоа следува Миладиновци, Ректорат, Лисиче и Гази Баба.

Скопјани утрово дишат енормно загаден водух

Слободен Печат - 17.01.2020

Скопјани и ова утро дишат енормно загаден воздух, а најзагадено е во Центар со измерени 161 µg/m3. Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје. Скопјани и ова утро дишат енормно загаден воздух, а најзагадено ...

(ВИДЕО) Пулмолог: Ефектите од загадувањето ќе ги почувствуваме за 10 години

Скопје1 - 17.01.2020

Пулмологот Тања Радосавлевиќ вели дека ефектите од загадувањето ќе ги осетиме после 10 години. Тешките метали не го напуштаат телото, објаснува таа. Олово, никел кадмиум, се честички кои предизвикуваат рак во организмот.

Скопје утрово меѓу 10-те најзагадени градови во Светот

Курир - 17.01.2020

Скопјани повторно се трујат. Мерните станици и утринава повторно покажуваат енормно загадување на воздухот во градот Скопје и околината. Македонскиот главен град денеска повторно се најде во топ 10 најзагадени градови во Светот.

Карпош аплицира за еко-греење на ООУ „Аврам Писевски“

Скопје инфо - 17.01.2020

Општина Карпош со ООУ „Аврам Писевски“, во Бардовци ќе аплицира за добивање на средства на Јавниот повик за реализација на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2020 година, објавен од Владата, рече Стефан Богоев, градоначалник на Општина ...

Во центарот на Скопје висока загаденост, измерени се 147 ПМ честички

Нетпрес - 17.01.2020

Енормна загаденост на воздухот е измерена утрово во центарот на Скопје, 147 ПМ 10 честички. Мерните станици ширум земјата покажаа дека, освен Скопје, многу е загадено и во Гостивар, каде се измерени 105 ПМ 10 честички.

Скопје пак меѓу „топ десетте“ најзагадени во Светот

Expres - 17.01.2020

Главниот град одново се најде во топ 10-те најзагадени градови со Светот, или поточно на 9-то место. Најзагадено е во Центар 152ПМ 10 честички, Лисиче со 147 кај Ректорат 144 ПМ 10 ...

Оромна загаденост утрово во земјава, Македонија се уши

Скопје1 - 17.01.2020

Огромна загаденост утрово покажуваат мерните станици ширум земјава. Во Скопје најмногу загадено е во Центар, со измерени 147 ПМ 10 честички, кај Ректорат 115 ПМ 10 честички и Лисиче 103 ПМ 10 честички.

Загаден воздухот во Скопје, во Центар измерени 147 ПМ 10 честички

Сител - 17.01.2020

Мерните станици ширум земјата покажуваат дека моментално Скопје е многу загадено. Исто така и во Гостивар е многу загадено со 105 ПМ 10 честички. Најзагадено е во Центар со 147 ПМ 10 честички, кај Ректорат 115 ПМ 10 честички и Лисиче 103 ПМ 10 ...

Вучиќ за загадениот воздух: Се работи за хистерија, синот го шетам надвор најнормално, не претерувајте

Магазин - 17.01.2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ беше гостин во утринската програма каде имаше дебата со познатата водителка Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија. Вучиќ вели дека загадувањето и загадениот воздух се користат за политички цели и дека ...

Скопјани утрово се гушат - Ова се најзагадените населби

Press24 - 17.01.2020

Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје. Скопјани и ова утро се гушат, а најзагадено е во Центар, Миладиновци, Ректорат. Од другите градови, најзагадено е во ...

Што треба да знаете за ПМ10 честичките – Дали медицинските маски ќе ве заштитат?

Црнобело - 17.01.2020

Овие честички се всушност мешавина од дим, чад, прашина, киселина и тешки метали… Ова се 6 работи кои би требало да ги знаете за ПМ10 честичките за соодветно да се заштитите од нив во деновите кога воздухот не е доволно чист: ПМ10 честичките се ...

Вучиќ за загадениот воздух во Белград: Не претерувајте, синот го шетам надвор најнормално

Република - 17.01.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ имаше жестока полемика со Јована Јоксимовиќ на тема загадувањето во Србија. Белград со денови е еден од најзагадените градови во светот, но Вучиќ смета дека од тоа се прави преголема фама и дека загадениот ...

Црна листа на болести што ги предизвикува аерозагадувањето

Факултети - 17.01.2020

Аерозагадувањето е наречено тивок убиец. Аерозагадувањето е еден од најважните променливи ризици за здравјето, воопшто. Прим. д-р Соња Петровска, педијатар во клиничката болница „Жан Митрев“, направи листа со дел од болестите што ги предизвикува.

Скопјани повторно се гушат: Мерните станици утринава регистрираат високо загадување

Курир - 17.01.2020

Мерните станици утринава повторно покажуваат големо загадување на воздухот во Скопје, но и во Гостивар. Најзагадено е во Центар со 147 ПМ 10 честички, кај Ректорат 115 ПМ 10 честички и Лисиче 103 ПМ 10 честички.

Аерозагадувањето е тивок убиец. Какви сè болести предизвикува, објаснува д-р Соња Петровска од „Жан Митрев“

Деца - 17.01.2020

Аерозагадувањето е наречено тивок убиец. Прим. д-р Соња Петровска, педијатар во клиничката болница „Жан Митрев“ , направи листа со дел од болестите што ги предизвикува Аерозагадувањето е еден од најважните променливи ризици за здравјето, воопшто.

Витамин кој може да ги ублажи штетните дејства од загадувањето

Порта 3 - 17.01.2020

Жителите на сите градови на Западен Балкан се соочуваат со алармантно загаден воздух, но тие не се осамени кога станува збор за загадувањето. Според податоците од Светската здравствена организација, повеќе од 90 отсто од популацијата живее во делови ...

Кула-прочистувач: Воздухот е за 55 отсто почист во Пекинг (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.01.2020

Кулата работи на принципот што ги вшмукува штетните ПМ честички од воздухот, а испушта чист воздух. Успешно тестирана кула за прочистување на воздухот во Пекинг, кинески град кој со години наназад важи за еден од најзагадените во светот.

Нов закон за квалитетот на воздухот – препораките повеќе не смеат да се игнорираат

Алсат-М - 16.01.2020

Министерството за животна средина до Собранието достави измени на Законот за управување на квалитетот на амбиенталниот воздух, со кој се предвидува препораките за време на високо ниво на концентрациите во воздухот, да се преточат во институцинална ...

Западен Балкан, смогот и влезот во ЕУ

Р.С.Европа - 16.01.2020

Големите градови во неколку балкански земји беа погодени од опасни нивоа на смог во последниве денови, предизвикувајќи гнев кај жителите и официјални предупредувања да останат во затворено и да избегнуваат физичка активност.

Како големите светски градови се борат со загаденоста на воздухот и што сѐ им забраниле на своите граѓани?

Слободен Печат - 16.01.2020

Главниот град на БиХ е во опасната зона, но ниту Скопје не е во подобра состојба, а има и уште неколку градови на Балканот кои не се во завидна положба. Дака, Њу Делхи, Сараево, Скопје, Милано, Кабул и Краков се дел од градовите кои секојдевно се на ...

Би-Би-Си пишува за аерозагадувањето на Балканот: Градовите се меѓу најзагадените во светот

Слободен Печат - 16.01.2020

Во градовите ширум јужна Европа нивото на загадување достигна опасни размери, а тоа се должи на сувото и ведро време, како и недостатокот на ветер, пишува Би-Би-Си. Оваа медиумска куќа јавува и за протестите ширум Босна и Херцеговина.

Лончар: Никој сè уште не измислил ветер против загадувањето

+инфо - 16.01.2020

По повод загадувањето на воздухот во Србија, што и денеска е големо, се огласи министерот за здравство, Златибор Лончар, кој изјави дека „има загаден воздух, но нема причина за паника, бидејќи тоа не може да доведе до сериозни здравствени проблеми“.

Загадениот воздух во јужна Европа предизвика протести и забрана на возила

Макфакс - 16.01.2020

Европските градови се соочуваат со опасно високо ниво на смог, предизвикан од подолгиот период на суво и сончево време и умерен ветер, пренесува Би-би-си. Изминатите денови најзагадени градови се главните градови на Македонија, Босна и Херцеговина, ...

До почист воздух со искористување на обновливите извори на енергија

Вечер - 16.01.2020

Единствен начин ефикасно да се справиме со аерозагадувањето е реализирање на долгорочните планови од страна на локалните самоуправи и државата, за што веќе се направени или ќе се прават законски измени што ја тангираат оваа проблематика.

Вонредни мерки во регионот поради големото загадување на воздухот

Опсервер - 16.01.2020

– Српскиот претседател Александар Вучиќ го повика министерот за животна средина Горан Триван „малку да живне“ и најави итни мерки на Владата поради загадувањето на воздухот во Србија. – Ја прашав (премиерката) Ана Брнабиќ дали е жив министерот за ...

Кулата што го усисува смогот од воздухот – после Холандија и Кина пристигнува и во Полска

Градина - 16.01.2020

Холандската компанија Studio Roosegaarde, предводена од нејзиниот основач Даан Рузгард, започна серија урбани иновации кои комбинираат уметност и модерна технологија за создавање урбана и чиста животна средина.

Петровска: Потребни се планови за ефикасно справување со аерозагадувањето

Frontline - 16.01.2020

Градоначалникот на Oпштина Карпош, Стефан Богоев истакна дека сите заедно треба да се справиме со проблемот со аерозагадувањето и ги повика граѓаните да пријавуваат случаи каде ќе може да се ...