TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пресудите за Сребреница се „победа на правдата”, смета обвинителот на Караџиќ

Призма - 12.07.2019

„Предизвиците во истрагите и гонењето на геноцидот во Сребреница се огромни”, вели за БИРН, Алан Тигер, обвинител во случајот на Радован Караџиќ во Хаг, во пресрет на одбележувањето на 24-годишнината од масакрот во Сребреница.

Видео од упадот на десничарските провокатори на перформансот за геноцидот во Сребреница

Таратур - 12.07.2019

Дваесетина луѓе со маици со националистички симболи и ликот на воениот злосторник Ратко Младиќ, осуден за геноцид во Сребреница и други злосторства, упаднаа на изведувањето на перформансот „Сребреница. Кога ние убиените ќе се кренеме“ во Белград.

Инцидент во Белград: Десетина лица со националистички маички ги навредуваа жртвите во геноцидот во Сребреница

ТВ21 - 12.07.2019

Дваесетина лица со маички на кои имаше националистички симболи и на кои имаше лик на Ратко Младиќ, осуден за геноцидот во Сребреница и други злосторства, упадна во сала во Белград за врене на перформанс наречен „Сребреница, кога ние убиените ќе ...

(Видео) Десничари во Белград прекинаа перформанс за жртвите во Сребреница

Макфакс - 12.07.2019

Вчера во Белград дојде до инцидент. Дваесет лица во маици со националистички симболи и слики од Ратко Младиќ упаднаа на претставата „Сребреница. Кога ние убиените ќе станеме“, организирана од страна на Хелсиншкиот комитет за човекови права по повод ...

Србија: Не може германски амбасадор на Србите да им кажува што е геноцид

ММС - 12.07.2019

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин, реагирајќи на изјавата на германскиот амбасадор во Србија дека во Сребреница (БиХ) пред 24 години се случил геноцид, рекол оти не се согласува амбасадор на Германија да им кажува на Србите што да мислат ...

Десничари во Белград прекинаа претстава за Сребреница

Слободен Печат - 12.07.2019

Полицијата по вербалниот конфликт со режисерот и актерите ги изнела надвор. Околу 20 лица со маици со националистички симболи синоќа во Белград влегоа во театар при изведувањето на претставата „Сребреница. Кога ние убиените ќе станеме“.

ВИДЕО: Марш на мирот – сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница

Либертас - 12.07.2019

Марш на мирот во знак на сеќавање на жртвите од геноцидот во Сребреница се одржа денеска во ...

Марш на мирот по повод 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

24 Вести - 11.07.2019

Денеска се одбележуваат 24 години од геноцидот кој се смета за најбрутален чин по Втората светска војна. Во Меморијалниот центар во Поточари се одржа завршната комеморација на жртвите од Сребреница во јули 1995 година, а беа погребани и останките на ...

(Архива) Неизбришливите детски спомени од војната во Сребреница

Либертас - 11.07.2019

Војната во Сребреница траеше четири години. Најмногу се зборува и пишува за она што се случи на крајот, за геноцидот. Недоволно се знае како во опколената енклава се преживувало во годините на ...

Џафери во Сребреница: Живееме обележани дека Балканот е „буре барут“, а толку многу можевме

+инфо - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Северна Македонија Талат Џафери денеска на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, изрази надеж дека Балканот повеќе нема да биде „буре барут“ и дека регионот се менува кон подобро.

Сребреница – гласот на тишината: И по 24 години од геноцидот, Светот сѐ уште плаче

ТВ21 - 11.07.2019

Илјадници ожалостени луѓе дојдоа во меморијалниот центар Поточари во Сребреница за да ја одбележат 24 годишнината од геноцидот. Годинава погребани се посмртните останки на 33 идентификувани жртви, со што бројот се искачи на 6610 од вкупно 8.372 ...

24 години од геноцидот во Сребреница: Негирањето е последниот чин на геноцидот

Нова ТВ - 11.07.2019

Во Меморијалниот центар во Поточари заврши комеморацијата на жртвите од Сребреница во јули 1995 година. Комеморацијата заврши со обраќање на членот на Претседателството на БиХ Шефик Џаферовиќ кој изјави дека негирањето на геноцидот во Сребреница е ...

Заев за злосторот кај Сребреница: Еден од најголемите порази на цивилизациските вредности!

Фокус - 11.07.2019

На денешен ден пред 24 години, во Сребреница се случи масакр на над 8.000 лица на бошњачкиот народ. Премиерот Заев упати порака со сочуство на семејствата на настраданите во тој злостор. „Поминаа 24 години од страшното злосторство против човештвото, ...

Навршуваат 24 години од геноцидот во Сребреница

Канал5 - 11.07.2019

Денеска навршуваат 24 години од влегувањето на силите на босанските Срби во Сребреница. Бошњачка енклава во источна Босна и Херцеговина која формално беше под заштита на Обединетите нации и во која потоа беше извршен геноцид врз населението.

Харадинај: Сребреница е варварски чин на еден мизерен режим на Милошевиќ

Фокус - 11.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, порача дека масакрот врз илјадниците муслимани во таа босанска енклава, како и другите масовни убиства на Балканот, остануваат неизбришиви дамки на совеста на ...

Босна одбележува 24 години од геноцидот во Сребреница

Алсат-М - 11.07.2019

Илјадници луѓе денеска ќе изразат почит на жртвите од масакрот во Сребреница кој се случи во јули 1995 година, кога животот го изгубија повеќе од 8.000 муслимани. Настанот што се случи пет месеци пред завршувањето на војната во Босна беше ...

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Макфакс - 11.07.2019

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во источна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот спроведен против Бошњаците во таа област во јули 1995 година, спроведен од страна на ...

“Жените во црно” бараат државниот врв на Србија да го признае геноцидот во Сребреница

Либертас - 11.07.2019

По повод 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, членките на организацијата “Жени во црно” во Белград одржаа улична акција под слоганот “Никогаш нема да го заборавиме геноцидот во Сребреница”.

Граѓаните во Скопје денеска ќе маршираат во знак на сеќавање на геноцидот во Сребреница

ММС - 11.07.2019

Граѓаните во Скопје попладнево симбочично ќе маршираат со цел присеќавање на геноцидот во Сребреница. Вакви маршови во нашиот главен град се одржуваат десетина години наназад, а овојпат настанот го организира Бошњачкиот национален совет.

Сребреница, вечната тага на човештвото

CivilMedia - 11.07.2019

На 11 јули 2019 ( утре) се навршуваат 24 години од геноцидот во Сребреница, Босна и Херцеговина. Убиствата ги извршија единиците на војската на Република Српска (ВРС) на босанските Срби под команда на Ратко Младиќ.

Денеска во Скопје Марш на мирот во знак на геноцидот од Сребреница

ТВ21 - 11.07.2019

„Граѓанската организација Бошњачки национален совет на Република Северна Македонија, Ве поканува заеднички ја одбележиме манифестацијата МАРШ НА МИРОТ во знак на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

Триесет и три жртви на геноцидот во Сребреница ќе се погребаат во Поточари

Локално - 11.07.2019

Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе бидат погребани посмртните останки на 33 нови идентификувани жртви, кои се пронајдени во масовни гробници во близина на Сребреница. Секоја година на овој ден во Меморијалниот центар се организира сеќавање ...

24 години од геноцидот во Сребреница

CivilMedia - 11.07.2019

По повод 24 годишнината од геноцидот во Сребренца денеска ќе се одржи Марш на слободата со почеток во 18 часот, а ќе започне во паркот во Чаир. Маршот ќе заврши на плоштад Макеоднија каде во 19 часот се очекува прикладна програма во сеќавање на ...

Собраниска делегација предводена од Џафери, на одбележување на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

ТВ21 - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија г. Талат Џафери денеска ќе присуствува на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница во Босна и Херцеговина. Претседателот ја предводи делегацијата од Република Северна ...

24 години од масакрот во Сребреница – Најголемото масовно убиство во Европа по Втората светска војна

Бизнис Вести - 11.07.2019

Масакрот во Сребреница, познат и како Геноцидот во Сребреница бил извршен во периодот од 11. до 23 јули 1995. година во текот на војната во БиХ од страна на војската на босанските срби, и се состоел од убиство на над 8.000 босански муслимани, ...

Десничари во Белград прекинаа перформанс за жртвите во Сребреница

24Инфо - 12.07.2019

Вчера во Белград дојде до инцидент. Дваесетина лица во маици со националистички симболи и слики од Ратко Младиќ упаднаа на претставата „Сребреница. Кога ние убиените ќе станеме“, организирана од страна на Хелсиншкиот комитет за човекови права по ...

Марш во сеќавање на геноцидот во Сребреница

Нова ТВ - 10.07.2019

Утре со почеток во 18 часот ќе се одржи симболичен Марш на слободата со цел присеќавање на геноцидот во Сребреница. Местото на поаѓање е паркот во Чаир, а крајна цел е плоштадот Македонија, каде во 19 часот ќе има прикладна ...

Сребреница – никогаш да не се заборави, најмладата жртва која утре ќе биде погребана имала 16 години

ТВ21 - 10.07.2019

Камионот со посмртните останки на цивилите кои настрадаа во геноцидот во Сребреница и оваа година помина низ центарот на Сараево. Ново потсетување на злосторството сторено врз еден народ, најголемо по Втората светска војна на територијата на Европа.

Џафери во Сребреница: Регионот се менува кон подобро, има нови генерации политичари со отворен ум

Press24 - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери денеска на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, изрази надеж дека Балканот повеќе нема да биде „буре барут“ и дека регионот се менува кон подобро.

24 години по геноцидот во сребреница – погребани останките на 33 жртви

24 Вести - 11.07.2019

Денеска беа одбележани 24 години од влегувањето на силите на босанските Срби во Сребреница, бошњачка енклава која формално беше под заштита на Обединетите нации и во која беше извршен геноцид врз населението.

Заев: Тоа што се случи во Сребреница е еден од најголемите порази на цивилизациските вредности

Слободен Печат - 11.07.2019

На денешен ден пред 24 години, во Сребреница се случи масакр на над 8.000 лица на бошњачкиот народ. Премиерот Зоран Заев упати порака со сочуство на семејствата на настраданите во тој злостор.

Харадинај: Сребреница, варварски чин на еден мизерен режим

24Инфо - 11.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, порача дека масакрот врз илјадниците муслимани во таа босанска енклава, како и другите масовни убиства на Балканот, остануваат неизбришиви дамки на совеста на ...

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Centar - 11.07.2019

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во Iсточна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот спроведен против Бошњаците од таа област во јули 1995 година, спроведен од страна на ...

Денеска во Скопје Марш на мирот во знак на геноцидот од Сребреница

Република - 11.07.2019

„Граѓанската организација Бошњачки национален совет на Република Северна Македонија, денеска ќе ја со МАРШ НА МИРОТ ќе го одобележи сеќавањето на геноцидот во Сребреница. Во I дел од програмата е организиран марш на 11.07.2019. г.

Триесет и три жртви на геноцидот во Сребреница ќе се погребаат во Поточари

Фокус - 11.07.2019

Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе бидат погребани посмртните останки на 33 нови идентификувани жртви, кои се пронајдени во масовни гробници во близина на Сребреница. Секоја година на овој ден во Меморијалниот центар се организира сеќавање ...

Џафери, Мухиќ и Рамчиловиќ на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

24Инфо - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница во Босна и Херцеговина.

Десничари во Белград прекинаа перформанс за жртвите во Сребреница

Точка - 12.07.2019

Вчера во Белград дојде до инцидент. Дваесетина лица во маици со националистички симболи и слики од Ратко Младиќ упаднаа на претставата „Сребреница. Кога ние убиените ќе станеме“, организирана од страна на Хелсиншкиот комитет за човекови права по ...

Марш во сеќавање на геноцидот во Сребреница

Либертас - 10.07.2019

Утре со почеток во 18 часот ќе се одржи симболичен Марш на слободата со цел присеќавање на геноцидот во Сребреница. Местото на поаѓање е паркот во Чаир, а крајна цел е плоштадот Македонија, каде во 19 часот ќе има прикладна ...

Џафери во Сребреница: Регионот се менува кон подобро, има нови генерации политичари со отворен ум

Опсервер - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Северна Македонија Талат Џафери денеска на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, изрази надеж дека Балканот повеќе нема да биде „буре барут“ и дека регионот се менува кон подобро.

Заев за Сребреница: Еден од најголемите порази на цивилизациските вредности

Нова ТВ - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев во објава на својот Фејсбук профил во името на граѓаните на Северна Македонија изразува најдлабоко сочувство и солидарнос т кон семејствата на сите настрадани во Сребреница, но и за сите жртви коишто залудно го загубија својот ...

Харадинај: Сребреница, варварски чин на еден мизерен режим

Локално - 11.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, порача дека масакрот врз илјадниците муслимани во таа босанска енклава, како и другите масовни убиства на Балканот, остануваат неизбришиви дамки на совеста на ...

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Точка - 11.07.2019

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во источна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот спроведен против Бошњаците од таа област во јули 1995 година, спроведен од страна на ...

24 години од геноцидот во Сребреница: 33 жртви ќе бидат погребани во Поточари

Нова ТВ - 11.07.2019

Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе бидат погребани посмртните останки на 33 нови идентификувани жртви, кои се пронајдени во масовни гробници во близина на Сребреница, на денот кога се одбележуваат 24 години од масакрот.

Џафери, Мухиќ и Рамчиловиќ на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

Опсервер - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница во Босна и Херцеговина.

Џафери во Сребреница: Регионот се менува кон подобро

Слободен Печат - 11.07.2019

Тој, како што соопшти собраниската прес-служба, изрази надеж дека регионот се менува на подобро, и како што рече, работите веќе се гледаат низ една поинаква призма. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска на одбележувањето на ...

Заев изрази сочувство за геноцидот во Сребреница

Независен - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев во објава на својот Фејсбук профил во името на граѓаните на Северна Македонија изразува најдлабоко сочувство и солидарнос т кон семејствата на сите настрадани во Сребреница, но и за сите жртви коишто залудно го загубија својот ...

Харадинај: Сребреница, варварски чин на еден мизерен режим

Независен - 11.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница, порача дека масакрот врз илјадниците муслимани во таа босанска енклава, како и другите масовни убиства на Балканот, остануваат неизбришиви дамки на совеста на ...

33 жртви на геноцидот во Сребреница ќе се погребаат во Поточари

Скопје1 - 11.07.2019

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во Iсточна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот спроведен против Бошњаците од таа област во јули 1995 година, спроведен од страна на ...

Триесет и три жртви на геноцидот во Сребреница ќе се погребаат во Поточари

24Инфо - 11.07.2019

Во Меморијалниот центар Поточари денеска ќе бидат погребани посмртните останки на 33 нови идентификувани жртви, кои се пронајдени во масовни гробници во близина на Сребреница. Секоја година на овој ден во Меморијалниот центар се организира сеќавање ...

Џафери, Мухиќ и Рамчиловиќ на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница

Сител - 11.07.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска ќе присуствува и ќе се обрати на одбележувањето на 24-годишнината од геноцидот во Сребреница во Босна и Херцеговина.