TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локални избори во октомври, мандатите на градоначалниците продолжени

Кумановски м. - 02.06.2017

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на четвртата седница ги донесоа потребните измени во Изборниот законик, со што локалните избори ќе се одржат во првата половина на октомври, а до тогаш на власт остануваат поранешните ...

Собранието почна да работи со бојкот на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 01.06.2017

Законите за образование со кои треба да се укине екстерното тестирање, но и изборниот законик за пролджување на мандатот на локланата самоуправа влегоа во собраниска процедура, но без во неа да учествувга најголемата опозициска партија.

Собранието го укина екстерното тестирање - локалните избори во октомври

Сител - 01.06.2017

Собранието ги донесе измените во законите за основно и средно образование со кое се укинува екстерното тестирање. Законските решенија стапуваат на сила денот кога одлуката ќе биде објавена во службен весник.

Пратениците решија, локални избори во октомври

МКД - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија денеска ги донесе и измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите на градоначалниците.

Локални избори на 15 октомври

Сакам да кажам - 01.06.2017

Собранието ги усвои измените на Изборниот законик со кои што локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15 октомври. Со измените, продолжен е и мандатот на градоначалниците и на советниците до одржувањето на наредните локални ...

Нема екстерно тестирање, Собранието изгласа укинување

ТВ21 - 01.06.2017

Со 64 гласа „за“ Собранието на Македонија изгалса укинување на екстерносто тестирање. Предлог измените на Законите за основно и средно образование утринава влегоа во скратена собраниска процедура.

СОБРАНИЕТО ИЗГЛАСА: Укинато екстерното тестирање

Телеграф - 01.06.2017

Предлог измените на Законот за основно и средно образование и Законот за наставници денеска влегоа во собраниска процедура по скратена постапка Со 64 гласа „За“ пратениците во Собранието на Република Македонија денеска изгласаа укинување на ...

Собраниска седница за укинување на екстерното

24 Вести - 01.06.2017

Локалните избори и екстерното тестирање на маса пред пратениците. Законските измени за одржување на локални избори во октомври без изгласани во Собранието. Се чекаат измените на Законот за основно и средно образование со кои треба да се укине ...

Локалните избори во првата половина на октомври, продолжени мандатите на градоначалниците

А1 On - 01.06.2017

Пратениците денеска ја премостија состојбата во општините, носејќи измени во Изборниот закон. Наместо во првата половина во мај, како досега, изборите за членови на советите и за градоначалниците ќе се одржат во првата половина на октомври.

Екстерното заминува во историја

Канал5 - 01.06.2017

Тукушто заврши седницата со која се усвоија законските измени со кои се укина екстерното тестирање за основно и средно образование. Учениците нема да полагаат од 5 и 9 ...

Продолжен мандатот на советниците и градоначалниците

Тера - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од продолжението на четвртата седница ги донесе измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите на ...

Нема екстерно!

Факултети - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија денеска со 64 гласови ЗА изгласа да се укине екстерното ...

Верификувани мандати на пратеници и разгледани измените на законите за екстерно и за локални избори

Макфакс - 01.06.2017

На денешната 4. седница на Собранието беше извршено верификување на мандатите на 6-те пратеници кои доаѓаат на местата на министрите кои заминаа во Владата. Воедно беа разгледани и предложените закони од пратеничката група на СДСМ.

Законите за укинување на екстерното во скратена постапка во македонското Собрание...

Н.Македонија - 01.06.2017

Законите за укинување на екстерното во скратена постапка во македонското Собрание Собранието на Република Македонија денеска со 66 гласови за, и ниту еден воздржан и против, ја усвои Предлог-одлуката за избор на претседатели, заменици на ...

Локални избори на 15 октомври, изменет е Изборниот законик

Република - 01.06.2017

Во Собранието денеска беа усвоени измените на Изборниот законик со кои што локалните избори за градоначалници и за советници ќе се одржат на 15 октомври. Со измените, продолжен е и мандатот на градоначалниците и на советниците до одржувањето на ...

Мандатите на градоначалниците и на советниците продолжени до локалните избори

Мета - 01.06.2017

Со 63 гласа „за“, во Собранието на Република Македонија попладнево беше изгласан предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој локалните избори ќе се одржат во октомври, а мандатите на градоначалниците и на членовите на ...

Собранието го укина екстерното тестирање

Мета - 01.06.2017

Со 64 гласа за, ниту еден против или воздржан, попладнево на 4-тата седница Собранието на Република Македонија, го укина екстерното тестирање. Беа направени измени на три закони – за основно образование, за средно образование и законот за во ...

Локалните избори во првата половина на октомври

Kumanovo News - 01.06.2017

Собранието ги усвои измените на Изборниот законик со кои го продолжи мандатот на градоначалниците и на советниците до одржувањето на наредните локални избори. Мандатот на градоначалниците и на советите на општините истече на 15 мај, па две недели ...

Денеска ќе се укинува екстерното и ќе се продолжи мандатот на градоначалниците

Сакам да кажам - 01.06.2017

Собранието денеска треба да го укине екстерното тестирање и да го продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините. Продолжувањето на мандатите на локалните власти треба да се направи со закон за изменување и за дополнување на ...

Екстерното и локалнте избори први на агендата на новата Влада

Нетпрес - 01.06.2017

Министрите на новата избрана Влада денеска ќе влезат во своите кабинети. Уште пред официјалниот избор на Владата, вчера беше најавено дека денеска може да се очекува укинување на екстерното тестирање за учениците.

Екстерното тестирање и мандатот на градоначалниците на дневен ред денеска во Собрание

Радио МОФ - 01.06.2017

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на Собранието по скратена постапка. Пратениците денеска ќе треба да изберат и претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни ...

Собранието денеска ќе го укине екстерното и ќе го продолжи мандатот на градоначалниците

+инфо - 01.06.2017

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на Собранието. Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на ...

ПРВ ДЕН НА НОВАТА ВЛАДА: Министрите стапуваат на функција, екстерното и локалните избори први на агендата

Телеграф - 01.06.2017

Пратениците најнапред ќе мораат да ги продолжат мандатите на актуелните градоначалници кои се веќе истечени и тие своите функции ги извршуваат технички и да се одреди нов термин за локалните избори Откако на полноќ беше избрана новата влада, ...

Собранието го укина екстерното тестирање – локалните избори во октомври

МК News - 01.06.2017

Собранието ги донесе измените во законите за основно и средно образование со кое се укинува екстерното тестирање. Законските решенија стапуваат на сила денот кога одлуката ќе биде објавена во службен весник.

Собранието денеска ќе го укине екстерното и ќе го продолжи мандатот на градоначалниците

Фокус - 01.06.2017

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидат разгледувани на денешната седница на Собранието. Пратениците денеска ќе треба да изберат и претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите ...

Пратениците решија, локални избори во октомври

Press24 - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија денеска ги донесе и измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите на градоначалниците.

Нема екстерно тестирање, Собранието изгласа укинување

Press24 - 01.06.2017

Со 64 гласа „за“ Собранието на Македонија изгалса укинување на екстерносто тестирање. Предлог измените на Законите за основно и средно образование утринава влегоа во скратена собраниска процедура.

Собранието денеска ќе го укинува екстерното и ќе го продолжува мандатот на општините

Мета - 01.06.2017

Собранието за денеска има обемна програма за работа, бидејќи покрај изборот на собраниските комисии ќе решава и за предлог-закони за да се продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините, како и за укинување на екстерното тестирање.

Локалните избори во октомври

+инфо - 01.06.2017

Градоначалниците и советниците остануваат на функциите до одржувањето на локалните избори. Пратениците денеска ја премостија состојбата во општините, носејќи измени во Изборниот закон. Наместо во првата половина во мај, како досега, изборите за ...

Верификувани мандатите на пратениците и разгледани измените за екстерно и за локални избори

Кајгана - 01.06.2017

На денешната четврта седница на Собранието беше извршено верификување на мандатите на шесте пратеници кои доаѓаат на местата на министрите кои заминаа во Владата. Воедно беа разгледани и предложените закони од пратеничката група на СДСМ.

Законите за укинување на екстерното во скратена постапка во македонското Собрание

Алсат-М - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија денеска со 66 гласови за, и ниту еден воздржан и против, ја усвои Предлог-одлуката за избор на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите на Собранието на Република Македонија.

Собранието го укина екстерното тестирање; локални избори во октомври

Алсат-М - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од продолжението на четвртата седница ги донесе измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите на ...

Мандатите на градоначалниците и советниците продолжени до локалните избори

Локално - 01.06.2017

Со 63 гласа за, во Собранието на Република Македонија попладнево беше изгласан Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој локалните избори ќе се одржат во октомври, а мандатите на градоначалниците и членовите на ...

Собранието го укина екстерното тестирање

Локално - 01.06.2017

Со 64 гласа за, ниту еден против или воздржан, попладнево на 4-тата седница Собранието на Република Македонија, го укина екстерното тестирање. Беа направени измени на три закони – за основно образование, за средно образование и законот за во ...

Богоевски на Фејсбук: Утре се укинува екстерното

Нова ТВ - 31.05.2017

Пратеникот од владејачкото мнозинство Павле Богоевски пред малку на Фејсбук профилот напиша дека постојат сите закони и технички можности Собранието утре да го укине екстерното тестирање. –Кога се сака, се може.

Богоев: Од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да го кочат укинувањето на екстерното

Фокус - 31.05.2017

99 отсто екстерното тестирање ќе се укине по редовна постапка до утре вечер, во изјава за Фокус вели пратеникот од СДСМ, Стефан Богоев. -Колегите од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да го кочат и одолговлекуваат укинувањето на екстерното тестирање.

Укинување на екстерното и продолжување на мандатот на градоначалниците

Тера - 01.06.2017

Собранието денеска треба да го укине екстерното тестирање и да го продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините. Продолжувањето на мандатите на локалните власти треба да се направи со закон за изменување и за дополнување на ...

Собранието денеска ќе го укине екстерното и ќе го продолжи мандатот на градоначалниците

Канал 77 - 01.06.2017

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на Собранието. Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на ...

Eкстерното тестирање и мандатот на градоначалниците на дневен ред на Собранието

Макфакс - 01.06.2017

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидат разгледувани на денешната седница на Собранието по скратена постапка. Пратениците ќе треба да изберат и претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици ...

Собранието денеска ќе го укинува екстерното и ќе го продолжува мандатот на општините

Либертас - 01.06.2017

Собранието за денеска има обемна програма за работа, бидејќи покрај изборот на собраниските комисии ќе решава и за предлог-закони за да се продолжи мандатот на градоначалниците и на советите на општините, како и за укинување на екстерното тестирање.

Градоначалниците со продолжен мандат, локални избори во октомври

Таратур - 02.06.2017

Пратениците денеска ја премостија состојбата во општините, носејќи измени во Изборниот закон. Наместо во првата половина во мај, како досега, изборите за членови на советите и за градоначалниците ќе се одржат во првата половина на октомври.

Верификувани мандати на пратеници и разгледани измените на законите за екстерно и за локални избори

Точка - 01.06.2017

На денешната 4. седница на Собранието беше извршено верификување на мандатите на 6-те пратеници кои доаѓаат на местата на министрите кои заминаа во Владата. Воедно беа разгледани и предложените закони од пратеничката група на СДСМ.

Законите за укинување на екстерното во скратена постапка пред пратениците

Press24 - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија денеска со 66 гласови за, и ниту еден воздржан и против, ја усвои Предлог-одлуката за избор на претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите на Собранието на Република Македонија.

Укинато екстерното тестирање, локалните избори во октомври

еМагазин - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од продолжението на четвртата седница ги донесе измените на Изборниот законик со што се овозможи одржување на локалните избори во првата половина на октомври и продолжување на мандатите на ...

Локални избори во првата половина на октомври, продолжени и мандатите на градоначалниците

Слободен Печат - 01.06.2017

Со 63 гласа за, во Собранието на Република Македонија попладнево беше изгласан Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со кој локалните избори ќе се одржат во октомври, а мандатите на градоначалниците и членовите на ...

Богоевски на „Фејсбук“: Утре се укинува екстерното

Република - 31.05.2017

Пратеникот од владејачкото мнозинство Павле Богоевски на Фејсбук профилот напиша дека постојат сите закони и технички можности Собранието утре да го укине екстерното тестирање. „Кога се сака, се може.

Нова парламентарна седница- Се укинува екстерното и гласање за измени во изборниот законик

Локално - 01.06.2017

Измени на Изборниот законик и измени на три закони од образованието ќе бидеат разгледувани на денешната седница на Собранието. Пратениците денеска ќе треба да изберат и претседатели, заменици на претседателите, членови и нивни заменици на комисиите ...