TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

Слободен Печат - 08.12.2023

САД ги поздравија изјавите на Ерменија и Азербејџан за размена на затвореници, нарекувајќи го тоа важен чекор за зацврстување на довербата во време кога двете страни прават напори за мирен договор и нормализација на односите.

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Бриф - 08.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми. -Ова е провокација.

Ерменија и Азербејџан разменија воени заробеници

Макфакс - 08.12.2023

Ерменија и Азербејџан денеска разменија воени заробеници, оценувајќи ја како мерка за градење доверба на патот кон нормализација на односите. Азербејџан ослободи 32 ерменски војници во замена за двајца азербејџански војници, се наведува во ...

Азербејџан и Ерменија започнаа со ослободување на затвореници

Р.С.Европа - 07.12.2023

Азербејџан ослободи 32 ерменски војници на 7 декември, додека Ерменија ослободи двајца Азербејџанци, се вели во заедничката изјава на двете земји во која се наведени други „опипливи чекори“ кон градење доверба.

Вонредни претседателски избори во Азербејџан на 7 февруари

Р.С.Европа - 07.12.2023

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев потпиша указ за распишување на предвремени претседателски избори во земјата на 7 февруари. Указот на Алиев, издаден на 7 декември и наредува на Централната изборна комисија да започне со подготовка на ...

Претседателот на Азербејџан распиша предвремени претседателски избори

МКД - 07.12.2023

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев денеска распиша предвремени претседателски избори за 7 февруари, се наведува во документот објавен од неговиот кабинет. Алиев (61) последен пат беше реизбран во 2018 година на седумгодишен мандат, а со оглед ...

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Локално - 07.12.2023

Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно Карабах, денеска најавија дека ќе преземат конкретни мерки за зајакнување на довербата, нормализирање на односите и размена на затвореници.

Предвремени претседателски избори во Азербејџан во февруари

Кумановски м. - 07.12.2023

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев, најави дека предвремените претседателски избори во таа земја ќе се одржат во февруари следната година, јавува Анадолија. „Централната изборна комисија на Република Азербејџан треба да обезбеди вонредните ...

Во Азербејџан на 7 февруари ќе се одржат предвремени претседателски избори

Бизнис Вести - 07.12.2023

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев потпиша наредба за распишување предвремени претседателски избори во земјата, јави азербејџанската новинска агенција АЗЕРТАЧ. Според наредбата, изборите ќе се одржат на 7 февруари во согласност со процедурата ...

Во Азербејџан на 7 февруари ќе се одржат предвремени претседателски избори

Канал5 - 07.12.2023

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев потпиша наредба за распишување предвремени претседателски избори во земјата, јави азербејџанската новинска агенција АЗЕРТАЧ. Според наредбата, изборите ќе се одржат на 7 февруари во согласност со процедурата ...

На 7 февруари ќе се одржат предвремени претседателски избори во Азербејџан

Слободен Печат - 07.12.2023

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев потпиша наредба за распишување предвремени претседателски избори во земјата, јави азербејџанската новинска агенција АЗЕРТАЧ. Според наредбата, изборите ќе се одржат на 7 февруари во согласност со процедурата ...

Претседателот на Азербејџан распиша предвремени претседателски избори

Канал5 - 07.12.2023

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев денеска распиша предвремени претседателски избори за 7 февруари, се наведува во документот објавен од неговиот кабинет. Алиев (61) последен пат беше реизбран во 2018 година со седумгодишен мандат, а со оглед ...

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Сител - 07.12.2023

Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно Карабах, денеска најавија дека ќе преземат конкретни мерки за зајакнување на довербата, нормализирање на односите и размена на затвореници.

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Либертас - 07.12.2023

Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно Карабах, денеска најавија дека ќе преземат конкретни мерки за зајакнување на довербата, нормализирање на односите и размена на затвореници.

ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР! Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Во Центар - 07.12.2023

Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно Карабах, денеска најавија дека ќе преземат конкретни мерки за зајакнување на довербата, нормализирање на односите и размена на затвореници.

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

360 степени - 07.12.2023

Во заедничкото соопштение се наведува дека двете земји го делат ставот дека постои „историска шанса да се постигне долгоочекуваниот мир во регионот“ Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно-Карабах, најавија ...

Во Азербејџан на 7 февруари ќе се одржат предвремени претседателски избори

MakPress - 08.12.2023

- Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев потпиша наредба за распишување предвремени претседателски избори во земјата, јави азербејџанската новинска агенција АЗЕРТАЧ. Според наредбата, изборите ќе се одржат на 7 февруари во согласност со процедурата ...

Ерменија и Азербејџан разменија воени заробеници

Опсервер - 08.12.2023

Ерменија и Азербејџан денеска разменија воени заробеници, оценувајќи ја како мерка за градење доверба на патот кон нормализација на односите. Азербејџан ослободи 32 ерменски војници во замена за двајца азербејџански војници, се наведува во ...

Ерменија и Азербејџан разменија воени заробеници

Скопје1 - 08.12.2023

Ерменија и Азербејџан денеска разменија воени заробеници, оценувајќи ја како мерка за градење доверба на патот кон нормализација на односите. Азербејџан ослободи 32 ерменски војници во замена за двајца азербејџански војници, се наведува во ...

Ерменија и Азербејџан разменија воени заробеници

Centar - 08.12.2023

Ерменија и Азербејџан денеска разменија воени заробеници, оценувајќи ја како мерка за градење доверба на патот кон нормализација на односите. Азербејџан ослободи 32 ерменски војници во замена за двајца азербејџански војници, се наведува во ...

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

MakPress - 08.12.2023

Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енклавата Нагорно Карабах, денеска најавија дека ќе преземат конкретни мерки за зајакнување на довербата, нормализирање на односите и размена на затвореници.

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Рацин - 08.12.2023

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми. -Ова е провокација.

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

MakPress - 08.12.2023

- Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми. -Ова е провокација.

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Канал5 - 08.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми. -Ова е провокација.

ЕРДОГАН ЗА ОКЛОПНИТЕ ВОЗИЛА ОД ПАРИЗ ДО ЕРЕВАН: Франција треба да знае дека не и прави добро на Ерменија, туку и штети

Денешен - 08.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми. -Ова е провокација.

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

Сител - 08.12.2023

САД ги поздравија изјавите на Ерменија и Азербејџан за размена на затвореници, нарекувајќи го тоа важен чекор за зацврстување на довербата во време кога двете страни прават напори за мирен договор и нормализација на односите.

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

Канал5 - 08.12.2023

САД ги поздравија изјавите на Ерменија и Азербејџан за размена на затвореници, нарекувајќи го тоа важен чекор за зацврстување на довербата во време кога двете страни прават напори за мирен договор и нормализација на односите.

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

Lider - 08.12.2023

САД ги поздравија изјавите на Ерменија и Азербејџан за размена на затвореници, нарекувајќи го тоа важен чекор за зацврстување на довербата во време кога двете страни прават напори за мирен договор и нормализација на односите.

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

MakPress - 09.12.2023

САД ги поздравија изјавите на Ерменија и Азербејџан за размена на затвореници, нарекувајќи го тоа важен чекор за зацврстување на довербата во време кога двете страни прават напори за мирен договор и нормализација на односите.