TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието бара од Владата да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на ...

Академик - 12.02.2019

По барање на Собранието на Република Македонија, Владата денеска треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка.

Предлогот за престанување на важење на Законот за зелени пазари итно пред Владата

Р.С.Европа - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Пазарџиите вчера уште еднаш се заканија ако не се прифати нивното ...

Законот за трговија на зелени пазари и грантови за иновации на седница на Владата

А1 On - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Уставниот суд ќе пресече за законот за пазари

Фактор - 12.02.2019

Партиите се препукуваа а власта и пазарџиите се во клинч. На повидок е генерален штрајк на тезгаџиите а извесно е дека Уставниот суд ќе ја има последната одлука за спорниот закон кој им се наметнува на пазарите.

Најава за генерален штрајк на пазарџиите – законот ќе го дадат на Уставен суд

24 Вести - 11.02.2019

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие се закануваат со генерален штрајк, ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари.

За законот за пазари ќе одлучува Уставен суд - Пазарџиите пред одлука за генерален штрајк

Сител - 11.02.2019

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Се уште стојат на ставот дека тој мора целосно да се повлече. В среда ќе објават дали ќе стапат во генерален штрајк.

Законот за пазари ќе заврши пред Уставен

+инфо - 11.02.2019

Пазарџиите најавија дека ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие и натаму сметаат дека законот мора да се повлече. Пазарџиите во среда ќе објават и дали ќе стапат во генерален штрајк.

Укинување на Законот за трговија на зелените пазари или генерален штрајк

Р.С.Европа - 11.02.2019

Пазарџиите од зелените пазари се закануваат со генерален штрајк ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари. Тие не се задоволни соедногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари, туку бараат негово ...

Пазарџиите при крај со трпението, спорниот закон ќе го изнесат пред Уставен

Алсат-М - 11.02.2019

Попушта трпението на пазарџиите. Најавуваат генерален штрајк, напуштање на тезгите и протестирање по улици. По еден месец од кога се пролонгира законот, ниту се формираа работни групи, ниту се најде некое брзо решени за проблемите на пазарџиите, ...

Пазарџиите лути, во среда ќе се знае дали ќе има штрајк, законот ќе оди пред Уставен суд

Телма - 11.02.2019

Незадоволството на пазарџиите може да кулминира со нов генерален штрајк на ниво на цела држава. По меѓусебните разговори закупците во среда ќе соопштат дали и кога ќе повикаат на масовни протести и клуч на тезгите, во знак на револт што Владата само ...

Во среда ќе се знае дали пазарџиите излегуваат на генерален штрајк

Канал5 - 11.02.2019

В среда ќе се знае дали пазарџиите ќе започнат генерален штрајк на ниво на целата држава. Се уште преговараат, но остануваат на ставовите дека законот за зелени пазари кој е одложен во рок од една година - е штетен и дискриминирачки.

Стопанска комора нуди решение: Закупците да одлучат дали им треба комора

Вечер - 11.02.2019

Пазарџиите не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари туку бараат негово целосно укинување. Ако властите не им го одоброволат нивното ултимативно барање, се закануваат со генерален штрајк во ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Локално - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на законот за пазари

Нетпрес - 11.02.2019

Пазарџиите не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари, туку бараат негово целосно укинување. Ако властите не им го одоброволат нивното ултимативно барање, се закануваат со генерален штрајк во ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на законот или ќе организираат генерален штрајк

Вечер - 11.02.2019

Пазарџиите не се задоволни со едногодишното одложување на примената на Законот за трговија на зелените пазари, туку бараат негово целосно укинување. Ако властите не им го одоброволат нивното ултимативно барање, се закануваат со генерален штрајк во ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на законот, се закануваат со генерален штрајк и Уставен

Нова ТВ - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Пазарџиите вчера уште еднаш се заканија ако не се прифати нивното ...

Власта и пазарџиите во клинч: Или целосно укинување на законот или генерален штрајк

Фактор - 11.02.2019

Нови протести кај пазарџиите на повидок. Или целосно ќе се укине законското решение, или оваа категорија граѓани ќе излезат на генерални штрајкови. Ова станува јасно од последните предупредувања од страна на пазарџиите кои и покрај тоа што ...

Законот за зелени пазари и грантови за иновации на седница на Владата

+инфо - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Пазарџиите со најава за генерален штрајк

Нетпрес - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк, јавува Сител . Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ ...

Уставниот суд ќе пресече за законот за пазари

Вечер - 12.02.2019

Партиите се препукуваа а власта и пазарџиите се во клинч. На повидок е генерален штрајк на тезгаџиите а извесно е дека Уставниот суд ќе ја има последната одлука за спорниот закон кој им се наметнува на пазарите.

За законот за пазари ќе одлучува Уставен суд: Пазарџиите пред одлука за генерален штрајк

Скопје инфо - 12.02.2019

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Се уште стојат на ставот дека тој мора целосно да се повлече. В среда ќе објават дали ќе стапат во генерален штрајк.

Законот за пазари пред уставен?

Скопје1 - 12.02.2019

Тезгаџиите ќе поднесат иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари. Тие се закануваат со генерален штрајк, ако целосно не се укине Законот за трговија на зелените пазари. Според нив тој мора целосно да се повлече.

Уставниот суд да пресече за законот за пазари, во спротивно генерален штрајк

Нетпрес - 12.02.2019

За утре е најавен генерален штрајк на тезгаџиите, а извесно е дека Уставниот суд ќе ја има последната одлука за спорниот закон кој им се наметнува на пазарите. Со иницијатива до Уставен пазарџиите ќе се обидат да го укинат целосно законот, кој ...

Законот за трговија на зелени пазари на денешната седница на Владата, пазарџиите сметаат дека Законот мора да се ...

ТВ21 - 12.02.2019

На денешната седница на Владата, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Пазарџиите и натаму сметаат дека законот мора да се повлече.

Пазарџиите ќе го дадат Законот за пазари пред Уставен суд и најавуваат нов протест

МКД - 12.02.2019

Пазарџиите не се откажуваат од отпорот против владиниот обид да им донесе закон со кој тие воопшто не се согласуваат. Тие освен протести најавуваат и иницијатива до Уставниот суд за укинување на Законот за пазари.

Стопанска комора: Пазарџиите да кажат дали им треба комора

+инфо - 11.02.2019

Од Стопанската комора велат дека се потребни сериозни измени во Законот за трговија на зелени пазари што би подразбирало регулирање на тоа кој се може да продава на пазарите. Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

24Инфо - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари

ТВ21 - 11.02.2019

Пазарџиите се закануваат со генерален штрајк во сите зелени пазари низ државата ако власта не ги одобри нивните барања за целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари. Тие не се задоволни со едногодишното одложување на примената на ...

Предлогот за престанување на важење на Законот за зелени пазари испратен до Владата

Слободен Печат - 12.02.2019

Минатиот месец пратениците изгласаа да се одложи примената на Законот за трговија на зелени пазари за една година. Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за ...

Законот за трговија на зелени пазари и грантови за иновации на седница на Владата

Вечер - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Пазарџиите ќе стават клуч на зелените пазари, најавуваат генерален штрајк?

Скопје1 - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк, објави ТВ Сител. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ ...

Уставниот суд ќе пресече за законот за пазари

Курир - 12.02.2019

Партиите се препукуваа а власта и пазарџиите се во клинч. На повидок е генерален штрајк на тезгаџиите а извесно е дека Уставниот суд ќе ја има последната одлука за спорниот закон кој им се наметнува на пазарите.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

А1 On - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Пазарџиите бараат целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари

4NEWS - 12.02.2019

Пазарџиите се закануваат со генерален штрајк во сите зелени пазари низ државата ако власта не ги одобри нивните барања за целосно укинување на Законот за трговија на зелените пазари. Тие не се задоволни со едногодишното одложување на примената на ...

Законот за трговија на зелени пазари и грантови за иновации на седница на Владата

1tv - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк низ државата, не сакаат законско решение

Република - 10.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ целата држава.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

1tv - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Законот за трговија на зелени пазари пред Владата

Press24 - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк низ целата држава

Вечер - 11.02.2019

Иако се одложи примената на новиот Закон за една година пазарџиите не отстапуваат од своето барање за целосно укунување на законот. Тие најавуваат генерален штрајк и блокада на работата на зелените пазари низ целата држава.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Сител - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

Локално - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Владата на Република Македонија ќе ја одржи 120-тата седница

iPortal - 12.02.2019

На редовната 120-та владина седница ќе биде разгледана информацијата за одржување на Првата седница на македонско-бугарската меѓувладина комисија за економска соработка по Договорот за економска соработка меѓу Владата на Република Македонија и ...

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк

Скопје инфо - 11.02.2019

Пазарџиите најавуваат генерален штрајк. Иако примената на новиот Закон се одложи за една година, тие не отстапуваат од своето барање за негово целосно укинување и ја искажаа можноста да ја блокираат работата на зелените пазари низ целата држава.

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Независен - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

А1 On - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Законот за трговија на зелени пазари и грантови за иновации на седница на Владата

Либертас - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Опсервер - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...

Стопанска комора: Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари

Вечер - 11.02.2019

Формирањето комора на тезгаџии да не се регулира со Законот за трговија на зелени пазари, а трговците поединци, пензионерите, лицата со договор на дело и вработените да се вратат во законското решение, да им се дозволи да продаваат на пазар, смета ...

Законот за трговија на зелени пазари и грантови за иновации на седница на Владата

MTM - 12.02.2019

Владата денеска на седница, по барање на Собранието, треба да даде мислење за Предлог-законот за престанување на важење на Законот за трговија на зелени пазари, по итна постапка. Ќе одлучува и за информацијата со правилник за инструментот за ...

Бектеши: Преку преговори со пазарџиите ќе стигнеме до соодветен закон за пазари

Press24 - 11.02.2019

Преку разговори со сите засегнати страни ќе се обидеме да најдеме соодветно решение за Законот за тргување на зелените пазари, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. -Како министер за економија надлежен за Законот за тргување на ...