TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дувњак: Не се ни сеќавам на продолженијата…

Екипа - 24.01.2020

Хрватска во епски меч по дури 20 дополнителни минути го скрши отпорот на Норвешка и се пласираше во големото финале од ЕП 2020, а во главна улога беше Домагој Дувњак. Асот на Кил покрај вообичаено одличната игра во одбраната, овојпат блесна и во ...

Муса: Дувњак е национален херој, тоа што го направи беше нереално!

Gol.mk - 24.01.2020

Жељко Муса го даде клучниот гол во победата на Хрватска над Норвешка и пласманот во големото финале, но по дуелот во Стокхолм го пофали репрезентативниот колега и капитен Домагој Дувњак. Пивотот постигна погодок во последните секунди и ги однесе ...

Дувњак по триумфот на Хрватска: Никогаш не сум играл ваков натпревар

Дерби - 24.01.2020

Хрватска и Норвешка одиграа незаборавно полуфинале на Европското ракометно првенство, а по две продолженија на крајот се радуваа избраниците на Лино Червар. Домагој Дувњак одигра уште еден фантастичен натпревар за Хрватска, а по мечот и самиот беше ...

Дваесет минути во животот на Домагој Дувњак

Sport M - 24.01.2020

Хрватскиот тим ја победи Норвешка со 29:28 во инфарктната игра и напредуваше во финалето на Европското првенство во кое ќе играат злато против победниците на натпреварот Шпанија – Словенија.

Во епска битка, по 80 минути ракомет Хрватска ја победи Норвешка за финале на Европското првенство!

МКД - 24.01.2020

Хрватска е првиот финалист на Европското првенство по еден неверојатен меч против Норвешка кој траеше дури 80 минути, Хрватите победија со 29:28. Хрватска и Норвешка одиграа полуфинале за паметење, беа потребни две продолженија по десет минути за да ...

Дувњак: Не се сеќавам на пола продолженија, нозете нѐ болеа од грчеви

Gol.mk - 24.01.2020

Домагој Дувњак ја водеше Хрватска во мечот со Норвешка , во големата јуначка победа по четири продолженија (28-29). По натпреварот, лидерот на „каубоите“ истакна дека ова е најлудиот меч во неговата кариера и на сите им честита за борбата.

Карачиќ: Имаме сè за да се искачиме на врвот

24 Ракомет - 24.01.2020

На почетокот на јуни со екипата на Вардар се искачи на тронот во Келн во Лигата на шампионите, а сега в недела ќе има шанса да дојде до уште една круна и да го повтори резултатот кој го имаа Душебаев и Штербик пред две години.

Муса ги одведе „каубоите“ во финале, Хрватска по четири продолженија ја „скрши“ Норвешка

Gol.mk - 24.01.2020

Хрватско ќе игра финале на Европско првенство, откако во драматично полуфинале во Стокхолм, попладнево ја совлада Норвешка по четири продолженија со 29-28 (10-12). Дуелот започна со наизменични голови, рано исклучување на Дувњак и четири гола во ...

Сите хрватски медали – недостасува само тој за кој ќе се борат в недела

Sport M - 24.01.2020

Селекцијата на Червар ќе се натпреварува со победникот на натпреварот Шпанија – Словенија в недела за првото европско злато во историјата на националниот тим. Тоа е единствениот најблескав медал од поголемите натпреварувања на кои и недостасува ...

(ФОТО) Карачиќ објави фотка по епското полуфинале и ги „запали“ социјалните мрежи

Спортклуб - 24.01.2020

Ракометната селекција на Хрватска по епско полуфинале на ЕП 2020 играно по четири продолженија од по пет минути славеше над Норвешка со 29-28 и се избори за големото финале. Екс ракометарот на Вардар, Игор Карачиќ можеби го одигра и најлошио меч во ...

ЕП во ракомет: Хрватска во последните секунди ја совлада Норвешка за финале

24 Вести - 24.01.2020

Хрватска ја победи Норвешка (29:28) и се пласираше во финалето на Европското првенство во ракомет. Победата дојде по две продолженија во полуфиналето во Стокхолм. Жељко Муса беше стрелецот на голот кој го постигна пет секунди пред крајот на ...

Хрватска по шок- продолжетоци ја победи Норвешка и влезе во финалето на ЕП

Канал5 - 24.01.2020

Хрватска со 29:28 ja победи Норвешка во крајно драматичен натпревар и по одиграните продолжетоци. Со голот на Муса во последната секунда од продолженијата , Хрватска успеа да се избори за пласман во финалето во недела.

Червар е гениј, Дувњак е лидер, Муса е херој, а Хрватска е прв финалист на ЕП

Екипа - 24.01.2020

Храбрата Хрватска e прв финалист откако по две продолженија со 29-28 ја совлада фаворизираната Норвешка во првиот полфуинален натпревар на ракометното Европско првенство. Червар покажа дека е ракометен гениј кој успеа да ги задржи Норвежаните на ...

Душица Андоновска се радуваше на победата на Карачиќ, кој е нејзин дечко

Пулс24 - 24.01.2020

Хрватската ракометна репрезентација ја победи Норвешка и обезбеди пласман во финалето на Европското првенство во ракомет. Еден од најдобрите играчи на коцкестите, Игор Карачиќ ја имаше потребната поддршка за победа.

Хрватските ракометари ќе се борат за прво европско злато, Сагосен го израмни рекордот на Лазаров

Сакам да кажам - 24.01.2020

Хрватските ракометари, предводени од Лино Червар, ќе се борат за своето прво европско злато откако во луд полуфинален натпревар на ЕП во Австрија, Норвешка и Шведска ја совладаа Норвешка со 29:28 по 80 минути игра.

Антологиско полуфинале во Стокхолм: Хрватска ја урна Норвешка по 80 минути игра!

Дерби - 24.01.2020

Првото полуфинале кое вечерва се одигра во Стокхолм беше антологиско, бидејќи Хрватска и Норвешка се погрижија за нестварен ракометен маратон и драма која сигурно ќе се прераскажува со години.

Манекенката Душица Андоновска горда на својот дечко Игор Карачиќ – Слави во Стокхолм

Убавина и Здравје - 24.01.2020

Хрватската ракометна репрезентација ја победи Норвешка и обезбеди пласман во финалето на Европското првенство во ракомет. Најдобар во нивните редови секако беше Игор Карачиќ кој ја имаше потребната поддршка на трибини, а во првите редови беше и ...

По две продолженија Муса ја одведе Хрватска во финале на ЕП 2020

Sport 1 - 24.01.2020

Жељко Муса е херојот на Хрватска, откако постигна гол на пет секунди до крајот на второто продолжение против Норвешка и ја одведе својата репрезентација во големото финале на Европското првенство 2020 година.

Голот кој ја однесе Хрватска во финале на Европско

Оff.net - 24.01.2020

Во епски меч кој ќе се памети, после две продолженија, Хрватска во драматичен финиш ја сруши Норвешка 29:28 и се пласираше во финалето на Европското првенство. Домагој Дувњак со 8 гола беше играч на мечот, Игор Карачиќ постигна 6 а јунак на крајот ...

Хрватска чекаше десет години и се избори за големо финале во Стокхолм

24 Ракомет - 24.01.2020

После 20 дополнителни минути и големо надигрување една топка пресуди кој ќе дојде до победата во првото полуфинале на Европското првенство. Хрватска славеше со голот на Жељко Муса, на додавање на Карачиќ со 29:28 и в недела ќе игра во финалето.

Сагосен го израмни рекордот на Лазаров

Слободен Печат - 24.01.2020

Најдобриот норвешки ракометар, Сандер Сагосен, ќе испише нова историја на Европските првенства и ќе го собори рекордот на капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров. Сагосен во епското полуфинале кое и припадна на Хрватска постигна 10 ...

Сагосен го израмни рекордот на Лазаров!

Sport 1 - 24.01.2020

Сандер Сагосен во полуфиналето против Хрватска го израмни рекордот на Кире Лазаров за најмногу постигнати голови на едно Европското првенство. Норвешкиот ракометар постигна 10 гола и сега има вкупно 61 погодок на турнирот, колку што постигна и ...

ЕП Ракомет: Муса донесе финале за Хрватска

Сител - 24.01.2020

Селекцијата на Хрватска избори финале на ЕП во ракомет откако во драматичното полуфинале дури по вториот сет продолженија ја совлада Норвешка со 29-28. Победата дојде со голот на Муса во последните секунди од доигрувањето со што тимот на Червар ќе ...

Хрватска ја победи Норвешка во последен момент

Кајгана - 24.01.2020

Хрватска ја победи Норвешка (29:28) и се пласираше во финалето на Европското првенство во ракомет. Ракометарите ја победија Норвешка по две продолженија во полуфиналето во Стокхолм. Жељко Муса беше стрелецот на голот кој го постигна пет секундри ...

Циндриќ: Важно дека победивме, а јас ќе бидам добро

24 Ракомет - 24.01.2020

Еден од ракометарите кои дадоа многу во досгашниот дел од првенството за Хрватска, Лука Циндриќ денеска играше повреден против Норвешка и го даде максимумот на теренот. Вели дека во моментов не е важно како се чувствува туку дека успеале да стигнат ...

Хрватска слави голема победа во епското полуфинале против Норвешка: „Коцкестите“ први финалисти на Европското првенство

СуперСпорт - 24.01.2020

Репрезентацијата на Хрватска е прв финалист на Европското ракометно првенство откако со 29:28 славеше против селекцијата на Норвешка. Неверојатен натпревар следевме во „Теле2Арената“ во Стокхолм, а победникот беше познат по дури четири продолженија ...

Сандер Сагосен го израмни голгетерскиот рекорд на Кире Лазаров

Екипа - 24.01.2020

Норвешкиот ракометар Сандер Сагосен го израмни голгетерскиот рекорд на капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров за најмногу постигнати погодоци на Европско првенство. Тој постигна десет гола во поразот (28-29) од Хрватска во ...

ВИДЕО: „Морам бакнеж да му испратам на Дувњак од сите Хрвати“, рече Мариќ бакнувајќи го Дувњак по натпреварот

Sport M - 24.01.2020

Во маратонскиот натпревар Хрватска успеа да направи голем подвиг, а еве како го опиша мечот Марино Мариќ. -текстот продолжува по рекламата- „Немавме сили да размислуваме. Стоевме на теренот гледајќи едни кон други. Имаше зомби состојба.

Дувњак: Не се сеќавам на половина од она што се случи во продолженијата

SportMedia - 24.01.2020

Играчот на мечот во првото полуфинале на Европското првенство, Домагој Дувњак, полн емоции по средбата со Норвежаните и пласманот во финалето вели: „Никогаш не сум играл натпревар како овој. Покажавме карактер.

Муса ја однесе Хрватска во финалето на Европското првенство

Слободен Печат - 24.01.2020

Ракометната репрезентација на Хрватска е првиот финалист на Европското првенство. Хрватска во епско полуфинале во кое се играа и продолженија ја совлада Норвешка со 29:28 и в недела во финалето ќе го лови првото европско злато.

По 80. минути игра и продолженија: Хрватска со голот на Муса ја урна Норвешка за место во финалето

SportMedia - 24.01.2020

Очекувано, во „Теле 2“ Арената се водеше вистинска битка на теренот, видовме ракомет кој ги задоволи апетите на сите „гурмани“ на овој спорт. Никој не се штедеше, дуелот се решаваше по продолженија.

Сагосен испиша историја, го израмни голгетерскиот рекорд на Лазаров!

Gol.mk - 24.01.2020

Ѕвездата на норвешкиот ракомет, Сандер Сагосен, е пред историја на Европските првенства (ЕП) затоа што е пред уривање на легендарниот голгетерски рекорд кој е во сопственост на македонскиот капитен Кирил Лазаров.

Епската битка ја добија Коцкестите: Хрватска е во финалето на ЕП !

Спортманија - 24.01.2020

Во неверојатно драматично полуфинале, Норвешка иако беше благ фаворит, на крајот мораше да подаде рака на подобриот Хрватска ќе игра во финалето на Европското ракометно првенство, откако по неверојатна борба со 29:28 ја победија Норвешка.

Невидена драма: Хрватска во спектакуларен натпревар ја совлада Норвешка и се пласира во финалето!

Sport M - 24.01.2020

Ракометната репрезентација на Хрватска се пласираше во финалето на Европското првенство откако ја победи Норвешка со 29-29 во Стокхолм по дополнителното време. -текстот продолжува по рекламата- По воведните минути каде се играше гол за гол и ...

Хрватска после драма и четири продолженија се пласира во финале! (видео)

Спортски - 24.01.2020

Ракометарите на Хрватска и Хорвешка одиграа драматично полуфинале на Европското првенство кое беше решено после две продолженија. На крајот славеа „коцкестите“ со конечни 29:28. Хрватска беше во водство во поголемиот дел од натпрерварот.

Драма во Стокхолм: Хрватска во спектакуларен меч ја победи Норвешка за финале на ЕП!

Спортклуб - 24.01.2020

Ракометната репрезентација на Хрватска се пласираше во финалето на Европското првенство откако вечерва во Стокхолм по продолжение ја совлада Норвешка со резултат 29:28. По воведните минути во кои се играше гол за гол и во кои доминираа Сандер ...

Сагосен влезе во историјата и го израмни рекордот на Кире Лазаров

Спортклуб - 24.01.2020

Најдобриот норвешки ракометар, Сандер Сагосен, успеа да се запише во историјата и го израмни рекордот на капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров. 24-годишниот бек на ПСЖ во полуфиналето против Хрватска постигна десет погодоци и дојде ...

ВИДЕО: „Лудило“ откако се огласи сирената

Sport M - 24.01.2020

Епски меч одиграа Норвешка и Хрватска во првото полуфинале на ЕП во ракомет. По две продолженија од по 10 минути, односно 80 минути вкупно „Коцкестите“ победија со 29:28 со голот на Муса во последните секунди од второто продолжение.

Завршница за инфракт: Погледнете го победничкиот гол на Хрватска (ВИДЕО)

Sport M - 24.01.2020

Хрватска и Норвешка одиграа неверојатен натпревар во полуфиналето на Европското првенство. -текстот продолжува по рекламата- На крајот, Хрватска победи со 29:28 по четири продолженија и Жеjко Муса го постигна победничкиот гол.

Хрватска по невидена драма преку Норвежаните во финале по 80 минути ракомет! (видео)

TopSport - 24.01.2020

Со малку среќа и со голем срце, Хрватска по третпат се пласираше во финалтео на Европското првенство во ракомет, откако Жељко Муса во последните секунди постигна гол за 28:27 победа по четири продолженија во драматично шведско попладне.

Хрватска по четири продолженија ја победи Норвешка и се пласираше во финалето

Вечер Прес - 24.01.2020

Ракометната репрезентација на Хрватска ќе игра во финалето на Европското првенство, откако во драматично полуфинале во Стокхолм, ја совлада Норвешка по четири продолженија со 29-28 (23-23).

Епска битка и триумф на Хрватска за финале на ЕП

Локално - 24.01.2020

Ракометарите на Хрватска се први финалисти на Европското првенство откако по голема борба и две продолженија ја совладаа Норвешка со 29-28. Херој на Хрватите беше Жељко Муса кој постигна гол на пет секунди до крајот.

Сагосен го израмни рекордот на Лазаров, ќе биде новиот „крал“ на стрелците

SportMedia - 24.01.2020

Сандер Сагосен успеа да го израмни рекордот на капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров од пред осум години. Норвежанецот до сега има десет гола и да стигна од бројката од 61 погодоци, тој ќе биде новиот крал на стрелците на ...

НЕВИДЕНА ДРАМА: Хрватска во финалето по четири продолженија, победена Норвешка со 29:28

Денешен - 24.01.2020

Невиден натпревар, на крајот 29:28 за Хрватска. Победена Норвешка по четири продолженија, натпревар во кој Хрватска беше поблиску до победата во регуларниот дел, а Норвешка ги пропушти шансите во продолженијата, иако се чини беше поблиску до ...

ЕП Ракомет: Муса донесе финале за Хрватска

4NEWS - 24.01.2020

Селекцијата на Хрватска избори финале на ЕП во ракомет откако во драматичното полуфинале дури по вториот сет продолженија ја совлада Норвешка со 29-28. Извор: Сител ...

Хрватска има 455 додавања против Норвешка: Ремек-дело на Карачиќ (ВИДЕО)

SportMedia - 24.01.2020

Хрватска репрезентација на полувремето имаше предност од два гола (10-12) против Норвешка во првото полуфинале на ЕП. ЕХФ излезе со интересна статистика избраниците на Лино Червар направиле 455 додавања против Норвежаните кои имаат двојно помалку.

Норвешко злато на ЕП 2020 ќе вреди по 18 илјади евра за секој ракометар

Спортманија - 24.01.2020

Сумата не е голема, трофејот е најважен и се памети вечно Норвешките ракометари ќе добијат по околу 18 илјади евра доколку станат европски прваци на турнирот што е во тек и на кој пред почетокот на полуфиналињата се единствената репрезентација со ...

ДРАМАТА ПРОДОЛЖУВА: По две продолженија, Хрватска – Норвешка нерешено, следат нови продолженија

Денешен - 24.01.2020

Хравтска – Норвешка одиграа нерешено 26:26 и по две продолженија во полуфиналето од ЕП во ракомет. Хрватите израмнија од пенал, откако тој бше досуден во последната секунда од второто продолжение при водство на Норвешка.

ДРАМАТИЧНО: Хрватска-Норвешка 23:23, ќе се играат продолженија

Денешен - 24.01.2020

Драматично полифинале на ЕП во ракомет. Хрватска испушти победа не успевајќи да го реализира последниот напад за кој имаше 30 секунди. Червар свика тајм аут, бараше да се држи топката до последните пет секунди, па потоа да се шутира, но Норвежаните ...