TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да се наежиш: Мурал од Коби и Џана на баскет-терен во Манила (ФОТО)

Екипа - 28.01.2020

Светот се уште тагува по Коби Брајант по прераната смрт на НБА-великанот, но уметници од Филипините се погрижија споменот на големиот кошаркарски ас да остане вечен, креирајќи фантастичен мурал од Коби и неговата ќерка Џана.

Најк престана да продава производи од Коби Брајант за да спречи злобни луѓе да профитираат од трагедијата

МКД - 28.01.2020

Најк реши привремено да ја стопира продажбата на брендирани производи од Коби Брајант, компанијата од Орегон со овој потег сака да спречи препродажба за повисока цена и профит од трагедијата која се случи.

Ексклузивни фотографии од местото на падот на хеликоптерот на Коби (Фото)

Спортманија - 28.01.2020

Пожарот бил интензивен, има слика и од внатрешноста на хеликоптерот пред полетувањето и катастрофата. Првите лица кои стигнале на местото каде падна хеликоптерот со Коби Брајант, затекнале силен пожар.

Пораката на Ѓоковиќ што ја напиша на камерата во чест на Брајант! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Ноле ги напиша иницијалите на Брајант и броевите, додаде „Те сакам Гиги“ како посвета на ќерката на Коби и сето тоа го заокружи во едно срце. Српскиот тениски ас моментно се натпреварува на првиот грен слем сезонава, тој се пласираше во полуфиналето ...

ЕДНО ОД НЕГОВИТЕ ГОЛЕМИ ДЕЛА: Коби беше неуморен, измамуваше насмевки на лицата на најмладите (ВИДЕО)

SportMedia - 28.01.2020

Коби Брајант не беше само неверојатен кошаркар, еден од најдобрите на сите времиња. Тој на овој свет нема да биде запаметен по мајсторските партии кои ги пружаше во НБА-лигата, туку и по неговите добри дела.

Како да чувствувал нешто - откриено каде бил Брајант неколку часа пред смртта со неговата ќерка

Press24 - 28.01.2020

Коби Брајант, легендарниот кошаркар, загина во неделата наутро во хеликоптерска несреќа, заедно со осум патници. Според досегашните сознанија, девет патници полетале во околу 09:06 часот од аеродромот „Џон Вејн“.

Инстаграм корисник случајно го снимил летот на хеликоптерот во кој погина Коби (Видео)

Дерби - 28.01.2020

Трагедијата која резултираше со прерана смрт на Коби Брајант ја потресе цела Америја и целокупната спортска јавност ширум светот, а во денови кога се уште се испитуваат причините за големата хеликоптерска несреќа која настана во близина на ...

Вилијамс сподели интересна приказна за Брајант по еден дебакл на Лејкерс

Sport 1 - 28.01.2020

Кошаркарот на Лос Анџелес клиперс, Лу Вилијамс своевремено го носеше дресот на градскиот ривал Лејкерс. Тој беше дел од тимот заедно со Коби Брајант, а по смртта на легендата сподели неверојатна приказна зa неговиот победнички менталитет.

Коби и Џиана биле во црква пред да се качат на кобниот лет!

TopSport - 28.01.2020

Смртта на НБА-легендата, Коби Брајант (41) и неговата 13-годишна ќерка Џиана и понатаму е тема број еден во светот. Тие, заедно со уште седуммина, трагично ги загубија животите во хеликоптерската несреќа.

Најк престана да ги продава сите производи од линијата Коби Брајант

Sport M - 28.01.2020

Смртта на Коби Брајант имаше огромно влијание врз секое ниво на спорт, толку многу што Најк, компанијата за облека која ја спонзорираше американската легенда скоро цела кариера, реши да ги повлече сите свои производи од линијата Коби Брајант од ...

Вилијамс: Кога изгубивме со голема разлика од Портланд Коби на сите ни ги зема неговите патики

Спортски - 28.01.2020

Денес кошаркарот на ЛА Клиперс, Лу Вилијамс во еден период од неговата кариера го носеше дресот на Лејкерси. Вилијамс играше заедно со Коби Брајант , а после трагичната смрт на легендарниот кошаркар тој раскажа една приказна која го покажува ...

Шампионски совет од Коби Брајант: Како размислуваат победниците?

Кајгана - 28.01.2020

„Ако сакаш да бидеш на прво место, дојди играј со мене. Ако сакаш второ место, оди кај некој друг“, вака почнува победничкото размислување на еден од најуспешните кошаркари на сите времиња, Коби Брајант.

„Најк“ престана да продава производи со името на Коби Брајант

Sport 1 - 28.01.2020

„Најк“ најголемата компанија за производство и продажба на спортска опрема престана да ги продава своите производи под името на Коби Брајант. Трагично загинатиот Брајант беше заштитно лице на компанијата, а патиките со негов потпис беа меѓу ...

За несреќата на Коби Брајант: Пилотот ја зголемил висината поради густи облаци; истрагата е во тек

Глас на Америка - 28.01.2020

Федералните прописи во САД не бараат од хеликоптерите да имаат црна кутија Портпаролката на американската агенција за безбедност во сообраќајот Џенифер Хоменди изрази доверба во истрагата дека ќе ја открие причината за трагичната хеликоптерска ...

Брајант неколку часа пред смртта со неговата ќерка бил на миса

Либертас - 28.01.2020

Коби Брајант, легендарниот кошаркар, загина во неделата наутро во хеликоптерска несреќа, заедно со осум ...

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

TopSport - 28.01.2020

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да стане новото лого на НБА лигата. Петицијата ја покрена навивач на Лос Анџелес Лејкерс, клубот каде Брајант ја помина целата кариера.

Откриено каде биле Коби Брајант и неговата ќерка пред фаталната несреќа

Локално - 28.01.2020

Коби Брајант и неговата 13-годишна ќерка Џина биле во црква само неколку часа пред смртта во падот на хиликоптерот на пат на кошаркарскиот турнир. Двајцата присуствувале на католичката миса во 7 часот во катедралата во Њупорт Бич, потврди ...

Најк ги повлече од продажба сите производи со името на Коби

SportMedia - 28.01.2020

Спортскиот бренд Најк одлучи да ги повлече од онлајн продажба сите производи кои го носат името на Коби Брајант, кој има своја колекција на патики со неговиот потпис, а и лично работеше на дизајнот.

Нови детали: Коби Брајант и сопругата имале посебен договор

СуперСпорт - 28.01.2020

Американските медиуми пишуваат дека Коби Брајант и неговата сопруга Ванеса Брајант имале посебен договор меѓусебе и тие се договориле никогаш да не летаат заедно со хеликоптерот. Брајант го загуби животот заедно со неговата 13-годишна ќерка Џина ...

Креторите на петицијата Коби да биде на логото на НБА шокирани: Очекувавме 500.000 потписи, имаме три пати повеќе

Спортски - 28.01.2020

Петицијата Коби Брајант да се постави на логото на НБА собра повеќе од 1.5 милион потписи. Онлајн петицијата беше направена од навивачите на Лејкерси каде што Брајант ја помина целата кариера.

Коби секогаш ми велеше дека сака да умре млад и така да стане бесмртен

Спортманија - 28.01.2020

Трејси Мекгрејди открива детал од младоста на Брајант. Трејси Мекгрејди е една од ѕвездите која блескаше во исто време кога Коби Брајант доминираше во најсилната лигата во светот. Во едно од интервју по трагичната смрт на Брајант, Мекгрејди открива ...

На Филипините уметници нацртаа прекрасен мурал на Коби и Џана (ФОТО)

Спортски - 28.01.2020

За помалку од 24 часа од несреќата вчера во Лос Анџелес се појави мурал на Коби и неговата ќерка Џана , а сега ново уметничко дел привлече внимание. На Филипините уметници нацртале прекрасен мурал од Коби и ...

Прекрасен мурал со Коби и Џијана на кошаркарски терен и тоа во - Филипини (ФОТО)

Sport 1 - 28.01.2020

Уметници од Филипините нацртаа прекрасен мурал од Коби Брајант и неговата ќерка Џијана на кошаркарски ...

ТРОГАТЕЛНО: Коби во ТВ-шоу за Џана – Таа оди по моите стапки (ВИДЕО)

Екипа - 28.01.2020

И втор ден по авионската несреќа светот се уште се простува од еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, Коби Брајант. Тој заедно со неговата ќерка Џана загина во неделата, во хеликоптерска несреќа во Калифорнија.

Плоштад Коби Брајант

Оff.net - 28.01.2020

Реакциите не стивнуваат, тагата трае кај многумина негови обожаватели, а веќе паѓаат и одлуки што да се крсти во негово име. Италијанците донесоа одлука за на нивни ...

Водителката заплакала сред емисија поради смртта на Коби: “Кажете им на луѓето дека ги сакате”

Точка - 28.01.2020

Познатата водителка Елен Деџенерис била видно скршена поради смртта на Коби Брајант, кој настрада во хеликоптерска несреќа заедно со својата 13-годишна ќерка и уште 7 лица. Во текот на својата емисија “The Ellen Show”, водителката ѝ се обратила на ...

„Најк“ ги повлече производите со името на Коби Брајант

СуперСпорт - 28.01.2020

Од компанијата „Најк“ решија да ја запрат продажбата на производи со името на Коби Брајант, кој почина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Целата серија на патики со неговиот потпис се продаваше ширум светот, а тоа беше главен производ на ...

Цената за влезниците за одложеното дерби на Лејкерс и Клиперс ги сруши сите рекорди

СуперСпорт - 28.01.2020

ЛА Лејкерс утрово потврдија дека градското дерби против ЛА Клиперс кој требаше да се игра синоќа е одложен. Мечот на градските ривали e одложен по трагичната смрт на Коби Брајант, кој загина пред два дена во хеликоптерска несреќа.

Кајли Џенер летала со хеликоптерот на Коби пред два месеци, пилотот го опиша со неколку силни зборови

Макфакс - 28.01.2020

Најмладата милијардерка Кајли Џенер (22), честопати летала со хеликоптерот на Коби Брајант и го изнајмила пред два месеци за 3. роденден на нејзината внука Дрим Кардашијан. Кајли не може да верува дека Коби Брајант и неговата ќерка Џијана ги ...

Смртта на Коби Брајант ги подигна цените на картите за следниот натпревар на Лејкерс

А1 On - 28.01.2020

Препродавачите на црниот пазар ја искористија можноста да заработат огромни профити на билетите за натпреварот Лејкерс против Клиперс. Неатрактивните места што немаат добра локација вообичаено чинат 84 долари, додека по смртта на Брајант тие ...

Тој беше наш компањон - Латиносите жалат по братот Коби

Оff.net - 28.01.2020

Шпанските говорници меѓу жителите на Лос Анџелес исклучително многу го почитуваа Брајант не само како икона на нивниот Лејкерс, туку и како човек кој го зборува нивниот јазик и ја негува латино културата како да е еден од ...

Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Слободен Печат - 28.01.2020

Српскиот тенисер во четвртфиналето го победи Милош Раонич во три сета и си обезбеди пласман во полуфиналето каде го очекува пресметка со Рожер Федерер. По мечот, Ѓоковиќ на теренот имаше интервју со Џон Мекинро, а едно од прашањата беше поврзано со ...

Најевтиниот билет за дербито на ЛА е 1.200 долари, најскапиот чини 28.000 долари

Спортманија - 28.01.2020

Сакаат да заработат од смртта на Коби. Само два дена по смртта на Коби Брајант, во Лос Анџелес требаше да се игра големото градско дерби меѓу Лејкерс и Клиперс. Ова е дуел на двата најдобри тима на Западот, што доволно зборува за атрактивноста.

Пилотот имал извесен проблем пред хеликоптерот на Брајант да се сруши

Спортклуб - 28.01.2020

Во својот последен котантк со контролата на летот, пилотот на хеликоптерот во кој загина Коби Брајант и уште 8 луѓе, сакам да се искачи на поголема висина, со цел да избегне одредено ниво на облаци, соопштија денеска од националниот одбор за ...

Коби Брајант и сопругата имале пакт - никогаш да не летаат заедно со хеликоптер

Sport 1 - 28.01.2020

Кошаркарската суперѕвезда Коби Брајант и неговата ќерка Џијана во неделата трагично го загубија животот заедно со уште седум други лица во хеликоптерска несреќа во Лос Анџелес, САД. Брајант често користел хеликоптер како превозно средство, уште од ...

Пејачот ја крена Америка на нозе поради Коби Брајант: “НБА, променете го логото!”

Точка - 28.01.2020

Познатиот канадски пејач Џастин Бибер им се придружи на бројните луѓе ширум светот кои сметаат дека треба да се промени досегашното лого на НБА поради Коби Брајант, кој на 26-ти јануари го загуби животот во хеликоптерска несреќа во Калабасас, ...

Одложено дербито Лејкерс - Клиперс

Кајгана - 28.01.2020

Вечерва во Лос Анџелес нема да се игра кошарка, градското дерби е одложено поради трагичната смрт на Коби Брајант. Како почит кон НБА легендата ноќва во Лос Анџелес нема да има кошарка. Коби Брајант целата своја кариера ја мина играјќи токму во овој ...

Ѓоковиќ се расплака додека зборуваше за Коби, па напиша оригинална порака на камерата (Видео)

Дерби - 28.01.2020

Новак Ѓоковиќ имаше навистина близок однос со Коби Брајант и Србинот отсекогаш велел дека легендата на Лејкерс е еден од неговите идоли од детството, па токму поради тоа, светскиот рекет број два оваа вечер во Мелбурн имаше големи потешкотии да ...

Коби Брајан и Пауло Коељо заедно пишувале книга за деца: „Тој беше човек поголем од животот!“

Екран - 28.01.2020

Трагично починатиот легендарен кошаркар Коби Брајант и бразилскиот писател Пауло Коељо работеле на заедничка книга за деца, но авторот на алхемичарот ја избришал предлог-книгата по смртта на Брајант во хеликоптерската несреќа.

Ѓоковиќ го победи Раониќ па со многу емоции зборуваше за Коби: Кога ми требаше совет, тој беше тука за мене...

МКД - 28.01.2020

Новак Ѓоковиќ го победи Милош Раониќ и се пласира во полуфиналето на Австралија Опен, а потоа со големи емоции зборуваше за Коби Брајант. Два дена пред смртта на Коби Брајант, Ѓоковиќ во емисија на Австралија Опен зборуваше за легендарниот кошаркар ...

СРАМНО: Цените на билетите за Лејкерс и Клиперс ги оборија сите рекорди

SportMedia - 28.01.2020

ЛА Лејкерси утринава потврдија дека дерби деулот со Клиперс ќе биде одложен поради смртаа на Коби Брајант, неговата ќерка, како и останатите лица кои се најдоа на кобниот лет. Додека светот и натаму е во шок, дел не сакаат да ја примат веста дека ...

„Најки“ ги повлече производите со името на Брајант

Слободен Печат - 28.01.2020

Производителот на спортска опрема одлучи да ја прекине продажбата на производи кои го носеа името на трагично загинатата НБА ѕвезда. Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња пред трагичната несреќа имаше успешна соработка со „Најки“.

„Кралот“ го прекина молкот: Леброн со потресна порака му се обрати на својот постар брат Коби (Фото)

Дерби - 28.01.2020

На Леброн Џејмс потребни му беа речиси два дена за првпат да се огласи по смртта на еден од неговите идоли во НБА лигата, па откако стана јасно дека дербито меѓу Клиперс и Лејкерс нема да се одигра, јавноста посвети внимание на прошталната порака ...

Коби и Ванеса Брајант – детската љубов која ги издржа сите предизвици, а заврши трагично

Слободен Печат - 28.01.2020

Коби и Ванеса зборуваа дека нивното било љубов на прв поглед, се запознале на снимање на музички спот во 2002 година кога Ванеса била танчарка, а кога љубовта се интерзивирала, избраничката на Коби често не се експонирала во јавноста.

Посвета која го крши срцето: Ѓоковиќ остави порака за Коби и Џина (ВИДЕО)

СуперСпорт - 28.01.2020

Српскиот тенисер оствари пласман во полуфинале на Австралијан опен, откако го победи Милош Раониќ со 3-0 во сетови и така си закажа меч против Роџер Федерер. Џон Мекинро по мечот го праша Ѓоковиќ за неговиот починат пријател Коби Брајант, а Србинот ...

Ѓоковиќ со солзи на очите: „Ми се скрши срцето поради Коби и ќерка му“

Gol.mk - 28.01.2020

Новак Ѓоковиќ уште еднаш ја потврди доминацијата на австралиско тло оваа година и на рутински начин со 3-0 во сетови го совлада Милош Раониќ во вториот денешен четвртфинален дуел на Австралија Опен.

Ѓоковиќ остави порака на камерата за Коби и неговата ќерка (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 28.01.2020

Новак Ѓоковиќ по победата против Милош Раониќ доби прашање од Џон Мекинро за смртта на Коби Брајант, по што Србинот не можеше да ги запре солзите. Пред мечот Србинот на тренерка ги носеше иницијалите и броевите на Коби од Лос Анџелес Лејкерс, а ...

Две другарки на Џана, нивните родители, тренерот и пилотот - луѓето кои загинаа со Коби и ќерка му

Оff.net - 28.01.2020

Хеликоптерската несреќа однесе 9 животи - сите летале на младинскиот кошаркарски турнир кој требал да се одржи во академијата на Коби ...

Емотивна изјава на Новак за Коби

Оff.net - 28.01.2020

Српскиот тениски ас го победи Милош Раониќ на Австралија опен, а потоа доби прашање за трагично загинатиот кошаркарскиот ас. Изјави дека се познавале 10 години, дека секогаш му бил тука за совет и поддршка и дека му бил пријател и ментор.