TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерот Бектеши се сретна со бизнис делегација од американската трговска комора во Албанија

А1 On - 18.01.2018

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

Премиерот Заев на средба со претседателот на Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Канал5 - 18.01.2018

Пронајдете го вашиот бизнис интерес за профит во Македонија, создаваме услови за интензивирање на регионалната соработка, рекол премиерот Заев на средбата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот ...

Ќе се подигаат конкурентноста и извозните перформанси на компаниите

+инфо - 18.01.2018

Во текот на следните две години тим на експерти ќе работи со компаниите кои ќе искажат интерес да ги унапредат и усовршат своите производни процеси. Главен приоритет за јакнење на конкурентските предности на македонската економија е поддршка за ...

Бизнисмените бараат инфраструктурни проекти

24 Вести - 17.01.2018

Задолжувањето на државата е оправдано само ако поголем дел од парите се трошат за капитални инвестиции. Стопанствениците од Стопанската комора на Северозападна Македонија бараат Владата да инвестира во инфраструктурата, посебно кон Албанија што ќе ...

„Патот на Арбр“ клучен за бизнисот, и покрај ветувањата, за сега е само проект на хартија

ТВ21 - 17.01.2018

Американскиот бизнисмен Марк Крафорд, претседател на американската Стопанска комора во Албанија, за време на денешната посета во Скопје, ги претстави можностите за соработка и инвестирање во Македонија.

Инвестиции во инфраструктурата за поголема соработка меѓу Македонија и Албанија

Сител - 17.01.2018

Парите од еврообврзницата да се трошат за капитални проекти. Само така новото задолжување од половина милијарда евра ќе биде оправдано.Стопанстениците од Стопанската Комора на северозападна Македонија бараат подобрување на инфраструктурата, ...

Бизнисот бара парите од еврообврзницата да одат за железници и патишта

Телма - 17.01.2018

Само доколку парите се искористат за инфраструктура, задолжувањата кои ги прави Владата се оправдани, и ќе придонесат за бенефит и профит на стопанството. Вака бизниот ја коментира неодамна издадената еврообврзница од 500 милиони евра.

Лошата инфраструктура, причина за слабата еконономска соработка со Албанија

Алсат-М - 17.01.2018

Економската соработка меѓу Македонија и Албанија со години е жртва на лошата инфраструктурна поврзаност. Бизнис заедницата со години бара изградба на автопат и железница кои ќе овозможат побрз транспорт на луѓе и стоки меѓу двете соседни земји.

Лошата инфраструктура, главна пречка за поголема бизнис соработка со Албанија

А1 On - 17.01.2018

Туризмот, земјоделството и градежништвото се секторите со најголем потенцијал за интензивирање на соработката меѓу македонските и албанските компании. Но, инфраструктурата и натаму е голема пречка.

Лошата инфраструктура, главна пречка за поголема бизнис соработка со Албанија...

Н.Македонија - 17.01.2018

Лошата инфраструктура, главна пречка за поголема бизнис соработка со Албанија Туризмот, земјоделството и градежништвото се секторите со најголем потенцијал за интензивирање на соработката меѓу македонските и албанските компании.

Албанските бизнисмени заинтересирани да инвестираат во македонскиот туризам, енергетика и минерални суровини

Макфакс - 18.01.2018

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

Заев ги повика компаниите од американската стопанска комора во Албанија да инвестираат во Македонија

Макфакс - 18.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев истакна дека Македонија работи посветено на унапредување на економската регионална соработка со земјите од регионот, вклучително и со Албанија, на воспоставување на пријателски релации и ...

Лошата инфраструктура, главна пречка за поголема бизнис соработка со Албанија

Слободен Печат - 17.01.2018

Туризмот, земјоделството и градежништвото се секторите со најголем потенцијал за интензивирање на соработката меѓу македонските и албанските компании. Но, инфраструктурата и натаму е голема пречка.

Албанските бизнисмени заинтересирани да инвестираат во македонскиот туризам, енергетика и минерални суровини

Вечер - 18.01.2018

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

Заев ги повика компаниите од американската стопанска комора во Албанија да инвестираат во Македонија

Вечер - 18.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев истакна дека Македонија работи посветено на унапредување на економската регионална соработка со земјите од регионот, вклучително и со Албанија, на воспоставување на пријателски релации и ...

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции...

Н.Македонија - 18.01.2018

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк ...

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

+инфо - 18.01.2018

Заев потенцираше дека Македонија работи посветено на унапредување на економската регионална соработка со земјите од регионот... Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор ...

Албанските бизнисмени заинтересирани да инвестираат во македонскиот туризам, енергетика и минерални суровини

Точка - 18.01.2018

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска оствари работен состанок со бизнис-делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

Заев се сретна со делегација на AmCham од Албанија: Се создаваат услови за интензивирање на регионалната соработка

А1 On - 18.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, ...

Бизнисмени од Албанија заинтересирани за инвестиции во туризмот, енергетиката и минералните суровини

Алсат-М - 18.01.2018

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оствари работен состанок со бизнис делегација од американската трговска и индустриска комора во Албанија, предводена од нејзиниот претседател Марк Крафорд.

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија: Пронајдете го вашиот бизнис интерес за профит во ...

iPortal - 18.01.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, ...

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Нова ТВ - 18.01.2018

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостоловска денеска остварија средба со Марк Крафорд претседател на Американската стопанска ...

Заев на средба со Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Press24 - 18.01.2018

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостоловска денеска остварија средба со Марк Крафорд претседател на Американската стопанска ...

Заев се сретна со претставници на Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Фокус - 18.01.2018

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостоловска денеска остварија средба со Марк Крафорд претседател на Американската стопанска ...

Заев се сретна со претставници на Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Локално - 18.01.2018

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостоловска денеска остварија средба со Марк Крафорд претседател на Американската стопанска ...