TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЈАПОНСКИ НУТРИЦИОНИСТИ: Ако појадувате во ова време, ќе ослабете!

4NEWS - 27.01.2022

Необичен начин да се ослободите од вишокот килограми. Пробајте ја јапонската „диета“, таа е чудо за слабеење. Речиси и да нема жена која барем еднаш во животот не била на диета или гладува и напорно вежба за да има витко тело.

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Кајгана - 27.01.2022

За да одговориме на ова прашање, прво мора да разграничиме што значи „диета“. Диетата е едноставно „начин на исхрана“, а ригорозните режими што подразбираат намалување или целосно откажување на одредена храна не може да бидат одржливи на долги ...

Како да се спречи дебелеењето?

Убавина и Здравје - 27.01.2022

Што всушност значи превенција, на кој начин се спроведува и што превенираме – кои болести настануваат како последица на дебелеењето? Во Македонија последниве осум години се зголеми стапката на дебелеење кај возрасните и кај децата, а се смета дека ...

ИЗБЕГНЕТЕ ЈА КЛАСИЧНАТА ДИЕТА: Знаете ли колку килограми можете да изгубите за еден месец на здрав начин?

4NEWS - 27.01.2022

Начинот на кој е поставена оваа цел може – многу често – да биде погрешен и да доведе до физички и психолошки последици. Безбедни и здрави начини да се постигне ова не значат само храна што ја јаде човекот, туку првенствено начин на размислување кој ...