TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: Не е во интерес на Косово да се приклучи кон „Отворен Балкан“ кога Србија не ја признава независноста

360 степени - 14.09.2021

Според косовскиот премиер, Берлинскиот процес е доволна рамка за европска интеграција на Западен Балкан и не се потребни алтернативи Премиерот на Косово, Албин Курти, рече дека германската канцеларка Ангела Меркел не побарала на состанокот во Тирана ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан” се додека Србија не го признае Косово

Слободен Печат - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан”сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ додека Србија не го признае Косово

Нова ТВ - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Рама-Меркел: „Отворен Балкан“ е алатка за спроведување на Берлинскиот процес

Вечер Прес - 14.09.2021

Премиерот Еди Рама на заедничката прес-конференција во Тирана со германската канцеларка Ангела Меркел, изнесоа заедничка оценка дека Берлинскиот процес не може да се замени со нови иницијативи што се појавуваат и се иницираат со текот на времето.

Рама-Меркел: „Отворен Балкан“ не е замена на Берлинскиот процес

MakPress - 15.09.2021

Премиерот Еди Рама на заедничката прес-конференција во Тирана со германската канцеларка Ангела Меркел, изнесоа заедничка оценка дека Берлинскиот процес не може да се замени со нови иницијативи што се појавуваат и се иницираат со текот на времето.

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

Курир - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Опозицијата во Косово не прифати одложување на локалните избори

Алсат-М - 14.09.2021

И покрај напорите на премиерот на Косово, Албин Курти да ги одложи локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври, такво нешто не беше прифатено од опозицијата на Косово. Опозицијата не можеше да изврши притисок ниту врз претседателката Вјоса ...

Опозицијата во Косово не прифаќа одложување на локалните избори

24Инфо - 14.09.2021

И покрај напорите на премиерот на Косово, Албин Курти да ги одложи локалните избори што треба да се одржат на 17 октомври, такво нешто не беше прифатено од опозицијата во Косово. Опозицијата не можеше да изврши притисок ниту врз претседателката ...

Опозицијата во Косово не прифати одложување на локалните избори

Zoom - 15.09.2021

И покрај напорите на премиерот на Косово, Албин Курти да ги одложи локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври, такво нешто не беше прифатено од опозицијата на Косово. Опозицијата не можеше да изврши притисок ниту врз претседателката Вјоса ...

Kурти не сака да биде во исто друштво со Заев, Рама и Вучиќ

Република - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

Опсервер - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

КУРТИ: Косово нема да биде дел од Отворен Балкан се додека не добие признавање од Србија

Денешен - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

ДОЛЖНОСТ НА СЕКОЈ АЛБАНЕЦ Е ДА ИЗВРШИ ПРИТИСОК ВРЗ СРБИЈА Курти пресече, Косово не влегува во „Отворен Балкан“

+инфо - 14.09.2021

Не треба да се менува Косово, туку Србија и оние што се обидуваат да извршат притисок врз Косово, грешат. Должност на секој Албанец е да изврши притисок врз Србија, рече косовскиот премиер Албин Курти.

Курти: Не се приклучувам на Отворен Балкан сѐ додека Србија не го признае Косово

Кајгана - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека нема да биде дел од Отворен Балкан сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

Либертас - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан” се додека Србија не го признае Косово

24Инфо - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан”сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

Lider - 14.09.2021

Курти истакна дека сите треба да извршат притисок врз Србија, а не врз Косово. Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана.

Курти условува за „Отворен Балкан“

Независен - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти не се приклучува на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

Фокус - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги негира злосторствата извршени врз ...

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

MakPress - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Не влегуваме во „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

Р.С.Европа - 15.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово, јави дописничката на МИА од Тирана. Тој додаде дека не може да биде на иста маса и да носи заеднички одлуки со држава која ги ...

Курти: Меркел не побара Косово да се приклучи на „Отворен Балкан“

Локално - 14.09.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека германската канцеларка Ангела Меркел на средбата во Тирана не побарала Косово да се приклучи на иницијативата „Отворен Балкан“. „Од нас не беше побарано да се приклучиме на Отворен Балкан.

Локалните избори во Косово нема да се одложат и ќе се одржат на 17 октомври

Слободен Печат - 14.09.2021

Претседателката на Косово, Вјоса Османи изјави дека, поради непостоење согласност меѓу политичките партии за одлагање на локалните избори поради пандемијата на Ковид-19, тие ќе се одржат во претходно закажаниот термин, на 17 октомври годинава, јави ...

Косово: Локалните избори нема да се одложат и ќе се одржат на 17 октомври

MakPress - 14.09.2021

Претседателката на Косово, Вјоса Османи изјави дека, поради непостоење согласност меѓу политичките партии за одлагање на локалните избори поради пандемијата на Ковид-19, тие ќе се одржат во претходно закажаниот термин, на 17 октомври годинава, јави ...