TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот чешки претседател ги разлути Кинезите: Ја помина црвената линија

Канал5 - 31.01.2023

Кина го критикуваше новиот чешки претседател Петр Павел, откако тој ден претходно имаше телефонски разговор со претседателот и министерот за надворешни работи на Тајван. „Павел ја премина црвената линија за Кина“, рече портпаролката на кинеското ...

Кина со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу чешкиот претседател Павел и тајванската претседателка Чаи

Опсервер - 31.01.2023

Кина денеска излезе со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу новоизбраниот чешки претседател, Петр Павел, и претседателката на Тајван, Чаи Инг-вен, бидејќи со тоа ја прекршил политиката на „една Кина“.

Новиот чешки претседател со телефонски разговор со Тајван ја разгневи Кина

Нетпрес - 31.01.2023

Кина во вторникот остро го критикуваше новоизбраниот чешки претседател Петр Павел, поранешен армиски генерал и висок функционер на НАТО, откако ден претходно телефонски разговараше со претседателката и со министерот за надворешни работи на Тајван, ...

Кина остро го осуди новоизбраниот претседател на Чешка за неговиот телефонски разговор со претседателот на Тајван

Локално - 31.01.2023

Кина денес остро го осуди телефонскиот повик на новоизбраниот претседател на Чешка, Петр Павел, со претседателката на Тајван, Цај Инг-вен, сметајќи дека тој ја прекршил политиката на „една Кина“, пренесува Ројтерс.

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Макфакс - 30.01.2023

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа пролет, пренесуваат медиумите во светот. Според написите, Кина го повикува Вашингтон да се придржува до принципот „една ...

Кина ги повика САД да ги запрат испораките на оружје за Украина

Нетпрес - 30.01.2023

Доколку Соединетите држави навистина се загрижени за украинскиот народ, тие треба да престанат со испорачување на оружјето, изјави во понеделникот на редовниот брифинг во кинеското министерство за надворешни работи, Мао Нинг.

КИНА СО ПОВИК ДО ВАШИНГТОН: Ако САД навистина се грижат за украинскиот народ, треба да престанат да го снабдуваат со ...

Денешен - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

24Инфо - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

Опсервер - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

Сител - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

НР Кина ги повикува САД да прекинат со испорака на оружје за Украина

Антропол - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

Н.Македонија - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. – САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

Вечер Прес - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Ако САД навистина се грижи за украинскиот народ да престане да испорачува оружје за Украина, повика Кина

еМагазин - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

MakPress - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. -САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Точка - 30.01.2023

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа пролет, пренесуваат медиумите во светот. Според написите, Кина го повикува Вашингтон да се придржува до принципот „една ...

Кина ги повикаа САД да прекинат со испораките на оружје за Украина

365 - 30.01.2023

Ако навистина се грижат за украинскиот народ, САД треба да престанат да го снабдуваат со оружје, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи. „САД се главниот иницијатор и главната движечка сила на кризата во Украина, тие ...

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Centar - 30.01.2023

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа пролет, пренесуваат медиумите во светот. Според написите, Кина го повикува Вашингтон да се придржува до принципот „една ...

Кина му се закани на Вашингтон: Уште една посета може многу да ве чини!

Вечер Прес - 31.01.2023

Кина реагираше на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа пролет. Кина го повикува Вашингтон да се придржува до принципот „една Кина“ и да се воздржи од правење се што може да ...

Кина со остра критика по телефонскиот разговор меѓу лидерите на Чешка и Тајван

Слободен Печат - 31.01.2023

Кина денеска излезе со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу новоизбраниот чешки претседател, Петр Павел, и претседателката на Тајван, Каи Инг-вен, бидејќи со тоа ја прекршил политиката на „една Кина”.

Кина ги осуди разговорите на претседателот на Чешка со претседателката на Тајван

Канал5 - 31.01.2023

​Кина денеска излезе со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу новоизбраниот чешки претседател, Петр Павел, и претседателката на Тајван, Чаи Инг-вен, бидејќи со тоа ја прекршил политиката на „една Кина“.

Кина со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу чешкиот претседател Павел и тајванската претседателка Чаи

Во Центар - 31.01.2023

Кина денеска излезе со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу новоизбраниот чешки претседател, Петр Павел, и претседателката на Тајван, Чаи Инг-вен, бидејќи со тоа ја прекршил политиката на „една Кина“.

Кина со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу чешкиот претседател Павел и тајванската претседателка Чаи

MakPress - 31.01.2023

Кина денеска излез со остра осуда на телефонскиот разговор меѓу новоизбраниот чешки претседател, Петр Павел, и претседателката на Тајван, Чаи Инг-вен, бидејќи со тоа ја прекршил политиката на „една Кина“.