TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Fortnite го тужи Епл откако Епл ја избриша играта од нивниот App Store

Пари - 15.08.2020

Fortnite, популарната видео игра направена од Epic Games, е отстранета од App Store на Епл. „Epic Games ги прекрши правилата на App Store, кои се применуваат еднакво за секој развивач, и се дизајнирани да ја чуваат продавницата безбедна за нашите ...

Есенските планови на Apple се да освои нови пазари

Телефони.мк - 14.08.2020

На сите во Apple им е јасно дека во иднина не смеат да зависат само од продажба на хардвер, затоа компанијата се повеќе се свртува кон сервисите, што резултираше и зголемување на приходите. iCloud, музички, гејмерски, видео сервис, Apple News, итн.

Летото може да биде погубно за iPhone, еве што советува Apple

Телефони.мк - 14.08.2020

Високите температури не се благонаклонети кон електронските уреди, а за некои може да бидат и погубни. Високата температура може да доведе до брзо празнење на батеријата на смартфонот или лаптопот, но може и навистина да ги уништи.

Епл и Гугл ја спукаа со Фортнајт

Оff.net - 14.08.2020

Една од најпопуларните видео игри е збришана од продавниците за апликации на Епл и на Гугл, не заради некаква грижа за здравјето на децата или идентитетско-прогресивна агенда на двата гиганти, туку чисто заради пари.

Apple ќе понуди претплата во пакет

IT.mk - 14.08.2020

Apple најавува дека наскоро ќе понуди претплата во пакет. Компанијата ќе креира пакети во кои ќе спојува претплати за повеќе од сервисите кои ги нуди. Првите вака спакувани понуди од Apple би можеле да ги видиме веќе во октомври, пишува Bloomberg .

Откриен периодот на објава и испорака на iPhone 12 линијата

USB - 14.08.2020

Благодарение на аналитичарот Џон Просер, ги дознавме деталите на периодот на објава и испорака на iPhone 12 линијата телефони на Apple. Токму Просер точно го предвиде датумот на објава на iPhone SE моделот.

Apple и Google ја отстранија Fortnite од онлајн продавниците

Локално - 14.08.2020

Apple и Google неодамна ја отстранија популарната видео игра Fortnite од Google play и App store за кршење на нивната политика за плаќање. Компанијата Epic Games, која ја поседува играта, веќе има подготвен одговор.

По порастот на цената една акција на Епл вреди 457 долари

Вечер Прес - 14.08.2020

Технолошкиот гигант Епл е на чекор да достигне пазарна капитализација од две трилиони (илјади милијарди) долари, откако акциите забележаа пораст од 1,6%, јавува Ројтерс. Сега една акција на Епл вреди околу 457 долари, откако производителот на iPhone ...

Познати се датумите на премиерата и испораката на „iPhone 12“

Денар - 14.08.2020

Благодарение на аналитичарот Џон Просер, ги дознавме деталите на периодот на објава и испорака на „iPhone 12“ линијата телефони на „Apple“. Токму Просер точно го предвиде датумот на објава на „iPhone SE“ моделот.

Apple на чекор до вредност од два трилиони долари

Локално - 14.08.2020

Технолошкиот гигант Apple е на чекор да достигне пазарна капитализација од две трилиони (илјади милијарди) долари, откако акциите забележаа пораст од 1,6%, јавува Ројтерс. Сега една акција на Apple вреди околу 457 долари, откако производителот на ...

Google Phone апликацијата достапна и за другите телефони покрај Pixel

Smartportal - 13.08.2020

Моментално во бета верзија, корисниците треба да се приклучат на истата, па да почекаат апликацијата да им стане достапна за инсталација Phone апликацијата е можеби меѓу ретките на телефонот на кои корисниците не размислуваат.

Motorola ќе претстави нов телефон на преклопување на 9-ти септември

Smartportal - 13.08.2020

Иако не е нагласено, се очекува претставување на нова генерација од RAZR 2019 Иако до некаде разочара со карактеристиките, а посебно кога излезе неговата конкуренција Galaxy Z Flip, сепак RAZR од Motorola доволно го привлече вниманието на ...

iPhone 12 ќе дојде со 40% подобрување на процесорската моќ

Smartportal - 13.08.2020

Новиот А14 чипсет ќе биде направен во 5 нанометарска технологија и покрај во процесорската моќ ќе донесе и 50% подобрување кај графиката Една работа отсекогаш била главна карактеристика за iPhone телефоните, а тоа е одличната брзина со која работат, ...

Motorola во септември ќе го прикаже следниот Razr смартфон (ВИДЕО)

USB - 13.08.2020

Motorola во текот на септември ќе го претстави својот следен значаен телефон, за кој компанијата тврди дека „повторно ќе го промени искуството кое го имаме со телефоните“. Компанијата во меѓувреме на медиумите им испрати покани во кои се известува ...