TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Нова ТВ - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

ВИДЕО: Отворен фестивалот Охридско лето со моќен настап на Венеса Меj

А1 On - 12.07.2019

Со сензационален настап на светски познатата виолинистка Венеса Меј, се отвори 59. издание на фестивалот Охридско лето. Во придружба на нејзините музичари кои ја следат на нејзините настапи и музичари на Македонската филхармонија и Македонската ...

Почнува Охридско лето

Глас на Америка - 12.07.2019

Фестивалот годинава се одржува по 59. пат, а го отвора британската музичка ѕвезда со светска слава, виолинистката Ванеса Меј ОХРИД — Британската музичка ѕвезда со светска слава, Ванеса Меј ќе го отвори вечерва 59-то издание на фестивалот Охридско ...

Вечерва почнува 59-тото ,,Охридско лето“

Канал5 - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка Ванеска Меј на античкиот театар вечерва ќе биде отворено 59-тото по ред ,,Охридско лето“ кое нуди интересна програма и изведби за сечиј вкус. Концертот на Ванеска Меј во античкиот театар почнува во 21 ...

Фото: Со концерт на Ванеса Меј во магичниот амбиент на Античкиот театар отворено 59-то „Охридско лето“

OhridNews - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка Ванеса Меј, вечерва на Античкиот театар, започна 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Меј инспирарана од магичниот амбиент на Античкиот театар една од почетните теми ја посвети на еден од ...

Со настапот на виолинистката Ванеса Меј вечерва се отвара Охридско лето

24 Вести - 12.07.2019

Вистински спектакл се очекува вечерва на Античкиот театар во Охрид кога во 21 часот официјално ќе стартува 59 то издание на фестивалот Охридско лето заедно со светски познатата британка Ванеса Меј .

ФОТО: Публиката на Антички воодушевен од британската ѕвезда Ванеса Меј

Скопје1 - 12.07.2019

Британската музичка ѕвезда Ванеса Меј, вечерва го отвори 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. На Античкиот театар во Охрид, се бараше место плус, а публиката беше воодушевена од гала концертот на Меј.

Ванеса Меј се подготвува во Охрид на вечерашниот настап: Генерална проба, вегетаријанско мени и нова фризура

Република - 12.07.2019

Британската музичка ѕвезда Ванеса Меј, која вечерва го отвора 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ веќе се подготвува за вечерашниот настап. Таа денеска го посети угледниот фризерски салон во Охрид, каде Младен Спироски и ја подготви фризурата ...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“

Скопје1 - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва, 12 јули 2019 година, петок, ќе се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид, со ...

„Охридско лето“ стожер на македонската култура

Н.Македонија - 12.07.2019

Сцената на Античкиот театар, на која вечерва ќе блесне уште една музичка ѕвезда – светската виолинистка Ванеса Меј, во досегашната импозантна 59- годишна историја ги видела или слушнала некои од најзвучните имиња во светот на музичката класика: ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Макфакс - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашното отворање на фестивалот „Охридско лето“ во Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Виолинистката Ванеса Меј вечерва ќе го отвори „Охридско лето“

Макфакс - 12.07.2019

Со мега популарната британска виолинистка Ванеса Меј, вечерва на Античкиот театар ќе биде отворено 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Од фестивалската дирекција велат дека се’ е подготвено за уште едно издание кое ќе се памети долго по ...

Ѕвездата на виолина Ванеса Меј со Филхармонијата и оперски солисти го отвораат 59. Охридско лето

Сакам да кажам - 12.07.2019

Светската ѕвезда на виолина Ванеса Меј и Филхармонијата вечерва во 21 часот на Антички театар ќе го отворат 59. издание на најголемиот македонски фестивал Охридско лето. Британката Меј ќе настапи заедно со оркестарот и вокални солисти од ...

Ванеса Меј го отвора 59-то издание на „Охридско лето“

Н.Македонија - 12.07.2019

Педесет и деветтото издание на фестивалот „Охридско лето” ќе биде отворено вечерва со концертот на светски познатата виолинистка Ванеса Меј на Антички театар. Меј го носи епитетот светско чудо, а ќе настапи заедно со оркестарот на Македонската ...

Ванеса Меј за добредојде во Охрид послужена со супа, печени пиперки и домат

Вечер - 12.07.2019

Од “Охридско лето“ велат дека Ванеса Меј целиот вчерашен ден го поминала во музичките проби, а генералната проба со учесниците на концертот е договорена за денес во 12 часот на сцената на Античкиот театар, кој за отварањето на фестивалот (вечерва во ...

Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“

Локално - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 ...

Почнува 59-то „Охридско лето“

OhridNews - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата британка и виртуоз на виолина, Ванеса Меј, вечерва на Античкиот театар, свечено ќе биде отворено 59-то издание на фестивалот Охридско лето. Церемонијата на свеченото отворање ќе започне во 21 часот.

Охридско лето – 59 то традиционално издание

24 Вести - 11.07.2019

Последни подготвки за 59 то по ред Охридско лето. Ќе биде отворено утревечер со настап на светски познатата британска виолинистка Ванеса Меј ...

Националната опера со Гала оперски концерт на фестивалот „Охридско лето“

Макфакс - 11.07.2019

Националната опера и балет и ова година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Заводот за заштита на спомениците и културата и Музеј – Охрид и ,,Охридско лето” ја обновија сцената на Античкиот ...

Divian Arts - 11.07.2019

Националната установа Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј – Охрид во соработка со Националната установа „Охридско лето“ ја реконструира сцената на Античкиот театар. Станува збор сцена со површина од 270 метри квадратни која поради ...

Веганска храна за познатата виолинистка: Ванеса Меј со миленикот пристигна во Охрид

Женски магазин - 11.07.2019

Светски познатата британска виолинистка Ванеса Меј пристигна во Охрид. Утревечер, таа ќе настапи на отварањето на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар. Ванеса која е позната како поборник за правата на животните во Охрид е ...

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

+инфо - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нѐ инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

(Видео) Со сензионален настап на Венеса Меј отворен фестивалот „Охридско лето“

Макфакс - 13.07.2019

Со сензационален настап на светски познатата виолинистка Венеса Меј, се отвори 59. издание на фестивалот Охридско лето. Во придружба на нејзините музичари кои ја следат на нејзините настапи и музичари на Македонската филхармонија и Македонската ...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на свеченото отворање нафестивалот „Охридско лето”

24Инфо - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва, 12 јули 2019 година, петок, ќе се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето”, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид, со ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на градот за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

Република - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашното свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Светски познатата виолинистка Венеса Меј на Антички театар го отвора вечерва „Охридско лето“

Република - 12.07.2019

Педесет и деветтото издание на фестивалот „Охридско лето” ќе биде отворено вечерва со концертот на светски познатата виолинистка Ванеса Меј на Антички театар. Меј го носи епитетот светско чудо, а ќе настапи заедно со оркестарот на Македонската ...

Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“

МКД - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето". Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 ...

Националната опера и балет со гала концерт на „Охридско лето“

Fashionel - 11.07.2019

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија - Охрид.

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

1tv - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Слободен Печат - 12.07.2019

Ќе биде забрането движење на возила, така што публиката која вечерва ќе биде присутна на Античкиот театар ќе може да пристигне пеш или со такси возило. Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ ...

А вечерва, СПЕКТАКЛ: Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“

Вечер - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 ...

Гостување на Националната опера и балет на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“

Н.Македонија - 11.07.2019

Националната опера и балет и оваа година ќе биде дел од програмата на 59-тото издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во  предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Опсервер - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето“

Сител - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“

Опсервер - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 ...

Националната опера со Гала оперски концерт на фестивалот „Охридско лето“

Локално - 11.07.2019

Националната опера и балет и ова година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со Гала оперски концерт на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“ /галерија

Вечер - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

Промени во сообраќајот поради „Охридско лето“

+инфо - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.

Со концерт на Ванеса Меј започнува „Охридско лето“

Студенти - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 ...

На 15. јули Националната опера и балет ќе гостува на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“

Среќа.mk - 12.07.2019

Националната опера и балет и ова година ќе биде дел од програмата на 59. издание на фестивалот „Охридско лето“ со „Гала оперски концерт“ на 15.7.2019 со почеток во 21 часот, во предворието на црквата Св. Софија – Охрид.

Пендраовски на отворање на „Охридско лето“: Да ѝ дозволиме на уметноста да не инспирира на храбри потфати

24Инфо - 12.07.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на фестивалот „Охридско лето”. Фестивалот „Охридско лето” се одржува под покровителство на Претседателот на Република Северна ...

Поповски: Уметноста не смееме да ја нарачуваме како песна во кафеана

Република - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето"

Канал5 - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето" на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“

А1 On - 12.07.2019

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 ...

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59-тото издание на „Охридско лето“

Н.Македонија - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што нѝ е доверена на ...

Со гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето”

Слободен Печат - 12.07.2019

Прогласувајќи го фестивалот за отворен претседателот на Македонија подвлече дека во наредните 40 дена ќе бидеме граѓани на уште една заедничка татковина. Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати.

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на свеченото отворање на „Охридско лето”

ММС - 12.07.2019

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид ќе има попладнево во пресрет на свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето” на Античкиот театар во Охрид. Од фестивалската дирекција информираат дека ќе биде забрането движење на возила, така ...

Со концертот на Ванеса Меј вечерва се отвора 59. „Охридско лето“

Радио МОФ - 12.07.2019

Вечерва во Античкиот тетар, со концертот на виолинистката Ванеса Меј, ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Светски познатата виолонистка од Велика Британија, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на ...

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Либертас - 12.07.2019

Да ѝ дозволиме на уметноста да нѐ инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на ...

Привремен режим на сообраќај во стариот дел на Охрид за време на отворањето на „Охридско лето“

Точка - 12.07.2019

Во пресрет на вечерашното отворање на фестивалот „Охридско лето“ во Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај.