TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина славниот современ уметник Христо

Кајгана - 01.06.2020

Христо, светски познатиот современ уметник со бугарско потекло, кој поголемиот дел од животот работеше во САД, почина на 84 години во неговиот дом во Њујорк. Христо Јавашев, кој секогаш работеше со неговата сопруга Жан-Клод, е познат по неговите ...

[Галерија] Кристо, уметникот кој го обвитка Рајхстагот со алуминиум, почина на 84 години

Радио МОФ - 01.06.2020

Уметникот Кристо, познат по обвиткувањето на градби и локалитети со големи парчиња ткаенина, меѓу кои и германскиот Рајхстаг и неколку острови, почина на 84 годишна возраст. Според соопштението објавено на официјалната Фејсбук страна, Кристо починал ...

Почина познатиот современ уметник Христо Јавашеф

Макфакс - 01.06.2020

Бугарскиот уметник Христо Владимиров Јавашеф, познат по своите привремени инсталации засновани на завиткување на екстериерите на зградите, мостовите и просторите на отворено, почина на 84-годишна возраст во неговиот дом во Њујорк.

Почина Кристо, уметникот кој сакаше да „замотува“ големи нешта

Оff.net - 01.06.2020

Роден како Христо Владимиров Јавачев во Бугарија, Кристо со децении работеше со сопругата Жан-Клод на инсталации кои изгледаа како огромни пакети или предмети покриени со циради како за кречење.

Почина Кристо, уметникот кој го “спакува“ берлинскиот Рајхстаг

Вечер Прес - 01.06.2020

Славниот уметник Кристо, Американец со бугарско потекло, познат по своите монументални дела на пакувањето на големи згради или локалитети, на кои работел со децении со сопругата Жан-Клод, почина на 31 мај во Њујорк на 85-годишна возраст.

ВИДЕО + ГАЛЕРИЈА: Почина славниот современ уметник Христо Јавашев

Либертас - 01.06.2020

“ Уметниците, пред сè, архитектите целат кон постојаност. Јас не сакам да оставам ништо за себе. За тоа е потребна храброст. “ Христо Владимиров Јавашев Уметникот Христо Владимиров Јавашеф, познат како Христо, почина вчера, на 31 мај 2020 година, во ...

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој замотуваше знаменитости, почина на 84 години

Сакам да кажам - 01.06.2020

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина на 84 години во својот дом во Њујорк. Неговото семејство објави дека починал од природни причини.

Почина уметникот Кристо познат по монументалните инсталации

Окно - 01.06.2020

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина синоќа (недела, 31 мај) во својот дом во Њујорк. Од неговата канцеларија соопштија дека уметникот починал на 84- ...

Почина славниот уметник Кристо

Нова ТВ - 01.06.2020

Американскиот уметник со бугарско потекло Кристо, кој се прослави со замотување на згради и знаменитости со ткаенина и пластика, почина на 84 години во својот дом во Њујорк. Неговото семејство објави дека починал од природни причини.

Почина Кристо Јавашев, еден од најзначајните уметници на денешницата

Република - 01.06.2020

Почина еден од најзначајните уметници на денешницата, Кристо Јавашев, чие дело „Спакувана Уметничка галерија во Берн“ од 1968, како подарок од авторот, стана дел од колекцијата на МСУ Скопје.

Почина славниот уметник Кристо, кој ги обвиткуваше зградите и мостовите

Независен - 01.06.2020

САД – Славниот американски уметник со бугарско потекло, Кристо (Владимиров Јавашеф), славен по своите привремени инсталации засновани на завиткување на екстериерите на зградите, мостовите и просторите на отворено, почина на 84-годишна возраст во ...