TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пациентите бараат да се подобрат здравствените услуги што ги дава болницата

Н.Македонија - 30.10.2020

Пациентите во Прилеп делумно се задоволни од услугите што ги добиваат во болницата. Како најголеми проблеми што ги истакнале на истражувањето што го правела невладината организација „Станица пет“, во периодот од 2018 до 2019 година, биле посочени ...

Одделението за физикална медицина дополнителен ковид капацитет во болницата во Битола

Тера - 30.10.2020

Денеска бројот на хоспитализирани пациенти на инфективното одделение во Битола е 67. Во клиничката болница во Битола во зградата каде што е сместено инфективното одделение има вкупно 78 болнички кревети за ковид пациенти.

Македонија ближи до 30.000 заразени и 1.000 починати - ЕВЕ ЈА СОСТОЈБАТА ВО СИТЕ ОПШТИНИ

Вечер - 30.10.2020

Вчера беа регистрирани високи 862 нови случаи на позитивни пациенти од коронавирусот во Македонија и 14 лица кои го загубија животот. Вкупната бројка на позитивни пациенти од КОВИД-19 во Македонија од почетокот на епидемијата се искачи на 29558, а ...

Во болницата во Козле лежат девет деца и девет мајки позитивни на Ковид-19

Република - 30.10.2020

Откако во последниот дневен извештај на министерството за здарвство се регистрани, најмногу за еден од почетокот на епидемијата, 862 нови позитивни на Ковид-19, во 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на Ковид-19, вВкупната бројка на ...

Расте бројот на активни случаи, вкупно 977 починати од коронавирус – болничките капацитети се исполнуваат, ...

Курир - 30.10.2020

Нови 862 случаи на заразени со Ковид-19 беа регистрирани вчера кога и официјално стапија во сила новите мерки кои вклучуваат носење маска и на отворено, забрана за групирање на отворен простор, како и задолжителна самоизолација во период на ...

35 годишен пациент од Скопје почина од коронавирус!

ТВ21 - 29.10.2020

35 годишен пациент како последица од коронавирус почина синоќа по полноќ во Скопје. Нема дополнителни информации дали кај пациентот имало коморбилитети. Инаку во поседните 24 часа починати се 14 пациенти.

И кожното одделение во штипската клиничка болница ќе се пренамени за ковид пациенти

24 Вести - 29.10.2020

По штипска неврологија и кожно ќе стане простор за хоспитализирање на Ковид пациенти. Планот е тука да се сместат оние со полесна клиничка слика. Ако притисокот продолжи, тогаш пациенти со корона вирус ќе се лекуваат и на интерно и кардиологија.

18 нови случаи на Ковид 19 во Охрид, 862 во Македонија

OhridNews - 29.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, од кои 18 во Охрид и 9 во Струга. Најмногу нови случаи и денеска има во Скопје 390, по што следуваат: Прилеп со 55,Велс 53,Тетово 48… Починати се 14 ...

Нови 22 случаи на коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 29.10.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во земјава, а направени се 2699 тестирања. По градови во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28, Прилеп 55, Тетово 48, Струга 9, Велес 53, Битола 31, Охрид 18, Кавадарци 24, Гостивар 18, ...

Во болниците има 669 заразени или суспектни на ковид, двајца се на респиратор

360 степени - 29.10.2020

Во болниците низ земјава вкупно се хоспитализирани 669 пациенти кои се суспектни или заразени со ковид-19, покажува денешниот извештај на Министерството за здравство. Најмногу пациенти се сместени на Инфективната клиника во Скопје – 152.

Во последните 24 часа има 14 починати со ковид-19, најмладиот пациент имал 35 години

360 степени - 29.10.2020

Во последните 24 часа, здравствените власти регистрирале 14 смртни случаи на пациенти кои биле позитивни на ковид-19. Најмладиот од нив имал 35 години. По градови и возраст, смртните случаи се регистрирани во следните градови: пет пациенти од Скопје ...

Починаа уште 14 пациенти од Ковид-19, најмладиот има 35 години

еМагазин - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека поради компликации од Ковид-19 починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од ...

Убава вест: 223 оздравени пациенти од Ковид-19

еМагазин - 29.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од Ковид-19 од: Скопје-75, Куманово-9, Штип-10, Прилеп-16, Тетово-27, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-6, Гостивар-5, Гевгелија-14, Струмица-14, Радовиш-6, Кочани-7, Демир Хисар-2, ...

10 новозаразени со Ковид-19 во Крива Паланка

iPortal - 29.10.2020

Министерството за здравство соопшти дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал нови 862 случаи со Ковид-19 од вкупно направени 2699 тестирања. Од нив 10 случаи се од Крива Паланка.

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Фактор - 29.10.2020

Млад пациент ја изгуби битката со Ковид -19. Меѓу починатите од коронавирусот денес е и 35 годишен пациент од Скопје. Министерството за здравство информираше за 14 починати за 24 часа. Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и ...

Почина 35-годишен пациент од Ковид-19

Локално - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починати се 14 лица. Според соопштението, починти се пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од ...

Штипската Клиничка болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

ТВ21 - 29.10.2020

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова ...

Денес 862 позитивни на ковид-19, во Битола 31, починат еден, 13 оздравени

Битола Њуз - 29.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, а во Битола има 31 нов случај на позитивни битолчани. Починати се 14 лица, еден од Битола на 76 години.

760 активни случаи во Аеродром од речиси 8.600 во државата, бројот на пациенти во болниците најголем досега

365 - 29.10.2020

Утрово во болниците низ земјата имало вкупно 669 пациенти позитивни или сомнителни на Ковид-19, информира Министерството за здравство. Оваа бројка е највисока досега од почетокот на пандемијата во земјава и е продолжение на трендот во последниот ...

Од почетокот на пандемијата од ковид-19 починаа 88 пациенти од Куманово и Липково

Kumanovo News - 29.10.2020

На Инфективното одделение во Кумановската болница завчера и вчера починаа тројца пациенти од компликации на коронавирус. Станува збор за две жени на вораст од 71 и 65 години од Липковско, и маж на 53 години од Куманово.

Кавадаречката болница повторно го прошири капацитетот на ковид одделот

ММС - 29.10.2020

Нов оддел со капацитет од 20 легла за прием на ковид пациенти од утре ќе биде во функција во кавадаречката болница, информираше денеска директорот на болницата, д-р Диме Коцев. Со тоа капацитетот за третман на ковид позитивни пациенти од тиквешкиот ...

Се хоспитализираат млади пациенти со тешки симптоми, за две недели трето проширување на ковид одделот во Кавадарци!

Фокус - 29.10.2020

Од утре во кавадаречката болница започнува да функционира уште еден проширен дел на Ковид-19 одделот, со капацитет од 20 легла. Откако пред неполни две недели беше отворено одделението за ковид позитивни пациенти, со капацитет од 14 кревети, ова е ...

Уште еден починат од КОВИД-19 во велешката болница

Сител - 29.10.2020

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од КОВИД-19. Тој е на 78-годишна возраст примен пред два дена во тешка општа состојба со мозочно крварење и позитивен на тест на ...

Починаа 14 лица, 862 нови случаи во последните 24 часа

Expres - 29.10.2020

Во последните 24 часа починале 14 лица, а регистрирани се нови 862 случаи од направени 2.699 тестови. Починати се пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес ...

Реорганизација на гевгелиската болница поради зголемен број на заразени пациенти со Ковид

MakPress - 29.10.2020

Поради зголемен број на пациенти од Ковид-19 се наметна потребата од итно проширување и адаптирање на дел од болничките одделенија кое се наоѓа во завршна фаза, соопштија од Општата болница во Гевгелија.

На Кожното одделение во штипската Клиничка болница ќе се примаат пациенти заразени со ковид-19

Слободен Печат - 29.10.2020

На Инфективното одделение во болнички услови се лекуават 49 пациенти, а над половината од нив се на кислородна поддршка. Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно ...

Уште еден починат од ковид-19 во велешката болница

Слободен Печат - 29.10.2020

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од ковид-19. -Тој е на 78-годишна возраст примен пред два дена во тешка општа состојба со мозочно крварење и позитивен на тест на ...

Уште еден починат од КОВИД-19 во велешката болница

Press24 - 29.10.2020

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од КОВИД-19. Тој е на 78-годишна возраст примен пред два дена во тешка општа состојба со мозочно крварење и позитивен на тест на ...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Канал5 - 29.10.2020

​Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова ...

Уште еден починат од Kовид-19 во велешката болница

Курир - 29.10.2020

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од ковид-19. -Тој е на 78-годишна возраст примен пред два дена во тешка општа состојба со мозочно крварење и позитивен на тест на ...

Штипската Клиничка болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со Ковид-19

еМагазин - 29.10.2020

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирусот на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова ...

Од понеделник во штипското кожно одделение ќе се хоспитализираат ковид пациенти со полесна клиничка слика

ММС - 29.10.2020

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова ...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Курир - 29.10.2020

​Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова ...

Уште еден починат од Ковид-19 во велешката болница

еМагазин - 29.10.2020

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа во 20 часот почина уште еден пациент ако последица од Ковид-19. Тој е на 78-годишна возраст примен пред два дена во тешка општа состојба со мозочно крварење и позитивен на тест на ...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Поглед - 29.10.2020

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека утринава на состанок е договорено ова ...

ВРИЕ НИЗ БОЛНИЦИТЕ: Само во Козле лежат 9 мајки и 9 деца ПОЗИТИВНИ на КОВИД-19

Вечер - 29.10.2020

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Нов црн ден во Македонија: 862 новозаразени, 14 починати – најмладиот имал 35 години

Centar - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

Нови 862 заразени со Ковид-19, починале 14 пациенти

Канал5 - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

Нови 862 случаи на коронавирус, 14 лица починаа, меѓу нив и 35-годишно лице од Скопје

Слободен Печат - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

862 новозаразени со коронавирус, 14 починати лица

А1 On - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Фактор - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

Денеска има 862 нови случаи на ковид-19, починаа 14, петмина се од Скопје

+инфо - 29.10.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти. Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола ...

Нови 862 случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа 14 лица

ТВ21 - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

ЦРН РЕКОРД И ДЕНЕС: 390 новозаболени во Скопје

Вечер - 29.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, од кои 390 се во Скопје, 22 во Куманово, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, Кавадарци-24, Гостивар-18, ...

862 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, починати се 14 лица

Сител - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

862 нови случаи корона вирус , 14 починати – повторно високи 31,9% од тестовите позитивни

Телма - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

Ковид-19: Нови 862 случаи – од нив 390 се во Скопје

360 степени - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2 699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19. Најмногу од нив се во Скопје – 390. Останатите се во: Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, ...

Регистрирани 862 нови случаи на ковид-19, починати 14 лица

МКД - 29.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, ...

Со денешните 14 починати од ковид, бројката се искачи на вкупно 977 починати лица

Вечер - 29.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19, од нив 390 се во Скопје. Починати, пак, се 14 лица, и тоа пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), ...

Од коронавирус починале 977 лица, се заразиле вкупно 29.558: Проверете каква е состојбата во секој македонски град

Курир - 29.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587 .