TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нерешените имотни односи ја кочат изградбата на гасоводот, сепак годинава ќе бидат изградени 80 километри

Сител - 16.01.2018

Изградени само 17 отсто од гасоводите Скопје- Гостивар со крак до Тетово и Неготино – Битола. Но и покрај тоа надлежните тврдат дека двата гасовода ќе бидат готови во утврдените рокови - за период од две години.

За две години гасификацијата ќе биде реалност

ТВ21 - 16.01.2018

За две години земјава ќе биде гасифицирана. Властите денеска со оптимистична изјава. За годинава е предвидено да бидат изградени 80 километри гасовод за кој се издвоени 40 милиони евра, пари од државната каса.

За две години државниот гасовод ќе стигне до граѓаните

24 Вести - 16.01.2018

За две години гасот треба да стигне до првите потрошувачи преку националниот гасоводен систем што го гради државата. Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод за што во буџетот се обезбедени околу 40 милини евра.

За две години, гас до првите потрошувачи

Телма - 16.01.2018

Иако со години се зборува за гасификација бројките покажуваат дека досега на одредени делници малку е постигнато. Од Неготино до Битола и од Гостивар до Тетово се завршени едвај 17 % од работите, а главниот проблем се лоцира во имотно правните ...

Во 2018 ќе се изградат 80 километри од гасоводот

Алсат-М - 16.01.2018

Жителите на Тетово, Гостивар и Битола за две години ќе добијат природен гас, но само доколку општинските власти се подготвени дотогаш да изградат локална гасификациска мрежа. Од државната компанија „Македонски енергетски ресурси“ денеска најавија ...

Сугарески: За две години гасот стигнува до првите потрошувачи

24 Вести - 16.01.2018

За две години гасот треба да стигне до првите потрошувачи преку националниот гасоводен систем што го гради државата. Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасоводна мрежа за која се одвоени 40 милиони ...

Нови 80 километри гасовод годинава

МРТ - 16.01.2018

До крајот на јануари 2020-та година треба да заврши изградбата на магистралната гасоводна мрежа, најави министерот за транспорт и врски, Сугарески. И натаму главен проблем експропријацијата на земјиштето.

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод

Канал5 - 16.01.2018

Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод,најавуваат надлежните. Доколку работите се одвиваат непречено, има оптимизам дека за две години гасот може да стаса до домовите. Приватните имоти, каде што се планирани да поминуваат цевките за ...

Изградени само 17% на два гасоводни правци, проблемите со експропријација клучен проблем

Алфа - 16.01.2018

Реализирани се само 17% од гасоводните правци Скопје - Гостивар и Неготино – Битола. Од Македонски енергетски ресурси уверуваат дека двата гасоводи ќе се изградат во предвидените рокови до крајот на наредната година, односно крајот на 2020-та.

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод

А1 On - 16.01.2018

Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Како што истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со ...

Околу 40 милиони евра за нови 80 километри гасовод

Канал 77 - 16.01.2018

Речиси четириесет милиони евра ќе ја чини државата изградбата на новата гасоводна мрежа. Ова го соопштија министерот за транспорт и врски, Горан Сугрески и директорот на Македонски енергетски ресурси, Блгојче Котески.

Македонија годинава ќе добие уште 80 километри гасовод

Скопје инфо - 16.01.2018

Со околу 40 милини евра буџетски пари во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу до сега. – Гасификацијата е врвен приоритет на оваа влада. Очекуваме до 2020 да се направи делницата која оди од Неоготино, преку ...

Сугарески: Годинава ќе се изградат нови 80 километри госовод

Мета - 16.01.2018

Годинава ќе се изградат нови 80 километри гасовод, за што обезбедивме околу 40 милиони евра. Приоритет за владата е да се обезбеди дотур на гас до секоја општина, објави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по средбата со директорот на ...

Гасификација во Скопје веднаш, ако има желба

Р.С.Европа - 16.01.2018

Гас до Скопје има. Приклучени се болници, училишта, индустриски објекти, а ако локалните власти имаат желба и се инвентивни може да се направи и секундарна мрежа па да се приклучат и домаќинства, велат енергетичари.

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод...

Н.Македонија - 16.01.2018

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот.

Сугарески и директорот на МЕР ќе разговараат за гасификацијата

Канал5 - 16.01.2018

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе има работна средба со директорот на Македонкси енергетски ресурси (МЕР) Благојче Котески. На средбата се очекува да се разговара за актуелните проекти за гасификација, магистралните гасоводи ...

Ќе се проширува гасоводната мрежа во Куманово...

Н.Македонија - 15.01.2018

Ќе се проширува гасоводната мрежа во Куманово ЈП „Куманово гас“ располага со буџет од нешто над 30 милиони денари, од кои 20 милиони денари ќе одвои за инвестиции, информираа вчера одговорните од претпријатието.

За две години државниот гасовод ќе стигне до граѓаните

iPortal - 16.01.2018

За две години гасот треба да стигне до првите потрошувачи преку националниот гасоводен систем што го гради државата. Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод за што во буџетот се обезбедени околу 40 милини евра.

Сугарески: За две години гасот стигнува до првите потрошувачи

Press24 - 16.01.2018

За две години гасот треба да стигне до првите потрошувачи преку националниот гасоводен систем што го гради државата. Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасоводна мрежа за која се одвоени 40 милиони евра - објави 24 ...

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод

Макфакс - 16.01.2018

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во буџетот. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по денешната работна средба со директорот на ...

Сугарески: Годинава ќе се изградат нови 80 километри госовод

Локално - 16.01.2018

Годинава ќе се изградат нови 80 километри гасовод, за што обезбедивме околу 40 милиони евра. Приоритет за владата е да се обезбеди дотур на гас до секоја општина, објави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по средбата со директорот на ...

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод

Телма - 16.01.2018

Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Како што истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со ...

Сугарески и директорот на МЕР ќе разговараат за гасификацијата

ТВ21 - 16.01.2018

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе има работна средба со директорот на Македонкси енергетски ресурси (МЕР) Благојче Котески. На средбата се очекува да се разговара за актуелните проекти за гасификација, магистралните гасоводи ...

ЈП „Куманово Гас“ ќе ја прошири мрежата во поширокото централно градско подрачје

Либертас - 15.01.2018

ЈП „Куманово-Гас“ располга со буџет од нешто над 30 милиони денари, од кои 20 милиони денари ќе одвои за инвестиции, информираа денеска одговорните од претпријатието. За реализација на програмата од буџетот на општината доби 20 милиони денари, а ...

Во Македонија годинава ќе се изградат 80 километри гасовод

Слободен Печат - 16.01.2018

Изградба на 80 километри гасовод, за кој се наменети 40 милиони евра во буџетот, е предвидено за оваа година. Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, гасификацијата на Македонија е еден од најголемите приоритети на Владата, а на ...

Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод во земјава

Вечер - 16.01.2018

Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод во земјава што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со директорот на Македонски ...

Нови 80 километри гасовод годинава

+инфо - 16.01.2018

Кракот на гасоводот од Скопје до Гостивар треба да биде завршен до 2019 година, додека гасот треба да стигне до Битола во 2020 година. Нови 80 километри гасовод од националната мрежа ќе бидат изградени годинава за што се обезбедени 40 милиони евра ...

80 километри гасовод ќе бидат изградени годинава

Денар - 16.01.2018

Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод во земјава што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со директорот на Македонски ...

Македонија годинава треба да добие нови 80 километри гасовод, обезбедени 40 милини евра во Буџетот

Либертас - 16.01.2018

Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Како што истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со ...

Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод во земјава

Кајгана - 16.01.2018

Годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод во земјава што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со директорот на Македонски ...

Македонија годинава ќе добие нови 80 километри гасовод

Иновативност - 16.01.2018

Во Македонија годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во Буџетот Како што истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по денешната работна средба со ...

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод

Sky - 16.01.2018

Во земјата годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во буџетот. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, по денешната работна средба со директорот на ...

Сугарески: Годинава ќе се изградат 80 километри гасовод, обезбедени се 40 милиони евра

МКД - 16.01.2018

Во Македонија годинава годинава ќе бидат изградени 80 километри гасовод, што е најмногу досега, а за тоа веќе се обезбедени околу 40 милини евра во буџетот, информираше денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески по работната средба со ...