TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

Канал5 - 23.02.2021

Информации околу бегството на поранешниот директорот на тајната полиција, будно се следат и во Вашингтон. Од Стејт Депарментот на САД во изјава за Гласот на Америка велат дека одблизу ја следат ситуацијата со Сашо Мијалков и додаваат дека се свесни ...

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков

360 степени

Стејт Департмент: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Канал5

Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков, вели Стејт департментот

24 Вести

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со бегството на Мијалков

Р.С.Европа

Стејт департмент: Одблизу ја следиме ситуацијата со Мијалков

Слободен Печат

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Press24

Глас на Америка Фокус Фактор Точка Expres Опсервер 24Инфо Локално

Мијалков си донесе ослободителна пресуда

Либертас - 23.02.2021

Сашо Мијалков дури и да се појави во судот на денот на пресудата, или претходно да биде притворен, ја покажа целата трулост на правосудниот систем на државата. Тој си донесе самиот непречено ослободителна пресуда. Трајно, или привремено, сеедно.

Пировска за бегството за Мијалков: Ако физички бил следен, како одеднаш исчезнал?

360 степени

Бегството на Мијалков нема да го одложи вонредниот конгрес на иницијативниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ

360 степени

Секое чудо за три дена!

+инфо

Илиевски: За бегството на Мијалков, Наќе Чулев е крив и треба да си поднесе оставка

MakPress

Група граѓани на протест пред Владата поради бегството на Мијалков

Канал5

Кежаровски за тв 24: Бегството на Мијалков е сликовит пример за недопирливост и селективна правда

24 Вести

360 степени Нетпрес Телма Курир Телма Република Expres ММС

Заев е разочаран, одговорност ќе следува ако Мијалков не биде најден

Сител - 22.02.2021

Разочаран. Ова е зборот со кој премиерот Зоран Заев го опиша својот прв впечаток за бегството на поранешниот разузнувач Сашо Мијалков. Сепак, очекува дека Мијалков наскоро ќе биде лоциран и пронајден, а очекува и одговорност за случајот и покрај тоа ...

Премиерот разочаран, опозицијата бара оставка на Владата

Канал5

Мицкоски: Заев, доста беше, не се резили повеќе

Press24

Милчин за „разочараниот“ Заев за Мијалков: Му кажал некој дека зборот веќе не му крепи?

Expres

Мицкоски: Заев, не резили се, давај си оставка

360 степени

Нема политички договор за бегството на Мијалков, тврди Заев

360 степени

Мицкоски: Заев бил разочаран што избега Мијалков – Доста беше, не се резили дополнително

Република

ТВ21 Р.С.Европа 360 степени Слободен Печат Алсат-М Скопје1 PressingTV

Апасиев: Да го следевте Мијалков ко Алфава моја шо ја сликате низ Скопјево, нааааааа шо ќе ви избегаше

Press24 - 22.02.2021

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, од вчера попладне е недостапен, и полицијата не успеала да му го врачи решението за куќен притвор, што како мерка на претпазливост, на барање на обвинителството викендот го донесол Кривичниот суд.

Како Мијалков го смени животниот стил

Алсат-М

Обвинителството поднело жалба до Апелација и бара притвор наместо куќен притвор за Мијалков

Фокус

Или бегството на Мијалков е изрежирано, или инсајдерски информации го направија поитар од власта на Заев

Нетпрес

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Телма

Заев ја префрли топката кај обвинителството зошто доцна побарале притвор, нема коментар како полицијата го изгубила Мијалков од вид

Сакам да кажам

Заев: Не станува збор за политички договор, а правда мора да има за сите

Сител

+инфо Република Бриф МКД МКД Либертас Денешен Нетпрес

Пендаровски бара одговорност за бегството на Мијалков

24 Вести - 22.02.2021

Итна истрага и одговорност за случајот со сашо мијалков бара претседателот на државата. Пендаровски очекува надлежните институции во најкус можен рок целосно да го расветлат случајот, и доколку бидат констатирани какви било пропусти, да се утврди ...

Пендаровски: Очекувам целосно расветлување на случајот, ако има пропусти мора да има одговорност

360 степени

Пендаровски бара итна истрага за бегството на Мијалков

Независен

Пендаровски: Неприфатливи се бегства во земја која што напорно работи на реформирање на правосудниот систем

МКД

Пендаровски: Бегството на Мијалков е недозволиво, ако има пропуст, да има и одговорност

Скопско Ехо

Пендаровски за бегството на Мијалков: Расветлување на случајот во најкус можен рок

Алсат-М

Пендаровски за бегството на Мијалков: Секој кој се огрешил пред законот да биде казнет

Слободен Печат

Канал5 Телма ТВ21 +инфо Press24 24 Вести Фокус Република

ВИДЕО: Се бараат докази за бегството на Мијалков – по претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки

ТВ21 - 22.02.2021

Се бараат докази за бегството на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Повикани на информативен разговор членови на семејството на Мијалков, како и обезбедувањето. По претрес на автомобил одземени мобилни телефони и актовки.

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

ТВ21

Полицијата изврши претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

Press24

Mијалков веќе е во странство, тврди Обвинителството

Бриф

Истрагата продолжува: Претрес на автомобилот на обезбедувањето на Мијалков

Точка

[Видео] Одземени актовки, документи, телефони од возило на обезбедувачите на Мијалков

Мак. Весник

ВИДЕO: Претрес на автомобил поврзан со истрагата за бегството на Мијалков

24Инфо

Скопје1 +инфо Република

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

ТВ21 - 22.02.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одржа прес-конференција во која ја обвини власта за бегството на Сашо Мијалков. Тој рече дека најавената коалиција меѓу Заеви и Мијалков, сега станала вистина.

Николоски: За бегството на Мијалков одговорна е власта, се потврди коалицијата на Заеви со Мијалков

МКД

АЛЕКСАНДАР НИКОЛОСКИ: Ова е награда од Заев за Мијалков, им даваме 24 часа да го обезбедат бегалецот од правдата

Фактор

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов!

Република

Николоски: Јасно се гледа дека постои договор помеѓу Мијалков и власта

Н.Македонија

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

24Инфо

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

Press24

Курир Независен Опсервер +инфо Сител Канал5 MakPress Алфа

Арсовски: Владата е нестабилна и за многу краток период ќе падне, ваквите пропусти како вчерашниот мора да се казнат

Курир - 22.02.2021

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно” гостуваше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски кој се осврна на лошите владини политики, криминалните афери, како и околу актуелните случувања во врска со бегањето на Сашо Мијалков.

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Курир

Арсовски за бегството на Мијалков: Со овој случај се пушта низ вода Спасовски

Фокус

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

24Инфо

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Press24

Арсовски: После ваквите случувања неминовна е оставката на Заев и Спасовски, бидејќи тие се директно одговорни за ова бегство

Република

Арсовски: Зоран Заев и Оливер Спасовски се главни виновници за бегството на Мијалков

Скопје1

Нетпрес +инфо Press24 Нетпрес Опсервер Република MakPress MakPress

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Алсат-М - 22.02.2021

Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на Министерството за внатрешни работи кое го води Спасовски. Очигледно е дека и во овој случај, како што беше случај и со претходните бегства на осудени криминалци, раководните структури на МВР се директни ...

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Фокус

Левица: За бегството на Мијалков директно е одговорен Заев

МКД

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Press24

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Канал5

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на Мијалков

Сител

Левица: Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на МВР кое го води Спасовски

ТВ21

Антропол Слободен Печат Мак. Весник Скопје1 +инфо еМагазин MakPress Фактор

Пировска: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

360 степени - 22.02.2021

Директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска, коментирајќи го бегството на Сашо Мијалков, во вечерашното гостување на емисијата „360 степени“ вели дека граѓаните се бесни поради неспроведувањето на правдата во земјава.

Пировска: И jас извикував нема правда- нема мир, испадна дека никој не лежи освен Јанкулоска

Локално

Пировски: Испадна дека освен Јанкулоска никој не лежи, или лежат на некоја плажа

Press24

Касами: Двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство

ТВ21 - 22.02.2021

Лидерот на Беса, Биљал Касами во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека двајца пратеници од опозицијата ќе бидат дел од парламентарното мнозинство. „Да, веќе сме во завршни преговори. Политиката е како шах.

Мицкоски побара оставка од Владата

Алфа - 22.02.2021

Одамна реков, мафијата има своја држава. Нема дно кое не го пробија. Оставка на Владата веднаш!, пишува на својата Фејсбук страница лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Мицкоски: Оставка од Владата веднаш

Скопје1

Најчевска: Јас би ја ослободила Гордана Јанкуловска, оти само таа не побегна

Press24 - 22.02.2021

Универзитетската професорка Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил напиша дека сега треба да се ослободи поранешната министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, бидејќи, како што вели, само таа имала храброст да не побегне и да се ...