TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ваква доминација не е видена: Осми трофеј во последните девет финалиња за Шпанците!

Sport 1 - 17.05.2018

Зошто шпанскиот клупски фудбал е најдобар, а Ла Лига број еден на светот, најдобар доказ се европските натпреварувања, каде Атлетико Мадрид по синоќешната победа со 3-0 против Олимпик Марсеј во финалето во Лига Европа само го потврди веќе познатиот ...

Симеоне: Успехот во ЛЕ е повеќе од трофеј

Локално - 17.05.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид поради суспензија не можеше од клупата да го предводи својот тим во финалето на Лигата на Европа, но тоа не беше пречка неговите избраници на доминантен начин да стигнат до трофејот.

ФОТО: Диего Коста го следеше натпреварот од трибината, или играше?!

Sport M - 17.05.2018

Атлетико Мадрид и Марсеј го одигра финалето на Лига Европа во Лион. Резултатот на крајот беше 3:0 за „јорганџиите“, а на интернет се појави многу интересна фотографија. На трибините имаше еден навивач на Атлетико, кој е неверојатно сличен на ...

Апсолутна доминација на шпанските клубови во Лигата на шампионите и Лига Европа

Sport M - 17.05.2018

Атлетико Мадрид ја освои Лига Европа со победа против Марсеј, со што ја докажа доминацијата на шпанските клубови во двете најсилни европски натпреварувања. Имено, ова беше веќе осмото титула на шпанските клубови во последните девет финалиња во двете ...

Финале во Лига Европа: Атлетико го демонтира Олимпик М. (Видео)

Нова ТВ - 17.05.2018

Атлетико Мадрид ја слави третата шампионска титула во Европа лигата, вкупно седма во меѓународните фудбалски купови. Популарните „јорганџии“ во 13. европско финале во клупската историја го совладаа Олимпик Марсеј со 3:0.

ВИДЕО: Страста за Атлетико посилна од сè - еве како се следеше финалето на „Ванда Метрополитано“

Gol.mk - 17.05.2018

Точно 25.653 гледачи кои не стигнаа до вредното парче хартија да го бодрат Атлетико Мадрид во Лион, се собраа на „Ванда Метрополитано“ да го следат финалето на Лига Европа против Олимпик Марсеј.

Торес: Овој трофеј сентиментално ми е најдраг во кариерата

Gol.mk - 17.05.2018

Со многу чувство во последните мигови од финалето на Лига Европа, стручниот штаб на Атлетико Мадрид го замени Антоан Гризман со Фернандо Торес, како легендата на клубот да ги одигра последните минути од последниот европски натпревар за својот ...

Фановите на Атлетико Мадрид спонтано го прославуваат успехот на плоштадот Нептуно

Gol.mk - 17.05.2018

По освојувањето на трофејот од Лига Европа, навивачите на Атлетико Мадрид почнаа спонтано да се собираат на плоштадот Нептуно во Мадрид, местото каде традиционално ги слават своите успеси.

Гризман: На 14 години го напуштив мојот дом за вакви моменти

24Фудбал - 17.05.2018

Антоан Гризман е го освои својот прв голем трофеј откако Атлетико Мадрид триумфираше против Марсеј во финалето од Лига Европа. Гризман беше главен во победата на Атлетико Мадрид од 3-0 над Марсеј.

Симеоне: Овој успех во ЛЕ претставува повеќе од трофеј

Gol.mk - 17.05.2018

Иако немаше можност да дели совети од клупата, Диего Симеоне фантастично ги подготви своите момци за вечерашното финале на Лига Европа. Мадридскиот клуб во секој сегмент беше подобар противник од Олимпик Марсеј (3-0), а најголемата заслуга за тоа ...

Претседателот на Атлетико се изјасни за статусот на Гризман по триумфот во Лига Европа

Дерби - 16.05.2018

Антоан Гризман го одбележа финалето на Лига Европа меѓу Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј, а задоволсвото од неговиот настап не го криел ниту претседателот на шпанскиот клуб, Енрике Серезо.

Торес мина 15 години во Атлетико, а вечерва го освои првиот трофеј како „јорганџија“

Gol.mk - 16.05.2018

Фернандо Торес мина цели 15 години во редовите на Атлетико Мадрид, сметајќи ги го и периодот во младинските категории, а дури вечерва го освои првиот трофеј во дресот на мадридскиот клуб. „Јорганџиите“ полесно од очекуваното го совладаа францускиот ...

Атлетико Мадрид победник во фудбалската Лига Европа

Сител - 16.05.2018

Екипата на Атлетико Мадрид е победник во фудбалската Лига Европа. Шпанскиот тим во финалето одиграно во Лион, го победи францускиот претставник Олимпик Марсеј со 3:0 Антоан Гризман кој постигна два од трите погодоци за „јорганџиите“ беше прогласен ...

Хуанфран: И следната сезона ќе „војуваме“ за титулите, се надевам со Гризман во тимот

Gol.mk - 16.05.2018

Трагичарот од финалето на Лигата на шампионите во Милано, Хуанфран, одигра едно полувреме и шест години по првиот трофеј, го подигна и вториот од Лига Европа. По средбата со Олимпик Марсеј во Лион веднаш се осврна на иднината.

Габи: Овој трофеј најмногу го заслужува Торес, му приредивме најдобар начин за збогум!

Gol.mk - 16.05.2018

Екипата на Атлетико Мадрид по пауза од пет години го врати трофејот од Лига Европа во своите витрини. Вечерва во финалето на ова натпреварување „јорганџиите“ со сигурни 0-3 славеа над Олимпик Марсеј, а голем потег направи капитенот Габи.

Трофејот од Лига Европа во рацете на Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2018

Атлетико Мадрид со убедливи 3-0 го победи Марсеј во финалето од Лига Европа и по трет пат се закити со овој европски трофеј. Првото големо финале во Европа заврши, а на трофејот сосема заслужено се радува Атлетико Мадрид.

Легендата Торес ќе си оди со пехар во рацете! (ФОТО)

Sport 1 - 16.05.2018

Атлетико Мадрид круниса една успешна сезона, освојувајќи ја Лига Европа во убедливо финале против Олимпик Марсеј (3-0). Од следната, тимот на Диего Симеоне ќе изгледа нешто поразлично или, барем, нема да има две големи ѕвезди - Фернандо Торес и ...

Гризман: Заради овој момент на 14 години го напуштив домот!

Gol.mk - 16.05.2018

Атлетико Мадрид полесно од очекуваното го совлада Олимпик Марсеј (3-0) и заслужено е освојувач на најмасовното клупско натпреварување на УЕФА, Лига Европа. Францускиот гигант не успеа да се справи со разиграните момци на Диего Симеоне, а МВП на ...

Гризман: Ова ми е втор трофеј, можеа да бидат уште повеќе

Екипа - 16.05.2018

Во период кога многу се шпекулира за неговата иднина и евентуалниот трансфер во Барселона, Антоан Гризман блесна во најсјајно издание во финалето во Лион, носејќи му го на Атлетико третиот трофеј во Лигата на Европа.

Фудбалска правда: Трофејот што Торес го чекаше 17 години…

Спортклуб - 16.05.2018

Ако некој заслужи денеска да освои трофеј во Лигата Европа, тоа беше ветеранот на Атлетико, Фернандо Торес. „Детето“ на Атлетико дебитираше за првиот тим на 27 мај 2001 година против Легањес, кога екипата играше во Втората лига, по неколку години се ...

ВИДЕО: Класата на Гризман го уништи Марсеј, Атлетико по третпат ја освои ЛЕ

Gol.mk - 16.05.2018

Атлетико Мадрид по третпат во својата историја го освои трофејот на Лига Европа, откако во финалето во Лион го совлада Олимпик Марсеј со 3-0 (1-0) и по 2010 и 2012 година, пак го подигна големиот сребрен пехар на УЕФА.

Доминација: Шпанските клубови со неверојатен ефект во европските купови

Дерби - 16.05.2018

Атлетико Мадрид ја освои Лига Европа, а тоа е само продолжување на доминацијата на шпанските клубови во европските купови. Ако се погледне наназад последните пет години, шпанските екипи освоиле 12 од можни 13 трофеи, а целосно владеење спречи ...

Атлетико нов шампион во Лигата на Европа

СуперСпорт - 16.05.2018

Атлетико Мадрид со победата против Марсеј со 3:0 ја освои титулата во второто по ранг натпреварување во Европа. Прв на натпреварот се закани Марсеј во 4. минута кога Паје ја изигра цела одбрана и одлично го проигра Гермаин, но напаѓачот шутираше над ...

Голем потег на Габи: Му дозволи на Торес да го подигне пехарот од ЛЕ

Gol.mk - 16.05.2018

Капитенот на Атлетико Мадрид, Габи Фернандез покажа големина и му дозволи на Фернандо Торес да го подигне големиот сребрен пехар на УЕФА по победата од 3-0 против Олимпик Марсеј во Лион. „Ел Нињо“ Торес е симбол на клубот, но заминува на крајот на ...

Атлетико ја освои Лигата на Европа, Гризман ја продолжи „француската клетва“

Екипа - 16.05.2018

Атлетико Мадрид е освојувач на Лигата на Европа за оваа сезона, откако „јорганџиите“ славеа во финалето против Олимпик Марсеј со 3-0. Антоан Гризман беше човек на одлука постигнувајќи ги првите два гола за Атлетико во ова финале, со што Французинот ...

Малер на денот – Паје го допре пехарот, па се повреди

Екипа - 16.05.2018

Дмитри Паје е најголемиот малер на вечерашното финале од Лигата на Европа, откако асот на Олимпик Марсеј не успеа да го одведе својот тим до пехарот. Екс-фудбалерот на Вест хем при влегувањето на теренот го допре пехарот, кој на крајот сепак заврши ...

Атлетико ја потврди фаворитската улога и ја освои третата титула во Лига Европа (Видео)

Дерби - 16.05.2018

Екипата на Атлетико Мадрид со лесна победа од 3:0 против Олимпик Марсеј ја освои третата титула во Лига Европа во својата клупска историја. Избраниците на Чоло Симеоне беа фаворити во ова финале поради поголемото искуство во играњето на вакви ...

Атлетико е новиот шампион на Лига Европа

Канал5 - 16.05.2018

Со победа над Олимпик од 3:0 , Атлетико се здоби со шампионската титула во Лига Европа. Со головите на Гризман во 21 и 49 минута , како и на Габи во 89 минута Атлетико од Мадрид го совлада Олимпик од Марсеј.

Атлетико Мадрид ќе биде носител во следната Лига на шампиони

Gol.mk - 16.05.2018

Атлетико Мадрид е сигурен учесник во следното издание на Лигата на шампионите - тоа се знаеше од поодамна заради второто место во Примера. Но, од вечерва е познато дека екипата на Диего Симеоне ќе биде носител во следното издание, чие финале ќе се ...

Видео: Три гола во мрежата на Марсеј за трета титула во Лигата на Европа – Гризман двоен стрелец!

Спортски - 16.05.2018

Вечерва во Лион беше одиграно финалето во Лигата на Европа помеѓу екипите на Марсеј и Атлетико Мадрид. Атлетико Мадрид и пред натпреварот беше фаворит за освојување на овој трофеј, а на крајот и ја оправда фаворитската улога.

ФОТО: Го има насекаде – Диего Коста на терен, Диего Коста на трибини!

Gol.mk - 16.05.2018

Екипата на Атлетико Мадрид ја врати титулата од Лига Европа во Шпанија, откако во вечерашното финале во Лион со сигурни 3-0 славеше над француски Олимпик Марсеј. Антоан Гризман беше главна фигура на теренот, но на социјалните мрежи се појави ...

Атлетико фуриозно го грабна својот трет пехар од Лига Европа! (ВИДЕО)

Sport 1 - 16.05.2018

Атлетико Мадрид ја потврди својата класа и на сигурен, дури и убедлив начин ја освои титулата во Лига Европа. Во финалето со Олимпик Марсеј, „јорганџиите“ славеа со 3-0. Убедливоста не е само во трите гола, натпреварот даваше таков впечаток и пред ...

Антоан Гризман е МВП на финалето на Лига Европа во Лион

Gol.mk - 16.05.2018

Најдобриот фудбалер на последното Европско првенство, Антоан Гризман е прогласен за најкорисен фудбалер на финалето на Лига Европа 2017/18 во Лион меѓу Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј . Седумката на Атлетико Мадрид постигна два голаи потврди зошто ...

(ВИДЕО) Марсеј не е дораснат противник: Атлетико ја освои Лигата Европа

Спортклуб - 16.05.2018

Трет пат во историјата и прв од 2012 година, Атлетико Мадрид е победник во Лигата Европа. Во големото финале во Лион, шпанскиот тим го совлада Марсеј со 3-0, не оставајќи му надеж дека може, речиси на домашен терен, да ја освои титулата.

Гризман и Атлетико шампиони во Лига Европа!

Оff.net - 16.05.2018

Екипата на Диего Симеоне кој и вечерва издржуваше суспензија па беше на трибините, по трет пат ја освоија Лига Европа откако го декласираа Марсеј со 3:0 ...

Атлетико Мадрид по трет пат ја освои Лига Европа

AKO - 16.05.2018

Атлетико Мадрид трет пат во својата клупска историја е победник на Лига Европа. Во финалниот меч на “Стад де Лион“ Атлетико со 3-0 (1-0) го совлада Олимпик Марсеј. Целата работа за Шпанците ја заврши францускиот репрезентативец Антоан Гризман кој ги ...

Херојот на Атлетико го остави својот омилен клуб без трофејот на Лига Европа

Н.Македонија - 16.05.2018

Освојувањето на Лига Европа, за Антоан Гризман веројатно предизвика измешани чувства, со оглед на тоа што головите на францускиот фудбалер за Атлетико Мадрид, го оставија неговиот омилен клуб Марсеј без вредниот трофеј, во вечерашното финале ...

Паје ја „привика“ клетвата – го допре трофејот и се повреди!

TopSport - 16.05.2018

Едно од најголемите фудбалски суеверија вели дека не го допираш трофејот пред да го освоиш, и таква „клетва“ го погоди фудбалерот на Марсеј, Димитри Паје во средата навечер. Пред дуелот со Атлетико Мадрид, играчот од средниот ред го допре купот од ...

ФОТО: Каде е Диего Коста, на трибините или игра на теренот?

Спортски - 16.05.2018

Фудбалерите на Атлетико Мадрид и Марсеј во овој момент го играат финалето во Лигата на Европа во Лион. Алтетико е блиску до освојување на трофејот, а во меѓувреме на интернет се појави една навистина интересна фотографија.

ВИДЕО: Атлетико го прегази Марсеј и по трет пат ја освои ЛЕ

Sport M - 16.05.2018

Атлетико Мадрид дојде до својата трета титула во Лига Европа, откако го совлада Марсеј со 3:0. Прекрасен фудбал, како што доликува на едно големо европско финале можеше да проследи публиката на стадионот во Лион.

Гризман го одведе Атлетико Мадрид до трофејот во Лигата на Европа

SportMedia - 16.05.2018

Атлетико Мадрид е освојувач на овосозенското издание на Лигата на Европа. Во финалето, кое се играше на стадионот во Лион, Атлетико со 3:0 славеше против Олимпик Марсеј. Антоан Гризман потврди дека е вистински лидер на „јорганџиите“.

ВИДЕО: Марсеј во нокдаун, мајсторски потег на Гризман за ново шпанско славје во Лион!

Gol.mk - 16.05.2018

Ако во првиот дел пресуди лошата реакција на дефанзивата на Олимпик Марсеј , на стартот на вториот дел мајсторијата на Антоан Гризман донесе големо водство од 0-2 за Атлетико Мадрид во големото финале на Лига Европа.

(ВИДЕО) Речиси е готово: Гризман го носи Атлетико кон титулата

Спортклуб - 16.05.2018

Атлетико Мадрид е пред нов трофеј во Лигата Европа откако Антоан Гризман на почетокот од второто полувреме постигна уште еден гол. Повторно згрешија противничките фудбалери, францускиот репрезентативец ја прими топката и без проблеми го совлада ...

Гризман: Ова е само почеток, сакам уште титули со Атлетико

TopSport - 16.05.2018

Иако поголемиот дел од сезоната 2017/18 ја помина соочувајќи се со шпекулации дека ќе замине од Атлетико Мадрид, Антоан Гризман по големата победа во Лион изјави дека очекува ова да е само почеток на освојување на титули со „колчонерос“.

Со три гола во мрежата на Марсеј, Aтлетико Мадрид ја освои Лига Европа

Република - 16.05.2018

Атлетико Мадрид по победата над Олимпик Марсеј од 3-0 вечерва стигна до титулата на Лига Европа. Во натпревар во кој скоро сите 90 минути „атлети“ ја имаа контролата на мечот, избраниците на Диего Симеоне заслужено стигнаа до титулата во ова второ ...

Атлетико пресилен за Марсеј во финалето на Лига Европа

Стандард - 16.05.2018

Тимот на Атлетико Мадрид е новиот шампион во Лигата на Европа! Екипата на Диего Симеоне, кој денес не седеше на клупата на „јорганџиите“ поради казна, победија со убедливи 3:0 против Олимпик Марсеј во финалната средба во Лион.

Солзи во Лион: Заврши финалето за Димитри Паје, Гризман беше тука да го утеши (Фото+Видео)

Спортски - 16.05.2018

Марсеј и Атлетико во Лион го играат финалето во Лигата на Европа, а во овој момент „јорганџиите“ имаат предност од 0:1 (погодок на Гризман можете да го погледнете тука). Французите добро го отворија натпреварот создаваа повеќе шанси, но потоа ...

Атлетико Мадрид со 3-0 го победи Марсеј во финалето од Лига Европа

Независен - 16.05.2018

Атлетико Мадрид со убедливи 3-0 го победи Марсеј во финалето од Лига Европа и по трет пат се закити со овој трофеј во второто по ранг натпреварување во Европа. Антоан Гризман беше стрелец во 21-та и во 49-та минута, додека капитенот на Атлетико, ...

Паје се повреди и во солзи излезе од игра, а Гризман за утеха - го бакна! (ВИДЕО)

Sport 1 - 16.05.2018

Колку и да е голем влогот, колку и да е сјаен пехарот во едно натпреварување како што е Лига Европа, фудбалот, сепак има моќ да ги обединува противниците. Таква ситуација видовме вечерва во Лион, на финалето меѓу Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј.

Паје го активираше „проклетството“ и го заврши финалето во Лион во солзи (Фото)

Дерби - 16.05.2018

Олимпик Марсеј го заврши полувремето против Атлетико Мадрид со негатива, но и без капитенот Димитри Паје кој заработи повреда поради која мораше да биде заменет во финалето на Лига Европа кое се игра во Лион.