TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

30 села во Западна Македонија без струја, снежна лавина го затвори патот за Дебар

Сакам да кажам - 13.02.2018

Tриесетина села од Западна Македонија од попладнево се без струја. Поради снежните врнежи без струја се Вевчани, Велешта, Боговиње, Зајас, Долно и Горно Јеловце, Колари и други села од гостиварско, тетовско, кичевско и од охридско-струшкиот регион.

Снегот предизвика проблеми во сообраќајот

Алсат-М - 13.02.2018

Излизгани автомобили и камиони, долги редици возила. Ваква беше сликата попладнето на превојот Буково. Обилните врнежи од снег кои се интензивираа во попладневните часови целосно го блокираа сообраќајот на патот меѓу Охрид и Ресен.

Обновено: Влажен снег ги окова охридските улици, комуналните служби на терен

OhridNews - 13.02.2018

Влажниот и студен бран кој денеска го зафати регионот предизвика проблеми во одвивањето на сообраќајот и го отежна секојдневието во градот. И покрај променливите врнежи, час од дожд, час од снег, вечерва е формирана снежна покривка во Охрид која ...

Во Маврово до попладнево наврнати 55 сантиметри снег

Канал5 - 13.02.2018

Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар ...

Снежна покривка од половина метар во Маврово

Макфакс - 13.02.2018

Во Маврово до 16 часот е формирана снежна покривка од 55 сантиметри, информира УХРМ. Во Пожаране е формирана снежна покривка од 37 сантиметри, во Лазарополе од 25, во Тетово од 8, а во Берово од 5 сантиметри.

Утре и задутре ќе паѓа главно снег

Мета - 13.02.2018

Денешните дождови до 16 часот донесоа 17 литри дожд на квадратен метар во Маврово, 13 литри во Тетово, 12 во Охрид, 4 во Скопје, до 1 литар во Берово, Штип, Виница, Струмица и Прилеп, соопштува УХМР.

Подгответе се за обилни врнежи дожд, доаѓа и снегот – снежна покривка од 45 сантиметри

МК News - 13.02.2018

Најмногу снег има во Маврови Анови, 45 сантиметри, Крушево 26, Ѓуриште 20… Времето Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка, информира Управата ...

Се интензивираат врнежите од снег во гостиварско

Gostivarpress.mk - 13.02.2018

Снежните врнежи кои во регионот на Гостивар започнаа претпладнево, продолжуваат со засилен интензитет и веќе се формира снежна покривка. Засега на гостиварското подрачје не се регистрирани застои и пречки во одвивањето на сообраќајот.

Предупредување – не одете на пат: снежно невреме и зголемување на белата покривка дури за околу 50 цм – детали

Скопје24 - 13.02.2018

Под влијание на силен циклон како што веќе најавивме врнежите полека од запад се шират и во останатите предели на државава и се интензнивираат. Најмногу врнежи ќе има на запад, локално на југоисток и исток ( нови над 30 л/м2 вода).

Облачно со врнежи од дожд и снег

МКД - 13.02.2018

Денеска времето ќе биде облачно со врнежи кои вдолж Повардарието ќе бидат од дожд, а во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат ...

Најстудено во Маврово, попладне нови врнежи

Курир - 13.02.2018

Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, ...

Облачно време со врнежи од дожд и снег

Макфакс - 02.03.2018

Времето утринава е облачно со врнежи претежно од дожд. Снег во 7 часот врне во Крушево и Тетово. Врнежите од дожд во Пожаране веднаш се заледуваат по паѓањето на земјата. Дува слаб до умерен југоисточен ветер, кој е најизразен во Ѓуриште и во ...

Метео: Облачно со врнежи од дожд

МРТ - 21.02.2018

Во петок не се очекуваат врнежи, а за време на викендот нашето подрачје ќе биде под влијание на нов влажен воздушен бран. Утре во Македонија ќе преовладува претежно облачно време со врнежи од дожд и снег на планините особено претпладне.

Нов циклон доаѓа над Македонија – Значителни врнежи од дожд и снег, зголемување на снежната покривка

Скопје24 - 12.02.2018

Утре (вторник) во текот на претпладнето ќе има услови за слаб локален дожд и снег на повисоките места и на планините и тоа претежно на запад. Меѓутоа под влијание на нов циклон од Медитеранот од попладневните часови од запад врнежите ќе се ...

Од утре повторно дожд во котлините и снег на планините

Слободен Печат - 12.02.2018

Под влијание на влажен бран утре ќе има врнежи од дожд долж Повардарието, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Пообилни ќе бидат во западните и југоисточните подрачја каде ќе наврнат над 30 л/м 2.

Во Маврово до попладнево наврнати 55 сантиметри снег...

Н.Македонија - 13.02.2018

Во Маврово до попладнево наврнати 55 сантиметри снег Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид.

Снежна покривка од половина метар во Маврово

Вечер - 13.02.2018

Во Маврово до 16 часот е формирана снежна покривка од 55 сантиметри, информира УХРМ. Во Пожаране е формирана снежна покривка од 37 сантиметри, во Лазарополе од 25, во Тетово од 8, а во Берово од 5 сантиметри.

Утре и задутре ќе паѓа главно снег

Локално - 13.02.2018

Денешните дождови до 16 часот донесоа 17 литри дожд на квадратен метар во Маврово, 13 литри во Тетово, 12 во Охрид, 4 во Скопје, до 1 литар во Берово, Штип, Виница, Струмица и Прилеп, соопштува УХМР.

Временска најава за утре - очекувајте дожд и снег

Press24 - 12.02.2018

Нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда. Во вторник времето ќе биде облачно, а попладне и во текот на ноќта со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините со снег.

Сончево до умерено облачно, од утре нови врнежи

Кумановски м. - 12.02.2018

loading... Утринава во земјава преовладува претежно облачно и постудено време, особено на планините и повисоките места. Има слаб локален снег во Пелагонија, а на другите места врнежите престанаа.

МЕТЕО: Еве каде ќе паѓа снег денеска

Скопје24 - 13.02.2018

Денеска времето ќе биде облачно со врнежи кои вдолж Повардарието ќе бидат од дожд, а во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат ...

Подгответе се за обилни врнежи дожд, доаѓа и снегот - снежна покривка од 45 сантиметри

Press24 - 13.02.2018

Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, ...

Облачно време со врнежи од дожд и снег

Вечер - 13.02.2018

Под влијание на влажен бран денеска во повеќе делови од Македонија ќе има врнежи, кои по должината на Повардарјето ќе бидат од дожд, во другите делови од дожд и снег, а на планините од снег, информира УХРМ.

Дожд од утре во котлините, снег на планините

+инфо - 12.02.2018

Во среда ќе биде од минус еден до 10, во четврток и петок од мунус осум до седум, односно 11 степени, а во сабота минус девет до 14 степени. Под влијание на влажен бран утре ќе има врнежи од дожд долж Повардарието, во останатите делови од дожд и ...

Во Маврово до попладнево наврнати 55 сантиметри снег

+инфо - 13.02.2018

Времето до крајот на денот, според синоптичарите, ќе биде облачно со повремени врнежи од снег во западните делови. Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, ...

УХМР: 55 сантиметри снег во Маврово

А1 On - 13.02.2018

Во Маврово до 16 часот е формирана снежна покривка од 55 сантиметри, информира УХМР. Во Пожаране е формирана снежна покривка од 37 сантиметри, во Лазарополе од 25, во Тетово од 8, а во Берово од 5 сантиметри.

Следува пресврт со времето – подгответе се за снег и дождови

Sky - 13.02.2018

Нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник попладне и в среда. Во вторник времето ќе биде облачно, а попладне и во текот на ноќта со врнежи од дожд, а на повисоките места и на планините со снег.

Облачно време на почетокот од работната недела

Макфакс - 12.02.2018

Времето денеска ќе биде умерено облачно, во западните делови претежно облачно и со слаб ветер од променлив правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 5 до 11 ...

Облачно и врнежливо време со температура до 9 степени

Мета - 13.02.2018

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи, кои долж Повардарието ќе бидат од дожд, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат ...

Најстудено во Маврово,најмногу снег во Маврови Анови

Канал5 - 13.02.2018

Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, ...

Најстудено во Маврово, попладне нови врнежи

Локално - 13.02.2018

Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, ...

Влажен и студен бран во Македонија: Обилни врнежи но и снег

Press24 - 13.02.2018

Под влијание на влажен бран денеска во повеќе делови од Македонија ќе има врнежи, кои по должината на Повардарието ќе бидат од дожд, во другите делови од дожд и снег. Пообилни врнежи од дожд ќе има во западните и југоисточните подрачја, каде што ќе ...

Од утре повторно дожд во котлините и снег на планините

Алсат-М - 12.02.2018

Под влијание на влажен бран утре ќе има врнежи од дожд долж Повардарието, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Пообилни ќе бидат во западните и југоисточните подрачја каде ќе наврнат над 30 л/м 2.

Еве каде вечерва ќе врне снег, а каде дожд

Курир - 13.02.2018

Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар ...

Облачно време на почетокот од работната недела

Точка - 12.02.2018

Времето денеска ќе биде умерено облачно, во западните делови претежно облачно и со слаб ветер од променлив правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 5 до 11 ...

Најстудено во Маврово, попладне нови врнежи

А1 On - 13.02.2018

Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, ...

Облачно време со врнежи од дожд и снег

Кајгана - 13.02.2018

Под влијание на влажен бран денеска во повеќе делови од Македонија ќе има врнежи, кои по должината на Повардарјето ќе бидат од дожд, во другите делови од дожд и снег, а на планините од снег, информира УХРМ.

Од утре повторно дожд во котлините и снег на планините

Канал5 - 12.02.2018

Под влијание на влажен бран утре ќе има врнежи од дожд долж Повардарието, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Пообилни ќе бидат во западните и југоисточните подрачја каде ќе наврнат над 30 л/м 2.

Во Маврово до попладнево наврнати 55 сантиметри снег

Стандард - 13.02.2018

Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар ...

Денес умерено облачно со слаб ветер

Денар - 12.02.2018

Времето денеска ќе биде умерено облачно, во западните делови претежно облачно и со слаб ветер од променлив правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 5 до 11 ...

Најстудено во Маврово, попладне ќе врне

+инфо - 13.02.2018

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи, кои долж Повардарието ќе бидат од дожд, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива ...

Времето денеска: Променливо облачно со врнежи од дожд и снег

Канал 77 - 13.02.2018

Под влијание на влажен бран денеска во повеќе делови од Македонија ќе има врнежи, кои по должината на Повардарјето ќе бидат од дожд, во другите делови од дожд и снег, а на планините од снег, информира УХРМ.

УХМР: Нов влажен бран во котлините, снег на планините

МРТ - 12.02.2018

Како што соопшти УХМР, снежната покривка ќе се зголеми, на планините позначително. Ќе дува умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од минус пет до девет степени целзиусови.

Во Маврово до попладнево наврнати 55 сантиметри снег

Сител - 13.02.2018

Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар ...

Нови врнежи од дожд и снег се очекуваат утре попладне и в среда

Тера - 12.02.2018

Умерено облачно, во западните делови претежно облачно и со слаб ветер од променлив правец.Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 5 до 11 степени. Времето утре облачно, попладне и во текот на ноќта со врнежи од дожд, ...

Најстудено во Маврово, попладне нови врнежи

Орбис - 13.02.2018

Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, ...

Облачно со врнежи од дожд и снег

А1 On - 13.02.2018

Под влијание на влажен бран денеска во повеќе делови од Македонија ќе има врнежи, кои по должината на Повардарјето ќе бидат од дожд, во другите делови од дожд и снег, а на планините од снег, информира УХРМ.

Од утре повторно дожд во котлините и снег на планините

Популарно - 12.02.2018

Под влијание на влажен бран утре ќе има врнежи од дожд долж Повардарието, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Пообилни ќе бидат во западните и југоисточните подрачја каде ќе наврнат над 30 л/м 2.

Каде наврна најмногу снег и колку изнесува снежната покривка

Press24 - 13.02.2018

Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар ...

Облачно време на почетокот од работната недела

Орбис - 12.02.2018

Времето денеска ќе биде умерено облачно, во западните делови претежно облачно и со слаб ветер од променлив правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Највисоката дневна температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 5 до 11 ...