TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Го купив земјиштето оти локацијата е атрактивна, вели Сопственикот на „Никофон“ за барoкнaта катната гаража кај „Авто ...

Сакам да кажам - 14.11.2019

Фирмата „Никофон“ наскоро ќе почне со активности за градење на катната гаража кај „Авто Македонија“ бидејќи до сега не нашле заедничко решение со Општина Центар. Сопственикот Никола Настески за САКАМДАКАЖАМ.МК и вели дека имале неуспешни преговори ...

Богдановиќ го повика „Никофон“ да се договорат за обесштетувањето од 1 милион евра

А1 On - 14.11.2019

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, му порача на инвеститорот на катната гаража „Никофон“, Никола Настески, дека тој и Општината се подготвени за договор и го повика на разговор во својот кабинет.

Општина Центар поднела кривична за катната на „Никофон“, одговор од обвинителството нема

Локално - 14.11.2019

Барокните катни гаражи предвидени во проектот на експремиерот Никола Груевски, „Скопје 2014“ и на месец и половина пред 2020 година ги кренаа центарци на протести. Оспоруваната, стопирана, ревидирана катна гаража на „Никофон“, од пред два дена може ...

За парцелата кај „Аутомакедонија“ потрошил 1 милион евра, Настески отворен за дискусија и наоѓање решение

А1 On - 13.11.2019

Приближно еден милион евра потрошил досега Никола Настески од „Никофон“, сопственикот на парцелата за изградба на барокна катна гаража кај „Аутомакедонија“ која жителите не дозволуваат да се гради.

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај паркингот на „Автомакедонија" ќе ги задуши граѓаните

Канал5 - 13.11.2019

Градоначалникот на Центар, Богдановиќ денеска изјави дека општинските власти се обидуваат да воспостават комуникација со инвеститорот и да се најде решение со цел да не се гради катна гаража во висина од 29 метри кај паркингот на „Автомакедонија".

Протест во Центар против изградба на катна гаража

Алсат-М - 13.11.2019

Десетици станари од околните згради во Центар кај „Авто Македонија“ денеска излегоа на протест против изградбата на осумкатна барокна гаража. Тие се сретнаа со градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ кој одговорноста ја префрли на Јавното ...

ВИДЕО: Газдата на „Никофон“ избега од камерите

А1 On - 13.11.2019

Никола Настески, сопственикот на „Никофон“ и на парцелата за изградба на барокна катна гаража кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје денес избега од камерите. Тој рече дека не се снаоѓа добро пред камера па затоа не сака да го снимаат додека ...

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај „Авто Македонија“целосно ќе ги „загуши“ граѓаните

Локално - 13.11.2019

Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богданивиќ, откако фирмата „Никофон“ со извршно решение од денеска го презема просторот ...

Богдановиќ и жителите не го даваат паркингот кај „Авто Македонија “ за катна гаража

Вечер Прес - 13.11.2019

Градоначалникот Богдановиќ им вети на жителите на околните згради дека на паркингот нема да се гради катна гаража. Тој со докази ќе го оспорува извршното решение на фирмата „Никофон“ која го презема во владение просторот и таму сака веднаш да почне ...

„Никофон“ доби и судски амин за градба на барокната гаража

Телма - 13.11.2019

Неколку кривични пријави и протести на граѓани не успеаа да го поништат планот за градба на осумкатна барокна гаража кај плацот Автомакедонија. Судската пресуда во корист на Никофон, му даде амин на сопственикот Никола Настески да може да почне да ...

ВИДЕО: „Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари од квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување ...

А1 On - 13.11.2019

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им се врати на станарите и да се користи како паркинг, рече денес градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

Продолжува изградбата на катната гаража во центар, Богдановиќ се сомнева на малверзации

Канал5 - 13.11.2019

По неколкугодишните судски препреки, инвеститорот „Никофон“ од денес може да ги стави темелите на катната гаража кај „Автомакедонија“. Жителите од околните згради повторно излегоа да кажат „не“ за никнување на 30-метарскиот паркинг.

Богдановиќ се сретна со станарите што живеат кај „Авто Македонија“: Ќе се бориме да не почне изградбата на барокна ...

Фокус - 13.11.2019

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ денеска оствари средба со жителите на општина Центар, станари кои живеат кај „Авто Македонија“ кои се револтирани од ситуацијата со која се соочуваат и најавената изградба на осумкатна барокна ...

Обвинителството да се освести и да даде времена мерка за барокната катна гаража кај „Авто Македонија“, кажа Богдановиќ

Сакам да кажам - 13.11.2019

Се надевам Обвинителството ќе се освести и ќе преземе чекори со кои ќе се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богданивиќ, откако фирмата „Никофон“ со извршно решение ...

Жителите кај „Авто Македонија“ на протест: Не сакаме барокна гаража кај досегашниот паркинг!

Фокус - 13.11.2019

Жителите на општина Центар кај „Авто Македонија“ денеска излегоа на мирен протест поради проблемите со паркинг просторот во изминатиот период. Паркинг просторот е наменет за граѓаните кои над 40 години живеат во овие станови и со тогашното купување ...

Катната гаража на „Никофон“ заглавена во правен вакуум

Телма - 13.11.2019

Поради не оформување предмет од страна на Обвинителството и покрај бројните пријави од граѓаните во правен вакуум е моментална состајба со градежни активности околу катната гража „Никофон“, која требаше да се гради на просторот кај Автомакедонија.

Полиција го чува просторот за барокна катна гаража кај „Аутомакедонија“, жителите на средба со градоначалникот

А1 On - 13.11.2019

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје каде што од денес може да почне да се гради барокната катана гаража од проектот „Скопје 2014“. Жителите од околните згради излегоа да чуваат стража за да не ...

Потпретседателот на Собранието протестира пред својата зграда за неизградба на барокна гаража

Фактор - 13.11.2019

Потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, денеска протестира пред својата зграда каде што живее во близина на салонот на „Авто Македонија“ во Центар против можноста да започне изградбата на барокната катна гаража како дел од проектот „Скопје ...

Обвинителството 4 години молчи, од утре може да се гради барокната катна гаража од проектот „Скопје 2014“ кај „Авто ...

Сакам да кажам - 12.11.2019

Фирмата „Никофон“ од утре може да почне да ја гради барокната катна гаража на 8 ката кај „Авто Македонија“ во центарот на Скопје, која беше предвидена како дел од проектот на Владата на Никола Груевски „Скопје 2014“.

Полиција го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“, каде што ќе се гради барокна катна гаража

Макфакс - 13.11.2019

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје, каде што од денес може да почне да се гради барокната катна гаража од проектот „Скопје 2014“. Жителите од околните згради излегоа да чуваат стража за да не ...

Богдановиќ до станарите што протестираат кај „Авто Македонија“: Ќе направиме се да не почне изградбата на барокна ...

Либертас - 13.11.2019

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ денеска оствари средба со жителите на општина Центар, станари кои живеат кај „Авто Македонија“ кои се револтирани од ситуацијата со која се соочуваат и најавената изградба на осумкатна барокна ...

Полиција го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ каде ќе се гради барокна катна гаража

Точка - 13.11.2019

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје каде што од денес може да почне да се гради барокната катна гаража од проектот „Скопје 2014“. Жителите од околните згради излегоа да чуваат стража за да не ...

Инвеститорот не попушта, а граѓаните и општина Центар не го даваат паркингот пред Авто Македонија

Слободен Печат - 13.11.2019

Имено, на постојниот паркинг се очекува да започне изградба на катна гаража, висока 29 метри. Жителите на општина Центар кои живеат во близина на „Авто Македонија“ денеска се сретнаа со градоначалникот Саша Богдановиќ, во обид да најдат решение за ...

Полиција го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ каде ќе се гради барокна катна гаража

Скопје инфо - 13.11.2019

Полициска екипа утрово го обезбедува паркингот кај „Аутомакедонија“ во центарот на Скопје каде што од денес може да почне да се гради барокната катна гаража од проектот „Скопје 2014“. Жителите од околните згради излегоа да чуваат стража за да не ...

„Никофон“ ќе ја гради катната гаража кај„ Автомакедонија“

24Инфо - 13.11.2019

Неколку кривични пријави и протести на граѓани не успеаа да го поништат планот за градба на осумкатна барокна гаража кај плацот Автомакедонија. Судската пресуда во корист на Никофон, му даде амин на сопственикот Никола Настески да може да почне да ...

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на ...

Макфакс - 13.11.2019

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им се врати на станарите и да се користи како паркинг, рече денес градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај паркингот на „Автомакедонија“ ќе ги задуши граѓаните

Press24 - 13.11.2019

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска изјави дека општинските власти се обидуваат да воспостават комуникација со инвеститорот и да се најде решение со цел да не се гради катна гаража во висина од 29 метри кај паркингот на ...

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај паркингот на „Автомакедонија“ ќе ги задуши граѓаните

Сител - 13.11.2019

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ денеска изјави дека општинските власти се обидуваат да воспостават комуникација со инвеститорот и да се најде решение со цел да не се гради катна гаража во висина од 29 метри кај паркингот на ...

Богданoвиќ: Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто ...

24Инфо - 13.11.2019

Богданивиќ: Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“ Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска ...

Богдановиќ: Со изградба на катна гаража кај „Авто Македонија“ ќе се уништи ова последно слободно место

iPortal - 13.11.2019

Ќе се бориме заедно за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богданивиќ, откако фирмата „Никофон“ со извршно решение од денеска го презема просторот и може да ...

Богдановиќ: Изградбата на катна гаража кај „Авто Македонија“целосно ќе ги „загуши“ граѓаните

Centar - 13.11.2019

Заедно со граѓаните ќе се бориме за да се спречи градење на 29-метарската катна гаража кај „Авто Македонија“, рече денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богданивиќ, откако фирмата „Никофон“ со извршно решение од денеска го презема просторот ...

„Никофон“ платил 1.800 наместо 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на ...

Точка - 13.11.2019

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им се врати на станарите и да се користи како паркинг, рече денес градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари од квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на ...

MTM - 13.11.2019

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им се врати на станарите и да се користи како паркинг, рече денес градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

Општина Центар поднела кривична за катната на „Никофон“, Обвинителството молчи

iPortal - 14.11.2019

Барокните катни гаражи предвидени во проектот на експремиерот Никола Груевски, „Скопје 2014“ и на месец и половина пред 2020 година ги кренаа центарци на протести. Оспоруваната, стопирана, ревидирана катна гаража на „Никофон“, која од вчера може ...

За кривичната пријава за катната гаража во центарот на Скопје нема одговор, граѓаните на протест

МКД - 14.11.2019

Општина Центар уште во 2015 година поднела кривична пријава за катната гаража на инвеститорот „Никофон", од Јавното обвинителство одговор нема, па изградбата на објектот може да почне. Жителите од околните згради вчера пак излегоа на улица.

Богдановќ јавно го повика инвеститорот на непожелната катна гаража на разговор за договор

AKO - 14.11.2019

,, Би сакал на Никола Настески, инвеститорот на катната гаража Никофон, но и на целата јавност, да порачам дека и јас и Општина Центар сме подготвени за разговор и договор. Јас и жителите од околните згради сметаме дека таму, на тоа место, катна ...

Настески: Ќе продолжиме со градење на катната гаража кај „Авто Македонија“

Скопје инфо - 14.11.2019

Фирмата „Никофон“ наскоро ќе почне со активности за градење на катната гаража кај „Авто Македонија“ бидејќи до сега не нашле заедничко решение со Општина Центар. Сопственикот Никола Настески за СДК.мк вели дека имале неуспешни преговори за Општина ...