TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државата конечно ќе плаќа за складирање – трошокот ќе влезе во цената на бензините

Телма - 15.04.2019

Државата конечно ќе почне да им плаќа на приватните компании за чувањето на нафтените резерви на земјава, а тој повисок трошок ќе влезе и во пресметката на цената на бензините, со новата методологија која ќе стартува веќе од наредниот месец.

Од мај, цената на горивата ќе се прави според нова формула

24 Вести - 15.04.2019

Трговците со нафта и нафтени деривати бараат државата да им дозволи поголема заработувачка од продажбата на горивата. Од сегашните 3,2 денари од секој продаден литар, маржата или заработувачката од следниот месец да биде над 6 денари.

Нова методологија за пресметка на цената на нафтата од идниот месец

Сител - 15.04.2019

Компаниите кои се занимаваат со трговија на нафта и нафтени деривати бараат државата да им дозволи двојно повисока заработувачка. Наместо да добиваат 3, 2 денари како до сега, за секој продаден литар маржата од следниот месец да изнесува над 6 ...

„Имаме ниски цени за разлика од Европа“, велат од регулаторна – „Според стандардот, цените на горивата се високи“, ...

ТВ21 - 15.04.2019

Вечерва на полноќ, се очекува поскапување на цените на нафтените деривати. Бензинот за 3 денари а дизелот за 1.50 денари. Независно од тоа, претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски вели дека цените на нафтените ...

Дериватите поскапеа, трговците бараат поголема заработка, Регулаторна подготвува нова методологија

Алсат-М - 15.04.2019

Трговците со нафтени деривати побараа од Регулаторната комисија за енергетика наместо 3,2 денари, да имаат над шест денари маржа за продаден литар. Поради ова барање, неизвесно е дали со престанок на важењето на штетната методологија за пресметка на ...

Од мај нова методологија за цените на горивата

Алфа - 15.04.2019

Ќе ги поскапи ли нафтените деривати новата методологија за цени на горивата која се очекува да стапи на сила од следниот месец. Трговците бараат маржата за продажба на нафтените деривати да се зголеми скоро двојно, од сегашните 3.2 денари на повеќе ...

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

А1 On - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

Нова цена на горивата

Centar - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика на 15 април ќе ги објави новите цени на горивата. Традиционално секој втор понеделник во месецот се утврдуваат цените на бензинот, дизелот и други деривати.

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

Независен - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

Сител - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

1tv - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

Канал5 - 15.04.2019

Законот за изменување и дополнување на Законот за енергетика помина во Собранието вторпат и во оној момент кога ќе влезе во сила ние ќе ја донесеме новата методологија. Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова ...

Дали цената на горивата ќе вивне: Се подготвува нова методологија за цени, трговците бараат дуплирање на маржата

Република - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

Опсервер - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

РКЕ на 30 април ќе ја донесе последната одлука за цените на нафтените деривати по постојната методологија

MTM - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

Од следниот месец РКЕ ќе работи по нова методологија

MakPress - 15.04.2019

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави ...

Трговците на горива притискаат кај Бислимовски да се зголеми маржата

Фактор - 15.04.2019

Горивата може ќе поевтинат, но може и да поскапат со новата методологија на пресметка штом новодонесениот закон за енергетика ќе стапи во сила, најави Марко Бислимовски, претседателот на Регулаторна комисија за енергетика.

Не се знае како новата пресметка на цената на нафтата и дериватите ќе влијае на џебот на граѓаните

+инфо - 15.04.2019

Прерано е да се каже дали новата методологија ќе предизвика зголемување или намалување на цените, но очекувам дека ќе бидат тука некаде и дека нема да предизвикаме ценовни шокови, потенцира Бислимовски.