TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Криминалците во затвор, мафијата на слобода

Нова ТВ - 23.08.2019

Пишува: Беса Арифи Во услови на долго и тешко нефункционирање на правната држава луѓето со право стануваат цинични. Така, еден од најпогодените твитови во врска со апсењето на Катица Јанева беше објавувањето на една саркастична фотографија од некој ...

Богоевски: Ние протестиравме за СЈО, но никогаш за Катица Јанева

Република - 23.08.2019

Ние протестиравме во поддршка за СЈО, но никогаш не протестиравме за Катица Јанева, вели поранешниот пратеник и некогашен првоборец на „Шарената револуција“, Павле Богоевски. Ние протестиравме за функционерите, доколку направат некакви кривични ...

Арсовски: Зошто сѐ уште не е викнат на распит синот на Јанева?

Макфакс - 23.08.2019

Истрагата за случајот „Рекет“ се води многу штуро, летаргично и со огромна доза на непрофесионалност, обвини денеска на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Тој праша зошто сѐ уште не е викнат на распит синот на Катица ...

Извештајот за „Рекет“ ЈО го достави до Совет за јавни обвинители

Канал5 - 23.08.2019

Притворот на Катица Јанева повторно причина за одложување на рочиште за предмет на СЈО. Но овојпат одбраната за “Титаник” бара прекин на предметот се до разврската за назначување на нов специјален јавен обвинител.

Богоевски: Случајот „Рекет“ е разочарувачки, „шарената револуција“ се бореше за правда и одговорност пред законот

Канал5 - 23.08.2019

Некои се вчудоневидени, некои разочарани, некои изневерени. Како и да е осомниченоста на Катица Јанева во случајот „Рекет“ , не ги остава рамнодушни ни луѓето симбол на „шарената револуција“.

„Уапсената гарнитура на Катица“ (ФОТО)

365 - 23.08.2019

Денеска во центарот на Скопје „граѓани“ ( како што вели „Курир“ ) оставиле двосед пред Триумфалната капија, како коментар на последните случувања во земјава, конкретно околу случајот „Рекет“.

Јанева уште е во шок

Слободен Печат - 23.08.2019

Шефицата на СЈО веќе втор ден е во истражниот затвор „Скопје“ крај Шуто Оризари. Шефицата на СЈО, Катица Јанева сè уште е во шок од нејзиното приведување, но и од смртта на мајка ѝ, која беше погребана вчера во родната им Гевгелија.

Мајката на Јанева не починала во Гевгелија, туку во Скопје

Фокус - 23.08.2019

Веста дека завчера, во време кога беше приведена Катица Јанева, починала нејзината мајка Здравка Делиџакова, јавноста ја дочека со изненадување. Жената починала по долго и тешко боледување, а на социјалните мрежи се поставуваа прашања зошто Јанева ...

Јанева e во посебен оддел во притвор, има една „цимерка“

Р.С.Европа - 23.08.2019

Затоа што е лице од посебен интерес поради безбедносна проценка специјалната обвинителка Катица Јанева не е сместена во женското притворското одделение, вели директорот на истражниот затвор Скопје, Есад Рахиќ во интервју за Радио Слободна Европа.

Стефанова: Моите овластувања како обвинител се уште се важечки иако Јанева е во притвор!

Фокус - 23.08.2019

Откако адвокатите и обвинетите во случајот „Титаник“ денеска побараа судењето да прекине, бидејќи шефицата на СЈО Катица Јанева е во притвор, судијата Осман Шабани го одложи рочиштето. Одбраната образложи дека останатите обвинители не се надлежни да ...

„Шарена“ герила акција: Двосед пред Порта Македонија

Expres - 23.08.2019

Пред „Порта Македонија“ граѓани оставија двосед со пораки кои треба да асоцираат на актуелните настани. „Уапсената гарнитура на Катица“, „Специјален мебел“, „Распродажба“, „Катица беше тука“ – се пораките оставени на ...

Мајката на Катица Јанева починала во Скопје

Press24 - 23.08.2019

Мајката на Катица Јанева, специјалната обвинителка која доби 30. дневен притвор во Шутка, починала во Скопје, а не во родната Гевгелија. Здравка Делиџакова по долго и тешко боледување починала во Скопје, на денот на апсењето на Катица, па затоа и ...

Политичарите секогаш се невини

Независен - 23.08.2019

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Најмачниот ден што го доживеавме оваа година, апсењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, некој го илустрираше со славниот бројчаник на Триумфалната порта испишан со зборовите – „Двосед, тросед, табуретка“.

Специјален притвор за специјалната обвинителка

Expres - 23.08.2019

Поради безбедносна проценка специјалната обвинителка Катица Јанева не е сместена во женското притворското одделение, вели директорот на истражниот затвор Скопје, Есад Рахиќ во интервју за Радио Слободна Европа.

Јанева во затворот се држи настрана од осомничените во „Рекет“

Н.Македонија - 23.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која доби 30-дневен притвор поради вмешаност во случајот „Рекет“, се држи подалеку од осомничените Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец, а исто така, нема контакт ниту со оние што таа ги ...

Јанева е сместена далеку од „пријателите“, но и од непријателите во Шутка

365 - 23.08.2019

Тешки денови за (сè уште) специјалната јавна обвинителка. Ден по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, Катица Јанева ја загуби својата мајка, а истото утро беше и приведена за вмешаност во аферата „Рекет“.

Здравка Делиџакова, мајка на Катица Јанева, починала во Скопје – не во Гевгелија

Expres - 23.08.2019

Блиски луѓе на семејството на Катица Јанева кои живеат во Гевгелија, за ,,Фокус” откриваат дека Здравка Делиџакова, мајка на Јанева, поради тешката здравствена состојба во која се наоѓала, цела година била сместена во дом за стари и изнемоштени лица ...

Јанева во затворот далеку од Боки13 и оние кои таа ги притвори

Press24 - 23.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која доби 30. дневен притвор за Рекет не се гледа ниту со Боки13, ниту со Кичеец кои се осомничени во случајот, ниту пак со оние кои таа ги стави во затворот Шутка.

„Уапсената гарнитура на Катица“: Оставен двосед во Центар, на него пораки и гаќи (ФОТО)

Курир - 23.08.2019

Граѓани оставија двосед во центарот на Скопје, пред Триумфалната порта. Според нив, ова не е обичен кревет, туку посебен, на Катица Јанева. Секако, станува збор за шега, но уникатната идеја се совпаѓа со актуелните случувања во земјава.

Побаран притвор за Катица Јанева

Кумановски м. - 23.08.2019

По денешното приведување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во нејзиниот дом во Козле, обвинителството на прес конференција соопшти дека истата се сомничи за злоупотреба на службена положба и се бара мерка притвора за истата.

Уапсена Катица Јанева (ВИДЕО)

Кумановски м. - 23.08.2019

Полициски екипи ја изнесоа Катица Јанева од нејзиниот дом во Козле и ја спроведоа до СЈО да извршат претрес во нејзино присуство. Во тек е прес конференција на државниот јавен обвинител и обвинителката за организиран криминал. loading...

Катица во затворот подалеку од Боки 13, но и оние кои таа ги притвори

Магазин - 23.08.2019

Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка на која пред два дена и беше одреден 30 дневен притвор како трето осомничена во случајот Рекет, во моментот се наоѓа во затворот во Шутка, но подалеку од таканаречените нејзини непријатели кои би можеле ...

Катица не се гледа со Боки 13, но и со оние што ги притвори

Независен - 23.08.2019

Катица Јанева вчера за кратко го напушти истражниот затвор во Шутка каде што доби триесетдневен престој поради вмешаност во случајот „Рекет“. Со полициска придружба, беше однесена во родната Гевгелија каде што се вршеше погреб на нејзината мајка, ...

Ванковска: Рефренот на нашата транзиција е неказнивост на најмоќните и недопирливите

Фактор - 23.08.2019

Многу „зошто“, а малку одговори и натаму го обвиваат предметот „Рекет“ кој го раздрма правосудниот систем на Македонија. Катарзата можеби ќе започне со притворањето на Катица Јанева која е додадена на листата на осомничени од страна на ОЈО.

„Катица Јанева ги уби надежите за правда“ – „Конечно работите се придвижуваат во позитивна насока“, вели Фетаи

ТВ21 - 22.08.2019

Притворот, како оној на Катица е показател дека правдата во Македонија е на вистински пат, тврди обвинителката Фатиме Фетаи, коментирајќи го притворот кој синоќа ѝ беше изречен на нејзината шефица.

Беличанец: Не се сите обвинители, судии и адвокати корумпирани – Тоа го покажуваат преку 30 веќе донесени пресуди

iPortal - 22.08.2019

СКАНДАЛОТ СО СЈО КАТИЦА ПОКАЖА ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМА ИЗГРАДЕНО СИСТЕМ НА ОДБРАНА ОД КРИМИНАЛОТ БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ Е СТОРИТЕЛ На удар се правниците! Колку знам струката не го определува некого дали е чесен или нечесен.

Јанева се прости од мајка си, гевгеличани со поделени мислења за обвинителката по случајот ,,Рекет‘‘

Сител - 22.08.2019

Катица Јанева се збогува со мајка си. За да и оддаде последна почит, од затворот Шутка, беше донесена со полициска придружба до градските гробишта во Гевгелија. Полициските службеници, Јанева ја внесоа преку задниот влез на објектот.

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Фактор - 22.08.2019

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот Зоран Заев по ЦО на СДСМ вечерва изјави дека сите треба да внимаваат да не го кршат ...

Судот ѝ ја одби жалбата на Јанева – останува во затворот во Шуто Оризари

А1 On - 22.08.2019

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за определениот 30-дневен притвор, потврдија од скопскиот кривичен суд за „А1 он“. Тоа значи дека Јанева останува во истражниот затвор „Скопје“ во ...

Откриено: Еве со кого Катица Јанева ја дели ќелијата во Шутка

Магазин - 22.08.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева, на која вчера и беше одреден притвор од 30 дена, денеска се наоѓа во истаржниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, но не е сместена во реновираното „хашко одделение“, дознава „ 24 инфо “ повикувајќи ...

Јанева не издржа на погребот на мајка си, ѝ се слошило во капела и се вратила во притвор

Магазин - 22.08.2019

Катица Јанева денеска присуствуваше на погребот на својата 83 годишна мајка, која почина вчера утрото, непосредно пред нејзиното апсење. Како што објавија медиумите, денеска повторно ѝ се слошило на Јанева, која од притвор со полициска придружба ...

Гевгеличани: Катица од мажот и има 3 милиони евра, беше поголем „сплеткар“ од неа

Република - 22.08.2019

Сопругот на Катица Јанева и оставил многу пари – велат гевгеличани. Еден од сограѓаните на Јанева тврди дека сопругот на специјалната јавна обвинителка бил поголем „сплеткар“ од неа. – коментира нејзин сограѓанин.

Обвинителството ја развлекува истрагата, се прави ли безбедносен коридор за Заев?!

Курир - 22.08.2019

Зошто истрагата за „Рекет“ се развлекува иако доказите излегоа на виделина одамна? Цели три месеци откако новинарот Бранко Героски ја обелодени аферата иако користеше псевдоними, обвинителството не започна истрага по допрен глас.

Досие Катица Јанева: Од најмоќен обвинител до притворското одделение во Шутка за 4 години

Сител - 22.08.2019

Катица Јанева завршила правен факултет во 1989 година со просек 6,24. Кариерата ја започнала како стручен соработник во судот во Гевгелија пред 21 година, а во 2010 е избрана за шеф на гевгелиското основно јавно обвинителство.

Европската комисија не го коментира притворот на Јанева

24 Вести - 22.08.2019

Целосна поддршка на правосудните органи за брза, ефикасна и транспарентна постапка за расветлување на случајот „Рекет“, побара вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој смета дека со тоа ќе се обезбеди враќање на довербата во ...

Катица за сѐ, Катици за ништо.

Deutsche Welle - 22.08.2019

Заминувањето на Катица во Шутка е засега доволно да се засити поетската правда. Но ни приближно доволно да се исполни потребата за политичка промена во начинот како се третира законодавната и извршната правда во земјата Живеј, за да доживееш.

Јанева не е сместена во хашкото одделение за да се избегне контакт со Боки 13

Канал5 - 22.08.2019

Катица Јанева ноќта ја помина во истражниот затвор во Шуто Оризари, од управата велат дека таа не е сместена во хашкото одделение, туку во посебен оддел, за да нема контакт со другите осомничени лица од случајот „Рекет“.

Адвокатот на Јанева ќе ја обжали мерката притвор

Алсат-М - 22.08.2019

Рано утринава Катица Јанева со полициска придружба од притворското одделение во Шутка се упати на погребот на нејзината 83-годишна мајка во Гевгелија. По пристигнувањето, полицајците ја спровеле до капелата на градските гробишта преку задниот влез.

Јанева на погреб, истрагата продолжува, правниците во недоумица

Телма - 22.08.2019

Специјалната обвинителка утрово била однесена во Гевгелија на погреб на својата мајка со дозвола од судот. Поради строгите притворски правила немала многу контакт со присутните роднини и било дозволено да биде во капелата, а потоа во полициска ...

Не се прислушувало преку мебелот поради кој Катица Јанева падна во „Рекет“- случајот е далеку од решен!

Алфа - 22.08.2019

Не се прислушувало преку неколкуте парчиња луксузен италијански мебел вреден 5.000 илјади евра, кој на Катица Јанева и донесе 30 дневен престој во Шутка. Подарокот кој таа го добила од осомничен во случајот „Империја“, и ја донесоа и нејзе титулата ...

Со полициска придружба Јанева замина на гробиштата во Гевгелија

Алсат-М - 22.08.2019

Со полициска придружба притворената јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска замина на гробиштата во Гевгелија кадешто ќе биде погребана нејзината мајка, пренесе сител . Барањето за присуство на погребот, вчера до судијата на претходна постапка го ...

Гевгеличани разочарани од Јанева: Овие пари не се ништо за неа, сопругот ѝ остави многу повеќе

Press24 - 22.08.2019

Сограѓаните на јавната обвинителка Катица Јанева од Гевгелија велат дека се разочарани од неа и нејзината вмешаност во случајот 2Рекет“, кој деновиве е актуелна тема во медиумите, објави „ Слободен печат “ Некои од нив се разочарани, некои велат ...

Додева за Јанева: Почна со – Не е тешко да си Јанева ако ги имаш Ленче и Фатиме покрај себе, заврши со – Кој се изгорел ...

Фокус - 22.08.2019

Пред две години, јубилејното дваесетто издание на забавната манифестација ,,Златна Бубамара на популарноста’’ остана запаметено по настапот на Биба Додева, како специјалната обвинителка Катица Јанева, и Тина Трпкова како Фатиме Фетаи, а Нина Деан ...

Како Јанева ја дозакопа довербата во институциите во Северна Македонија

Мета - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, од хероина, чија силуета на летните маички ја носеа и младо и старо во налетот за уривање на владата на Груевски, заврши разочарувачки неславно во притвор за злоупотреба на службената должност.

На каков мебел спие сега Катица?

Deutsche Welle - 22.08.2019

Каква е таа софа на која може да прилегне со „чиста“ совест, а без да се запраша - за што дадов свечена заклетва: за да го гонам криминалот или да му се придружам? Јанева вчера имаше лош ден. Почина нејзината мајка, а таа заврши во притвор.

Адвокатот на Јанева ќе поднесе жалба за притворот

Press24 - 22.08.2019

Рано утринава Катица Јанева со полициска придружба од притворското одделение во Шутка се упати на погребот на нејзината 83-годишна мајка во Гевгелија, а откако и се слошило во капелата, била вратена назад.

Јанева пристигна во Гевгелија

Сител - 22.08.2019

Со полициска придружба пристигна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на погребот на својата мајка. Во капелата на градските гробишта, полициските службеници ја спроведоа преку задниот влез.

СЛАВАТА ЈА УДРИ ВО ГЛАВА: СОПРУГОТ НА КАТИЦА ЈАНЕВА ПОСЕДУВАЛ 3 МИЛИОНИ ЕВРА(видео)

Магазин - 22.08.2019

Слободен печат“ денеска беше во Гевгелија за да ги прашаме гевгеличани што мислат за аферата „Рекет“ и за вмешаноста на нивната сограѓанка Катица Јанева во овој случај. Некои од нив се разочарани, некои велат дека славата и удрила во глава, а трети ...

Стасаа до шахтите, сега само да се удават во нив

Нетпрес - 22.08.2019

Станува очигледно дека вистински симбол на пред три-четири години изведената „шарена револуција“, насилната промена на власта и тригодишното владеење на оваа нелегитимна и неуставно инсталирана власт, заедно со неуставната институција СЈО, ...

На Катица Јанева и се слошило во капела

Press24 - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, утринава со полициска придружба од затворот Шутка беше однесена во Гевгелија на погребот на својата мајка. Денеска повторно ѝ се слошило на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, па не се ...