TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заболената од коронавирус е во добра состојба, се испитуваат лицата со кои контактирала

Deutsche Welle - 26.02.2020

Жената кај која беше дијагностициран коронавирусот е во добра состојба и се опоравува на инфективната Клиника во Скопје. Властите трагаат по лицата со кои патувала и била во контакт. Пациентката кај успешно се справува со болеста, информира вечерва ...

Филипче: Идентификувани се сите сопатници на жената заразена од корона вирус

Глас на Америка - 26.02.2020

Станува збор за девет лица од Скопје и Струмица кои според протоколот ќе бидат во домашна изолација наредните 14 дена. Тимови епидемиолози се упатени кон нивните домови и ќе ја набљудуваат нивната состојба.

Идентификувани се луѓето кои патувале со заболената-4 ца се од Скопје, 5 се од Струмица

Нова ТВ - 26.02.2020

Заболената пациентка е добра состојба, таа има лесна форма на корона вирус и кај неа е зафатено само на едното белодробно крило. Таа немала претходно хронична болест, има 50 години и е во групата со добра прогноза да се излечи, изјави вечерва ...

Идентификувани девет лица кои патувале со жената заразена од коронавирусот

Р.С.Европа - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои патувале со 50-годишната жена која е прв случај на заболена од коронавирусот во Македонија, а станува збор за девет луѓе кои патувале во комбе, односно осум патници и возач и се идентификувани на две места во ...

Филипче: Заразената пациентка е во добра состојба, а нејзините сопатници се ставени во домашна изолација под полициски ...

+инфо - 26.02.2020

Тој откри дека четворица од патниците биле соседи од Скопје, а петмина се струмичани. Пациентката која е позитивна на коронавирусот има зафатеност на само едно белодробно крило и не е потребна механичка интервенција, истакна министерот за здравство, ...

Филипче: Пациентката со констатиран корона вирус е во добра состојба, под медицинска контрола и изолација се сите други ...

ТВ21 - 26.02.2020

Пациентката кај која е констатиран првиот случај на заразеност со вирусот „Ковид 19“, или корона вирусот, е во добра општа здравствена состојба, под постојан мониторинг на стручниот лекарски персонал на Инфективната клиника во Скопје, и со оглед на ...

(ВИДЕО) Патниците кои се возеле со заразената од коронавирусот ќе бидат во изолација

А1 On - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Станува збор за 9 луѓе кои биле во комбето, од кои осум патници и еден возач кои живеат на две ...

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

Press24 - 26.02.2020

Заболената пациентка е во добра здравствена состојба и е сместена на Инфективна, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес-конференција, посочувајќи дека таа има лесна форма на коронавирусот.

Сите кои патувале во комбето со заразената жена вечерва во домашна изолација

Gostivarpress.mk - 26.02.2020

„Идентификувани се сите патници коишто патувале со жената. Станува збор за комбе во кое биле 9 луѓе, 8 патници и возач. Идентификувани се на две места во Скопје, заедно со роднините на пациентката и на три места во Струмица.

Филипче: Во комбето покрај заразената со корона имало 4 лица од Скопје и 5 од Струмица

Либертас - 26.02.2020

Министерот Филипче на вечерашнава прес-конференција соопшти дека телефонски се исконтактирани сите лица кои патувале со комбето во кое била заразената Скопјанка. Четворица се од Скопје а другите четворица и возачот се од Струмица.

Филипче: Заразената пациентка е добро, другите патници се познати и од вечерва ќе бидат во изолација

360 степени - 26.02.2020

Заразената пациентка кај која беше откриен коронавирус е во добра општа состојба, сместена е во одделот за интензивна нега на Инфективната клиника. Има лесна форма на болеста, зафатено е едното белодробно крило и не е потреба механичка вентилација ...

Дополнување на претходната вест: четири патници и возачот на комбето биле од Струмица!

Струмица Денес - 26.02.2020

Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче пред малку, четири патници и возачот на комбето во кое е заразената од Корона вирусот се од Струмица. Ќе биде направена анкета, за да се види дали имаат некакви симптоми.

Филипче Заболената пациентка е добра, идентификувани сите 9 патници од комбето!

Канал5 - 26.02.2020

50 годишната пациентка заболена од коронавирус е добра, изјави вечерва на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. -Пациентката има лесна форма на вирусот, зафатено и е едното белодробно крило.

Филипче: Пациентката со коронавирус е во добра состојба, идентификувани се и другите патници во комбето

Слободен Печат - 26.02.2020

Тој информира дека се идентификувани сите патници кои биле со пациентката во комбето и кои во земјава влегле преку граничниот премин Табановце. Вкупно се девет луѓе, од кои осум патници и еден возач.

Филипче: Заболената пациентка од Коронавирусот е во добра состојба, испратени се епидемиолози кај останатите патници

Локално - 26.02.2020

Заболената пацинетка од Коронавирусот е добро, се наоѓа во добра општа состојба. Сместена е во интезинва нега на Инфективната клиника. Има лесен вид на вирусот, односно зафатено и е само едно белодробно крило, изјави министерот за здравство Венко ...

Заболената жена има лесна форма на корона вирусот

Независен - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва изјави дека состојбата на заболената 50-годишна жена е добра. „Има лесна форма на инфекцијата само на едното белодробно крило и дише нормално без апарати“, изјави Филипче на прес-конференција во ...

Идентификувани сите патници кои биле во комбе со жената заразена со коронавирус, ќе бидат во изолација!

Пулс24 - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека сите патници со кои патувала ...

Патниците кои се возеле со заболената од корона вирус се во Скопје и Струмица, ќе бидат во изолација и под полициски ...

еМагазин - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека заболената од корона вирусот која е на Инфективната клиника е во доба општа добра состојба, има лесна форма на болеста, односно зафаќање на едно белодробно крило, и не треба да биде ставена на ...

(ВО ЖИВО) Уште една прес конференција на министерот Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената ...

Бриф - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Девет лица имало во комбето во кое била заразената со коронавирус – сите се пронајдени

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека девет лица имало во комбето со кое заразената се вратила во Македонија. Тој додава дека сите се пронајдени и ќе бидат во изолација 14 ...

Второ обраќање на Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената пациентка од коронавирусот

Точка - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува пресконференција за коронавирусот. На првата пресконференција министерот соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Фактор - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

(ВИДЕО) Најдени се сите лица кои патувале со заболената од коронавирус, но не и оние со кои тие комуницирале

Скопје1 - 26.02.2020

Идентификувани се лицата кои се превезувале со пацинетката која има коронавирус и веќе вечерва тие ќе бидат ставени во домашна изолација, односно ќе бидат под полициски надзор. Но, сеуште не се знае со кого останатите лица кои биле во комбето со ...

Најнови информации: Идентификувани сите патници кои биле во комбе со жената заразена со коронавирус, ќе бидат во ...

Курир - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во ...

Ако има медицинска оправданост, Патниците од Италија ќе бидат под целосен надзор, вели Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче рече дека утрово имале состанок на новата координативна група која е формирана по препорака на Владата, во која членуваат експерти од Комисијата за заразни болести и дека на попладневниот состанок ќе одлучат ...

Заболената од корона вирус од Италија стигнала со комбе, таа е во изолација

Вечер - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено дека е заболена од корона вирус според епидемиолошките анализи еден месец била во Италија. Таа била болна веќе две недели и по влегувањето во Македонија веднаш се обратила на Клиниката за Инфективни болести во Скопје, ...

(ВИДЕО) Филипче: Прв случај на корона е жена која била на гости во Италија

Либертас - 26.02.2020

-Пациентката која во раните утрински часови беше хоспитализирана на инфективната клиника е позитивна за Ковит -19 – изјави министерот за здравство Венко Филипче. Филипче апелираше да не се шири паника.

Филипче: Ќе стапиме во контакт со сите кои биле во комбето со заболената и лицата ќе бидат ставени во 14-дневна ...

Република - 26.02.2020

Првата пациентка со коронавирус во Македонија која рано утринава допатувала во Македонија од Италија, каде што била еден месец на гости, патувала со комбе. Пациентката, со оглед дека две недели била болна, периодот на инкубација поминал и не ...

Попладнево пристигнува нов лет од Италија – сите патници ќе ги поминат пропишаните протоколи

ТВ21 - 26.02.2020

Попладнево се очекува во Македонија да пристигне уште еден лет кој во земјава ќе донесе нова тура на патници од Италија. Според Министерот за здравство, Венко Филипче, нема место за паника бидеќи зајакнати се контролите на граничните премини, како и ...

Бидете одговорни и не кревајте паника за коронавирусот, апелира министерот за здравство Филипче

Сакам да кажам - 25.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ноќеска апелираше до граѓаните да бидат одговорни, да не шират лаги и да не креваат паника во врска со коронавирусот, откако по социјалните мрежи се проширија твитовите на универзитетската професорка Тања ...

Попладнево пристигнува нов лет од Италија – сите патници се проверуваат од коронавирус

4NEWS - 26.02.2020

Попладнево се очекува во Македонија да пристигне уште еден лет кој во земјава ќе донесе нова тура на патници од Италија. Според Министерот за здравство, Венко Филипче, нема место за паника бидеќи зајакнати се контролите на граничните премини, како и ...

Филипче: Луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус се во домашна изолација

Либертас - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

Во живо: Уште една прес конференција на министерот Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената ...

Точка - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

(Вo живо) Филипче: Идентификувани сите патници кои биле со заразената пациентка со коронавирусот

24Инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва одржува прес конференција во врска со коронавирусот. Оваа е втора прес конференција денеска откако на претходната соопшти дека во Македонија е потврден првиот случај на заразен со овој вирус.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

Сител - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Идентификувани сите девет лица кои се превезувале со пациентката позитивна на коронавирус

Нетпрес - 26.02.2020

Идентификувани сите девет патници кои биле во комбето со жената заразена со коронавирус и тие ќе бидат ставени во изолација, соопшти вечерва на вонредната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Патниците кои патувале со заболената од корона вечерва под полициски надзор

Алсат-М - 26.02.2020

Заболената пациентка е во добра здравствена состојба и има лесна форма на коронавирусот, рече на вечерашната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека се идентификувани се сите патници кои патувале со неа.

Филипче: Девет лица имало во комбето во кое била пациентката со коронавирус

МКД - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека сите патници со кои патувала жената заразена со коронавирус се идентификувани и се тестирани. Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма ...

Филипче: Најдени се сопатниците на скопјанката со коронавирус и се во изолација

МКД - 26.02.2020

Девет лица имало во комбито во кое се возела 50-годишната жена заразена со новиот коронавирус кога пристигнала на граничниот премин Табановце, изјави вечерва министерот Венко Филипче. Тој рече дека сите сопатници веќе се пронајдени, биле ...

И министер, и доктор, и полицаец… Филипче со темелен извештај за заразената со коронавирус

Бриф - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Заразената пациентка со лесна форма на болеста и е во добра состојба, идентификувани другите патници со неа

Денешен - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Макфакс - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Се работи за 9 луѓе, од кои 8 патници и еден возач, кои живеат на две места во Скопје (четворица ...

Филипче: Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

iPortal - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

24Инфо - 26.02.2020

– Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

Опсервер - 26.02.2020

– Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

Република - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.

Најнови информации: со заболената од корона вирусот патувале и наши струмичани – 14 дена ќе бидат во изолација!

Струмица Денес - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи ...

Деветмината сопатници на пациентката со коронавирус се во домашна изолација во Скопје и Струмица со полициски надзор

Сакам да кажам - 26.02.2020

Македонката заразена со коронавирус, во земјава влегла утрово околу 3 часот по полноќ на Табановце со комбе со уште осум патници и еден шофер. Четворица од патниците се од Скопје и се на комшиски локации, а петтемина останати, четворица плус возач ...

Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Н.Македонија - 26.02.2020

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала од Италија во Македонија. Се работи за девет луѓе, од кои осум патници и еден возач, кои живеат на две места во Скопје ...

Пациентката со коронавирус во добра состојба, идентификувани другите патници во комбето

4NEWS - 26.02.2020

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна механичка вентилација, ниту која било форма на интензивна терапија.