TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: „Тесла“ го претстави својот прв камион на батерии

Слободен Печат - 02.12.2022

Компанијата „Тесла“, која се занимава со производство на електрични возила, вчера го претстави својот прв камион на батерии „Семи“ (камион со полуприколка), приближно три години подоцна од првично најавеното.

(Видео) „Тесла“ го произведе својот прв камион на батерии

Макфакс - 02.12.2022

Компанијата за електрични впозила Тесла вчера го претстави својот прв полу-камион (камион со полуприколка) на батерии, околу три години подоцна од првично најавеното. Претприемачот Илон Маск го претстави Семито вчера на настан во Невада.

Маск го испорача првиот камион Тесла: „Има луда моќ, тоа е слон кој се движи како гепард!“

Денар - 02.12.2022

Експертите од индустријата и понатаму се скептични дека електричните камиони со батерии можат економично да се справат со напорот при транспортирање тешки товари на стотици километри. Извршниот директор на Tesla Inc, Илон Маск, го испорача првиот ...

Tesla – Стоп светлата, 19-ти камен на сопнување годинава

Авто Магазин - 02.12.2022

Tesla е принудена да ги ажурира стоп светлата на повеќе од 321.000 возила продадени во САД затоа што задните светла може наизменично да не светат, соопшти компанијата во поднесокот објавен во саботата.

Scania прва во Европа со автономни возила испорачува комерцијална роба

Телефони.мк - 01.12.2022

Возејќи низ автопатиштата, возачот внимава на автопатот, но нема раце на воланот. Камионот вози сам. Шведскиот производител на камиони Scania , не е единствен што произведува автономни возила.

Ќе се редизајнира моделот 3 на Tesla

Пари - 30.11.2022

Тесла моментално работи на редизајн на Model 3 во обид да му помогне на производителот на автомобили да ги намали трошоците за производство, се тврди во новиот извештај. Со кодно име „Хајленд“, проектот за обновување на Model 3 ќе ја намали ...

Tesla пак е лидер: Камионот Semi помина 800 км. со едно полнење

24auto - 30.11.2022

Прототипот на електричниот камион Tesla Semi го помина тестот за километражата изминувајќи 800 километри со целосен товар без никакви застанувања. Тоа значи дека Tesla повторно е бликсу да направи нова револуција слично како со автомобилите, само ...

Во Шведска веќе возат самоуправувачки камиони – дали ќе им ја земат работата на камионџиите?

Кајгана - 30.11.2022

Возејќи камион и приколка тежок четириесет тони на автопатот јужно од Стокхолм, возачот внимателно го следи патот, но чудно, рацете не му се на воланот. Наместо тоа, камионот вози сам, со ветеранскиот возач Роџер Нордквист на готовс само во случај ...

Scania е првата компанија во Европа која користи автономни возила за испорака на стока

Иновативност - 30.11.2022

Шведскиот производител на камиони Scania не е единствениот производител на автомобили кој развива автономни возила, но неодамна стана првиот во Европа кој ги користи за испорака на комерцијална стока.

Електричните камиони се себе носат огромни барања: Една станица за полнење ќе мора да има моќ како мал град!

Додај Гас - 30.11.2022

Некои купувачи на електричните камиони на Daimler во САД морале да се откажат од набавката затоа што сфатиле дека немаат каде да ги полнат камионите на транспортните рути Првите електрични камиони се на патиштата, а во декември Tesla во промет го ...

Во Шведска се возат камиони без возачи, компаниите масовно ги нарачуваат (ВИДЕО)

Канал5 - 30.11.2022

Возејќи камион со приколка тежок четириесет тони на автопатот јужно од Стокхолм, возачот го држи погледот кон патот, но чудно, неговите раце не се на воланот. Наместо тоа, камионот вози сам, со возачот Роџер Нордквист, подготвен само во случај на ...

(Видео) Тесла го произведе својот прв камион на батерии

MTM - 02.12.2022

Компанијата за електрични впозила Тесла вчера го претстави својот прв полу-камион (камион со полуприколка) на батерии, околу три години подоцна од првично најавеното. Претприемачот Илон Маск го претстави Семито вчера на настан во Невада.

(Видео) Тесла го произведе својот прв камион на батерии

24Инфо - 02.12.2022

Компанијата за електрични впозила Тесла вчера го претстави својот прв полу-камион (камион со полуприколка) на батерии, околу три години подоцна од првично најавеното. Претприемачот Илон Маск го претстави Семито вчера на настан во Невада.

Камиони без возач во Шведска поминуваат по 300 километри

Слободен Печат - 02.12.2022

Шведскиот производител на камиони Сканија не е единствениот производител на автомобили што развива автономни возила, но неодамна стана првиот во Европа кој ги користи за испорака на комерцијални стоки, пишува Хина.