TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рецепт за вкусна пита за Василица – Каде треба да ја чувате паричката?

Gotvi.mk - 14.01.2018

За големиот празник Василица дел од семејства прават пита со паричка, го празнуваат денот како куќна слава или слават именден. Ви нудиме рецепт за вкусна пита: Состојки: 500 гр готови кори за пита 650 гр сирење 1 јајце 4 лажици кисела павлака сол ...

Пречек на Стара нова година со топла ракија, колбаси и пита со паричка...

Н.Македонија - 13.01.2018

Пречек на стара Нова година со топла ракија, колбаси и пита со паричка Традиционално граѓаните на Кичево за пречекот на Старата нова година во сите градски населби палат василичарски огнови.

4 испробани рецепти за мазник со различни филови

Сè за храна - 13.01.2018

Домашно си е домашно, а и највкусно! Постапката за припрема на мазник во различните краеви на Македонија е слична, а филот може да биде од сирење, урда, спанаќ, праз или мелено месо по желба.

Божиќна баклава

Мои рецепти - 13.01.2018

Стар рецепт на мајка ми за прекрасна божиќна баклава. Одамна не сме ја приготвувале, па овој Божиќ решив јас да ја подготвам. 1. Јајцата се матат со шеќерите. 2. Се додава масло, па брашно и пециво, се мати убаво се, па на крај се додаваат оревите и ...

Рецепт за крцкава, вртена пита со паричка

Црнобело - 13.01.2018

Традиционално, на Василица сите ја чекаме „последната шанса“ да ни се падне паричката за да ни тргне годината. Потрагата по паричката обично се случува во пита, а оваа година таа пита нека биде крцкава, однатре мека и полна со солен фил.

Брзо се спрема, а уште побрзо се јаде: Почнете го денот со пита

Gotvi.mk - 13.01.2018

Вкусна пита за старт на викендот. Ова е рецептот по кој ќе ја направите: Состојки: 700 гр сирење 3 јајца 2 лажици масло 2 лажици пченичен гриз 1/2 прашок за пециво 400 мл јогурт 1 лажичка сол кори за пита парче путер Начин на подготовка: Соединете ...