TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Словачка повторно уапсен Италијанецот за кого пишуваше убиениот новинар

МКД - 13.03.2018

Словачките власти повторно го уапсеија италијанскиот бизнисмен Антонино Вадала, кој е осомничен за убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучијак и неговата девојка Мартина Кушнирова, изјави портпаролката на словачкото обвинителство Андреа ...

Уапсен италијански бизнисмен поради убиството на новинарот Куциак

Стандард - 13.03.2018

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце.

Во Словачка почнаа преговори за предвремени избори...

Н.Македонија - 13.03.2018

Во Словачка почнаа преговори за предвремени избори Партиите од владејачката коалиција во Словачка денеска започнаа преговори откако една од нив побара предвремени избори. Партијата Мост-Хид вчера соопшти дека ќе побара договор со коалициските ...

Уапсен Италијанецот од извештајот на убиениот словачки новинар

Канал5 - 13.03.2018

Словачката полиција изутринава во Михаловцe на истокот на Словачка, го уапсила Италијанецот Антонино Вадала, кој е спомнат во извештајот на убиениот словачки новинар. Вадала е уапсен на основа на европскиот налог за апсење кој го издала Италија, ...

Расте притисокот врз словачкиот премиер за предвремени избори

Нова ТВ - 13.03.2018

Претседателот на Словачка, Андреј Киска предложи предвремени избори или големи промени во Владата, како излез од политичката криза предизвикана од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата девојка.

Повик за предвремени избори по министерските оставки

МРТ - 13.03.2018

Расте притисокот врз словачкиот премиерот Фицо. Владата на Словачка може да се распушти наскоро. По убиството на новинарот Куцијак, предвремени избори побара една од коалициските партии во Владата.

Уште една европска влада во криза, словачката

Р.С.Европа - 13.03.2018

Масовните протести поради убиството на еден новинар кој ги истражувал таканречените Панамски документи ја доведоа словачката влада во криза. Тоа е уште една европска земја која по долгогодишна стабилност се соочи со таква закана.

Си поднесе оставка словачкиот министер за внатрешни, однесен од бранот граѓански протести

Телма - 12.03.2018

Убиството на младиот словачки новинар Јан Куцијак и неговата девојка, и официјално се претвори во владина криза во Словачка. Утрово, озогласениот и контроверзен министер за внатрешни работи, Роберт Калинак си поднесе оставка, однесен од бранот ...

Повторно уапсен Италијанецот за кого пишуваше убиениот новинар

+инфо - 13.03.2018

Словачките власти повторно го уапсеија италијанскиот бизнисмен Антонино Вадала, кој е осомничен за убиството на словачкиот истражувачки новинар Јан Кучијак и неговата девојка Мартина Кушнирова, изјави портпаролката на словачкото обвинителство Андреа ...

Словачка: Манекенка, мафија и висока политика

Deutsche Welle - 12.03.2018

По убиството на новинарот Јан Куцијак, сѐ погласни се барањата за оставка на словачката влада. Министерот за внатрешни работи Роберт Калинак поднесе оставка. Но, кризата во земјата продолжува и натаму.

Оставка на министерот за внатрешни работи на Словачка

Р.С.Европа - 12.03.2018

Словачкиот министер за внатрешни работи Роберт Калинак изјави денеска дека донел одлука да поднесе оставка од функцијата по политичките тензии предизвикани од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак.

Словачкиот министер за внатрешни работи даде оставка поради убиството на новинарот Кучиак

Радио МОФ - 12.03.2018

Словачкиот министер за внатрешни работи Роберт Калинак поднесе оставка од функцијата по политичкиот скандал предизвикан од убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучиак и неговата свршеница.

Словачкиот министер за внатрешни работи поднесе оставка по убиството на новинарот

МКД - 12.03.2018

Словачкиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи Роберт Калинак денес ја поднесе својата оставка, по тензиите предизвикани од убиството на истражувачкиот новинар кој ги испитувал врските меѓу владата и мафијата, пренесе АФП .

Оставка на министерот за внатрешни работи поради убиството на новинарот во Словачка

Макфакс - 12.03.2018

Министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак, поднесе оставка. Неговата оставка следи по антивладините протести организирани низ целата земја поради убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница.

Словачкиот министер за внатрешни работи најави оставка од функцијата

Сител - 12.03.2018

Министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак, по антивладините протести организирани ширум земјата поради убиството на новинарот Јан Куциак и неговата вереница, денеска најави дека ќе поднесе оставка.

Напредок во истрагата на убиството на новинарот Куциак: Уапсен италијански бизнисмен

Република - 13.03.2018

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце.

Оставка на министерот за внатрешни работи на Словачка

+инфо - 12.03.2018

Словачкиот министер за внатрешни работи Роберт Калинак изјави денеска дека донел одлука да поднесе оставка од функцијата по политичките тензии предизвикани од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак.

Министерот за внатрешни работи на Словачка поднесе оставка поради убиството на новинарот Кучиак

Република - 12.03.2018

Словачкиот министер за внатрешни работи, Роберт Калинак поднесе оставка од функцијата по политичкиот скандал предизвикан од убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучиак и неговата свршеница.

Оставка на словачкиот министер за внатрешни работи по убиството на новинарот

Слободен Печат - 12.03.2018

Словачкиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи Роберт Калинак денес ја поднесе својата оставка, по тензиите предизвикани од убиството на истражувачкиот новинар кој ги испитувал врските меѓу владата и мафијата, пренесе АФП .

Министерот за внатрешни работи на Словачка си поднесе оставка по убиството на новинарот

А1 On - 12.03.2018

Министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак, поднесе оставка. Неговата оставка следи по антивладините протести организирани низ целата земја поради убиството на истражувачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница.

Словачкиот министер за внатрешни работи најави оставка од функцијата

Локално - 12.03.2018

Министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак, по антивладините протести организирани ширум земјата поради убиството на новинарот Јан Куциак и неговата вереница, денеска најави дека ќе поднесе оставка.

Дали се најде кој го уби словачкиот новинар

Вечер - 13.03.2018

Словачките власти повторно уапсија италијански бизнисмен, осомничен за убиството на истражен новинар и неговата свршеница, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на јавното обвинителство. Антонио Вадала е уапсен утрово во градот Михаловце.

Словачкиот министер за внатрешни работи поднесе оставка

Канал5 - 12.03.2018

Словачкиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи Роберт Калинјак денеска поднел оставката, како резултат на незадоволството во јавноста предизвикано од убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак, кој ги истражувал врските меѓу владата ...

Остaвка на словачкиот министер за внатрешни за убиството на новинарот

Нова ТВ - 12.03.2018

Министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калињак денеска поднесе оставка, по антивладините протести поради убиството на новинарот Јан Куциак и неговата вереница. Десетици илјади луѓе во петокот протестираа во Братислава и другите словачки ...

Оставка на словачкиот министер за внатрешни работи по убиството на новинарот

Либертас - 12.03.2018

„За да го исполнам мојот мандат, морам да направам сѐ за да ја зачувам стабилноста во Словачка“, изјави Калинак за новинарите. „Од оваа причина решив да поднесам оставка како заменик-премиер и министер за внатрешни работи“.