TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финската Влада купи 3,3 отсто акции во „Нокиа“ за околу 844 милиони евра

А1 On - 13.03.2018

Финската Влада купи 3,3 отсто од акциите во „Нокиа“ за сума од 844 милиони евра, со цел да го зајакне своето влијание врз тој производител на опрема за телекомуникациски мрежи. – Веруваме дека тоа ќе биде добра инвестиција.

Финска инвестира 1 милијарда долари во „Nokia“

Стандард - 13.03.2018

Инвестициската единица на финската влада потроши околу 844 милиони евра (1,04 милијарди долари) за удел од 3,3% во „Nokia“ – потег кој има за цел да го зајакне влијанието на земјата врз производителот на телекомуникациска опрема, пренесува Ројтерс.

Финска купи дел од акциите во Nokia за 844 милиони долари

Бизнис Инфо - 13.03.2018

Фото: Pixabay Финската влада купи 3,3% од акциите во Nokia во вредност од 844 милиони евра, со цел да го зацврсти своето влијание над компанијата, пишува Nytimes . Nokia го предводеше глобалниот пазар на мобилни телефони пред една деценија и токму ...

Финска инвестира 1 милијарда долари во Nokia

Денар - 14.03.2018

Инвестициската единица на финската влада потроши околу 844 милиони евра (1,04 милијарди долари) за удел од 3,3% во „Nokia“ – потег кој има за цел да го зајакне влијанието на земјата врз производителот на телекомуникациска опрема, пренесува „ Ројтерс ...