TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

А1 On - 29.06.2022

Украина успеа да ја реализира денеска најголемата размена на воени заробеници од руската инвазија, обезбедувајќи враќање на 144 војници, вклучително и 95 бранители од фабриката за челик во Мариупол, а ослободувањето на исто толку војници го обезбеди ...

Русија ослободила 95 бранители на челичарницата „Азовстал“ и 43 припадници на одредот „Азов“

Канал5 - 29.06.2022

Украинското Министерство за одбрана денеска ја објави веста која што несомнено ќе воодушеви голем број Украинци. Тие наведуваат дека денеска се случила нова размена на заробеници со Русија и дека, како што пишуваат, таа е најголемата од почетокот на ...

Најголема размена на воени заробеници во војната во Украина

Нетпрес - 29.06.2022

Украина во средата успеала да ја реализира најголемата размена на воени заробеници од почетокот на војната, осигурувајќи враќање на 144 војници, меѓу кои се 95 борци од челичарницата „Азов“ крај Мариопул, а ослободување ист број проруски и руски ...

Москва и Киев разменија воени затвореници

Р.С.Европа - 29.06.2022

Украинското Министерство за одбрана објави размена на затвореници во која учествуваат 144 украински војници, вклучително и голем број бранители на челичарницата Азовстал во јужниот пристанишен град Мариупол.

Најголема размена на воени заробеници: 144 украински војници, вклучително и 95 бранители на Азовстал, се вратија дома

CivilMedia - 29.06.2022

Како резултат на најголемата размена на заробеници од целосната руска инвазија, 144 украински бранители беа ослободени од заробеништво, соопшти Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана, пренесува Укринформ.

Нова размена на војници меѓу Украина и Русија, меѓу ослободените има и припадници на Азов

Локално - 29.06.2022

Украинското Министерство за одбрана денеска соопшти дека во размената на заробеници со Русија се ослободени 144 украински војници, меѓу кои и голем број борци од Азов. Од 144-те ослободени борци, 95 се бранители на челичарницата Азовстал во ...

РУСИЈА ОСЛОБОДИ 144 УКРАИНСКИ ВОЈНИЦИ 95 бранители се од „Азовстал“, 43 од нив се припадници на „Азов“

+инфо - 29.06.2022

Меѓу ослободените борци има 30 маринци, 28 припадници на редовната армија, 17 гранични војници, девет припадници на територијалната одбрана и еден полицаец. Најстариот ослободен борец има 65, а најмладиот 19 години.

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

Курир - 29.06.2022

Украина успеа да ја реализира денеска најголемата размена на воени заробеници од руската инвазија, обезбедувајќи враќање на 144 војници, вклучително и 95 бранители од фабриката за челик во Мариупол, а ослободувањето на исто толку војници го обезбеди ...

Украина: Најголема размена на воени заробеници од почетокот на руската инвазија

Опсервер - 29.06.2022

Украина успеа да ја реализира денеска најголемата размена на воени заробеници од руската инвазија, обезбедувајќи враќање на 144 војници, вклучително и 95 бранители од фабриката за челик во Мариупол, а ослободувањето на исто толку војници го обезбеди ...