TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судбината на СЈО – главна тема во неделниот печат

Р.С.Европа - 15.03.2019

Неделникот Фокус пишува дека СЈО го очекува „политичко цунами“, Глобус иронично пишува дека СЈО мора да умре, а Капитал анализира зошто сите сакаат да работат во државно. Судбината на СЈО во изминативе денови беше и сè уште е топ-тема во медиумите, ...

Извештај СЈО: Кривични истраги за 64 лица за шест месеци

24 Вести - 15.03.2019

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, односно Специјалното јавно обвинителство, денеска го објави својот најнов, седми по ред, полугодишен извештај.

Седми шест месечен извештај на СЈО – пресуди против 3 лица и 8 нови финансиски истраги

ТВ21 - 15.03.2019

Седмиот шестмесечен извештај на СЈО за периодот 15- ти септември 2018 година до 15-ти март 2019 година ги опфаќа податоците за донесени пресуди, покренати истраги, но и потрошени средства.

СЈО анализирало 476.249 смс пораки од вкупно 834.374, вели најновиот извештај на обвинителството

Сакам да кажам - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави редовниот шестмесечен извештај за својата работа и во него се вели дека во извештајниот период акцент бил ставен на анализата и обработката на вкупно 834.374 смс пораки кои беа доставени до ова ...

(Видео) СЈО го објави седмиот по ред извештај

1tv - 15.03.2019

Нови 32 000 разговори и 72 000 смс пораки анализирале специјалните јавни обвинители во изминатите 6 месеци-пишува во седмиот по ред извештај на СЈО. Во него стои и дека „бомбите“ на Заев биле пронајдени во УБК, на хард диск во канцеларијата на ...

СЈО го објави шестмесечниот извештај

Телма - 15.03.2019

СЈО се надева дека во најкус можен рок ќе биде изгласан законот со кој ќе бидати интегрирани како самостојна институција во јавно обинителскиот систем на државава, со што СЈО добива и автономија но и надлженост да гони корупција од висок профил.

Над 31.000 разговори и над 72.000 смс пораки на Зоран Заев биле најдени на хард дискот на Звонко Костовски

Фокус - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во последниот свој шестмесечен извештај откри дека на хард дискот најден во канцеларијата во УБК, која ја користел свиркачот Звонко Костовски, биле најдени вкупно 31 495 разговори и 72 513 смс пораки.

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

Макфакс - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство од вкупно 606.555 аудио фајлови со кои располага, обработило 96 отсто, се вели во Извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година.

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

24Инфо - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Сведок: За каков рекет, мафијашки работи и криминал во СЈО под палка на Јанева зборува Мицкоски?

Република - 15.03.2019

Но, ајде малку да ги анализираме изјавите на Мицкоски и да прогнозираме дали на повидок ќе биде нов скандал со главен играч Катица јанева во „мафијашко-рекетарскиот стил“, зашто, ако нема докази за такво нешто, Мицкоски би излегол смешен и политички ...

ЕУ прогледа низ прсти за 27 април, ама тешко ќе „амнестира“ за СЈО

Независен - 15.03.2019

Речиси две години подоцна, во Кривичниот суд во Скопје ќе биде соопштена пресудата на судечкиот совет, предводен од Добрила Кацарска, за насилствата во парламентот на 27 април 2017 година.

Медиуми - СЈО, Чавков и пензии

Р.С.Европа - 14.03.2019

Партиските работни групи за законот за СЈО, државната социјална пензија и притворањето на Митко Чавков се топ темите за кои пишуваат медиумите. Прегледот го подготви Горица Попова. „Формирани работните групи што ги договорија Заев и Мицкоски – тие ...

Каква е иднината на СЈО, дали Јанева ќе ја доживее судбината на романската обвинителка Ковеши?

24 Вести - 14.03.2019

Реформи во тајните полиции, домашни и странски разузнавачи учесници во собранискиот пуч, контраразузнавачи регрутирани од подземјето. Како да се направи прочистување на политичко - партискиот УБК? Од задоволство и еуфорија од формирањето на СЈО до ...

Јанева не ги коментира обвинувањата на Мицкоски за злоупотреба на функцијата

24 Вести - 14.03.2019

Катица Јанева не ги коментира обвинувањата на лидерот на опизицијата Христијан Мицкоски за злоупотреба на нејзината функција. Нема став ниту од прес службата на СЈО. Мицкоски пак не се откажува од ревзијата на работењето на СЈО, но и од активностите ...

Мицкоски ја ниша фотелјата на Јанева

Deutsche Welle - 14.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, покрај досегашните обвинувања за работата на СЈО, вчера изјави дека има и други индиции. Јанева тврди дека СЈО ја потврдило довербата. Надлежноста на СЈО и опстанокот на неговиот тим вчера беа една од клучните теми во три ...

СЈО – камен на сопнување околу измените во Законот за јавно обвинителство

Глас на Америка - 14.03.2019

Според власта, СЈО долг период било „искра надеж за враќање на правната држава„, а опозицијата најавува дополнителни аргументи за своето тврдење дека Јанева и нејзиниот тим го загубиле професионалниот кредибилитет Додека се чека работните групи на ...

Формирани работните групи што ќе преговараат за СЈО

Телма - 14.03.2019

Рената Десковска и Оливер Ристовски аргументите за СЈО ќе ги соочуваат со адовактот Тони Менкиновски кој ќе ја предводи работната група на ВМРO-ДПМНЕ со уште петмина други челнови, чии имиња засега не се откриваат.

Анализа за трансформацијата на СЈО и проблемот со неговата уставност

Академик - 14.03.2019

Фондацијата Отворено општество – Македонија издаде нов документ за јавни политики, со наслов „Правните предизвици пред Специјалното јавно обвинителство“, во кој проф. д-р Гордан Калајџиев го анализира статусот на Специјалното јавно обвинителство ...

Историскиот потоп на СЈО

Н.Македонија - 14.03.2019

Кога летоска, за време на неподносливите жештини, при една од моите редовни вечерни прошетки, малку ми се заврте во главата и побарав најблиска клупа за да се соземам, бев затечена од брзата реакција на човек од некое приватно обезбедување, кој ...

Седми шест месечен извештај на СЈО – пресуди против 3 лица и 8 нови финансиски истраги

4NEWS - 16.03.2019

Седмиот шестмесечен извештај на СЈО за периодот 15- ти септември 2018 година до 15-ти март 2019 година ги опфаќа податоците за донесени пресуди, покренати истраги, но и потрошени средства.

(Видео) СЈО го објави седмиот по ред извештај

Либертас - 15.03.2019

Нови 32 000 разговори и 72 000 смс пораки анализирале специјалните јавни обвинители во изминатите 6 месеци-пишува во седмиот по ред извештај на СЈО. Во него стои и дека „бомбите“ на Заев биле пронајдени во УБК, на хард диск во канцеларијата на ...

Катица Јанева: Знам дека ме следат

Press24 - 14.03.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вечерашното интервју на 1ТВ рече дека таа е свесна дека одредени лица ја следат. -Јас знам дека ме следат, тоа е многу приметно. Но, тоа не ме оптеретува, имам обезбедување.

Формирани работните групи, Законот за СЈО ќе се усогласува со правни експерти

4NEWS - 14.03.2019

Деновиве треба да се одржи првата средба на работните групи кои ќе го усогласуваат новиот Закон за Јавното обвинителство. Работата ќе се одвива на партиско ниво но, како што неофицијално дознаваме во нив ќе учествуваат и независни правни експерти.

СЈО: Преку 31.000 разговори и над 72.000 смс пораки на Заев најдени во канцеларијата во УБК

1tv - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во последниот свој шестмесечен извештај откри дека на хард дискот најден во канцеларијата во УБК, која ја користел свиркачот Звонко Костовски, биле најдени вкупно 31 495 разговори и 72 513 смс пораки.

Јанева апелира Собранието да го донесе новиот закон за јавно обвинителство

Локално - 14.03.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева апелира пратениците во Собранието да го препознаат моментот и да гласаат за донесување на новиот закон за јавно обвинителство бидејќи, како што посочи, тој е важен предуслов за влез во ЕУ и НАТО.

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

А1 On - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство од вкупно 606.555 аудио фајлови со кои располага, обработило 96 отсто, се вели во Извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година.

Мицкоски ја ниша фотелјата на Јанева

Либертас - 14.03.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, покрај досегашните обвинувања за работата на СЈО, вчера изјави дека има и други индиции. Јанева тврди дека СЈО ја потврдило ...

И Катица Јанева тврди дека ја следат

еМагазин - 14.03.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева во емисијата „Печат на неделата“ на 1ТВ вели дека некој ја следи. -Јас знам дека ме следат, тоа е многу приметно. Но, тоа не ме оптеретува, имам обезбедување.

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

24 Вести - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Јанева не ги коментира обвинувањата на Мицкоски за злоупотреба на функцијата

Нетпрес - 14.03.2019

Катица Јанева не ги коментира обвинувањата на лидерот на опизицијата Христијан Мицкоски за злоупотреба на нејзината функција. Нема став ниту од прес службата на СЈО. Мицкоски пак не се откажува од ревзијата на работењето на СЈО, но и од активностите ...

Граѓански организации се сомневаат дека Владата брза да му ги скрати крилјата на СЈО

Фактор - 15.03.2019

Граѓански организации побараа Владата да го повлече Предлог-законот за Јавното обвинителство и да го врати во Министерството, кое во партиципативен и транспарентен процес ќе го доработи. Предлагачи на Блупринт документот, кои го следат ...

Јанева: Сакам Груевски да се врати како затвореник

iPortal - 14.03.2019

Јанева во вчерашното гостување во емисијата „Печат на неделата“ на 1ТВ одговори и на прашањето поврзано со бегството на Груевски. -Јас знам дека ме следат, тоа е многу приметно. Но, тоа не ме оптеретува, имам обезбедување.

Над 31.000 разговори и над 72.000 смс пораки на Зоран Заев биле најдени на хард дискот на Звонко Костовски

Либертас - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во последниот свој шестмесечен извештај откри дека на хард дискот најден во канцеларијата во УБК, која ја користел свиркачот Звонко Костовски, биле најдени вкупно 31 495 разговори и 72 513 смс пораки.

Јанева апелира Собранието да го донесе новиот закон за јавно обвинителство

Опсервер - 14.03.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева апелира пратениците во Собранието да го препознаат моментот и да гласаат за донесување на новиот закон за јавно обвинителство бидејќи, како што посочи, тој е важен предуслов за влез во ЕУ и НАТО.

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

Точка - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство од вкупно 606.555 аудиофајлови со кои располага, обработило 96 отсто, се вели во Извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година.

Осум нови истражни постапки на СЈО против 64 лица во изминатите шест месеци

Н.Македонија - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Јанева апелира за поддршка иако законот за СЈО не бил идеален

Алфа - 14.03.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева апелира пратениците во Собранието „да го препознаат моментот и да гласаат за донесување на новиот закон за јавно обвинителство“ бидејќи, како што посочи, „тој е важен предуслов за влез во ЕУ и НАТО“.

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

24 Вести - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство обработило 96 отсто од вкупно 606.555 аудиофајлови со кои располага. Во извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година се наведува и дека досега се издвоени 453.281 приватни ...

СЈО за изминатите шест месеци: Пресуди, обвиненија и осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица

Локално - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

Нетпрес - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО за 6 месеци: Пресуди за два предмети, две обвиненија и 8 нови истраги

Нова ТВ - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО со извештај за сработеното во последните шест месеци

Press24 - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО за шест месеци отворило нови истраги против 64 лица

Независен - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО анализирало 476.249 смс пораки од 834.374

+инфо - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите „Тали“ и „Талир 2“, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО во минатите шест месеци отвориле осум нови предистражни постапки

Либертас - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Над три милиони евра потрошило лани СЈО

ММС - 15.03.2019

За оваа година, Специјалното јавно обвинителство има буџет од на 3,7 милиони евра. Лани СЈО потрошило 85% од одобрениот буџет. Според извештајот на ова обвинителство, вкупната реализација на одобрениот буџет за 2018 година, заклучно со 31.12.2018 ...

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

Опсервер - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО потрошило над три милиони евра за шест месеци

Република - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...