TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

еМагазин - 14.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда, Рената Дескоска, во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведе по стариот закон, а потоа ќе се донесе нов современ закон

Фокус - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот Закон

Нова ТВ - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот Закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

Либертас - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

+инфо - 13.07.2018

На гостувањето во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија, министерката Дескоска рече дека побезболно е сега да не се прават дури ни технички измени на законот и референдумот да биде спроведен врз основа на постоечкиот закон отколку да се направат ...

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

Press24 - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска одговори на кој начин ќе се спроведе референдумот

Фактор - 13.07.2018

Mинистерката за правда, Рената Дескоска вели дека претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот Закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

Локално - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

Независен - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Референдумот ќе се спроведува по постојниот закон

Стандард - 13.07.2018

Претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди, најави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска порача дека изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

МКД - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумо, предупреди денеска министерката за правда, Рената ...

Дескоска: Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од други закони

24 Вести - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на ДИК не треба да се условува со амнестии или други закони бидејќи ако се одолговлекува ...

Власта бара опозицијата да не го условува екипирањето на ДИК со амнестија или други закони

Фокус - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на Државната изборна комисија не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска – Треневска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува ...

Референдумот зависи од изборот на ДИК

Телма - 12.07.2018

Членовите на ДИК треба час поскоро да се изберат, зошто во спротивно ќе се доведе во прашање организирањето на референдумот, вели министерката за правда Рената Тренеска Дескоска. Потребен е договор а не условувања.

Дескоска; Доцнењето со ДИК ги одлага активностите за референдумот

Алсат-М - 12.07.2018

Составот на ДИК и понатаму останува „производ“ на политичко пазарење помеѓу власта и опозицијата. Министерката за правда, Рената Дескоска алудирајќи на барањата и условите поставени од ВМРО ДПМНЕ, истакна дека ДИК не смее да биде резултат на ...

Дескоска: Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од други закони

ТВ21 - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на ДИК не треба да се условува со амнестии или други закони бидејќи ако се одолговлекува ...

(ВИДЕО) Дескоска: Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии за технички и пржински влади

А1 On - 12.07.2018

Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии за технички и пржински влади, порача денеска министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува со амнестии или други ...

(Видео) Дескоска: Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии и услови за технички и пржински влади

Макфакс - 12.07.2018

Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии, услови за технички и пржински влади, порача денеска министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува со амнестии или ...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

Сител - 12.07.2018

- Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

Дескоска: Изборот на ДИК не може да се условува со амнестии и „пржински“ влади

+инфо - 12.07.2018

Изборот на Државната изборна комисија (ДИК) не смее да биде ставен во пакет со никакви амнестии и услови за технички, пржински и какви било влади бидејќи ни се потребни институции кои ќе можат да функционираат особено во најава на претстојниот ...

Десковска: ДИК може да остане без време за референдумот

Канал5 - 12.07.2018

Државната изборна комисија треба што поскоро да се формира бидејќи нема да има време да го спроведе референдумот, смета министерката за правда Рената Тренеска Дескоска. -Изборот на ДИК не смее да биде ставен во пакет со никакви амнести, со никакви ...

Дескоска: ДИК да се формира што поскоро

ТВ21 - 12.07.2018

Доколку членовите на Државната изборна комисија не се изберат навреме, тогаш може да има проблеми во организирање на референдумот, вели министерката за правда, Рената Дескоска. Според неа, секое доцнење може да значи и недоволна подготвеност на ...

Дескоска: Ненавреметото формирање на ДИК може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот

Press24 - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

Н.Македонија - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

ДИК може да остане без време да го подготви референдумот

Press24 - 12.07.2018

Комплетирањето на Државната изборна комисија не треба да се условува со никакви други закони, порача денеска Министерката за правда Рената Дескоска на трибината за финансисрање на политички партии организирана од НДИ.

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

Бриф - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

Локално - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

CivilMedia - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

Дескоска: Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии и услови за технички и пржински влади

Точка - 12.07.2018

Изборот на ДИК не смее да биде во пакет со никакви амнестии, услови за технички и пржински влади, порача денеска министерката за правда Рената Дескоска. Според неа, изборот на членови на ДИК е приоритет кој не треба да се условува со амнестии или ...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со амнестии или пржински влади

Стандард - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот.

Дали ДИК ќе има време да го подготви референдумот?

iPortal - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска. На новинарско прашање, на трибина за финансирање на политички партии, организирана од НДИ, таа рече дека изборот ...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

Коктел - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот, изјави министерката за правда Рената Дескоска.

ДИК ќе нема време да го подготви референдумот

Независен - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, вели министерката за правда Рената Дескоска. На новинарско прашање, на трибина за финансирање на политички партии, организирана од НДИ, таа рече дека изборот ...

Дескоска: Изборот на ДИК не треба да се условува со други закони или пакети

1tv - 12.07.2018

Изборот на новиот состав на ДИК не треба да зависи од никакви други пакети и други закони, бидејќи ненавреметото формирање на Комисијата може да предизвика проблеми во организирањето на референдумот, изјави министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска се сретна со претставници на Независниот синдикат на затворската полиција и администрација

А1 On - 11.07.2018

Министерката за правда Рената Дескоска придружена од директорот на Управата за извршување на санкции Јовица Стојановиќ денеска во Министерството за правда се сретнаа со претставниците на Независниот синдикат на затворската полиција и администрација.

Затворската полиција бара од Дескоска повисоки плати и нови вработувања

+инфо - 11.07.2018

Министерката за правда Рената Дескоска придружена од директорот на Управата за извршување на санкции Јовица Стојановиќ денеска во Министерството за правда се сретнаа со претставниците на Независниот синдикат на затворската полиција и администрација.

Во новата учебна година првачињата ќе стартуваат со старата програма

Алсат-М - 09.07.2018

И новата учебна година на есен ќе почне со старата наставна програма. Законот што го подготви поранешниот министерка Рената Дескоска, кој е пред усвојување, според актуелниот министер Адеми не е функционален и тој ќе се дополнува.