TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ципрас: Уште е рано, ама потпишување на договор во Преспа би бил позитивен симболизам

Фокус - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер на прес конференцијата во Софија и додаде дека сѐ уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев: Утврдивме опција прифатлива за двете страни, ќе се бара консензус дома

Канал5 - 17.05.2018

Синоќешната средба Заев Ципрас во Софија траела до раните утрински часови. По денешната тет а тет средба Заев рече дека со Ципрас утврдиле опција прифатлива за двете страни, но дека за неа ќе треба да се добие поддршка дома.

Ципрас: Поминавме поголем дел од патот, стигнавме до критична точка, но последните чекори се најтешки

МКД - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на завршната прес-конференција во Софија го сподели оптимизмот на македонскиот премиер Зоран Заев дека до крајот на јуни може да има решение за името. „Постигнат е многу важен напредок, но има уште отворени прашања, ...

Ципрас: Има прогрес во разговорите, но не и решение

Макфакс - 17.05.2018

Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во Софија, ...

Ципрас: Има напредот во разговорите, но сеуште нема решение

24 Вести - 17.05.2018

„Грција и ПЈРМ разговараа околу спорот за името, но сеуште не се во позиција да зборуваат за конкретен договор“ - изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес конференција на самиот на ЕУ во Софија.

Ципрас: Последните метри се најтешки

Deutsche Welle - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас откри дека доцна синоќа во Софија се одржале тајни преговори со македонскиот премиер Зоран Заев кои траеле до раните утрински часови. Уставот ќе се менува. Премиерите Ципрас и Заев во текот на минатата ноќ во Софија ...

Ципрас: Заедничка цел е решение до Самитот на ЕУ

Нова ТВ - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Ципрас и Заев разговарале до зори

Независен - 17.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас оцени дека на средбите со неговиот македонски колега Зоран Заев, одржани вчера и денеска во Софија е постигнат значителен напредок во врска со прашањето за името.

Ципрас: На чекор сме до договор, не чека тешка работа

Мета - 17.05.2018

Синоќа, во малку поопуштена атмосфера, по вечерата и речиси до утринските часови имавме многу суштински разговори и постигнавме суштински напредок. Требаше само да преспиеме и денеска да го потврдиме тоа што сме го договарале. Не чека тешка работа.

Заев: Со Ципрас прифативме една опција, следуваат консултации во двете земји

МКД - 17.05.2018

На денешната средба со премиерот Алексис Ципрас, пријател на Македонија, заеднички се согласивме за напредокот што е направен досега во процесот на изнаоѓање решение за спорот околу името.

Ципрас: Напредок има, но сé уште нема решение во разговорите за името со ФИРОМ

Фактор - 17.05.2018

Грција и поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) постигнаа напредок во тековните разговори за името, но тие "не се во позиција да разговараат за договор", рече грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесе денеска Катимерини .

Ципрас: Уште не сме во позиција да говориме за договор

Стандард - 17.05.2018

Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се помине, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес конференцијата во Софија и додаде дека се уште не сме во позиција да говориме за договор.

Заев по средбата со Ципрас: Веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете ...

Телма - 17.05.2018

Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев, по средбата со грчкиот премиер Алексис ...

Што треба да им се каже в лице на Ципрас и на Нимиц

Н.Македонија - 17.05.2018

Денес во Софија, на мaргините на самитот помеѓу ЕУ и Западен Балкан, треба да се случи и долгонајавуваната средба на премиерите на Македонија и на Грција. Средбата одамна доби префикс на историска поради очекувањата дека токму на неа може да падне и ...

Заев по самитот на ЕУ: Со Ципрас констатиравме еден предлог за името (Видео)

AKO - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференција објави дека со грчкиот премиер Ципрас ги разгледале резултатите од досегашните преговори за името и констатирале напредок. Заев рече дека на Ципрас му ги презентирал македонските предлози кои ќе бидат ...

Пат кон ЕУ, а на маргините и пат кон конечно решение за името

CivilMedia - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е во медиумскиот фокус на Македонија, особено поради присуството и обраќањето на премиерот Зоран Заев. Европската унија денеска ќе даде ново ветување за членство на своите партнери од Западен Балкан во момент кога ...

Почна средбата меѓу премиерите Заев и Ципрас

Телма - 17.05.2018

Почна средбата меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува позитивно придвижување во спорот за името, и двајцата премиери беа воздржани во изјавите пред ...

Опсегот на употреба на името И промена на Уставот на маса на разговорите заев-ципрас во Софија

Сакам да кажам - 17.05.2018

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Софија, Горан Трпеноски Започна средбата на македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија. Иако се очекува да има некакво придвижување во спорот за името, ...

Лидерите на ЕУ очекуваат Заев и Ципрас да го забрзаат процесот

Канал5 - 17.05.2018

Втора тет-а-тет средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Разговорите започнаа претпладнево , во Софија, на маргините од самитот ЕУ- западен Балкан. Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како ...

(Видео) Заев: Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството

Макфакс - 17.05.2018

„Македонија и Грција го зајакнуваат пријателството. Со премиерот Ципрас веруваме дека можеме да најдеме решение кое го штити достоинството на граѓаните во двете држави“, порача премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа „Фејсбук“ во врска со средбата ...

Пресот на премиерот Заев од Софија во живо

Слободен Печат - 17.05.2018

Пресконференцијата на премиерот Зоран Заев закажана за во 13 часот ќе може во живо да се следи на следниот линк. Во моментов се уште трае средбата на Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас, која се случува на маргините на Самитот на земји од ...

ВИДЕО: Започна средбата Заев-Ципрас

А1 On - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и премиерот на Република Грција Алкексис Ципрас одржаа заедничка средба за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржува во Софија, Република Бугарија.

Дали Заев и Ципрас ќе потпишат договор за името во Преспа? Нема ЕУ и НАТО!

Курир - 17.05.2018

Како што јавуваат весниците во Грција, ние како држава не би влегле во НАТО. Она што се подготвува е почеток на скрининг процес, без датум за почеток на преговорите. Додека од македонската страна владее молк за преговорите, грчките весници на големо ...

Средба меѓу Заев и Ципрас во Софија

Алсат-М - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас,денеска во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. И во двете земји постои воздржан оптимизам и неизвесност околу резултатот од средбата.

Почна средбата Заев - Ципрас во Софија (ФОТО)

МКД - 17.05.2018

Во тек се разговорите меѓу македонскиот и грчкиот премиер за проблемот што Грција го имасо уставното име на Македонија. Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се обидат да ги надминат отворените прашања за употребата на новото име само за меѓународна или и ...

Во тек средбата на Заев и Ципрас во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Во Софија започна средбата на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан. На средбата ќе стане збор за спорните прашања во преговорите меѓу двете земји околу решението за спорот за ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за името. Дијалогот се одвива околу продолжување на процесот, како и обидите за приближување на ...

(ВИДЕО) Започна средбата Заев-Ципрас

Либертас - 17.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас предмалку ја започнаа билатералната средба во Софија. Видео од поздравувањето пред ...

Заев и Ципрас во Софија ќе разговараат за името

24 Вести - 17.05.2018

Потврда на досега договореното, поддршка за продолжување на процесот, како и обиди за приближување на позициите во однос на спорните прашања, опсегот на употреба и измените на македонскиот Устав се очекува од денешната средба меѓу премиерите на ...

(ФОТО-ВИДЕО) ЗАЕВ И ЦИПРАС ВО ЦЕНТАР НА ВНИМАНИЕТО: Спорот со името ги седна на маса уште еднаш

Фактор - 17.05.2018

Македонскиот и Грчкиот премиер се во центарот на вниманието во престолнината на соседна Бугарија каде што се одржува Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Од премиерскиот кабинет известија за средбата на премиерот Заев и неговиот грчки колега.

Заев и Ципрас: Сега или сепак малку подоцна?!

Deutsche Welle - 19.05.2018

Средбата на македонскиот и грчкиот премиер во Софија се очекува со големо нетрпение. Еврокомесарот Хан за Дојче веле изјави дека е многу сигурен во успех на разговорите. Големи надежи, но не и преголеми очекувања, од денешната средба на премиерите ...

Договорoт за името, ако се постигне, ќе се потпише во Преспа

Мета - 17.05.2018

Двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денес ќе имаат тет-а-тет средба во Софија. И во двете земји постои воздржан оптимизам, па и владитe со последните изјави само ја нагласуваат важноста и неизвесноста на резултатот од средбата, но и ...

Започна средбата на Заев и Ципрас во Софија

24Инфо - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во моментов во Софија разговараат за клучните прашања во македонско-грчкиот спор за ...

(ВИДЕО) Ако Заев и Ципрас постигнат договор за името ќе се потпише во Преспа

еМагазин - 17.05.2018

Во Софија започна втората средба на премиерот на Македонија, Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Очекувањата од средбата се поделени, а двете страни деновиве беа воздржани дека ќе се стигне до некаков договор.

Денеска Заев и Ципрас ќе ги продолжат разговорите за името онаму каде што Димитров и Коѕијас запреа

МКД - 17.05.2018

Употребата на новото име само за меѓународна или и за меѓународна и за домашна употреба и промените во Уставот ќе бидат прашањата за кои денеска во Софија ќе разговараат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев и Ципрас на средба во Софија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Таа ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европерспективите на ...

Втора тет-а-тет средба на Заев и Ципрас во Софија: Ќе стигнат ли до решение

еМагазин - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас денеска во 10.30 часот по бугарско време во Софија ќе ја имаат втората тет-а-тет средба. Средбата се најавуваше како клучна во процесот на решавање на спорот за името, но последните ...

Ципрас: Европските социјалисти во Софија рекоа дека само прогресивни лидери можат да го постигнат овој напредок за ...

МКД - 16.05.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во екот на самитот на ЕУ-Западен Балкан во Софија на Твитер напиша дека Македонија и Грција направиле значајни чекори напред, но дека остануваат уште важни чекори што треба да се преземат пред да се постигне ...

Пред утрешните преговори за името, Заев и Ципрас се сретнаа на состанокот на европските социјалисти во Софија

Сакам да кажам - 16.05.2018

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се сретнаа попладнево на состанокот на лидерите на Партијата на европските социјалисти и демократи, на кој се утврдуваа заедничките позиции на сестринските партии за утрешниот Самит ...

Ципрас на Твитер: Последните метри се секогаш најтешки

Локално - 16.05.2018

Направени е напредок, но има уште пат да се изоди, напиша грчкиот премиер на Твитер во однос на преговорите за името, објавувајќи фотографии од подготвителниот Самит на партијата на европските социјалисти во Софија, во рамките на Самитот ЕУ-Западен ...

Ципрас: Се уште не сме во позиција да говориме за договор

Вечер - 17.05.2018

ЌСе уште не сме во позиција да говориме за договор.Верувам дека имаме поминато голем дел од патот, но има уште пат да се поминеЌ, рече грчкиот премиер на прес конференцијата во Софија по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев.

Заев и Ципрас имаат големи очекувања од утрешната средба во Софија

МКД - 16.05.2018

Големи очекувања и позитивни моменти, очекуваат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, од утрешната билатерална средба во Софија на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан.

Борисов: Се надевам Заев и Ципрас ќе си подадат рака

Канал5 - 16.05.2018

Се е подготвено за втората тет-а-те средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Како што е познато, таа ќе се одржи утре изутрина, на маргините од самитот ЕУ-Западен Балкан во ...

Аналитичари: Средбата Заев-Ципрас, патоказ за понатамошниот тек на преговорите

Алсат-М - 16.05.2018

Најавената утрешна средба меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според експертите Дарко Малиновски и Љупчо Ристовски, нема да го донесе очекуваниот епилог за надминување на разликите околу името.

Заев и Ципрас во потрага по чудо во Софија

Независен - 16.05.2018

Софија - Земјите од Западен Балкан очекуваат дека самитот на ЕУ во Софија ќе ја забрза нивната европска интеграција, а Македонија посебно се надева дека во бугарскиот главен град ќе биде направен конечниот исчекор во решавањето на проблемот со името.

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на кој ќе се расправа за европската ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јавува МИА. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на ...

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ прашуваат зошто Иванов е надвор од преговорите за името

Фокус - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО-ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици“ под итно треба да се свика ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Н.Македонија - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Ципрас: Има напредот во разговорите, но сеуште нема решение

МК News - 17.05.2018

„Грција и ПЈРМ разговараа околу спорот за името, но сеуште не се во позиција да зборуваат за конкретен договор“ – изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес конференција на самиот на ЕУ во Софија.