TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Беса на Гаши: Имаме јасен став, само Нато и ЕУ

Либертас - 11.01.2019

Пратениците и членови на Беса на Африм Гаши на нивните фејсбул профили објавија идентичен текст кој гласи: “Би ги замолиле медиумите да објават дека барањата се на Билал Касами, а не на Беса. Беса има јасен став.

(Фото) Има ли договор со Беса?

Независен - 11.01.2019

Позитивни информации стигаат од страните што преговараат за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени. Извори од владеајачкото мнозинство брифираат дека се е готово и оти имаат барем 80 пратеници ќе гласаат за уставните измени.

Собраниската седница одложена за утре – не попушта ниту Заев за државјанството, ниту БЕСА од своите барања

Сител - 10.01.2019

Седницата за уставни измени е одложена за утре. Не е постигнат договор помеѓу Владата и опозициската Беса за државјанството. Беса на Касами не отстапува од своето барање да се избрише зборот македонско оние кои не се Македонци.

Седницата за уставните измени одложена за утре во 12 часот, уште се преговара со Беса на Касами

Сакам да кажам - 10.01.2019

Собраниската седница за уставните измени согласно Договорт од Преспа со Грција, по неколку денешни одложувања, конечно е одложена за утре во 12 часот. Неофицијално, седницата што требаше да почне во 13 часот, не почна затоа што нема двотретинско ...

Беса го објави условот без кој нема да гласа за уставните измени

Нетпрес - 10.01.2019

Одложувањето на пленарната седница во четвртокот во македонското собрание за уставните промени е поради условите движењето Беса бара да бидат испполнети, објави во четвртокот вечерта телевизијата ТВ21 којашто дознава дека на премиерот Зоран Заев му ...

Поради барањата на Касами, Џафери ја одложи седницата за уставни измени за утре на пладне

Фокус - 10.01.2019

По две одложувања во текот на денешниот ден, спикерот Талат Џафери го закажа утре во 12 часот продолжението на седницата за усвојување на уставните амандмани, преку кои треба да се имплементира Преспанскиот договор и да се деблокираат евтоатланските ...

Уставните измени под знак прашалник – Заев и Касами никако да се договорат

ТВ21 - 10.01.2019

Судбината на гласањето на Уставните измени се уште е под знак прашалник. Премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Биљал Касами никако да се договорат за амандманите на опозициската партија.

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

ТВ21 - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Критични моменти во Собранието – двотретинско мнозинство се уште нема

24 Вести - 10.01.2019

Интервенција во уставниот закон со кој би се вметнала актуелната формулација за државјанството која стои во документите кои се издаваат на албански јазик неофицијално е клучниот проблем меѓу Заев и Касами во предворието на уставните измени.

Еве го условот од Беса, поради кој „запнаа“ преговорите помеѓу Беса и Заев

Скопје1 - 10.01.2019

Каде запнаа прговорите помеѓу премиерот Зоран Заев и Беса? Виси двотретинското мнозинство кое треба да ги изгласа уставните измени. За Беса спорен Предлог амандманот кој се однесува на државјанството, а тие се категорични дека доколку не им се ...

Државјанството не смее да се чепка!

AKO - 10.01.2019

Државјанството не смее да се чепка! Ова што го прави Касами од Беса е антиуставно, антидржавно и антимакедонско. Уште еднаш за тие што не разбираат или не сфаќаат, МАКЕДОНСКО е државјанство, а не етничка припадност.

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, пренесува Телма повикувајќи се на извори од групата.

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен почетокот на седницата за уставните измени

Макфакс - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами кога претпладнево не успеале да ...

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса

Телма - 10.01.2019

Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само македонско, брифираат за Телма извори од групата.

За утре одложена седницата за уставни измени, неизвесно двотретинското мнозинство

Мета - 10.01.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, по двете одложувања денеска, продолжението на седницата на која треба да се расправа за финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција го закажа за утре во 12 ...

Заглавија преговорите меѓу Заев и БЕСА

Алсат-М - 10.01.2019

Критични моменти во преговорите меѓу премиерот Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами. Како што дознава Алсат тешко веројатно е дека ќе се постигне договор. Како што дознава Алсат, Заев во Уставниот закон не го прифаќа определувањето на ...

Беса: Не попуштаме, не гласаме ако Заев не ги прифати барањата

Независен - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и Беса на Билал Касами и денеска тапкаат во место. Извори од владеачкото мнозинство во парламентот брифираат дека лидерот на СДСМ му кажал на Касами дека нема да ги прифати неговите барања, оставајќи им на ...

Ни денеска нема договор со Беса, Заев и Димитров ќе бијат уште една битка

+инфо - 10.01.2019

Договор не е постигнат ниту на денешната средба со преговарачкиот тим на Беса и премиерот Зоран Заев за предлозите на партијата на Билал Касами, која бара поинаков модалитет за државјанството и за заштита на дијаспората, дознаваме од извори во ...

Преговорите меѓу Заев и Касами го одложија стартот на седницата – ќе обезбеди ли премиерот 2/3 мнозинство

Алфа - 10.01.2019

Премиерот Заев ги пребројува пратениците за да си обезбеди двотретинско мнозинство за менување на Уставот – не знаел дали има 80 на своето конто. Покрај Беса на Касами која не отстапува од својот ултиматум околу државјанството дополнителна ...

Каде греши “Беса”на Касами

Либертас - 10.01.2019

Опседнaти со својат моќ да го срушат договорот од Преспа, Касами и неговите поддржувачи ја држат целата нација во грч до последниот момент. Спремни биле да го срушат договорот ако сега веднаш не се промени Уставот и не им се гарантираат права на ...

Нема договор меѓу Заев и Касами, преговорите продолжуваат

24 Вести - 10.01.2019

Нема договор меѓу БЕСА и премиерот Зоран Заев, преговорите продолжуваат подоцна, неофицијално брифираат за ТВ 24 партиски извори. Неофицијално, она што е на маса е формулацијата која што е актуелна во пасошите на албански јазик, за државјанството, ...

Собраниската седница за уставни измени презакажана за утре во 12 часот

Опсервер - 10.01.2019

Собраниската седница на којашто требаше да почне последната трета фаза од уставните измени согласно Договорот од Преспа е презакажана за утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше одложена за 15 часот, ...

Заев на нови преговoри за мнозинство, одложена седницата

Макфакс - 10.01.2019

По одложувањето на седницата за уставни промени во 15 часот, јасно е дека премиерот Заев сè уште не успеал да го обезбеди потребното 2/3 мнозинство. Од Собранието не образложија зошто седницата се одлага.

БЕСА го аминуваше дневниот ред за уставните амандмани, но Касами и понатаму условува

Фокус - 10.01.2019

Пратениците на движењето БЕСА му дадоа зелено светло вчера на дневниот ред во Собранието за уставните амандмани. Сите пет пратениците на БЕСА гласале за утврдување на дневниот ред, кој беше донесен со вкупно 78 гласа „за“.

„Алсат“: БЕСА бара „државјанство на Македонија/државјанин на…“, Заев не прифаќа

365 - 10.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и партискиот врв на БЕСА на Билал Касами се во ќорсокак и тешко дека ќе се постигне договор, дознава „ Алсат “. Според неофицијални извори, Заев не го прифаќа барањето на БЕСА државјанството во Уставот да биде ...

Пропадна денот за уставни измени: Заев не се договори со БЕСА, нема доволно пратеници за гласање

Скопје1 - 10.01.2019

Откако повеќе пати беше закажувана и откажувана седницата на која требаше да се гласа за уставни измени, истата е презакажана за утре во 12 часот. Во текот на денот, премиерот Зоран Заев се обиде да ги убеди пратениците на БЕСА да гласаат за уставни ...

Денеска нова шанса за гласање на уставните амандмани, Касами не остапува од барањата на Беса

МКД - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани како последна фаза од спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот, а според премиерот Зоран Заев сѐ уште не е обезбедено двотретинско мнозинство.

Продолжуваат преговорите Беса-Заев, тешко да се постигне договор

Курир - 10.01.2019

Алсат дознава дека договор помеѓу движењето Беса и Владата тешко ќе се постигне. Изворите додаваат дека преговорите не пропаднале, но Заев се повлече од позициите од претходните два дена. Сега, како што дознава Алсат, Заев дури ни во Уставниот закон ...

Заев остава простор за договор со Касами

AKO - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев не е сосема прецизен дали ќе го прифати условувањето од Биљал Касами од Беса и ќе им удоволи на барањата во пасошите на Албанците на стои придавката МАКЕДОНСКО во графата за државјанство, туку само граѓани на Република Северна ...

Заев: Или ќе не има 80 пратеници најмалку или ќе следува одговорност

ТВ21 - 10.01.2019

Премиерот Заев рече дека доколку нема мнозинство, секој што треба ќе понесе одговорност за тоа одговарајќи на новинарско прашање по изјавата на Биљал Касами дека е оптимист за постигнување договор и прифаќање на условите дали и тој е оптимист или ...

Државјанството останува македонско, со БЕСА преговараме за формулацијата, вели Заев за уставните измени

Скопје1 - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев за преговорите со Беса на Биљал Касами вели дека се разговара околу техничката формулација на државјанството „македонско/граѓани на Република Северна Македонија“ во уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа.

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА

24Инфо - 10.01.2019

„Осумката“ од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени ако се прифатат брањата на БЕСА Независната пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени доколку се прифатат барањата на Беса и инсистираат државјанството да остане само ...

Касами демек голем фраер

еМагазин - 10.01.2019

Драмата со двотретинското мнозинство, потребно за завршувањето на процесот за промена на македонскиот Устав, предвидено со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да се вика Северна Македонија продлжува.

Беса „тврдокорни“ до крај: Како ќе успее да ги убеди Заев да гласаат „ЗА“?

Фактор - 10.01.2019

Опозициската Беса останува на ставот. Ако не се исполнат нивните барања тогаш нема ниту глас „ЗА“ за уставните измени. Ставот на кој стојат тврдокорно го потврдија и во гостувањата во медиуми.

Власта се пребројува пред клучната фаза за уставните измени – договор со Касами сè уште нема

24 Вести - 09.01.2019

Власта во низок старт, опозицијата со бојкот, стартот на клучната фаза за уставните измени , со кои Македонија ќе стане Северна Македонија со целодневно доцнење. Премиерот Зоран Заев по целодневни средби и преговори со Беса, не успеа да добие 80 ...

Касами: Без да ни се исполнат барањата нема глас за уставните измени

+инфо - 09.01.2019

Ако не се исполнат барањата на Беса, тогаш нема да гласаат за уставните измени. Ова вечерва го изјави лидерот на Беса, Билал Касами во дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 . Денес попладне почна третата фаза од уставните измени.

Касами: Руско-турското влијание во Беса замина со отцепување на неколку пратеници од Беса

ТВ21 - 09.01.2019

Лидерот на Беса вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 зборуваше за барањата кои Беса ги има и ги бара од Заев да ги исполни со цел да дадат зелено светло на уставите промени. Но, Касами призна дека можеби во минатото во движењето Беса, имало руско-турско ...

Кои се условите на БЕСА?

ТВ21 - 09.01.2019

Во дебатата „Click Plus“ на ТВ21 вечерва Касами ги образложи условите под кои БЕСА би дала зелено светло за уставните измени во третата фаза, каде потребно е 2/3 мнозинство. Условите на БЕСА се: 1. Да нема македонско државјанство кај албанците 2.

Касами: Без да се исполнат барањата на БЕСА, нема глас ЗА уставните промени

ТВ21 - 09.01.2019

Во вечерашното издание на дебатнион магазин „Click Plus“ на ТВ21 дебатиравме со Биљал Касами кој рече дека доколку не се исполнат барањата кои ги има БЕСА нема да дадат зелено светло на уставните промени.

Заев им се заблагодари на Касами, Села и Панче Минов

Независен - 09.01.2019

Премиерот Зоран Заев им се заблагодари на своите коалициски партнери во владата што работеле на постигнување на договорот со Грција, а ги спомна и независните пратеници, Алијансата на Зијадин Села, Беса на Билал Касами, како и на пратеникот од ...

Утре ќе се гласа за промена на Уставот, Заев ги убедуваше пратениците да го поддржат

Република - 09.01.2019

Амандманите кои ги поднесoa, а произлегуваат од Договорот од Преспа, но и барањата на албанските опозициски партии денеска ги образложи премиерот Зоран Заев пред пратениците. Утре во Собранието е финалната фаза, односно гласањето.

Траат преговорите за двотретинско мнозинство

Телма - 09.01.2019

Договор за обезбедување 2/3 мнозинство за уставните измени се уште нема информираат од крилото на Беса на Касами. Преговорите запнаа кај амандманот на Беса кои бараат да се избрише зборот македонско државјанство и да стои државјани на Северна ...

По обраќањето на Заев, Џафери ја прекина седницата за уставни измени

CivilMedia - 09.01.2019

Зоран Заев од собраниската говорница се обрати пред пратениците да започнат со расправа за уставните промени. „Имаме кристална и недвосмислена потврда за македонскиот идентитет како дома, така и во странство… Грција веќе не го оспорува нашето право, ...

Уставните измени под знак прашалник – Заев и Касами никако да се договорат

4NEWS - 11.01.2019

Судбината на гласањето на Уставните измени се уште е под знак прашалник. Премиерот Зоран Заев и лидерот на Беса, Биљал Касами никако да се договорат за амандманите на опозициската партија.

Ова е условот на Беса – ако не се прифати нема да гласаат ЗА уставните промени

4NEWS - 10.01.2019

Одложувањето на пленарката за уставните промени е поради условите кои бара Беса да бидат исполнети. Според информациите на ТВ21 на Заев му недостигна уште еден глас за 2/3 мнозинство. ТВ21 ексклузивно дознава, што бараат од движењето Беса.

Заев го стокми Уставот со Села, ќе падне ли Беса

Фактор - 09.01.2019

Заев го стокми Уставот со Села, ќе падне ли „Беса“ и со Касами? Зоран Заев направи нов компромис и во „каша попар“а процесот на уставни измени ги додаде повеќето барања и на опозициската Алијанса за Албанците предводена од Зијадин Села.

На кого му е потешко? Заев „се бореше“ со Села и Касами, Ципрас со Каменос

Фактор - 09.01.2019

Денес точно напладне во 12 часот е закажана 75 седница на Собранието на Република Македонија каде со шест точки кои се на дневен ред започнува финалната фаза на уставните промени. Во меѓувреме премиерот Зоран Заев ги отстранува последните пречки за ...

Двотретинското мнозинство неизвесно: Почнува финалната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа

еМагазин - 09.01.2019

Денеска во Собранието почнува финалната фаза за донесување на уставните измени предвидени со Договорот од Преспа, со кој меѓудругото Македонија треба да стане Северна Македонија. Како и во првата фаза, кога беа потребни минимум 80 гласа од ...

Заев и Касами сè уште без договор, неизвесен стартот на седницата за уставни измени

А1 On - 10.01.2019

Седницата за уставните измени, која беше закажана па одложена, денеска може и воопшто да не се одржи. Неофицијално, се остава простор за уште еден обид за постигнување договор на премиерот Заев со Беса на Касами откако претпладнево не успеале да ...

Села и Заев се договорија: Конците за уставни измени сега ги држи Касами

Фактор - 09.01.2019

„Во конструктивна атмосфера успеавме во постигнувањето договор, соопшти премиерот Зоран Заев по средбата попладнето со лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села“. Ова беше соопштено вчера од Владата.