TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Стопени“ два милиони евра – нови истраги на СЈО за „Сончев град“ и „Музејот на вмро“

ТВ21 - 20.10.2016

Специјалната Јавна обвинителка Фатиме Фетаи детално ги објасни аргуменитите на СЈО за новите два предмети, додавајќи дека осомничените лица свесно ја злоупотребиле службената должност и нанеле директна штета врз буџетот на Македонија, во износ од ...

Истраги на СЈО за криминал, Канческа-Милевска и Јанакиески демантираат

Р.С.Европа - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство истражува незаконско работење во Министерството за култура за објектот Музеј на ВМРО. Министерката за култура тврди дека е работено според закон, а СЈО било непрофесионално и во функија на СДСМ.

СЈО: „Топлик“ и „Тендери“ - Два нови случаи со сомнежи за криминал, добија обвинувања за влез во политичка кампања

Алфа - 20.10.2016

“Топлик” и “Тендери” се двете нови истраги кои денеска ги објави Специјалното јавно обвинителство, за што добија експресен, аргументиран демант и контра-обвинувања за влез во политичка кампања на Сдсм.

Два милиона евра од буџетот стопени преку „Топлик“ и „Тендери“

Deutsche Welle - 20.10.2016

Преку злоупотреба на службената должност и кршење на Законот за јавни набавки, буџетот бил оштетен за два милиони евра, соопшти СЈО, презентирајќи ги двете новоотворени истраги „Топлик“ и „Тендери“ се имињата на двете новотворени истраги, кои ...

„Топлик“ и „Тендер“ нови предмети на СЈО за злоупотреба на службена положба и овластувања во Министерството за ...

Академик - 20.10.2016

Фетаи информираше дека против дел од осомничените во предметот „Тендер“ од Судот ќе бидат побарани соодветни мерки за обезбедување на нивното присуство во текот на постапката. Кога СЈО ќе го достави предметот до Судот, ќе бидат доставени и мерките ...

„Топлик“ и „Тендери“ – две нови истраги на СЈО, овојпат за Музејот на македонската борба и Сончев Град

Радио МОФ - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори две нови истраги „Топлик“ и „Тендери“, односно за финансиски криминал за изградба на Музејот на македонската борба, дел од Скопје 2014, и за проектот Сончев Град на Водно.

„Топлик“ и „Тендери“- нови истраги на СЈО

МРТ - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори два нови случаи во кои е направена штета на државниот буџет од два милини евра. Првиот се однесува на проектот „Сончев град“ во кој шестмина се осомничени за злоупотреба на службената положба.

Канческа-Милевска и Јанaкиески осомничени во „Тендери“ и „Топлик“

Фокус - 20.10.2016

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески , се првоосомничените во двете нови истраги кои ги отвори Специјалното јавно обвинитеелство, а денеска ги презентираше пред јавноста под ...

СЈО почнува истраги за Сончев град и Музејот на ВМРО

Нова ТВ - 20.10.2016

СЈО денеска објави дека отвора две нови истраги под име Топ лик и Тендер, кои се однесуваат на населбата Сончев град во Сопиште и за градежни работи на Музејот на македонската борба поради основани соменија за кривични дела со кои е оштетен Буџетот ...

Истраги Топлик и Тендер на СЈО – На два пати „летнале“ по еден милион евра

Р.С.Европа - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ги најави двете нови истраги „Топлик“ и „Тендер“. Случајот „Топлик“ се однесува на основано сомнение за злоупотреба на службена должност при продажба на земјиштето за изградба на Сончев Град во Скопје, а ...

„Топлик“ за Сончев град и „Тендери“ за Музејот на ВМРО се новите предмети на СЈО

Капитал - 20.10.2016

Имињата и на двата нови предмети што на денешната прес-конференција ги објави Специјалното јавно обвинителство почнуваат со „Т“: „Топлик“ и „Тендери“. Првиот предмет, „Топлик“, се однесува на продажбата на градежното земјиште за изградба на ...

Нови истраги на СЈО – „Топ лик“ и „Тендери“

МК News - 20.10.2016

Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа Министерство.

Прес на СЈО: Отворена истрага-кој продаде земјиште за Сончев град

24 Вести - 20.10.2016

Првиот случај што го обелодени СЈО е под името „Топлик“ а се однесува на продажна на градежно земјиште за изградба на резиденцијалниот комплекс Сончев град. Обвинителката Фетаи соопшти дека се работи за временски период од 3 април 2007 до 18 02 2013 ...

СЈО сомничи шест лица од министерството за транспорт и врски за незаконска продажба на земјиштето за „Сончев град“

Сакам да кажам - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена истражна постапка под кодно име „Топлик“ против едно раководно лице од министерството за транспорт и врски и пет лица од комисијата за јавни набавки од истото министерство кои ги сомничи дека го оштетиле ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Канал5 - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

(ВИДЕО) Фетаи: Со „Сончев град“ оштетен буџетот за еден милион и 44 илјади евра

А1 On - 20.10.2016

Јавната обвинителка Фатиме Фатеаи објави нова истрага под името „Топлик“ а се однесува за оштетување на буџетот на државата од 1 милион и 44 илјади евра со тендерот за населбата Сончев град во Сопиште.

СЈО: Наместен тендер за „Бетон Штип“ во проектот „Скопје 2014“

Стандард - 20.10.2016

„Топлик“ за Сончев град и „Тендери“ за тендери за изградба на објекти од „Скопје 2014“ се двата нови предмети за кои денеска информира Специјалното обвинителство. СЈО нема да бара притвор за осомничените, туку мерки на претпазливост.

Истрагите на СЈО „Топлик“ и „Тендери“, за Музејот на ВМРО и за Сончев град

Макфакс - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) покрена две истраги наречени „Топлик“ и „Тендери“, а кои се однесуваат за злоупотреба на службена должност на високи раководни лица во министерствата за култура и за транспорт и врски, со што на Буџетот на ...

СЈО отвори истраги за Сончев град и за тендери на Министерството за култура

Мета - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори две нови истраги, „Топлик“ и „Тендери“. Истрагата „Топлик“ се однесува на изградбата на населбата Сончев град, за која поради недостатоци настанати при склучување на договорот за нејзина изградба, ...

Со Сончев Град буџетот оштетен за милион евра, Министерството за култура местело тендери...

Н.Македонија - 20.10.2016

Со Сончев Град буџетот оштетен за милион евра, Министерството за култура местело тендери „Топлик“ и „Тендери“ се насловите на двата нови предмети што ги обелодени Специјалното јавно обвинителство на денешната прес-конференција.

Вториот предмет на СЈО носи име „Тендери“

+инфо - 20.10.2016

Набавките се вршени во кирст на правно лице од Штип. Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа ...

Првата истрага на СЈО е за проневера на 1 милион и 44.000 евра за Сончев град

+инфо - 20.10.2016

Осомничени се и 5 лица членови на комисијата за јавни наддавања за злоупотреба на службената положба. Милион и 44.000 евра се проневерени при злоупотреба на службена положба од раководно лице и уште петмина од Министерството за транспорт и врски ...

„Топлик“ и „тендери“ – нови истраги на СЈО за „Сончев град“ и за „музеј на македонската борба“

ТВ21 - 20.10.2016

„Топлик“ е првиот случај што го обелодени СЈО, а се однесува на продажна на градежно земјиште за изградба на резиденцијалниот комплекс Сончев ...

СЈО: Со местење на тендери го оштетиле државниот буџет

Фактор - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ги објави двете нови истраги, под името „Топлик“ и „Тендери“ во кои осомничените правеле злоупотреби со јавни набавки и го оштетиле буџетот на Република Македонија.

„Топлик“ и „Тендери“ нови истраги на СЈО

Фокус - 20.10.2016

Во моментот од Специјалното јавно обвинителство информираат дека отвориле две истраги, поради основано сомневање за оштетување на државниот буџет. Првата истрага се однесува на проектот „Сончев град“, при што постои сомнеж дека бил оштетен буџетот ...

ФАТИМЕ: „Топлик“ и „Тендери“ нови истраги на СЈО

Фактор - 20.10.2016

Дви нови истраги на се СЈО „Топлик“ и „Тендери“ и во нив инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле буџетот на РМ и грубо ги повредиле обврските од Законот за јавните набавки, информираше специјалната јавна обвинителка Фатиме ...

„Топлик“ и „Тендери“ се двете нови истраги на СЈО

Канал 77 - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двете истраги чии детали на денешната прес конференција ги обелодени обвинителката Фатиме Фети. На самиот почеток таа се извини поради тоа што на овој прес нема да присуствува специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Фетаи за истрагата „Топлик“ за Сончев град – буџетот е оштетен за 1.440 000 евра

Либертас - 20.10.2016

Во рамки на денешната прес конференција СЈО ги најави двете нови истраги:Топлик и Тендери. Во рамки на презентирање на истрагата Топлик поврзана со израдбата на резиденцијална населба Сончев рид во Сопиште, специјалната јавна обвинителка Фатиме ...

(ВИДЕО) Сите детали за двете нови истраги на СЈО за „Сончев град“ и Музејот на ВМРО

еМагазин - 20.10.2016

На денешната прес конференција од Специјалното јавно обвинителство соопштија дека отвориле две нови истраги, под имињата „Топлик“ и „Тендери“. Двата нови случаи ги престави обвинителката Фатиме Фетаи, која посочи дека инволвираните сториле кривични ...

Шестмина осомничени од министерство за Транспорт и врски во продажбата на земјиште за „Сончев Град“

Репортер - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена истражна постапка под кодно име „Топ лик“ против едно раководно лице од министерството за транспорт и врски и пет лица од комисијата за јавни набавки од истото министерство кои ги сомничи дека го оштетиле ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО...

Н.Македонија - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО „Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаи на Специјалното јавно обвинителство кои денеска на прес-конфернција ги објави обвинителската Фатиме Фетаи.

(ВИДЕО) Фетаи: Со „Сончев град“ оштетен буџетот за еден милион и 44 илјади евра

Репортер - 20.10.2016

Јавната обвинителка Фатиме Фатеаи објави нова истрага под името „Топлик“ а се однесува за оштетување на буџетот на државата од 1 милион и 44 илјади евра со тендерот за населбата Сончев град во Сопиште.

Истрагите на СЈО „Топлик“ и „Тендери“, за Музејот на ВМРО и за Сончев град

Точка - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена две истраги наречени „Топлик“ и „Тендери“, а кои се однесуваат за злоупотреба на службена должност на високи раководни лица во министерствата за култура и за транспорт и врски, со што на Буџетот на Македонија ...

„Тендери“ – осомничено раководно службено лице од Министерството за култура

Либертас - 20.10.2016

Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа Мининстерство.

Фетаи за истрагата „Топлик“ за Сончев град – буџетот е оштетен за 1.440 000 евра

Бриф - 20.10.2016

Во рамки на денешната прес конференција СЈО ги најави двете нови истраги:Топлик и Тендери. Во рамки на презентирање на истрагата Топлик поврзана со израдбата на резиденцијална населба Сончев рид во Сопиште, специјалната јавна обвинителка Фатиме ...

Канчевска Милевска на прес „ќе се правда“ за истрагата „Тендери“ на СЈО

Фактор - 20.10.2016

Откако специјалното јавно обвинителство денес отвори истрага за тоа како делеле тендерите и се штелувале јавните набавки за градбата на Музејот на ВМРО , министерката за култура Канчевска Милевска најверојатно образложение според најавите ќе даде во ...

Истраги Топлик и Тендер на СЈО

Алсат-М - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ги најави двете нови истраги „Топлик“ и „Тендер“. Случајот „Топлик“ се однесува на основано сомнение за злоупотреба на службена должност при продажба на земјиштето за изградба на Сончев Град во Скопје, а ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Lider - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

„Топлик“ и „Тендери“: Нови истраги на СЈО за Музејот на ВМРО и за Сончев град

Кајгана - 20.10.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) покрена две истраги наречени „Топлик“ и „Тендери“, кои се однесуваат за злоупотреба на службена должност на високи раководни лица во министерствата за култура и за транспорт и врски, со што на Буџетот на ...

Во случајот „Тендери“ осомничено службено лице од Министерство за култура

Репортер - 20.10.2016

Првоосомничена, во истрагата на СЈО насловена „Тендери“, е раководно службено лице од Министерството за култура. Покрај неа, осомничени се и тројца членови на комисијата за јавни набавка при тоа Мининстерство.

Фетаи за истрагата „Топлик“ за Сончев град – Буџетот е оштетен за 1.440 000 евра

Репортер - 20.10.2016

Ворамки на денешната прес конференција СЈО ги најави двете нови истраги:Топлик и Тендери. Во рамки на презентирање на истрагата Топлик поврзана со израдбата на резиденцијална населба Сончев рид во Сопиште, специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи ...

Целосен текст од денешната прес конференција на СЈО

Правдико - 20.10.2016

Денес ова Јавно обвинителство оддржа прес конференција. Во продолжение е изјавата на Јавната обвинителка Фатиме Фетаи, а јавната обвинителка Ленче Ристоска одговараше на новинарски прашања.

СЈО отвори два нови случаи „Топлик“ и „Тендери“

Нетпрес - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителката Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

Истраги „Топлик“ и „Тендери“: Интегрално прес-конференцијата на СЈО

Либертас - 20.10.2016

Интегрален трансрипт од прес конференцијата на Специјалното јавно обвинитество каде презентирани беа истрагите „Топлик“ и „Тендери“: Во продолжение е изјавата на Јавната обвинителка Фатиме Фетаи, а јавната обвинителка Ленче Ристоска одговараше на ...

„Топлик“ и „Тендери“ нови случаи на СЈО

Сител - 20.10.2016

„Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...

Истраги „Топлик“ и „Тендери“: Интегрален текст од прес-конференцијата на СЈО

Локално - 20.10.2016

Интегрален транскрипт од прес конференцијата на Специјалното јавно обвинитество каде беа презентирани податоци од истрагите за случаите – „Топлик“ и „Тендери“: Во продолжение е изјавата на Јавната обвинителка Фатиме Фетаи, а јавната обвинителка ...

(ВИДЕО) СЈО со два нови предмети: Случај “Топлик” за проектот „Сончев град“ и случај „Тендери“ за проектот „Скопје ...

Локално - 20.10.2016

Топлик“ и „Тендери“ се двата нови случаја на Специјалното јавно обвинтиелство кое денеска ги објави на прес-конфернција обвинителската Фатиме Фетаи. Таа појасни дека инволвираните сториле кривични дела со кои директно го оштетиле Буџетот на ...