TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали власта ги искористи СЈО и ОЈО за промена на уставното име на Македонија?

Алфа - 28.01.2020

Дали обвинителката Лиле Стефанова вчера ги потврди сомнежите дека Основното и Специјалното обвинителство, власта си ги користела како алатки за уцена кон пратеници од опозицијата, за да гласаат за уставните измени, со кои Република Македонија замина ...

Маневски за Фокус: Јас и сопругата одиме во „Систина“, не криеме дека сме пријатели со Камчеви

Фокус - 28.01.2020

Поранешниот министер за правда и сегашен советник во Град Скопје од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Михајло Маневски чие име вчера беше споменато во сведочењето на обвинителката Лиле Стефанова во случајот „Рекет“, тврди дека не се точни тврдењата дека тој и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја поткопува правната држава и со предметите на СЈО и со „Империја"

Канал5 - 28.01.2020

Надлежните институции во правосудството мора до крај да го расчистат случајот во јавноста познат како Рекет и сите досега отворени предмети истраги мора да добијат правен епилог. Последните случувања околу предметот „Империја" отвораат сомнежи дека ...

Најнова епизода „Рекет“-Маче, „секс“, уцени, политика…во судница!

PressingTV - 28.01.2020

Само на ден пред почетокот на јавната расправа во Собранието околу новиот закон за јавното обвинителство, аферата „Рекет“ и последното рочиште од серијалот на површина ги изнесоа сите валканици присутни не само во правосудството, туку во општеството ...

Анализа: На што се должи кочијашкиот вокабулар на Катица Јанева?

Курир - 28.01.2020

Главна тема во македонските медиуми деновиве повторно е Катица Јанева, овојпат со нејзиниот непристоен и кочијашки вокабулар во судницата за „Рекет.“ Реално, откако е на позицијата во СЈО и по неа, таа постојано и е во фокусот на истата таа јавност.

ШТО СЕ СМЕНИ ЗА ЕДНА ГОДИНА: Стефанова минатата година беше професионалец а вчера го*нарка и о*оспија

Магазин - 28.01.2020

Ако направиме мал времеплов и се вратиме на почетокот на 2019 година, ќе знаеме дека поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, сега второосомничена за случајот Рекет, велеше дека Стефанова е исклучително добар обвинител кој ја има нејзината доверба.

Бизнисменот Цветан Панделески има грчка лична карта, откри на судењето за „Рекет“, Стефанова

еМагазин - 28.01.2020

На вчерашното рочиште за „Рекет“, поранешната обвинителка во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Лиле Стефанова меѓудругото рече и дека бизнисменот Цветан Панделески , кој од дел од случајот на СЈО, „Империја“, има грчка лична карта и имот во ...

„Судски ниски страсти“: Твитер реакции за Јанева, Стефанова, „Рекет“, „ороспија“ и „мачето“

еМагазин - 28.01.2020

Лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи за вчерашното рочиште за „Рекет“, на кое поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева , која е обвинета во случајот, ја нарече поранешна колешка обвинителката Лиле Стефанова „гомнарка“ ...

Мачето на Лиле Стефанова што го спомена Катица Јанева го возеле за Радовиш за да не умре од глад само во Скопје

Сакам да кажам - 27.01.2020

Мачето што денеска стана топ тема на социјалните мрежи откако обвинетата Катица Јанева ја нападна нејзината поранешна колешка обвинителката Лиле Стефанова по нејзиното сведочење во случајот „Рекет“ се вика Лео.

Камчев за “Плусинфо”: Локвенец да дојде да ги види доказите и да оцени дали станува збор за рекет или поткуп

360 степени - 27.01.2020

Осомничениот во случајот „Империја“ , Орце Камчев, во изјава за порталот Плусинфо му одговори на пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец , кој на прес-конференција рече дека предметот „Рекет“ всушност е поткуп.

Орце Камчев до Хари Локвенец: Дојди, види ги сите аудио и видео докази, па после кажи дали е рекет или поткуп!

+инфо - 27.01.2020

По денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, рече дека во случајот „Рекет“ всушност станувало збор за поткуп. Тој истакна дека денешните случувања биле најдобар доказ дека се работи за индиции за ...

Катица Јанева збесна во судот - судијата ја отстрани од судница

Сител - 27.01.2020

Со навредливи зборови Катица Јанева ја испрати од судница нејзината поранешна колешка од СЈО, Лиле Стефанова. Веднаш беше исфрлена од судницата па пред новинарите во холот Јанева додаде: „Оти мачето и го возев, затоа не чинам“ За одбраната на екс ...

27 јануари: Размена на навреди и погрдни зборови меѓу Јанева и Стефанова, лажни вести, законот за ЈО неизвесен…

CivilMedia - 27.01.2020

„Гомнарке и ороспијо една“, беа зборовите со кои поранешната специјална обвинителка Катица Јанева ѝ се обратила на својата поранешна колешка од СЈО, обвинителката Лиле Стефанова, по што била веднаш отстранета од судењето за „Рекет“, објавија повеќе ...

Стефанова сведочеше дека Јанева ургирала за „Империја“

Призма - 27.01.2020

Oбвинителката Стефанова по сведочењето за Рекет | Фото: БИРН На обвинителката Лиле Стефанова, еден месец пред бизнисменот Јордан Камчев да пријави рекет кај премиерот Зоран Заев, ѝ станало јасно дека зад неколку одлуки на нејзината шефица не стои ...

„Рекет“ ги удави во фекалии довербата и соработката на бившите колешки

МКД - 27.01.2020

„Затишје пред бура" беше денешниот молк на поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева на нејзиното прво соочување со некогашната колешка, Лиле Стефанова. Судењето за „Рекет" од една страна им овозможи средба очи во очи, а од друга страна уште ...

Локвенец: Предметот „Империја“ свесно се урнисувал преку давање поткуп

360 степени - 27.01.2020

По деношното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, од владејачкиот СДСМ излегоа со реакција алудирајјќи дека во случајот „Рекет“ всушност станува збор за поткуп. Со ваквата изјава тој алудира на делот од сведочењето на Стефанова каде таа ...

Стефанова нека каже како се уценуваа пратеници, како луѓе се ставаа во притвор, а потоа се тргуваше со притисок за ...

Република - 27.01.2020

Сведокот во случајот „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова, која денес сведочеше пред заменичката на Вилма Рускоска, Гордана Смаќоска, изгледа е клучниот сведок кој денеска ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ за тоа каква била улогата на СЈО и на ...

Случај „Рекет“: Јанева и Стефанова се соочија во судница –обвинувања, навреди и солзи

Глас на Америка - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова која ја води истрагата за случајот „Империја“ тврдеше дека многу емисари се обидувале да издејствуваат слобода на осомничениот Орце Камчев. Јанева со погрдни зборови ја нападна доскорешната колешка и беше отстранета од ...

Стефанова - осомничените во Империја дознаваа сè што презема СЈО

Р.С.Европа - 27.01.2020

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, која е второобвинета во случајот „Рекет“, денеска беше отстранета од судницата во Кривичниот суд во Скопје поради недолично однесување, откако упати навредливи зборови кон обвинителката Лиле ...

Tешки сведочења, навреди и солзи меѓу Јанева и Стефанова на судењето за случајот Рекет

Телма - 27.01.2020

Не сме скарани, ама не сме во добри односи со Јанева. Како започна сведочењето на обвинителката Лиле Стефанова, така и заврши. Со погрдни зборови од Јанева кон Стефанова, по што судијката ја избрка од судницата.

Кацарска, Маневски и Савова го „ослободувале“ Камчев

Алсат-М - 27.01.2020

Тешките навреди што Катица Јанева ги кажа во судницата, ја суспендираа од денешното судење за „Рекет“. Сведочеше обвинителката, Лиле Стефанова. Јанева испровоцирана довикна од обвинителна клупа кон нејзината поранешна колешка.

Стефанова: Јанева им остави простор на обвинетите да не дискредитираат

Фокус - 27.01.2020

Без разлика на пресудата што ќе ја донесе судечкиот совет за поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева му нанесе сериозна штета на Специјалното јавно обвинителство, а предизвика и разочараност кај цела правдољубива јавност во државата, ...

Обвинителката Стефанова „ја закопа“ Катица Јанева

Слободен Печат - 27.01.2020

Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте: Во утрешниот број на печатеното издание на „Слободен печат“ прочитајте како Лиле Стефанова ја „закопа“ својата поранешна шефица од СЈО, Катица Јанева.

Немам коментар, вели Филимена Маневска на прашањето што барале со сопругот во „Орка“ додека СЈО вршело претрес

Фокус - 27.01.2020

Пензионираната судијка Филимена Маневска и нејзиниот сопруг, поранешниот министер за правда, Михајло Маневски, биле во компанијата „Орка“, кога истражителите на СЈО влегле да извршат претрес, а во рамки на истрагата за „Империја“.

Судење за „Рекет“: Стефанова сведочеше за емисарите на Камчев, „задачата“ на Савова, дрскоста на Јанева…

360 степени - 27.01.2020

Нови моменти и прашалници фрли сведочењето на обвинителката Лиле Стефанова на аферата „Рекет“ . Таа денеска во судницата во Основниот кривичен суд во Скопје, во улога на сведок, се соочи со својата поранешна шефица Катица Јанева која, пак, е ...

Локвенец: ВМРО-ДПМНЕ не сака да се расчисти случајот „Империја“, каде што главен осомничен е Орце Камчев

Макфакс - 27.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во спрега со обвинети и осомничени лица прават сѐ за да ѝ наштетат на правната држава, изјави на прес-конференција пратеникот од СДСМ, Хари Локвенец. Тој оцени дека барањето да се разрешуваат судии уште еднаш ...

Стефанова: Катица ни рече, а сега марш, излегувајте од тука!

Фокус - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова во своето денешно сведочење за случајот “Рекет” образложи кога се случил пресвртот во случајот “Империја”, во кој осомничен е и бизнисменот Орце Камчев. Таа истакна дека Јанева не влијаела дали да се отвори истрагата за ...

Јанева кон Стефанова: „Ороспија и говнарка“

МКД - 27.01.2020

Со скандалозно однесување и погрдни зборови поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева ја испрати нејзината колешка Лиле Стефанова по двочасовното сведочење на судењето за „Рекет“. Кога Стефанова се подготвуваше да излезе од судница Јанева ѝ извика ...

Задоволни сме од исказот на Стефанова, вели одбраната на Јанева

Сакам да кажам - 27.01.2020

Адвокатката на обвинетата Катица Јанева, Ирена Фрчкоска, кажа дека се задоволни од денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова на судењето за „Рекет“. Според одбраната на Јанева, Стефанова потврдила дека Јанева нема направено ништо ...

Катица Јанева попушти со нервите на судењето за “Рекет”

Алфа - 27.01.2020

Катица Јанева смирено ја дочека бившата колешка Лиле Стефанова во судницата, откако го ислуша сведочењето ја испрати со погрдни зборови и навреди. О***пијо Г***арке Дека и го возев мачето, затоа ли не и чинам? довикна Јанева свртена кон новинарите ...

Стефанова: Дејствијата на Јанева му нанесоа сериозна штета на СЈО

Слободен Печат - 27.01.2020

Дејствијата за кој Катица Јанева денеска е на обвинителна клупа му нанесоа сериозна штета на Специјалното јавно обвинителство, а предизвикаа и сериозна разочараност кај целата правдољублива јавност во државата.

Стефанова: Политичари, бизнисмени, судии и обвинители ургираа за Камчев во Империја

Телма - 27.01.2020

Катица Јанева ме тераше да го затворам предметот Империја против Орце Камчев, сведочи денеска обвинителката Лиле Стефанова, во кривичниот суд на рочиштето за Рекет, кое денеска се одржа по неколку одложувања.

Јанева со навреди кон обвинителката Стефанова: Гомнарке, ороспијо!

Фокус - 27.01.2020

На крајот на рочиштето за случајот “Рекет” поранешната специјална Јавна обвинителка Катица Јанева по наредба на судијката беше изнесена од судница бидејќи дофрли навредливи зборови кон сведокот, обвинителката Лиле Стефанова.

Ти Лиле да му го вратиш пасошот на Орце, А сега марш, излегувајте сите од тука, кажала Јанева на колегиум во СЈО, ...

Сакам да кажам - 27.01.2020

Во продолжение на сведочењето во „Рекет“, обвинителката Лиле Стефанова денеска кажа колку обвинетата Катица Јанева влијаела за осомничениот во „Империја“ Цветан Панделески, газда на „Пелистерка“.

Наташа Савова ми се силеше преку Мијалков да ја прекинам истрагата против притворениот Орце Камчев, сведочеше ...

Сакам да кажам - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова, која ја води „Империја“ утринава во сведочењето раскажа и низ какви притисоци минувала веднаш по отворањето на истрагата против Орце Камчев, Цветан Панделески, Сашо Мијалков и останатите од осомничената група.

Гомнарке и ороспијо, ѝ кажа Јанева на Стефанова по што беше отстранета од судењето за „Рекет“

Сакам да кажам - 27.01.2020

„Гомнарке и ороспијо една“, ѝ кажа на гевгелиски Катица Јанева на поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова, по што беше веднаш отстранета од судењето за „Рекет“. На крајот на денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, кога таа го облече ...

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Макфакс - 27.01.2020

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа постапка. Но, без разлика каква пресуда ќе биде донесена, дејствијата за кои Јанева е на обвинителната клупа предизвикаа огромна штета на ...

Сведочење на Стефанова во случајот „Рекет“

Академик - 27.01.2020

На денешното сведочење Стефанова истакна дека ниту таа, ниту кој било истражител во СЈО има каква било поврзаност со случајот „Рекет“. Таа посочи дека Јанева од неа побарала да им биде укинат притворот на осомничени во случајот „Империја“.

Стефанова без коментар за исказите дадени во судницата

Алсат-М - 27.01.2020

Обвинителката Лиле Стефанова која денеска сведочеше за случајот „Рекет“ по завршување на рочиштето пред новинарските екипи не сакаше да ги коментира исказите дадени во судницата. Таа само кажа дека случајот му нанел голем удар на СЈО и ставил во ...

Скандалозно: Катица Јанева ја нарече Лиле Стефанова „ороспија и гомнарка“

Канал5 - 27.01.2020

Скандалозна завршница на денешното рочиште за случајот „Рекет“. Обвинетата екс обвинителка Катица Јанева пред да си замине од судницата вулгарно ја нападна нејзината поранешна колешка Лиле Стефанова, која сведочеше за овој предмет со зборовите ...

Стефанова: Осомничените секогаш дознаваа што работат обвинителите во Империја

МКД - 27.01.2020

Подготвен и буден во 6 часот наутро на 9 ноември 2018 година Орце Камчев ги пречекал службените лица што со наредба пристигнале во неговиот дом да вршат претрес за случајот Империја, откри денес поранешната специјална обвинителка Лиле Стефанова.

Фрчковска за вулгарните зборови на Јанева: Не се согласувам со испадите, но таа е револтирана

А1 On - 27.01.2020

Адвокатката Ирена Фрчковска, која ја брани Катица Јанева во предметот „Рекет“ за однесувањето на нејзиниот клиент вели дека е последница на револт поради како што вели, сите работи кои и се случуваат.

Фото: Катица Јанева и Лиле Стефанова на времето

Пулс24 - 27.01.2020

Катица Јанева и Лиле Стефанова на времето… Имало времиња и кога немало кавги и навреди среде суд помеѓу овие две обвинителки и според сликата би се рекло тогашни ...

Јанева кон Стефанова: „Гомнарка, ороспијо“

Слободен Печат - 27.01.2020

На напуштање на судницата Катица Јанева ја навреди обвинителката Стефанова дофрлајќи и: „Гомнарка, ороспио“. Додека јас бев на летен одмор, Катица Јанева дала позитивно мислење за враќање на пасошот за пратеникот Илија Димовски.

Чифлиганец и Савова пробувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

А1 On - 27.01.2020

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија „Адора инжинеринг“, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја“, кажа таа на денешното сведочење пред Кривичниот суд за случајот „Рекет“.

Стефанова: Случајот му нанесе голем удар на СЈО и стави во непријатна положба дел од обвинителите

Локално - 27.01.2020

Дејствијата за кои Катица Јанева денес е на обвинителната клупа му нанесоа сериозна штета на СЈО, а предизвикаа и сериозна разочараност кај целата правдољубива јавност во државата. Тоа од друга страна им остави простор на осомничени обвинети лица во ...

Стефанова: Јанева бараше да се затворат истрагите за „Империја“ и „Поштенска банка“

360 степени - 27.01.2020

Во продолжението од денешното сведочење во „Рекет“ одговараше на прашања на обвинителката и на адвокатите на обвинетите. Како пресвртен момент во истрагата за „Империја“ таа го наведе времето кога требало да се одлучува за продолжување на притворот ...

Хаос во судницата, Јанева до Стефанова: Гомнарке, ороспијо!

А1 On - 27.01.2020

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева од судницата, откако таа почна со недолични коментари. „Гомнарке, ороспијо“, и се обрати Јанева на нејзината поранешна колешка, пред да биде отстранета ...

Хаос на судењето за Рекет: Јанева и рече „гомнарка и ороспија" на Стефанова

Press24 - 27.01.2020

„Гомнарке и ороспијо една“, ѝ кажа на гевгелиски Катица Јанева на поранешната колешка од СЈО Лиле Стефанова, по што беше веднаш отстранета од судењето за „Рекет“. Јанева почна да дофрлува од местото на кое седеше, а судјата ја опомена.

Јанева барала позитивно мислење за поблаги казни за осомничените во „Империја“

Бриф - 27.01.2020

Катица Јанева никогаш не се мешаше во мојата работа, се до декември 2018 година кога бараше да се даде позитивно мислење за одредување поблаги мерки за осомничените во предметот „Империја“, истакна обвинителката Лиле Стефанова во улога на сведок на ...