TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на рокот за пасошите

Алсат-М - 28.02.2024

Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот на ВМРО за продолжување на рокот за пасош до 31 декември годинава. Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ, ги обвини пратениците на ДУИ и СДСМ, дека ја влошуваат состојбата со пасошите.

Нема продолжување на важноста на пасошите со старото уставно име

24 Вести

Нема продолжување на рокот на старите пасоши!

Вечер Прес

СДСМ и ДУИ гласаа против продолжување на важноста на старите пасоши до 31 декември

Кајгана

Собранието не ги изгласа измените на законот за продолжување на рокот на пасошите

Р.С.Европа

54 пратеници од власта гласаа „против“ продолжување на рокот на важење на „старите“ пасоши

Република

Нема да се пролонгира рокот за замена на пасошите - предлогот на ВМРО-ДПМНЕ не помина во Собрание

Deutsche Welle

Слободен Печат Слободен Печат Н.Македонија Локално Локално Во Центар Локално Сител

ЕУ со јасна порака до Македонија – спроведувајте ги меѓународните договори, а останатото зависи од земјите-членки

Телма - 28.02.2024

Меѓународната заедница со јасна порака до Македонија – почитувајте ги меѓународните договори. Останатото не зависи од вас. Министерството за надворешни работи (МНР) сѐ уште не ги расчистува дилемите за границите кои може да се преминат со стар пасош.

Делагација на ЕУ: Земјите сами ќе одлучуваат за признавање на македонските пасоши

Канал5

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

24 Вести

Признавањето на пасошите со старото име е работа на секоја земја членка одделно, велат од Делегацијата на ЕУ

360 степени

Делегација на ЕУ: Земјава да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Либертас

Делегација на ЕУ: Признавањето на пасошите е работа на секоја членка одделно

Алсат-М

Делегација на ЕУ: Северна Македонија да продолжи да ги почитува меѓународните договори, признавањето на патните испрати е работа на секоја држава поединечно

Рацин

Независен Zoom Р.С.Европа Frontline 24Инфо

Мицевски до власта: Треба да им овозможиме на граѓаните да може да ги користат патните исправи до крајот на година

Курир - 28.02.2024

Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница потенцираше дека измените на законот за патни исправи е неопходно затоа што е прекршено уставно загарантираното право на граѓанинот на слободно движење.

Не поминаа измените на законот за продолжување на рокот на пасошите

Канал5

Собранието ќе одлучува дали ќе се продолжи важноста на пасошите, ВМРО-ДПМНЕ ја повикува власта да гласа

Алфа

Продолжување на важноста на пасошите, избор на член на ДИК, законот за игри на среќа - на дневен ред во Собранието

Р.С.Европа

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Zoom

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Либертас

Митрески за продолжување на рокот на патните исправи: Меѓународните договори не можат да се менуваат со друг закон

Алсат-М

Независен Бриф А1 On Фокус +инфо CivilMedia Нетпрес Н.Македонија

ЛДП предлага пасошите да важат до истекот на рокот со печат на Северна Македонија

А1 On - 27.02.2024

Во настојувањето да се олесни движењето на граѓаните на Република Северна Македонија надвор од границите на државата и проблемите со кои се соочуваат при нивните патувања, но и престој во странство, пратениците на Либерално-демократската партија ...

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

Press24

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

ТВ21

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат

Канал5

ЛДП со предлог за пасошите: Да важат до истекот на рокот со печат на Северна Македонија

Макфакс

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Северна Македонија

Алсат-М

ЛДП со предлог: Патните исправи да важат до истекот на нивниот рок со печат на Cеверна Македонија

Република

Бизнис Вести Опсервер ММС Локално Скопје инфо 24Инфо Фокус +инфо