TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчкиот премиер го критикуваше повикот на СИРИЗА за ратификација на меморандумите од Преспанскиот договор – цела Европа ...

Lider - 24.05.2024

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис се обрати пред грчкиот парламент, изразувајќи фрустрација поради барањето на СИРИЗА за ратификација на меморандуми во услови на зголемени тензии меѓу Европа и Македонија.

Мицотакис: Во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

А1 On

Мицотакис: Претседателката и мандатарот отворено го презираат Договорот од Преспа, меморандумите нема да се ратификуваат

Слободен Печат

“Отворено го презираат договорот” Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Либертас

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот парламент

24 Вести

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Zoom

Мицотакис: Во овие околности кога цела Европа е наспроти Северна Македонија, нема да ги ратификуваме меморандумите

Локално

ТВ21 Вечер Прес Бриф Независен Курир Денешен Нетпрес 24Инфо

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите со С.Македонија ќе ја унапредеше соработката

Локално - 24.05.2024

Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи на националните интереси и на мирот, истакна од Парламентот, претседателот на пратеничката група на СИРИЗА Сократис Фамелос и посочи дека ратификацијата на трите меморандуми, ...

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

А1 On

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Либертас

Фамелос, СИРИЗА: Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи на националните интереси и на мирот

CivilMedia

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Сител

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Frontline

Фамелос: Наместо Мицотакис да го продлабочи Договорот од Преспа тој остави простор за иредентизам

МКД

Бриф 24 Вести Денешен MakPress Во Центар

Македонија во фокусот на грчката јавност

Сител - 23.05.2024

Македонија во фокусот на грчката јавност во пресрет на изборите на 9 јуни. Премиерот Мицотакис повторно предупредува дека мора да се почитува Преспанскиот договор. Во интервју за утринско шоу вели дека властите во Македонија мора да разберат дека ...

Грција почна операција за дипломатска изолација на Македонија

Независен - 23.05.2024

Поранешниот министер за здравство во една од вмровските влади, Никола Тодоров (потоа исклучен од партијата), пред да почне силната тирада од Атина по инцидентот со заклетвата на новата претседателка, при едно гостување на медиумите парафразирано ...

Грција почна операција за дипломатска изолација на Македонија

Рацин

Фамелос: Ратификацијата на трите меморандуми, ќе ја унапредеше соработката

Слободен Печат - 24.05.2024

Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи на националните интереси и на мирот, истакна во грчкиот Парламент, претседателот на пратеничката група на СИРИЗА Сократис Фамелос и посочи дека ратификацијата на трите ...