TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уште две шеесеткатници ќе може да никнат кај Холидеј ин, покрај трите кули на МПЦ и Антиќ

24 Вести - 17.06.2021

Институцијата која го продаде државното земјиште, за 312 евра од метар квадратен, Министерството за транспорт и врски, одлучи дека елаборатите се погрешни бидејќи не докажувале штета по јавниот интерес.

Експертите со бурни реакции по вчерашните одлуки на институциите за зградите кај Холидеј ин

Телма

Ивановска за „Холидеј Ин“: Се прават намерни пропусти за да поминат веќе договорени зделки

Deutsche Welle

Општина Центар на чекор да одобри изградба на високатниците спроти „Холидеј ин“

Канал5

Зошто општина Центар се сокри зад превезот „елаборати против кулите кај Холидеј ин“?

Скопско Ехо

Општина Центар не доставила правилни елаборати,ДУП-от кај „Холидеј ин“ не може да се суспендирa

Канал5

Спорните дупови во општина Центар остануваат на сила

24 Вести

Сакам да кажам Сител Телма 24 Вести ТВ21 Локално Република Нетпрес

Суспендиран обид за суспензија на ДУП-овите

Призма - 17.06.2021

Начинот на кој пропадна првиот обид да се суспендираат важечки урбанистички планови отвори сомнежи за подготвеноста и за желбата на властите на сите нивоа, од централни до локални, да се справат со прекумерното градење.

Богдановиќ: Излегува дека не сме во право за ДУП-овите

Фокус

Општина Центар: Со доставеното мислење од Транспорт и врски, Општина Центар нема основи за суспензија на деталните урбанистички планови

ТВ21

Општина Центар:Со мислењето од Транспорт и врски, Центар нема основи за суспензија на ДУП-овите

Канал5

Богдановиќ: Со доставеното мислење од Бочварски нема основи за суспензија на ДУП-от за „Холидеј ин“

+инфо

Општина Центар: Нема основ за суспензија на Деталните урбанистички планови

Press24

Суспензивните елаборати за Центар во Министерство за транспорт и врски

Канал5

Скопско Ехо Локално 24Инфо Frontline Слободен Печат Република Опсервер Lider

Богдановиќ: Ќе внимаваме во плановите да се почитуваат нашите заложби!

Вечер Прес - 17.06.2021

Градоначалникот на Општина Центар не се соглaсува со мислењето на Комисијата при Министерството за транспорт и врски, по поднесените 11 елаборати за 22 плански опфати, дека тие не се во согласност со Законот за урбанистичко планирање.

Бочварски ги аминува ДУП-овите на ВМРО-ДПМНЕ за Центар: Елаборатите за суспензија биле промашени

360 степени

Не смее да се бара целосна суспензија без детали за штетите по јавниот интерес

Вечер Прес

Суспензивните елаборати на Општина Центар не се во согласност со законските одредби, велат од Министерството за транспорт и врски

ММС

Општина Центар не доставила правилни елаборати, ДУП-от кај „Холидеј Ин“ не може да се суспендира

Република

ДУП-от кај „Холидеј Ин” не може да се суспендира, бидејќи општина Центар не доставила правилни елаборати

Слободен Печат

Општина Центар не доставила правилни елаборати, ДУП-от кај „Холидеј Ин“ не може да се суспендира

Независен

Frontline 24Инфо еМагазин +инфо Курир iPortal Фокус Опсервер

Ивановска: Јавниот интерес на граѓаните е серизно загрозен на сметка на личниот

Вечер Прес - 17.06.2021

Откако Министерството за транспорт и врски се изјасни дека Општина Центар ја промашила темата на елаборатите за суспензија на деталните урбанистички планови, првата Антикорупционерка, Билјана Ивановска за Дојче Веле дека ова што се случува упатува ...

Кој промаши, а кој погоди во Центар

Deutsche Welle

Кој промаши, а кој погоди во Центар

Либертас

Кој промаши, а кој погоди во Центар

Слободен Печат

Новомаалци бараат да запре хајката и да се удрат темелите за достоинствен живот

+инфо - 17.06.2021

Дали општината ги утнала елаборатите или не, за нас тоа апсолутно нема значење, основ за суспензија нема. Затоа, ние бараме од институциите повеќе да не си ја префрлуваат топката и ова прашање да се затвори, а ние да го добиеме она што ни следува и ...

Жителите на Ново Маало: Според ДУП и ГУП на оваа локација се превидени станбени згради и тоа ќе се гради

Локално

Жители на Ново Маало бараат Центар да се повлече од идејата за суспензија на ДУП-от

24Инфо

Жители на Ново Маало: Општина Центар да се повлече од идејата за суспензија на ДУП-от

Слободен Печат

Жителите на Ново Маало: Според ДУП и ГУП на оваа локација се превидени станбени згради и тоа ќе се гради

Слободен Печат

Новомаалци бараат Општина Центар да ја повлече идејата за суспензија на ДУП-от: Ова се приватни имоти и парцели

МКД

Жителите на Ново Маало: Општина Центар да се повлече од идејата за суспензија и да се изгради Гранд

Фокус

Нетпрес Фактор 24 Вести Вечер Прес