TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протестот за слобода на Кежаровски – протест за слобода на медиумите (видео и галерија)

Кумановски м. - 21.01.2015

Илјада бели балони вивнати кон небото, многу испишани пароли, говори, свирежи и река од народ. Така гласеше пораката испратена од вчерашниот новинарски протест одржан пред Владата и Апелациониот суд во Скопје.

Кежаровски привремено ослободен

Глас на Америка - 20.01.2015

Чаусидис: Привременото пуштање на Кежаровски е „само мала победа, но новинарите не се откажуваат Работници, студенти, пензионери, претставници на невладини организации, но најмногу новинари и медиумски работници денеска со протест пред Апелацискиот ...

Слобода за Кежаровски, слобода на говорот - порака од мирниот протест во Прилеп

Нова ТВ - 20.01.2015

Во знак на поддршка на новинарот Томислав Кежаровски, четириесетина граѓани на Прилеп организирани преку социјалните мрежи, денес во центарот на градот се собраа на мирен протест. Како што рече еден од иницијаторите на протестот, актерот Марин ...

Новинарите на протест: Слобода за Кежаровски! Слобода за новинарството!

24 Вести - 20.01.2015

„Слобода за Кежаровски- тој е невин“- со извикување на овие пароли новинарите, активисти, граѓани, протестираа против одлуката на Апелација за двегодишниот затвор за новинарот Томислав Кежаровски.

Кежаровски привремено ослободен, колегите на протест

Телма - 20.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски од утрово е на слобода откако ова го одобри управата на затворот каде тој ги одлежува последните три месеци од казната. Во решението на затворот пишува дека причина е влошеното здравје на новинаро па со ова слободата за ...

Зоран Димитровски: Се почна кога Кежаровски пишуваше за Никола Младенов

Нова ТВ - 20.01.2015

Интервју со Зоран Димитровски, член на Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски: За протестот и пораките до Груевски, за улогата на службите за разузнавање, притисоците на директорот и сопственикот на весникот "Нова Македонија", кого се ќе ...

Новинарите порачаа пред Влада: Не ви се плашиме, Слобода за Кежо!

Радио МОФ - 20.01.2015

„Сите сме Кежаровски“, „Слобода за Кежо“, „Не ви се плашиме“, „Кежо не го даваме“, „Нема правда, нема мир“ се дел од пораките кои ги извикуваа голем број новинари, граѓани и активисти за време на протестот против пресудата затвор за новинарот ...

Кежаровски на слобода, поддржувачите на протест

Алфа - 20.01.2015

И покрај добрата вест за ослободувањето на Кежаровски, протест сепак имаше. Новинарскиот синдикат и ЗНМ се собраа кај Апелацискиот суд од каде заминаа и пред Владата. Меѓу насобраните се појави и лидерскиот двоец на СДСМ Заев – Шеќеринска.

Новинарите порачаа: „Груевски, не ти се плашиме!“

Нова ТВ - 20.01.2015

Илјадници граѓани, новинари, медиумски работници, студенти, професори и политичари денеска на маршот од Апелационен суд до Влада скандираа „Слобода за Кежо!“. На протестот неочекувано се појави и новинарот Томислав Кежаровски кој само неколку часа ...

Кежаровски на слобода – Прекин на издржувањето на затворската казна

Сител - 20.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски привремено е слобода. Управата за извршување на санкции го одобрила барањето од директорот на затворот кој побарал Кежаровски да го напушти затворот поради влошено здравје. .

ФОТО: „Кежо е невин, судот да го признае тоа“, бараат новинарите

Утрински - 20.01.2015

„Бидете трпеливи, протестот ќе доцни неколку минути, бидејќи во секој момент очекуваме да ни се придружи и Кежаровски, кој ќе пристигне со својот адвокат“, повика во 12.10 часот пред Апелацискиот суд во Скопје, Тамара Чаусидис, претседателката на ...

Кежаровски на чело на новинарскиот протест за негово ослободување

Капитал - 20.01.2015

Најавениот протест на новинарите против одлуката на Апелацискиот суд-Скопје за затворска казна за Томислав Кежаровски, беше предводен токму од осудениот новинар. Тој денеска беше пуштен на слобода со решение од Управата за извршување на санкции за ...

„Гардијан“ за Кежаровски

Тера - 20.01.2015

За случајот на Кежаровски пишува и весникот „Гардијан", повикувајќи се на извори од Репортери без граници, како и Меѓународната и Европската федерација на новинари. Во весникот пишува дека организациите за слобода на медиумите и меѓународните ...

Кежаровски: Носам пенкало, за да бидам посилен!

Призма - 20.01.2015

Неколку илјади новинари, граѓани, претставници од невладини организации и политички партии денеска излегоа на протести - носеа маски со ликот на новинарот Кежаровски, кој е осуден на казна затвор од 2 години, транспаренти со кои се повикува на ...

(ФОТО) НОВИНАРСКИ ПРОТЕСТ: „Не можете да ја затворите слободата, таа живее со нас!“

Академик - 20.01.2015

Протестот почна пред Апелациониот суд Скопје, а заврши пред Владата на РМ. Во заднина се слушаа песните на новинарскиот бенд „Репортери“. Учесниците на протестот, пак, во рацете носеа бели балони на кои беше испишано „Слобода за Кежо“, кои подоцна ...

Новинарски протест - Нема да му целиваме рака на пастирот

Р.С.Европа - 20.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски беше во прв ред на протестот кој новинарите го организираа поради одлуката тој да биде затворен. Новинарите ја критикува власта и порачаа дека нивната борба за слобода ќе продолжи.

Новинарите протестираа за слобода за Кежо!

Вечер Прес - 20.01.2015

Томислав Кежаровски вчераутро беше пуштен од затворот поради здравствени проблеми, но за еден месец тој мора да се врати и да ги одлежи трите месеци кои останаа од казната. Директорот на затворот веќе побара тој да биде ослободен од издржувањето на ...

Новинарите на протест: Слобода за Кежаровски!

24 Вести - 20.01.2015

Слобода за Кежо! Нема правда, нема мир! Слобода за медиумите! Ова се дел од пораките што новинарите ги пратија од протестот денеска. Протестот почна пред Аплацискиот суд, а заврши пред Владата.

[Галерија] Од Апелација до Влада – протест за слобода на новинарот Кежаровски

Радио МОФ - 20.01.2015

„Не ви се плашиме, Слобода за Кежо!“, порачаа денеска голем број новинари, граѓани, активисти, но и студенти, професори кои денеска излегоа на протест поради одлуката на Апелацискиот суд-Скопје за затворска казна за новинарот Томислав Кежаровски.

Протест за поддршка на Кежаровски

Алсат-М - 20.01.2015

Со симболично пуштање бели балони пред Владата заврши протестот за поддршка за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски и за слободата на изразување што денеска го организираа ЗНМ, ССНМ и Иницијативниот одбор „Слобода за Кежаровски“.

Кежаровски привремено ослободен, новинарите на протест

МРТ - 20.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски привремено ослободен од издржувањето на затворската казна поради нарушено здравје. Новинари протестираа пред Апелациониот суд и бараа тој целосно да биде ослободен од казната...

СЕЛМАНИ: Не можете да ја затворите слободата, таа живее со нас

Телеграф - 20.01.2015

Новинарот Томислав Кежаровски е привремено пуштен од затворот според одлука на директорот на затворот „Скопје“. Тој денеска заедно со неговиот бранител и семејството дојде на протестот што неговите колеги го организираа како поддршка Со пуштање бели ...

Димитровски: Груевски вети дека Кежаровски ќе биде на слобода и стопати излажа

Нова ТВ - 20.01.2015

-Видовте денеска каков е Груевски на карикатурата. На кого да му целиваме рака? На овој неранимајко што нè цензурира? Кој катаден нè казнува, нè понижува, ни куси од лебот, од правдата, од хонорарите и слободата? Не апси и ни се заканува, јавно нè ...

Нашата борба ќе продолжи! (ВИДЕО)

МКД - 20.01.2015

Организаторите на денешниот протест најавија дека протестите ќе продолжат се до ослопбодителна пресуда за новинарот Томислав Кежаровски. Тие мислеа дека ќе бидеме задоволни со намалувањето на казната за новинарот Кежаровски, Не, ние бара ...

Утрешен Слободен печат: Победа за Кежо, пораз за Грујо

+инфо - 20.01.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Победа за Кежо, пораз за Грујо - Масовен протест пред судот и пред владата - Шпекулации или вистина - Затворениците во Идризово се заканиле со бунт ако биде ослободен владиката Јован? - Наставниците ...

Димитровски: Кежаровски ќе издржи, а нашата борба ќе продолжи!

Фокус - 20.01.2015

Тој и неговите се минливи, а слободата и правдата се вечни, заврши членот на Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски и уредник во медиумот во времето кога новинарот беше уапсен.

Победа за Кежо, пораз на кликата на Груевски!

+инфо - 20.01.2015

На сите колеги новинари, на сите граѓански активисти и политичари, на сите слободоумни луѓе кои учествуваа во протестот за слобода на Томислав Кежаросвки, им изразувам лична благодарност. Здружени и одлучни, постигнавме мала, но значајна победа ...

И полицаец донирал во кутијата за солидарна помош за семејството Кежаровски

+инфо - 20.01.2015

Униформиран полицаец пред Апелацискиот суд во Скопје денеска оставил пари во кутијата за солидарни средства за семејството Кежаровски, објави на својот Фејсбук профил Јане Ѓорѓиоски, еден од најактивните учесници на денешните ...

Кежаровски: Носам пенкало, за да бидам посилен

Либертас - 20.01.2015

Кежаровски од затворот дошол дома на кратко, а веднаш потоа им се приклучи на протестите. Присутните го гушкаа и му даваа поддршка. Тој застана на чело на толпата народ, која се движеше од Апелацискиот суд кон Владата.

Обновено - И Кежаровски на протестот пред скопска Апелација

Вест - 20.01.2015

Осудениот новинар Томислав Кежаровски ги изненади своите колеги кога денес ненајавен се појави на протестот пред скопскиот Апелациски суд, каде голем број новинари и граѓани протестираа против затворската казна што овој суд му ја одреди за ...

Здружение на судии: Ги осудуваме протестите против судските одлуки

Нова ТВ - 20.01.2015

Здружението на судии на Македонија ги осудува денешните протести против судските одлуки, потенцирајќи го случајот со новинарот Томислав Кежаровски. Управниот одбор на Здружението на судии денеска расправал по повод протестот на новинарите и ...

„Не можете сите да нè затворите“: од протестите за Кежаровски

МКД - 20.01.2015

Денеска пред Апелациониот суд и владината зграда се одржа голем протест за слобода на изразувањето и за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски, кој беше осуден на затвор поради објавен текст.

ГАЛЕРИЈА Сите сме Кежаровски!

+инфо - 20.01.2015

Илјадниците граѓани кои денеска го блокираа сообраќајот на маршот од Апелацискиот суд до Владата , а кои бараа слобода за новинарот Томислав Кежаровски, носеа маски со ликот на Кежаровски и бели балони на кои беше испишано неговото име.

Протест за поддршка на Кежаровски

МРТ - 20.01.2015

Протестот прво се одржа пред Апелацискиот суд, кој го осуди новинарот на две години затвор за откривање идентитет на заштитен сведок... Директорот на затворот Шутка поднесе барање за условен отпуст на новинарот Томислав Кежаровски, поради како што ...

Протестот за Кежаровски продолжи пред Владата, организаторите му пратија подарок на Груевски (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.01.2015

Протестот за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски и за слобода на изразувањето по Апелациониот суд продолжи пред зградата на македонската влада. Организаторите рекоа дека тоа е вистинското место за протест затоа што токму во владата се ...

„Кој ќе зборува за неправдата ако новинарите се во затвор?!“

Фактор - 20.01.2015

Новинарите поддржани од неколку граѓански организации денеска излегоа на протест за да го изразат својот револт по однос на одлуката на Апелациониот суд на новинарот Кежаровски да му ја намали затворската казна а не како што очекуваа тие таа да биде ...

Новинарите побараа слобода за Кежаровски

Н.Македонија - 20.01.2015

Новинарите денеска протестираа пред Апелацискиот суд против пресудата за две години затвор за нивниот колега Томислав Кежаровски. Тие го искажаа својот револт бидејќи единствена прифатлива одлука за нив беше ослободителна пресуда.

Новинарите ќе му подарат карикатура на премиерот Груевски

Фокус - 20.01.2015

Новинарите подготвија подарок за премиерот Со пуштање на бели балони, на кои е испишано „Слобода за Кежо“, пред малку заврши протестот пред Владата, кој го организараа новинарите за поддршка на колегата Томислав Кежаровски .

ГАЛЕРИЈА Димитровски: Власта е како Исламска држава!

+инфо - 20.01.2015

Власта е како дивјаците од Исламска држава, порача пред малку Зоран Димитровски, одговорен уредник на магазинот „Фокус“, говорејќи пред илјадната толпа која се собра пред зградата на Владата за да протестира против судската пресуда за новинарот ...

ГАЛЕРИЈА: Илјадници граѓани побараа – слобода за Кежо, слобода за новинарството!

Либертас - 20.01.2015

Илјадници граѓани, новинари, активисти од скопска Апелација маршираа преку улиците на Скопје па се до зградата на Владата, од каде ги упатија своите пораки и до судиите, но и до Владата и премиерот Никола Груевски кого го посочија како главен ...

(ВИДЕО) Стотици бели балони за слобода на Кежаровски

А1 On - 20.01.2015

Демонстрантите собрани пред владата пуштија стотици бели балони кои ја симболизираа дека новинарот Томислав Кежаровски треба да биде итно ослободен, затоа што е неправедно затворан за напишан текст.

ГАЛЕРИЈА Полни улици за слобода за Кежо!

+инфо - 20.01.2015

Н овинари , претставници на политички партии, граѓански активисти и граѓани се собраа денеска пред Апелацискиот суд и продолжија на марш до владата барајќи слобода за новинарот Томислав ...

(ФОТО) Новинарите изработија карикатура за премиерот Груевски

Нова ТВ - 20.01.2015

Новинарите во моментов се пред Влада каде што протестираат против пресудата на Апелација која му одреди 2 години затворска казна на новинарот Кежаровски, а во првите редови е самиот тој со своите колеги.

(ВИДЕО) Чаусидис: Ќе продолжиме да се бориме за Кежаровски

А1 On - 20.01.2015

Новинарите од пред Апелацискиот суд порачаа дека Томислав Кежаровски мора да биде ослободен. Тој рано утрово беше пуштен од истражниот затвор Шутка каде беше однесен доцна навечер во петокот.

ФОТО: Протестот го води Кежаровски со своите колеги

Нова ТВ - 20.01.2015

Колоната предводена од новинарот Томислав Кежаровски во моментов се упати кон Владата, извикувајќи „Нема правда нема мир“, „Убијци, убијци“. Во првиот ред покрај Кежаровски се и лидерката на Самостојниот синдикат на новинари, Тамара Чаусидис и ...

ПРОТЕСТ: Кежаровски дојде пред Апелација

Телеграф - 20.01.2015

Пред скопска Апелација се собрани голем број новинари и дописници од македонските медиуми, како и други поддржувачи Маски со ликот на новинарот Томислав Кежаровски, свирчиња и транспаренти на кои пишува „Сите сме Кежо“, „Не се предаваме“, „Слобода ...