TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска се израдувала кога го видела Мијалков

МКД - 23.02.2021

„Исркрено се радувам што обвинетиот Сашо Мијалков реши самиот да се пријави. Нѝ прати порака, преку други луѓе, дека би сакал да се пријави исклучиво во Обвинителството за организиран криминал", им изјави вечерва на новинарите главната обвинителка ...

Рускоска: Требаше ли да седам кај Мијалков пред врата

ММС

Русковска: Олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

+инфо

Русковска за тв 24: Обвинителството постапи по сите прописи

24 Вести

ВО ЖИВО I Изјава на шефицата на ЈО за организиран криминал, Вилма Русковска

Слободен Печат

Мијалков се појави пред обвинителството, не избегал, бил во изолација поради симптоми на Ковид-19

Телма

ВО ЖИВО/Изјава на шефицата на ЈО за организиран криминал Вилма Русковска

Вечер Прес

Телма Бриф 24Инфо Сакам да кажам Фактор Press24 Press24

Рускоска: Ќе размислиме дали ќе побараме затворски притвор

ТВ21 - 23.02.2021

Обвинителката Вилма Рускоска на прес конференција истакна дека ќе размислат дали за Сашо Мијалков ќе се побара затворски притвор, „Ќе размислиме дали да побараме затворски притвор. Цел ден беше бурен.

Русковска: Ќе размислиме дали да побараме затворски притвор за Мијалков

Телма

Русковска: Не знам како делува Мијалков, дали е болен или не, но ќе размислиме дали ќе побараме затворски притвор

Слободен Печат

Русковска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор, но олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Фокус

Русковска: Олеснителна околност е што Мијалков самиот се пријави

Скопје1

Рускоска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор, олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Нова ТВ

Русковска: Ќе размислиме дали да бараме затворски притвор – олеснителна околност е што Мијалков сам се пријави

Вечер Прес

Акцент Точка Нетпрес PressingTV

Рускоска: Не мислам дека Мијалков ќе избега

ТВ21 - 23.02.2021

По новинарско прашање околу тоа дали смета дека екс директорот на УБК, Сашо Мијалков би можел да избега од куќен притвор, обвинителката Вилма Рускоска денеска пред медиумите истакна дека да сакал да избега, ќе избегал досега.

Мијалков избегал преку гранична зона кај Куманово? – Се бара „кртот“ кој го известил „шефот“ дека му се спрема притвор

ТВ21

Русковска не верува дека Мијалков ќе бега: Ако мислеше да избега, ќе избегаше

365

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Н.Македонија

Русковска тврди дека навреме го информирала МВР за Мијалков

Алсат-М

Обвинител уште во петок му кажал на член на Владата дека Мијалков спрема бегство

МКД

Русковска: На Мијалков му е одземен македонскиот пасош, не знам дали има други

Р.С.Европа

Скопско Ехо 24Инфо МКД 24Инфо Нетпрес Centar Мак. Весник Бриф

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен

Независен - 23.02.2021

Сашо Мијалков не може да помине граница, затоа што му е одземена патната исправа. Дали има уште некоја патна исправа не ми е познато, изјави шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал Вилма Русковска, во „Утрински ...

Русковска: Мијалков не може да помине граница затоа што му е одземен пасошот

Фокус

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Алсат-М

Рускоска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Кајгана

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Бизнис Вести

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

24Инфо

Русковска: Мијалков не може да помине граница, пасошот му е одземен, не знам дали има други патни исправи

Опсервер

Frontline ММС Нова ТВ +инфо CivilMedia еМагазин Денешен Нетпрес

Фетаи барала притвор за „Монструм“, а Русковска за Мијалков не

Нетпрес - 23.02.2021

Македонските обвинители како да учеле од различни учебници, може да се претпостави откако имаме две различни постапки во двата големи случаи, особено во барањето на притвор како мерка за обезбедување и спречување бегство на обвинетите.

Русковска за „360 степени“: „Пропусти има и мене апсолутно ми е страшно што ова нѝ се повтори“

Точка

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

Бриф

Русковска: Ако Обвинителството во петокот побараше притвор ќе се протолкуваше како прејудицирање на пресудата

24Инфо

Русковска објасни зошто уште во петокот не бил побаран куќен притвор за Сашо Мијалков

Press24

Русковска: Мијалков ги почитуваше мерките, а ако во петокот имаше притвор ќе беше прејудицирање на пресудата

+инфо

Русковска: За мене како човек и обвинител е страшно што бегствата се повторуваат

Слободен Печат

Вечер Прес MakPress Frontline Република iPortal ТВ21 Р.С.Европа Press24

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Опсервер - 22.02.2021

Шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска во изјава за телевизија „Сител“ вечерва негираше дека информацијата за притворот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков протекла од кај нив.

Рускоска: Исклучувам можност дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Слободен Печат

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

iPortal

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

24Инфо

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

Либертас

Рускоска: Ја исклучувам можноста дека информацијата за притворот протекла од Обвинителството

МКД

Русковска тврди дека кртот не е во Обвинителсвото: За притворот на Мијалков знаевме само тројца!

+инфо

Press24 ТВ21 Република Локално Нетпрес еМагазин Фокус Курир