TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спејсекс лансира рекорден број сателити на една ракета (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2021

Поставен е нов светски рекорд според бројот на сателити испратени во вселената со една ракета. 143 сателити, од секакви облици и големини, заминаа во орбитата со ракетата Фалкон на Спејсекс, која беше лансирана од Флорида.

Земјината орбита е преполна со отпад што станува сè поопасен (ВИДЕО)

USB - 23.01.2021

Со секој нов сателит лансиран во Земјината орбита, гужвата над нашите глави станува се поголема. Денес во употреба се околу 3.000 активни сателити, но оваа бројка брзо се менува, посебно кога ќе ги земеме во предвид компаниите како Starlink, кои со ...